Windows 7 Yerine Linux'a Geçiyorlar!

Windows 7'nin ömrü dolmak üzere bu durum, bazılarını Windows'tan uzaklaştırıp Linux'a yöneltecek gibi görünüyor!

  • Levent Öztürk
Güney Kore Linux'a geçiş yapıyor.

Güney Kore, önümüzdeki yıl Windows 7'nin ömrünün sonuna gelmesi ile birlikte, hükumet bilgisayarlarını Windows'dan Linux'e geçireceğini duyurdu. Windows 7'nin resmi sonlandırılma tarihi 14 Ocak 2020 olarak ayarlanmış durumda ve Windows, firmalar için belirli bir ücret karşılığında üç yıl daha destek sunacak. Ancak Güney Kore gibi Windows 7 kullanan hükumetler için ek destek ücreti hızlı bir şekilde çok yükseğe çıkabiliyor. Örneğin Windows 7 kullanan Windows Enterprise kullanıcıları için destek ücreti ilk yıl cihaz başına 25 dolar olacak. Bu ücret ikinci yıl cihaz başına 50 dolar ve üçüncü yıl cihaz başına 100 dolar olacak.

The Korea Herald'ın söylediğine göre Güney Kore hükumeti, henüz hangi dağıtımın kullanılacağını açıklamamış olsa da Windows 7'den Linux tabanlı bir işletim sistemine geçiş yapılacağı kesin. Güney Kore hükumetinin, bir Linux dağıtımına karar vermeden önce önümüzdeki Ocak ayına kadar çeşitli dağıtımları test edeceği söyleniyor.

Ülkenin İçişleri Bakanlığı, Linux'a geçişin nmaliyetini hesaplamaya başladı bile. Yeni PC'lerin satın alımının hükumete 655 milyon dolara mal olacağı tahmin ediliyor.

Bakanlığın dijital hizmetler bürosu yöneticisi Choi Jang-hyuk, bakanlığın açık kaynaklı bir işletim sistemine geçerek masrafları azaltmayı planladığı ve tek sisteme bağlı olmaktan kaçınmayı amaçladığını söylüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Güney Kore çok doğru bir iş yapmaktadır; çünkü Güney Kore çok büyük ticari, teknolojik ve bilimsel sırları olan bir ülkedir ve Windows ile sır saklanması mümkün bile değil. Windows'ları sadece minik şirketlere tavsiye ederim. Ben Linux ile olağanüstü başarılar elde etmek için gerekli tüm projeleri hazırladım. Bu projeler Güney Kore'ye de açıktır. Senede 30 milyon Dolar ile hem her çeşit sisteme, hem de süper bir cloud'a sahip olabilirsiniz. Bu meblağ Türkiye için bile çok küçük bir rakamdır.

Türkiye'nin senede sadece ESET'e verdiği para 32.5 milyon Dolar'dır. Küçük bir düzeltme yapıyorum: Türkiye'de senede 30 milyon Dolar'a her çeşit işletim sistemi sorunu, 3. parti yazılım sorunları ve bulut servisleri sorunu eksiksiz çözülüyor. Kore'de bu maliyet ne kadar olur bilemiyorum...

Windows ile bu iş yürümez. Linux'un değeri her geçen gün daha iyi anlaşılacaktır. Windows'u sadece küçük şirketlere ve ev kullanıcılarına tavsiye ederim...

windows 10 yavaş açılışı ve güncellemesi bilgisayarımda sürekli yarıda kaldığı halde inatla beni güncellemeye zorlaması nedeniyle sabrımı taşırmıştır.Başka işim gücüm yokmuş gibi saatlerce güncelleme yapılmasını bekliyorum.Sonra güncellemenin yüzde 82 de takılı kalmasını bekliyorum.Ardından kapatma tuşuna basılı tutup bilgisayarı zorla kapatıyorum sonra yeniden başlatıyorum sonra yarım saat windowsun başarısız güncellemesini kaldırmasını bekliyorum...sıktı artık. LİNux arayışındayım artık.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play