Windows 7 ve 8 kullanıcıları ne kaybedecek?

Eski işletim sistemimizden Windows 10'a geçerken bazı işlevleri geride bırakacağız. İşte onlar...

  • Zeynel A. Öztürk
Windows 7 ve 8 kullanıcıları ne kaybedecek?

Microsoft, Windows 10'un ihtiyaç duyacağı minimum sistemi açıkladığından, artık bilgisayarımızın yeni işletim sistemine uygun olup olmadığını anlayabiliyoruz. Yeni bir işletim sistemine yükseltmek, doğal olarak daha iyi, daha üstün bir sisteme geçiş olarak düşünülür. Ancak geçişler, bazen sevilen bazı işlevleri ortadan kaldırabiliyor. Windows 10'da da bu durum geçerli olacak ve bazı güzel özelliklerle vedalaşmak zorunda kalacağız.

Windows 7 veya Windows 8.1'den Windows 10'a yükseltirken kaldırılacak işlevler

Windows 10'u Windows 7'ye yükleyen kullanıcılar, aşağıdaki işlevlere elveda diyecekler.

- Windows Media Center kaldırılacak.

- Windows Media Player, artık DVD çalmayacak. Bu işleve yönelik MPEG-2 codec'i, artık Windows 10'la sunulmuyor.

- Windows 7 masaüstü araçları (saat, hava durumu, RSS okuyucu gibi) kaldırılacak.

- Solitaire, Mayın Tarlası, Hearts gibi oyunlar kaldırılacak. Bu oyunların yeni sürümlerini Windows Mağazası'ndan ücretsiz olarak indirmek mümkün olacak.

- USB'den bağlanan harici disket sürücüsü kullananlar, Windows 10'da yeni bir aygıt sürücüsüne ihtiyaç duyabilirler.

- Windows 10, kurulum sırasında anti-zararlı ve antivirüs uygulamalarını kaldıracak ve kurulum sonrasında onları tekrar kuracak. Güvenlik yazılımının lisans süresi dolmuşsa, kullanıcı yeni lisans satın almazsa kaldırılacak. Bu durumda Windows Defender devreye girecek.

- Windows 10 Home kullanıcıları, Windows Update üzerinden sunulan otomatik güncellemeleri devre dışı bırakamayacaklar. Bu, Microsoft'un aldığı bir güvenlik önlemi olabilir.

- Microsoft yöneticilerinin yaptığı açıklamalara göre Windows 10 lisansı, bağlı donanımlara göre yönetilecek. Herhangi bir donanım değişikliğinde Windows 10'u tekrar etkinleştirmeye gerek duyulup duyulmayacağı ise şimdilik bilinmiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

windows pişmanlıktır... korsancılar olmasa bu kadar populer olmazdı... çöp os...

@kuyu0kazici neyapacaz androidde kuşmu fırlatacaz mac de çalışsada oynakasak diyemi bekliyecez yoksa sen yeni os ürettinde tüm platformlardaki uygulamaları kayıpsız destekliyen onu çıkmasınımı bekliyelim.

@kuyu0kazici intel hd bilmem kaç ekran kartı 13 inç ekranıyla 2700 tl ye gidip dandik mac mı alacaz sonra kalkacak vide renderliyom bu mac la diye atacak sen eline bir alienware felan al bi hele :)))

@kuyu0kazici Ne diyorum biliyon mu yav he he

Sanki çok şey kaybediliyor.

herşeyi almışlar be yapalım arkadaş

bunların hiçbirisi güzellik değil ki tam tersine çoğu gereksiz ve sistemi yoran şeyler. hatta bu liste daha da uzun olmalıydı...

Kaldırılan, sözümona burda yazılanları kaç kişi kullanıyordu ki zaten? Çok gereksiz araçlar.

Windows 7 masaüstü araçları şuan win 10 101130 da kulanıyorum. pdf için reader kaldırılmış spartan açıyor ama reader daha iyiydi adobe rerader kumak zorunda kaldım. player için zaten klite kodeck paketi herzaman kuruyoruz değişen bir şey yok mp filimleri 120hz ekran hz kadar fps basabiliyor bundada değişen yok. win 10 prodada günceleme seçmenize izin vermiyor sadece tarih erteleye biliyorsınuz bozuk dv sisteme kurduğunda büyük sorun çıkacaktır.

@04 Haziran 2015 17:53 Adobe Reader Touch u kullanmani tavsiye ederim.

kuyu0kazici sevgili arkadaşım o zaman sende Windows gibi şu anda bulunan donanım ve yazılımlarımla geriye ve ileriye dönük uyumlu çalışan bir işletim sistemi yaz onu kullanalım. Ha şayet böyle bir şey yapmayı beceremiyorsan da çıkıp windows pişmanlıktır deme.

Windows 10 ile ne kaybedeceğiniz sorunuza kişisel verilerimiz aile sırlarımız banka hesaplarımız işve proje bilgilerimiz ve hertürlü bilgilerimiz vesair .. Amerikan ajanları ve harici gruplar tarafından gözlemleneceğiz.. daha ne kaybedelim şimdiyekadar kaybettiklerimiz yetmedimi...

@04 Haziran 2015 22:13 andotoid tede ios mac bunlarda aynısı googlu apple veri topluyor hangisi güvenli linux kullan ozaman

Eksik bir liste olmuş. Windows 8 serisi ve 10 da halen 7. sürümdeki kadar kişiselleştirme seçeneği ve Tam Aero yok !

windows gibisi yok birde wp apk çalıştırırsa sen o zaman bak yükselişe

Otomatik update mevzusunu düzeltmeleri gerekli. Gereksiz korsan yazılımlarla updateleri iptal etmek zorunda bırakacaklar herkesi.

İyi de, güncellemeler bir türlü yüklenmediğinde ne olacak, kapatamayacak mıyız? Windows hiç kusura bakmasın ama Regedit'ten kapatırım.

Neyi kaybetmişiz anlamadım hayatımda 1 veya 2 defa media centera girdim ondada girmez olaydım dedim.Windows media player kullanmayalı baya uzun zaman oldu zaten.Windows 7 masaüstü araçlarını da kullanmıyorum.

peki 7 den 10a geçerken bilgisayardaki resim müzik vs. siliniyor mu

peki 7 den 10a geçerken bilgisayardaki resim müzik vs. siliniyor mu

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play