Windows 7'ye Windows XP makyajı!

Windows XP'yi özleyen Windows 7 kullanıcıları... Bu yöntemle 7'yi XP'ye dönüştürebilirsiniz!

  • Cem Şancı
Windows 7'yi Windows XP'ye dönüştürün

Microsoft Nisan ayında Windows XP'ye desteğini artık çektiği için Windows XP her türlü açığa ve saldırıya karşı korunmasız hale geldi. Dolayısıyla Windows XP kullanıcıları da büyük risk altında bulunuyor. Ancak bu eski dosta veda etmek istemeyenler ve Windows 7 kullanıcıları, anlatacağımız yöntemi kullanarak Windows 7'ye Windows XP makyajı yaparak, sanki hala Windows XP'yi kullanıyormuş gibi hissedebilirler.

Adım 1: Luna temasını yükleyin

Windows XP'nin standart görünümü, mavi çubukları, arka plandaki yemyeşil çayırlar... Bunlar ne yazık ki Windows 7'de bulunmuyor. Ancak bir Windows 7 teması olarak hazırlanmış olan Luna temasını DeviantART'tan indirmelisiniz.

Adım 2: Evrensel tema yamayacısını indirin

Windows XP yamasını DeviantArt'tan indirdiniz ama onu nasıl Windows 7'de kullanacaksınız? Windows 7 üçüncü parti temaları tam anlamıyla desteklemiyor. Temayı kullanabilmek için bilgisayarınıza kuracak bir yazılıma ihtiyacınız olacak. Onun adı da Universal Theme Patcher. Uygulamayı bu linkten indirebilirsiniz. Ancak kurarken adware uygulamalarını da yanlışlıkla kurmayın. 

Adım 3: Universal Theme Patcher'ı kurun

Universal Theme Patcher yazılımını indirdiyseniz artık kurulumuna geçebilirsiniz. İndirdiğiniz sıkıştırılmış dosyalardan biri x86, diğeri ise x64 sistemler için iki .exe dosyası barındırıyor. x86 dosyası 32-bit işletim sistemlerinden çalışacak dosya. Kurulum arayüzü bilgisayarınızda hangi Windows'un kullanıldığını ve kaç dosyanın yamanması gerektiğini gösterecek. Bunlara "Yes" diyerek geçin. Ardından karşınıza çıkan üç bölümlü pencerede, her bölümün sağındaki Patch tuşlarına basın.

Adım 4: Tema dosyalarını kurun

Şimdi bilgisayarınıza indirdiğiniz Luna temasının .zip dosyasını bulun ve açın. Ayrıca Windows Explorer içinden C:\Windows\Resources\Themes klasörüne ulaşın ve zip'li dosyanın içeriğini bu klasörün içine kopyalayın. Kopyadan sonra masa üstünde boş bir alana sağ ile tıklayıp "personalize/kişiselleştir" menüsüne gelin ve Luna temasını seçin. Artık bilgisayarınız XP görünümüne kavuşacak ama hala biraz ince ayara ihtiyaç var.

Adım 5: Görev çubuğunu ayarlayın

Masa üstünüz artık XP görünümüne kavuştu ama sağda sola hala küçük işler var. Görev çubuğu ile başlayalım. Görev çubuğunun üzerine sağ tuşla tıklayın. Çıkan menüden "Ayarlar"ı seçin. Çıkan penceredeki ayarları ekrandaki görselde gördüğünüz gibi ayarlayın ve apply/uygula butonuna basarak pencereyi kapatın.

Adım 6: Classic Shell'i indirip kurun

Classic Shell isimli bir yazılım, son değişiklikleri yapmanıza yardımcı olacak. Yazılımı bu linkten indirip kurabilirsiniz.

Adım 7: Start Menü'yü değiştirin

Classic Shell yazılımını açın. Yazılımın penceresinde Start Menu sekmesine giderek, iki kolonlu görünümü seçin. Ardından Skin sekmesine geçin ve Windows XP Luna skin'ini seçin. İsterseniz birkaç küçük detayı da buradan değiştirebilirsiniz. Büyük ikonlar, küçük ikonlar gibi seçenekleriniz mevcut.

Adım 8: Start düğmesini değiştirin

Hedefe çok yaklaştınız. Artık Windows XP'nin sembollerinden olan Start düğmesine de el atabilirsiniz. Classic Shell yazılımında Start Button sekmesine gelin. Ancak ne yazık ki, yazılım standart olarak XPStart düğmesini desteklemiyor. Fakat endişe etmeyin, Classic Shell yazılımının forumlarında bu düğmeyi sağlayan pek çok kullanıcı var. Onlardan birini indirin ve Custom İmage seçeneğinden bu dosyayı seçip yükleyin.

Adım 9: Windows Explorer'ı değiştirin

Windows Explorer'ın görünümünü de değiştirirseniz, tam bir XP görünümüne ulaşmış olacaksınız. Classic Explorer Settings aracını açın ve Navigation Pane sekmesinde Windows XP Classic seçeneğini işaretleyin. Ayrıca isteğinize göre başka değerleri de değiştirebilirsiniz. OK tuşuna basıp çıkın. Windows Explorer'ı kapatın ve tekrar açın. Artık Windows XP'de olduğu gibi göründüğünü fark edeceksiniz.

Tebrikler, artık arkasında Windows 7'nin çalıştığı bir Windows XP'niz var. 

Windows 7'ye Windows XP makyajı yapın

Windows 7'ye Windows XP makyajı yapın

Windows 7'ye Windows XP makyajı yapın

Okuyucu Yorumları

Toplam 26 Yorum

Her işletim sisteminin kendine has özellik ve güzellikleri var. Benim XP de en hoşuma giden ve Windows 7 de olmasını istediğim özellik Eklemesini veya Alternatifini bilen varsa Lütfen Nasıl yapıldığını veya alternatif uygulama isim varsa linkini yazarsa sevinirim. O en güzel özellik ÖZEL ARAMA SAYFASI Neden mi güzel Resim, Müzik,Video,Belge Tek tuşla İstediğin yerden hepsini buluyor. Ya diğer işletim sistemlerinde Acemiysen Resim, Müzik, Video uzantılarını bilmiyorsan Ne yapacaksın. İşte XP nin en güzel yanı. Sayın Chip ve Tüm okuyan uzman arkadaşlar XP deki gibi ÖZEL ARAMA SAYFASI Eklemesini veya alternatifini bilen varsa Lütfen tarif ve varsa uygulama linklerini lütfen yazsın. Teşekkürler

Windows 7'ye geçtiğim günden bu yana ClassicShell kullanıyorum.. Başlat menüsü XP tarzında, Hızlı başlat menüsünü de kendim ekledim.. Bence tema eklemeyle uğraşmaya hiç gerek yok.. Windows 7 akıcılığı ile ClassicShell birleşince bilgisayarım bir başka keyifli oluyor açıkcası..

@29 Tem 2014 02:02 Dostum kesinlikle katılıyorum sana. Classic Shel Windows 7 için en uygun seçim.

Yanlış anlaslmasında yakında windows 7'ye olan desktekte bitecek hemde çok yakında yani biraz anlamsız olmadı mı bu?

@29 Tem 2014 04:23 güvenlik desteği 2020 ye kadar sürücek

@29 Tem 2014 04:23 Windows 7'nin desteği 2020 yılında bitecek.

bukadar çok dosya indirirsen sistem kamlumbağa yavaşlığında çalışır söyleyeyim.

zaytung haberi mi bu?....

teknoloji dediğin ileri ile ilgilenir, mazi ile değil.

Hissiyatdan değil de yaş gibiydi be abi.

Windows 7 ve 8 de XP'deki gibi arama yapmak kolay sayın 01:56; Bunun için arama çubuğuna "tip:Müzik", "tip:Video" şeklinde seçenek eklemeniz yeterli. Bu seçenekler "tip" ön ekini yazar yazmaz kendiliğinden beliriyor üstelik.

@29 Tem 2014 22:47 Muhterem arkadaşım Soruma gösterdiğin İlgiye ve Cevabına Çok çok Teşekkür ederim. (Eksi) işaretleyenlerde sağ olsun en azından okumuşlar. Ama Ya artılar Demek ki Bu Özelliği Seven ve Cevabı Bilmiyen ve Bekleyenlerde varmış. Tekrar İlgilenenlere Teşekkürler.

Allah aşkına geyik makale yayınlamayın sevgili chip, windows XP yi özeleyen kurar zaten, yıllar evvel de windows XP yi 7 ye dönüştürün makaleleriniz hafızalarda. Yapmayın bunu.

ne saçma... bunu xp için 7 görünümü veren eklentiler vardı...

Saçma sapan haberler yayınlamayın chip ondan sonra milletin bilgisayarı çöküş.

Xp'yi hızlı olduğu için seviyorduk biz. Şimdi Win 7 kurup arkasına bunu kurmanın hiçbir mantığı yok.

Windows 98'den sasmican abi

@03 Ağu 2014 00:08 Windows'lar ölsün MS-DOS'dan selamlar

Windows 3.1 daha güzeldi, malın iyisinden anlayanlar anlar.

Ne güzel bir makale hazırlamışlar sizin işinize yaramıyor diye saçma olduğu anlamına gelmez. Windows 7, 8'e vs. geçiş yapıpta alışamayıp şikayetçi olan birçok kullanıcı var, onların işine yarayabilir. İşe yaramasa bile fazla bilgiden zarar gelmez.

Gelişen Bir teknolojiyi takip etmek varken ,ille de eskiyi kullanmanın hiç bir mantığı yok. Sistem sizi zaten bir şekilde yeniyi kullanmaya zorlayacaktır. Burada direnmeye gerek yok. Yeniye bir an önce adapte olmak gerekir.

Durmadan böyle makalemi olur, böyle haber mi olur, bu ne biçim iş diyenlere... Ulan senin işine yaramayabilir, ilgilenmeyebilirsinde, hatta sana çöp gelebilir herhangi bir yazı. ancak ilgilenenler var. bütün makaleler haberler ve yazılar sadece sizin gibi kendini çok akıllı zanneden bir kaç kişi için yazılmıyor. binlere ve milyonlarca kişi için yazılıyor. Yazanların elleri dert görmesin. Ama Allah onları kendini çok akıllı zannedenlerin yorumlarından korusun... Millet kendini mi çok akıllı zannediyor makale yazanları mı gerizekalı zannediyor? anlayamadım arkadaş. Senin işine yaramıyorsa basma yorum yapma oldu bitti. her şey sadece senin için yazılmıyor kendilerini akıllı zannedenler. Vallahi bi kaç yorum okuyayım da bir eksiklik varmı kullanıcılar bulmuş mu diye bakıyorum, ana kuzusu yazmış böyle haber mi olur efendim böyle yazı, makalemi olur. Olur tabi ki..... C.K.

@06 Ağu 2014 18:14 İnsanların yorum hakkına niye karışıyosun ki, şahsen ben makaleyi beğendim ama beğenmeyenler de hakarete varmadan söyleyebilirler bu gayet doğal...

windows mu kaldı...

bence direkt xp kurun işlemler zaten kurulum kadar zaman alır :)

win 7 orjinal dosyalarına dokunmayın sonra tema kurucam derken sistem çöküyor. orjinali yeterince iyi

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play