Windows 7 Pro ve Windows 8.1 Satışları Durduruldu!

Microsoft, "eski" işletim sistemleri için yayınladığı ölüm fermanını en sonunda hayata geçiriyor!

  • Zeynel A. Öztürk
Windows 7 Pro ve Windows 8.1 Satışları Durduruldu!

Microsoft, Windows 7 Professional ve Windows 8.1 lisanslarını OEM'lere (orijinal donanım üreticileri) satmayı durdurduğunu açıkladı. Böylece Windows 10, bilgisayarlarını Windows ile satmak isteyen üreticiler için tek seçenek olarak kaldı.

Windows 7 Professional'ın son satış tarihi, aslında 31 Ekim 2014 idi ancak Microsoft, bu senenin başında yaptığı bir değişiklikle satışı yalnızca son kullanıcı sistemlerinde durdurdu. Firma, yaptığı bir açıklamayla Windows 7 Professional yüklü PC'lerin önünü açık bırakmış, OEM'ler satışı durdurmadan 1 sene önce onları uyaracağını söylemişti. Bu uyarının yapılmasının ardından tam bir sene geçti.

Software Assurance veya kurumsal lisans anlaşmaları yoluyla PC sahibi olanlar, Windows 10 yüklü bilgisayarlarını isterlerse Windows 7'ye döndürebilecekler. Bunun yanında Windows 7 Professional yüklü bilgisayarlar bir anda ortadan kalkmayacak; OEM'ler stoklarındaki lisansları kullanabilecekler.

Windows 7, Ocak 2020'ye kadar desteklenmeye devam edecek; bir başka deyişle Windows 7 kullananların güvenlik güncellemelerini alan başka bir işletim sistemine geçmeleri için 3 seneleri olacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Windows 10 kadar mükemmel işletim sistemi varken neden eski işletim sistemini kullanıyorsunuz?

@Arda Barış ÖZELMAS :D mükemmelmiş

@Arda Barış ÖZELMAS Mükemmel 'espri'. Tebrik ediyoruz.

@Arda Barış ÖZELMAS dikizleme izleme veri çalma sistemleri olmasın bunular win 7 de yoktu yamalarla dahil dilmeye zorlanıyor.

Windows 10 hala kararlı duruma getirilemedi...En az 1 yıl daha var ki kararlı hale gelsin..

w7 candır, xp, vista 8 ve 8.1 kullanmayın. 10 iyidir.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play