Windows 7, Windows 10'a Karşı!

Windows 7 işletim sistemi halen dünyanın en çok tercih edilen işletim sistemi konumunda. Peki bu nasıl oluyor? Neden Windows 10 değil de 7?

  • Barış Terun
Windows 7, Windows 10'a karşı!

Windows 10 işletim sistemi, üçüncü yılını geride bıraktı. Windows 10 kusursuz olmasa da, Microsoft'un geliştirdiği en iyi işletim sistemi olarak nitelendiriliyor ve bu değerlendirmelere biz de katılıyoruz. Bununla birlikte çoğu kişi Windows 7 kullanmaktan vazgeçmiyor. Araştırma şirketi Net Applications'ın Ağustos ayı raporlarına göre Windows 7, işletim sistemi pazarında yüzde 40.3'lük pazar payına sahipken; Windows 10, yüzde 37.8 pazar payına sahip. Microsoft'un Windows 7'ye verdiği destek 2020, Windows 10'a verdiği destek ise 2023 yılında sona erecek.

Windows 10'da Güvenlik ve mahremiyet sorunları!

Eğer vaktinizin çoğunu internette geçiriyorsanız, Windows 10 baş ağrıtıcı özellikler sergiliyor. Fazlasıyla eleştirilen "Telemetri" uygulaması da bunlardan biri. Windows 10 Telemetri uygulaması, kullanıcıların sorunlarını Microsoft sunucularına iletmekle yükümlü. Lakin, garip uygulama en üst donanımlı sistemlerin sınırlarını bile sonuna kadar zorlayıp, W10 temelli bilgisayarlarda donma sorunmalarına yol açabiliyor. Bu sorunun üstesinden gelmek için bazı kaynak defteri ayarlarını değiştirebilir veya bir uygulamadan faydalanabilirsiniz. 

Uyumluluk sorunları!

Windows 10 bazı uygulamalarla uyum sorunları yaşıyor. Photoshop, Spotify, Microsoft Word ve Steam gibi popüler uygulamalardan bahsetmiyoruz. Lakin kullanıcıların faydalandığı bazu uygulamalar Windows 10 ile düzgün çalışmıyor. W10 temelli bir cihaza Windows Movie Maker veya Photo Viewer yükleyebilirsiniz ama istenen performansı elde etmeniz bir hayli güç. Bu genç kullanıcılar için büyük bir problem değil ve biraz gelenekçi iseniz istediğinizi elde etmeniz güç. 

Alışılmadık menüler!

Windows 7'den, Windows 10'a geçtiğiniz ilk günlerde "Sudan çıkmış balık" sendromu yaşamanız son derece doğal. "Başlangıç menüsüne ne olmuş" veya "Denetim Masası nerede?" sorularını sorabilirsiniz. Windows 10 ile biraz vakit geçirdikçe yeni sisteme alışacağınıza eminiz. 

Zorunlu güncellemeler!

Windows 10 piyasaya ilk sürüldüğünde; Microsoft, Windows 7 ve Windows 8.1 kullanıcıların başlarını fazlasıyla ağrıtmıştı. Zira Windows 7 ve Windows 8.1 sahipleri sürekli olarak Windows 10 güncellemesi yapmaları yönünde uyarı alıyorlardı. Örnek vermemiz gerekirse, oyun oynarken bir anda masaüstü dönüp Microsoft'un uyarıları ile yüzleşebiliyordunuz. Geçen zaman içerisinde bu ikaz mesajları azalsa da; artık Windows 10 kullanıcıları bile sistem güncellemeleri hakkında tam bir kontrole sahip değiller ve pek çok ayar yapmak zorundalar. Bu ayarlar yapılsa dahi, bazı güncellemeleri yüklemeye mecbur bırakıldıklarını da belirtelim.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Satın aldığım laptop'a Windows 7 kurulamıyor, Windows 10 ile geldi. Kurulabilse İlk İşim Silmek, Bıktırdı. Keşke şuan yeni bir işletim sistemi ortaya çıksa ve bu Windows programlarının hepsini çalıştırabilse inanın herkes düşünmeden geçecektir.

@04 Ekim 2018 15:22 Kesinlikle katılıyorum

@04 Ekim 2018 15:22 uefi kurulum yapılmıştır bios ayarlarından w10 disable yap masa üstü pclerde bu secenek var sizi laptoptada vardır belki bi bakın

@04 Ekim 2018 15:22 Eğer imkanınız var ise "React OS" isimli projeyi denemenizi ve destek vermenizi öneririm. Tam da söylediğiniz şeyleri yapmaya çalışan -malesef- küçük bir grubun üzerinde çalıştığı bir proje. Bilge Baykuş®

Windows 10'da bir jpg dosyasını 20 sn de açarken; win 7 0.5 sn de açıyor. Keşke google adam gibi bir masaüstü işletim sistemi çıkarsa.

w10 bence çok kullanışlı ama uygulamalrın bazıları stabil değil ve hantal dolayısıyla sistemi zaman zaman kasıyor.

Windows XP ve Windows 7 en iyi windows sürümleriydi. Gerisi hikaye.

Movie Maker ve Photo Gallery, MS indirmeyi kaldırdığından beri virüs yayan siteler cirit atıyor. Kimde bu programları görsem programa etkinleştirin pencereleri ya da adı daha değişik bir şekilde simgeleri oluyor ve bunu indiren çoğu kişi gördüm. Live Essentials programını indirirken çok dikkatli olmanızı tavsiye ederim.

Windows XP ve sonrasında Windows 7 efsane işletim sistemleriydi. Herşey olması gerektiği gibiydi, ne eksik - ne de fazla. Windows XP ve Windows 7 işletim sistemlerinin bu kadar başarılı olmasının altında yatan sır kötü çıkan diğer Windows sürümlerinden sonra Microsoft'un kullanıcı yorumları ve isteklerini dikkate almasıdır. Peki Windows 10 neden bu kadar sevilmiyor? Benim cevabım şu : Microsoft yazılım geliştirme yöntemlerini çok fazla çevikleştirdi ve her güncelleştirme sonrası korkar olduk :)

ben dün bilgisayara windows 7 kurdum ve mükemmel çalışıyor internet driverlarını sam usb uygulamasından kurdum ve rahatım

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost