Windows 7 mi yoksa Windows 8.1 mi?

Windows 7, Windows 8.1'e karşı: Şu an piyasada olan hangi Windows'u seçmeli?

  • Cem Şancı
Hangisi daha iyi?

Microsoft, Windows 9'u atlayarak Windows 10'u 2015 baharında çıkaracağını duyurdu ancak şu sıralar yeni Windows'a geçecekler için piyasadaki en iyi iki seçenek, Windows 7 ve Windows 8.1 olarak karşımıza çıkıyor. Windows 7'den Windows 8.1'e geçmeyi planlayanlar da Windows 8.1'de neler bulacaklarını merak ediyorlar. Peki bu iki işletim sisteminden hangisi daha iyi ve hangisini tercih etmek bize daha fazla fayda sağlayacak?

Windows 8, Microsoft'un işletim sistemlerine bakış açısını tamamen değiştirdiği bir tasarımla karşımıza çıkmıştı. Ancak ne yazık ki, Steve Ballmer'ın "devrim yaratmak" umuduyla tasarladığı bu işletim sistemi, kullanıcıların şikayetlerini ve isteklerini dikkate almadan hazırlanınca büyük tepki çekerek Windows kullanıcılarını üzdü. Dokunmatik ekranlı ve özellikle de mobil cihazlar için tasarlanmış olan Windows 8, kullanıcıların çok alışmış olduğu Start menüsünü kaldırmasıyla da büyük tepki topladı.  Microsoft hatasını anlayınca, neredeyse yepyeni bir işletim sistemi yaratan Windows 8.1 güncellemesini yayınladı ve şikayetler büyük oranda azaldı. Gerçi Start menüsü Windows 8.1 ile bile geri gelmedi ama yine de Windows 8.1 kullanışlı bir işletim sistemi olarak beğeni toplamaya devam ediyor.

Gerekli uygulamalar

Öte yandan, Microsoft'un büyük beğeni toplayan bir işletim sistemi de Windows 7... Kararlı çalışması ve güçlü tasarımıyla Windows kullanıcılarından büyük övgüler alan Windows 7, bir süre sonra Microsoft'un desteğini kaybedecek olsa da hala son derece kullanışlı bir işletim sistemi. Peki, ikisi arasında seçim yapmak gerekirse, hangisini tercih etmeliyiz?

Microsoft işletim sistemlerini kullananların önemli bir bölümü bu sistemleri, piyasadaki çoğu uygulama ile uyumlu bir çalışma ekosisteminin parçası olmak adına tercih ediyorlar. Yani, eğer iş yerinizde bir bilgisayar kullanacaksınız, ofis yazılımlarınızı çalıştıracak bir Windows PC tercih etmek hem pratik hem de ekonomik bir tercih olacaktır. Fakat ne var ki, Windows 8.1 tam anlamıyla iş dünyasını hedef alan bir yazılım değil. Yeni Windows daha çok, tabletler üzerinde çalışmak için tasarlanmış bir işletim sistemi ve eğer kullanıcı ofis yazılımlarını çalıştırıp fare yardımıyla bilgisayarını kontrol etmek isterse, Windows 8.1'in yeni nesil arayüzünü kapatıp eski nesil masa üstü görünüme dönmek zorunda kalıyor. Bu işlem de çoğu kullanıcının aklını karıştırıyor ve pencereler arasında kolayca kaybolan kullanıcılar, üzerinde çalıştığı ofis dökümanının penceresini bulana kadar büyük rahatsızlık yaşayabiliyor.

Pazar payı

Windows 7, tüm Windows'lar arasında en fazla pazar payına sahip olan işletim sistemi olarak karşımızda duruyor. Bu sayede uyumluluk probleminin en az yaşandığı sistem olarak iş dünyasında da kolaylık sağlıyor. elbette eğer sadece iş değil, eğlence peşindeyseniz, tüm oyunların en çok kullanılan işletim sistemiyle uyumlu olarak piyasaya çıkmaya özen gösterdiğini de hatırlamak lazım. Yani, yeni çıkan bir oyunu, yepyeni satın aldığınız bir Windows 8.1 işletim sistemi çalıştıramayabilir ama Windows 7'de bu sorunla karşılaşmazsınız. Ya da birkaç sene önce çıkmış oyunlar hala oynanabilir kaliteli oyunlar olmalarına rağmen, Windows 8.1'de çalışmayarak sizi üzebilirler.

Windows 7, artık beş yaşında bir işletim sistemi olarak yaşlanmaya yüz tutmuş kabul edilse de popülerliği nedeniyle hala hem eğlence hem de iş dünyası için uygulama/yazılım üreten geliştiricilerin en gözde işletim sistemi olarak piyasada liderliğini koruyor.

Mobil faktörü

Windows 7'den Windows 8'e geçiş için en mantıklı seçenek, Windows 7'yi en son güncellemeleri ile bir süre daha çalıştırdıktan sonra Windows 8.1'in pazar payının güçlenmesiyle beraber bu işletim sistemine geçmek olacaktır. Ancak öte yandan, Microsoft'un yeni duyurduğu Windows 10 seçeneği de önümüzdeki ilkbahar'da piyasada olacak ve bazılarımız Windows 8.1'i atlayarak Windows 10'a geçmek isteyebilir. Fakat Windows 10'un henüz ne getirip getirmeyeceğini, veya ne kadar başarılı bir sistem olacağını, piyasaya çıkmadan bilmek imkansız. Windows 10'un, Windows 7 ve 8.1'i aratacak bir işletim sistemi olmayacağını şimdiden bilemiyoruz.

Öte yandan eğer Windows Phone kullanmaya başlamışsanız, masa üstü sisteminizin Windows 8.1'e yükselmesi, telefonunuzla masa üstünüzün senkronize çalışmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca, Windows 8.1'in, uygulama marketi sayesinde pek çok irili ufaklı uygulamaya erişim imkanı verdiğini de unutmamak lazım. Microsoft'un bu uygulamaların sayısını arttırmak için geliştiricileri teşvik ettiğini ve faydalı uygulamaların sayısının her geçen gün arttığını biliyoruz. "Tek Windows" stratejisini güden Microsoft sayesinde, telefonunuza aldığınız uygulamayı masa üstünde de çalıştırabiliyorsunuz. Ve tersi de mümkün. Yani masa üstü için ofis uygulaması satın aldığınızda bunu telefonunuzda da çalıştırabiliyorsunuz. Elbette bu uygulamaların sayısı henüz sınırlı.

Sadece Windows yok!

Windows'unuzu yeni bir sisteme güncellemek istediğinizde, Windows 8.1 kadar önünüzde OS X seçeneği de duruyor olacak. Yeni bir bilgisayar alırken Windows PC yerine Mac seçimi yapmak, eğer iOS kullanıcıysanız, mobil ve masa üstü/laptop cihazlarınızın uyumlu çalışmasına yardımcı olacaktır. Apple, kendi mobil ve sabit işletim sistemleri için yüksek bir uyumluluk vaadediyor.  Ancak şunu da unutmamak gerekir ki, Windows'tan Apple sistemlerine geçiş yapmak, dijital dünyadaki tüm alışkanlıklarınızı değiştirmek anlamına gelecektir. İki işletim sistemi birbirinden tamamen farklı olduğundan, mouse'a dokunuş şeklinizi bile değiştirmek zorunda kalacağınızı bilmelisiniz.

İş dünyasında, eğer görsel ağırlıklı, yaratıcı işler yapılmıyorsa, ofis yazılımları dünyasında lider olan Microsoft işletim sistemleri kullanıcının hayatını kolaylaştıracaktır. Apple da Windows ofis sistemleri ile uyumlu çalışıyor olsa da bazı önemli iş yazılımlarının Apple ile çalışmadığını da itiraf etmek gerekir. Ayrıca, OS X sistemlerinin Apple tarafından üretilmeyen donanımlarda çalışmakta zorluk çıkarması da bu sistemin bir eksisi. Evdeki veya ofisinizdeki Intel/AMD tabanlı PC'nize OS X kurmak o kadar da basit bir iş değil. 

Vista'dan uzak durun; yeter!

Microsoft'un son dönemlerdeki atılımlarıyla, özellikle ev kullanıcıları için ses ve video düzenleme alanında başarılı uygulamalar geliştirmesi, onu Apple ile rakip haline getiriyor. Bu sayede Microsoft kullanıcıları PC'leriyle sosyal medyada yayınlayabilecekleri multimedya içerikleri kolayca üretebiliyorlar. Eskiden Apple bu konuda rakipsizken, artık sıradan bir Windows PC ile kolayca bir kısa film düzenlemek mümkün oluyor.

Öte yandan, Windows 8.1 giderek daha fazla uygulama ile çok kullanışlı bir sistem haline dönüşüyor ve kullanıcılar sisteme alışıp, hangi pencereyi nerede bulacaklarını öğrendikten sonra Windows 8.1'in kaymağını yemeye başlayabiliyorlar. Mobil cihazlarla da uyumlu olan Windows 8.1 sayesinde, tablet, telefon ve PC'ler daha uyumlu çalışmaya başlıyor. Eğer yeni bir PC almak söz konusuysa, kullanıcıların Windows 8.1'i tercih etmesi daha mantıklı bir seçenek olacaktır. Ancak bilgisayarı iş veya oyun için kullanmak daha öncelikliyse, bir süre daha Windows 7 ile vakit geçirmek daha doğru bir karar olacaktır.

Windows XP'lerini güncellemek isteyenler içinse Windows 8.1 bir anda çok karmaşık ve fazlasıyla "yeni" kalabilir. Ancak tüm bu seçenekler içinde kullanıcıların uzak durması gereken tek bir işletim sistemi varsa, o da Windows Vista'dır. 

Okuyucu Yorumları

Toplam 138 Yorum

vista kazık batırdı sanki size nedir bu düşmanlık kullanıyrum ve memnunum

windows 7 den 8 e geçdim inanın 7 ye dönmem acayip hızlı açılması yetiyo gerisini siz düşünün. bu yazıda win7 yi öven arkadaşada selamlar fazla övmesin 8 daha hızlı millet niye beğenmiyo anlamıyorum.

@07 Eki 2014 01:46 katılıyorum

kardeşim benim 1.5 yıl once win 8 idi köşedeki pencere yoktu bıde kasıyordu sonra guncellemişler format attırdım 8 olmuş gine wallahi dedigin gibi 7 ye hayatta donmem cok hızlı (Y)

@07 Ekim 2014 01:46 eskiden windows7 kullaniyordum bütün oyunlarımı sorunsuz idirip mutiş performansla oynuyordum windows 8.1 geçene kadaryüklü rem 8 GB işlemci amd 6350 fx ekrankartı asus r9 270 şuan işl win 8.1 işletim sistemimde remlerin yarısı tüketiyor %50 oyunu yani gta 5 oyniyamiyorum kasiyor bide pro 120 gb ssd yüklü. ne dersin şimdi yine win8.1 savunacakmsn.

@20 Eylül 2015 17:51 benim rem 8gb %8ini kullanıyo 8 sen ne içirdinona

@20 Eylül 2015 17:51 haklısınız win 7 daha verimli hele fps oyunlar için win 8.1 ise sadece nam almış gürüntüsü hoş ama arkaplanda ram spu sömürüyor 50% sini

8MAYIS 2016 Evet abim kullanıyor bende istiyorum

@07 Ekim 2014 01:46 linux hepsini siler süpürür konu bitti

8.1 der geçerim Win8 kullanmayan bilmez bu rahatlığı

@07 Ekim 2014 03:42 valla ben vındows 8.1 kullanıyorum faceden daıma cıkıyor oyunları kaldırmıyor ornegın gt turk donuyo vın dowsw 7 aldım on nuumara gt turku kaldırıyor

bu saatten sonra vistaya geçmek zaten mantıksız ama vistayı da bu kadar kötülemeyin ben 2 sene kullandım service pack geldikten sonra gayette iyiydi 7 zaten vistanın aynısı sadece daha pratik hali idi 8 yok uyumsuz yok kullanması zor bence kendiniz de kusur arayın işletim sisteminde değil tamam yedi iyiydi ama oda eskidi 8 ve 8.1 de ben 10 sene öncesine dayanan oyunlar ve programlar çalıştırdım uyumsuzluk diye bir sorun hiç olmadı bazı aksaklıklar olduğu zamanda kolay ca çözdüm modern arayüz başlat menüsünden defalarca daha pratik özelliklede çarmdaki arama windows 7de farklı ne var başlat menüsü ne işe yarıyor programlara zor yoldan erişim ona tıkla buna tıkla 2 saat arama çubuğunu saymıyorum çünkü bişiyler buldurmak na mümkündü onlara uraş zaman harca 8.1 in arama çubuğu sadece bilgisayar değil internetten de yardım ediyor hemde buluyor 7 deki pc dekini bile bulamıyordu bilgisayarına kurduğun programlardan bi haber olduğunu farzediyorum ki bu utançverici bişiy windows tuşuna bas sol alta oku tıkla tüm uygulamalarım metro ayrı masa üstü ayrı liste halinde önünde adını biliyorsan zaten yaz aramaya entere bas bukadar ben windows 3.1 den beri kullanıyorum her yeni windows çıktığında aynı magazin muhabet sonra ne oluyor 1-2 sene sonra hepsi yeni çıkana geçiyor şimdi hala xp kullanmaktan vazgeçemeyenlerin 98 çok iyi xp yi ne yapacam dediğini de biliyorum microsoftun suçu işletim sistemi çok pahalı tamam kabul ediyorum metro arayüzünün daha gelişmesi lazım bu gerçek ama windows 7 ile 8.1 aynı kefeye konmaz %40 tan fazla performan farkı var 7den fazlası var eksiği kıytırık başlat menüsü şu windows 7 çok iyi 8 kötü diyenlerin %98 korsan zaten sana hediye lisans verecem de hemen kurar 8.1 i microsoftta yeşil ışık yakmış windows 10 a getiricem başlat menünüzü diyor benim tek dileyim birazdaha makul fiyatlara satması en azından bireysel kullanıcılar için para kazanandan alsın tabi

@07 Eki 2014 04:08 bedava lisans versede kurmam windows8.. windows8, windows sürümleri içinde evdeki pcme kurmadığım tek işletim sistemidir.. iş yerinde mecburen kullanıyorum..windows10 bekleyip görelim..

@07 Eki 2014 13:53 nolur kur! sen kurmazsan microsoft gücenir

@07 Eki 2014 13:53 Ben de bedava verseler kurmam ...

bence artik w8 memnunum

Windows 8.1 in en çok hoşuma giden kısmı format atarken 10-15 Dakikada kuruluyor olması fakat Windows 7 ise en az 30 dakikada kuruluyor ayrıca Windows 8.1 daha hızlı açılıyor. Windows 8.1 filmleri daha canlı oynatıyor...

@07 Eki 2014 09:09 Ben format attığım her bilgisayarda Windows 7 i 14 veya 15 dakikada kuruyorum...sen nasıl 30 dakikada yükledin ?

@07 Eki 2014 23:02 Ben de format attığım her bilgisayara Windows 7 yi ortalama 25-30 dakikada kurdum... sen nasıl 15 dakikada kurdun Windows 7 yi...

@08 Eki 2014 11:00 Büyük ihtimalle Flash disc'ten kuruyordur. Optik medyadan kurarsanız 2 katı yavaş kuruluyor.

@08 Eki 2014 11:00 Büyük ihtimalle hızlı bir katıhal diski(Flash memory) üzerinden bilgisayarına Windows 7 kurulumunu yapıyordur. Çünkü: işletim sistemini herhangi bir optik medya deposu üzerinden kurmaya çalıştığınızda erişim hızı vb. nedenlerden dolayı kurulum süresi iki kata kadar daha uzun olabiliyor. Tabi ne kadar hızlı bir sürücüden kurarsanız ve sabit sürücünüz ne kadar hızlıysa aradaki fark o kadar büyük olur. Günümüzde 10.000rpm dönüş hızına sahip HDD'ler ve yüksek hızlı SSD'ler bu hızı büyük ölçüde arttırmıştır. Bilge Baykuş

Şimdilik win7 ama win10 geldiğinde fikrim değişebilir :)

Ben windows 7 yi tercih ediyorum ama Windows 8.1 in de sevdigim yani windows 7 deki dönüp duran mouse isaretcisinin ve ardindan yanit vermiyor hatasinin neredeyse hic yasanmamasi ve Daha hizli acilmasi

Windows 8.1 e cok alistim. Bundan sonra windows 10 un stabil surumu ciksin onada hemen gecerim. Ayrica sadece windows 8.1 de directx 11.1 destegi oldugu icin oyuncular icinde windows 8.1 iyi bir secim olacaktır.

Windows 10 çıkacak siz hala 7 ve 8.1 kıyaslaması yapıyorsunuz. Yenilik iyidir. Yenilik şart. Ki şu an 8.1 birçok uyumluluk sorununu çözmüş durumda iken tek tercih şu an.

Windows 8,1 çok rahat en basitinden ekranı ikiye bölüyorum sol da başka bir iş sağ da başka bir iş yapıyorum bence alıştıktan sonra en rahat sistem Windows 8

xp kullan rahat et...

@07 Eki 2014 12:45 win 3.1 kullan hepten rahat et?

@07 Ekim 2014 21:35 windows 95 kullan hepten geber

@01 Eylül 2015 08:12 En iyisi bilgisayarı kaldır balkondan at en iyi çözüm

Ben windows 8 kullanıyorum ama windows 7 bence daha iyi

@07 Ekim 2014 13:50 w8 ama w7 kullanıyom

asıl soru şu aslında bu kadar sorun yumağı ve tutarsızlık içinde halen windowsta kalınmalı mı? yoksa pahalı da olsa meşhur rakibine topluca göç etmeli mi?

yahu buda soru mu? aklı başında, işini bilen, becerikli ve akıllı insanlar tabi ki Windows 8.1'e çoktan terfi etti. artık bu saatten sonra gerisi tırıvırıdır...

Desktop bilgisayarım win 7, laptop win 8.1. Desktop makinam çok daha kuvvetli olmasına rağmen laptop çok daha hızlı. Win 8.1 e on yargılıydım. Ta ki orjinal win 8.1 yuklu makina alana kadar.

win7 den şaşmam.

hızlı format hızlı açılış hızlı kapanma eğer tabakhaneye bişey yetiştirmek gibi derdiniz varsa win 8-8.1 kurun ama ben nostaljiye modern yüz giydirip her türlü oyunumu oynarım işimi de yaparım bırak microsoft marketi derseniz Windows 7 Forever! vistada bir çok program sık sık hata veriyordu ballmer da vista için de hayal kırıklığı demişti emekli olduktan sonra windows 10' u technical preview kullanan arkadaşlardan ön izlenimlerini bekliyoruz

8 in uyumsuzluk sorunu ilk başlarda vardı sonra düzeldi ve 8 neden pazarda yükselemez hiç anlamıyorum

windows 8.1 kullanıyorum ama kusursuz değil windows 7 güncelemeleriyle kasmakta kimse bu konuda yalan söylemesin bilinen bir gerçek ama android cihazlarda rom ruu yüklerken win8 bir işe yaramadığıda bir gerçek

@07 Eki 2014 22:36 Windows 8 çıktığı anda hatta yeni işletim süreci betaya girdiği anca zaten Windows 7 nin güncellemeleri bitmiştir. Daha sonrasındaki güncellemelerde ise Yeni sürüme geçirmek için çalışmalar başlatılır ve İlk önce güncellemelerde performansa önem verilmez sonrakilerde ise sistemin kararlılığını(güvenliği değil) bozmaya yönelik parçalar birer birer yüklenir.

@07 Eki 2014 22:36 İşte bundan dolayı Elinizde windows 7 servis paketi 1 yüklenmiş hatta Servis paketi yüklenmemiş sadece açıkların kapatılmasına yönelik güncellemelerin yapılmış olduğu bir sürüm varsa asla güncelleştirmeleri açmayın. Bu bir hata olur. Windows da her ne kadar Apple dan daha iyi görünse de bu konuda En az Apple şirketi kadar paraya yönelik iş yapmaktadır.

Mac OS X bu kadar zor kurulmasa daha fazla kullanıcı bulur.

Günde 12 saat bilgisayar kullanıyorum. Windows 8.1 kurulu ve gayet güzel. Anlamadığım konu şu: Sabah 8.00 den akşam 8:00 e toplam 5 dakika windows'la işim olmuyor. Çizim programları kullanıyorum ve işletim sisteminin ne olduğu aklıma bile gelmiyor. En iyi verim için en son OS'u kullanmalısınız. İnsanlar sanki geçiyorlar bilgisayarın başına akşama kadar windows'la iş yapıyorlar gibi en yeni sürümü istemezüüük diye bağrışıyorlar. Aç programını işini yap. Kullandığın programlar da son sürüm ise hele, son sürüm Windows üzerinde çalışmanın tadı bambaşka. Ama insanların çoğu kırılmış programlar ve lisansız Windows kullanıyor. En çok gürültüyü de onlar çıkarıyor. Komik komik konuşmalar oluyor, vistayı yerden yere vuranlar win7 yi yere göğe koyamıyor :) halbuki vistayı kur güncellemeleri aç hepsini yap, birebir win7 ile aynı...hatta ön izlemeleri vb bir kaç özelliği daha iyi. Zaten win7 vistanın üzerine inşaa edilmiş sistem. Ama artık win8.1 var. Profesyoneller için geriye dönüş olamaz zaten.

@08 Eki 2014 00:46 Yanlış düşünüyorsun hocam.. olay kullanım kolaylığı.. Win8 in kullanımı alışılmışın dışında.. yeri geliyor bir ayar yapmam gerekiyor yarım saat denetim masasını arıyorum.. başka bir şey gerekiyor, Win7'de elilmle koymuş gibi bulduğum programları, ayarları vs Win8'de bulamıyorum.. Tam bir eziyet Win8

@08 Ekim 2014 00:46 Hocam herkes uzay mekiği gibi bilgisayar kullanmıyor kusura bakmayın

bir haftadır 8.1 pro kullanıyorum warface ye gireniyorum...7 de hiç böyle bir problem olmamıştı

Win 8.1 win7 Ye göre göz ile görülür derecede iyi. Çok hızlı yükleniyor. Çok hızlı aciliyor. Renkler ve pencereleri mükemmel. Hele oyun yüklerken neredeyse yüzde 50 daha hizli. Taktiginiz bütün aygıtları görüyor. Şimdi saysam bi kitap yazarım.. bırakın şu xp,Vista,win7 hikayelerini.. win10 u 4 gözle bekliyorum. Şunu da söyleyeyim Apple in işletim sistemi mac bütün işletim sistemlerinden iyidir.(paran varsa onu al) ;)

@08 Eki 2014 11:33 İşte her yerde bahsedilen : hiç bir şeyden habersiz son kullanıcı profiline bir örnek.

@08 Eki 2014 11:33 kesinlikle haklısınız....

nedense en sorunsuzu xp

vista der geçerim aga win 7 ,win 8 kullandım vista daha iyi herif vista kullanmamış diyor vista kötü sp2 paketi ile vista 7 yi aratmıyor arkadaşın dediği gibi vista kazıkmı baıtırdı size

@08 Eki 2014 17:10 Windows 7 Vista'nın sorunları giderilmiş haliydi doğrudur ama vistadan fazla yenilik olarak çekirdeğindeki güncellemeleri göstermek yanlış olmaz. Vista çıktığında hevesle almak isteyen biri olarak Vistadaki(Servis paketi 2 çıkıncaya kadar giderlmeyen) sorunları görüp 7 yi beklemiştim. Hala da 7 yi kullanıyorum ve 7 şu anki sürümlerden çok daha iyi.

@08 Eki 2014 17:10 ayrıca ben çok uzun süreler bilgisayar kullanmam gereken işleri yapıyorum.

@08 Eki 2014 17:10 Aslında Vista sp2 gelmesiyle beraber rayına oturmuştu ama yine de artık çok geçti.

Hala yok 8.1 daha iyi daha hızlı diyenler var. Kardeşim şunun şurasında yeni windows'un çıkmasına aylar kalmış milleti niye yanlış yönlendiriyorsunuz? Herkez şuanda kullanmakta olduğu işletim sisteminde beklesin gelen tepkilere göre işletim sistemi seçersiniz. Windows 8 ve 8.1 tıpkı vista gibi ölü doğdu Microsoft bile kabullendi apar topar yeni sistem hazırladı ama siz kabullenemiyorsunuz. Vista nın bile xp den üstün yanları vardı hemde fazlasıyla ama bu onun tıpkı 8 ve 8.1 gibi ölü doğduğu gerçeğini değiştirmez . iki iki dört eder.

@Alper Çağlar Windows 8.1 gayet hızlı ama kullanmasını bilmeyen yavaş der ...

@10 Eki 2014 00:57 Bak bakalım bir daha adam "yavaş" demişmi hiç bir yerinde yazının

@10 Eki 2014 14:29 sen ilk cümleden ne anladın banada anlatsana

@11 Eki 2014 00:36 "Hala yok 8.1 daha iyi daha hızlı diyenler var. Kardeşim şunun şurasında yeni windows'un çıkmasına aylar kalmış milleti niye yanlış yönlendiriyorsunuz?" adam şu an yanlış sistemlerin mukayese edildiğini onun yerine 10. sürüm çıkınca değerlendirme yapılması gerektiğini söylemeye çalışmış.Ha anlatım hatası var mı ? Var

@Alper Çağlar tamam heyecanlanma ne çok sıkıntı yapmışsın kendine. boşver kim ne diyorsa desin. sıkma kendini hastalanırsın bak. :)

ben dört çekirekli işlemcimi aldığımda vin7 yoktu vista vardı.sonra vin7 çıktı fazla bir fark yok arada tabi pentium tek çekirtekli işlemçilere vista yüklediler o da geri tepti ordan geliyor kuyruk açıları win 9 çıkarsa ona göre sistemin olacak ağa yoksa onu da ölü görürsün

Windows 7 mi yoksa Windows 8.1 mi? bu konu hala mı tartışılıyor ?

@10 Ekim 2014 11:31 valla xp al gec

pazar payını getirdin mi biter windows 7 kazanır

bu nasıl bir soru 10 tabiki her zaman yenisi daha iyidir microsoft sağolsun bize bunu öğretti

Günah keçisi Vista. Vista aşağı Vista yukarı. Vista kötü. Tamam arkadaş Vista iyi değil kötü. Tamam Vista kötü. Win8.1 ile Win7 tartışmasında sonuç Vista Kötü. 7 yıldır Vista kullanıyorum ben neden hiç sorun yaşamıyorum yahu... Ve bilgisayara çok format atan biri değilim. 7 yılda 3 kere format atmışımdır. Ve Vistada karşıma çıkan tek sorun Çöp Kutusu masaüstünden kayboluyor. Sorun bu. Tamam arkadaş kötü Vista. Gidin her sene dolarları bayılın yeni işletim sistemine geçin. Sonrada yeni işletim sistemiyle gelen yeni internet explorer'dan buraya yorum yazıp hava atarsınız. Tamam yaaa kötü Vista.... Vista kötü...

@13 Eki 2014 15:56 hacı sen niye atarlandınya

İnsanlar yeniliğe kapalı olmayı ne kadar çok seviyorlar! Tam BEŞ yıl öncenin gereksinimlerine göre tasarlanmış sistemi övüyorlar. Gerçekten hayret. Sizlere tavsiyem önce bilgisayar kullanmayı ögrenin sonra yorum yapın.(İnternetten video izleyen ve oyun oynamaktan başka bir iş yapmayanlar için Xp bile fazla! )

@13 Eki 2014 17:50 eğer o eski sistem yenisinden dah iyi ise, kullanıcı arayüzü daha çok kullanıcı dostu ise, işlerimi çok daha rahat yapabiliyor isem, yeni sistem para amaçlı olduğunu belli ediyor eski sistem daha işe yarar ise: Düşünmeden, yargılamadan, karar vermeden, sürüdeki koyun mantığıyla "en yenisi en iyidir" diyerek gidipte yeni sistem kullanmam Benden sana tavsiye: BEYNİNİ KULLAN

@14 Eki 2014 10:46 Kardeş olmayan şeyi nasıl kullansın.

@14 Eki 2014 10:46 Windows 8 Adobe yazılımları ve M.Ofis yazılımları gibi birçok programda Windows 7 geçmiştir. Ama ben bu aleti oyun oynamaktan başka bir iş kullanam diyorsan o zaman anlarım.Bir tetris oynamk var birde kullanmak var!

@15 Eki 2014 18:03 sorma ya tetris oynamak için win 7 kullanıyorum.. bu lafınla bilgisayarlardan ne kadar anladığını çok güzel belli ettin zaten bravo :))))) senin bilgisayar kültürün 1980'lerde kalmış,, sen bence hiç win 8 felan karıştırma Ms-Dos'tan devam et sen :)))

merhaba, bu Windows 7'yi üretene ödül ve madalya gerkiyor,? fakat bu Wondow 8'1 ürten'e Hapis.

@13 Eki 2014 20:13 lanet bir işletim sistemi win 8.1 format atıp win 7 kuracam

Aero glass özelliği açık olsa windows 8 kullanan kat ve kat artar. Keşke windows bunun farkında olsa.

@13 Eki 2014 21:25 Bence hiç fark olmaz. Mesela ben o özelliğin W8'de olmadığını fark etmedim bile :)

Windows 8.1 kotu diyen Vista diyen arkadaş kapat o makinayı git tetrisle oyna

@13 Eki 2014 22:48 bence win 8,1 diyorum

bu artışmalar hep uzayıp gidiyor. çünkü bir tarafta ne kullandığını bilen işletim sisteminin verdikleri ile ihtiyaçlarını karşılayanlar. diğer taraftada her yeni çıkanı işletim sistemi olsun cep telefonu olsun daha iyi sanan bir gurup var . windows 8 bir pazarlama stratejisi ürünü ve iyide sömürdü kendinden sonra yapılacak olan işletim sistemi için paraları topladı. win8 halen win 8.1 de dahil programlarla uyumsuz sürücülerde sorun çıkarıyor.şimdi çıkıpta birileri google chrome la sorun olmuyor demesin. ama doğru bi an unuttum sizin işletim sistemini kullanmanız sadece internette dolaşmak. xp ve vistayada konuşmak isterdim neyse fazla uzamasın. illa win 8 win8 diyenlerin kafasındaki olayı şununla açıklayayım; bilgisayarını formatlamam için bir bilgisayar (laptop) getirdiler . win7 kurayım dedim, win8 istiyorum diyor .win7 daha stabil çalışıyor diyorum adamın iyiliğini sorunsuz kullanmasını istedim .illa win8 diyor .neden win8 istiyorsun dedim daha güzel görünüyor daha yeni en son çıkan dedi. verdim eline bilgisayarını gönderdim. böyle ne kullandığını bilmeyen insanlara laf anlatamazsınız çünkü. win8 kullananların %99,98 i bu kafada.

@14 Eki 2014 10:14 Bende illahi Windows 8 dedim ve kullandım.Ve çok harika bir İşletim Sistemi.Başlangıç Çok güzel.Bir de Çoklu Önyükleme ile Windows 7 kursanız Her şey Çok güzel çalışır..!

hız olarak 8.1 büyük üstünlük sağlıyor. fakat başlat menüsü tam ekranı kapladığı için sinir bozuyor. dokunmatik ekran için de windows 8 e geçmek gerek. windows 7 nin miladı oldu bilgisayarınız destekliyorsa düşünmeye gerek yok

kaç ay kaldı 10 'nun çıkmasına bu karşılaştırma gereksiz olmuş. Tabii ki 7 ama 10 çıkmaz ise 7 7 7 bu da olamayacağına göre.

win 8.1 de driver sornları ve usb driver sorunları yapmakta genelde ama fena değil. ilk win7 den win8 e geçişte biraz daha karmaşık geliyor okadar.

Windows 8 düşmanlıgının nedenleri? Etrafda duydugu windows 8 ehh kaka söylemleri, Windows 8 başlatının garip gelmesi(Gerçi kendi zevkine göre düznleybilir.) internetten indirdgi korsan windows 8'in virüslü olmasından kaynan nedenlerden dolayı tam performas alamaması veya donanımlarının baya bir eski olması. Yoksa oyun ve 3d performası haricinde diğer herşede iyi olan bir yazılım neden kullanılmasın değil mi? Birde şu var yazılım firmaları çıkadığı ürünler Windows 8 tam uyumlu değil. Donma ve explorer çökmesi gibi vakalar yaşanıyor. Yüklediginiz programların Windows 8 tam uylumlu olmasına dikkat edin!

@15 Ekim 2014 18:34 ben 2. Bilgisayarımda win 8 kullandım baştan win 8 vardı 1 sene dayanmadı ama win 7 li ilk bilgisyarım 7 sene dayandı

win7 tabiki herşeye uyumluluk süper aero glass ta cabası :)

Bir tusla arayuzu degistirebiliyosun bunda kafasi karisan varsa pc kullanmasin zaten

Sırasıyle 7,8,8.1 kullandım hepsi orjinal. 8.1 diğerlerine göre performans yönünden daha iyi ve stabil bence. 8 zaten tabletler için yapılmış ve performans düşüktü.8.1 tam olarak pcye göre ayarlanmış bakalım win 10 nasıl olacak

Şu an Windows 10 test sürümünü kullanıyorum,idda ediyorum windows 10 hepsini süpürür.

@18 Eki 2014 17:50 görücez bakalım

Windows 98'e devam...

@18 Ekim 2014 23:59 windows 1.0 a devam

forumda kafayı vistaya takan arkadaş tamam anladık vista kullnıyorsun..sunu kabul etmek lazım bir tek bir çift hesabı xp iyiydi vista kötü w7 iyiyidi w8 kötü merakla bekliyoruz w10 u

hızlı bir pc ile 8.1 x64 sürümü süper alışınca vazgeçilmez oluyor

Tabiiki Win8 64 bit tek kelime muhteşem performans.. alışınca tabii

@zturan1 windowst perium daha hızlı ve daha iyidir

Windows 7 tabi ki ama W10 umut vadediyor. Ancak, hala XP'den kalma pencerelerden kurtulmaları lazım kesinlikle. Bu arada, ara yüzünün soğukluğunu kaldırmalılar. W7'nin ara yüzü ele alış şekli çok iyi, w8'de çok soğuk görünüyor ara yüz (renklendirmesinden, parlaklık ayarına kadar her şey).

win8 ve win8.1 kullandım ama win7'ye geri döndüm çünkü çok hızlı açılıyor , ram ve cpu kullanmıyor fazla.birde win8 ve win8.1 'de garip garip olaylar oluyordu mesela dosyaların kendini yedeklemesi gibi veya metro arayüzünündeki kalabalık gereksiz uygulamaların sistemi yorup kasması gibi,bence şuan en iyi çalışsan win7 çünkü şakır şakır çalışıyor virüs falanda almıyor kolay kolay devamlı güncelleme yapıyor süper.

@07 Kas 2014 02:25 bende orjinal 8.1 var fabrika çıkışlı fakat win7 yüklicem sevmedim win8.1 i nasıl yüklerim ewin 7 olarak bios ayarlarnda boot bölümnde cd-dvd rom seçeneği yok yardım :)

win8.1 x64 süper pc de süper hızlı

windows 8 bes para etmez 7 kurun geri kalmışlık yapmazsınız, arkadasın dediği gibi ölü doğdu win8 ve microsoft bunun gayet farkında.

Hız için Windows 8' e geçerim diyorsanız gerek yok SSD disk kullanın gerçek farkı görün bilgisayarınız çok daha hızlı olacak...

win8.1 bir ay kadar kullandım ama programlara uyumsuz ve en sonunda çökerttim güvenli mod a bile giremedim başlangıc cd si ile denedim girdim fakat sorun verdi bende win7 x64sp1 döndüm iyiki dönmüşüm herşey uyumlu herşey kusursuz.

Kimse farkında olmasa da, MS asıl devrimi Vista ile yapmıştır. RAM kullanımı Vista kadar iyi ve stabil çalışan bir Windows daha yoktur (RAM'lerin sürekli dolu olması bu yüzdendir). MS'in en büyük hatası da kullanıcıları dinleyip bu hızı geri çekmek olmuştur. Windows 7 bile SP1 ile yavaşlatılmıştır; Çünkü HDD'ler uykudan açılış hızına yetişememekte ve kilitlenmekteydi. 8'deki hataları ise inatla masaüstünü terketmeye çalışmaları. Eğer Apple'da MS gibi uçuk hayaller kurmaz ve bildiği yolundan devam ederse, piyasayı ele geçirmesi muhtemeldir.

windows 7 perium windows 8 den daha iyidir windows 8 deki programlar vardır ve kişileştirme vardır hızı çok iyi dir sadece windows tu 8 olan bilgisayarlar bence kötü yeni cıksada tek kelime WİNDOWS 7 PERUM tavsiye ederim pişman olmazsınız :)

windows 7 perium windows 8 den daha iyidir windows 8 deki herşey var 8 olduğuna bakmayın 8 ler çok çöküyo ve kullanışlı diğildir yani windows perium

en iyisi xp arkadaş ne derseniz deyin...

@13 Ara 2014 06:39 yok en iyisi windows 95

@13 Ara 2014 06:39 Windows Xp çok çekirdekli işlemcileri bile doğru dürüst desteklemiyor kaldı ki modern uygulamalar ve dx sürümleri, halen windows xp diyorlar şaka gibi.

@18 Ara 2014 11:46 xp nin çok çekirdekle çalışan 64 bitlik versiyonu var pc uçuyor adeta

@18 Ara 2014 00:20 win95 i bilmem ama hayali işletim sistemi 512mb ram atadım win98se kurdum windows 3 saniyede açıldı :)

@13 Ara 2014 06:39 evet bankamatikler için ya da marketlerde barkod okutan boş zamanlarında da amiral battı papaz kaçtı oynayan amca bilgisayarları için harika bir işletim sistemi daha da üzerine çıkmaz ama günümüz modern çağının ve gelişmiş kullanıcı ihtiyaçlarının olduğu dönemde xp malesef artık bitmiştir.

@18 Aralık 2014 00:20 hatta Bilgisayarı Kapat tuşuna basar basmaz Pc kapanıyor (o kadar hızlı)

ben yeni Windows 8 li laptop aldım bilgisayarı açıorum 12 saniyede hazır oluyor ama bazen uyumluluk sorunu yaşıyorum

@15 Ara 2014 16:38 win7 kur uyumsuzluk yaşama

Vista kötü diyen arkadaşlara sesleniyorum tartışma niyetim yok o zamanki sistem donanımları kötü olduğu için vista kötü göründü insanların gözüne hep yavaş kaldı insanların karşısında şu anki 8gb rem 1 terebayt hdd vesayre performansı yüksek donanımlı pc lere yüklenseydi beğenilme oranı çok fazla olurdu düşük perfonmas gösteren pc lere yüklediler insanlar sonra kötü oldu vista demek güçlü bilgisayarı temsil ediyor bir nevli ( tabiki kullanıcıların beğenisine kalmış ) ben vista kullandım gayet te güzel bir işletim sistemi önceden dediğim gibi güçlü bilgisayarları temsil eder genellikle taraf tutmuyorum. Windowsun hemen hemen tüm işletim sistemlerini kullandım açık söylemek gerekirse windows 8.1 ri daha çok beğendim başlat çubuğu takıntısı olmayanlar için güzel bir işletim sistemi ama windows 10 nun beta sürümünü kullanıyorum şu an gerçekten çok güzel bir işletim sistemi bence bu sefer windows 10 la tüm hatalarını düzeltip yeni bir çağ açıcaktır her insanın kullanış amacına hizmet ediyor windows xp diyenide win 7 win 8.1 diyenide windows 10 nu daha çok beğeniceğine inanıyorum işletim sistemi almak isteyen arkadaşlar warsa bence beklesinler biraz daha windows 10 çıkınca zaten incelemeler yapılıcaktır internet üzerinden güzel bir araştırmayla istediği işletim sistemini bulucağına eminim kimse kulaktan duyma laflarla birşey satın almasın ve yatta yüklemesin.Sonucta bilgisayar sizin para sizin hangisi size avantajlı geliyorsa onu kullanmanızı tafsiye ederim okduğunuz için saolun.

Directx 11.2 destekleyen bir ekran kartınız varsa ve frostbite motoru kullanan oyunları oynuyorsanız mecburen Windows 8.1, örneğin Dragon Age Inquisition oyununda Windows 8.1 performansı kusursuz.

@16 Ara 2014 14:04 Windows 8.1 e vereceğin 300 tl ile ekran kartı al daha iyi oynarsın :)

ikiside değil iatkos v7

Yeni nesil oyunları adam gibi oynayabilmek için mecburen Windows 8.1 (Bakınız:Frostbite engine kullanan oyunlar)

@24 Ara 2014 19:43 şu anlık çok az oyun varmış

Selam arkadaşlar. Ben bütün windows sürümlerini vedahi linux surumlerni kurup deneyen biri olarak diyorumki, windows 8.1, windows 7 den daha kullanışlı ve hızlı. Mesela battlefield 3, w8.1 de daha yumuşak çalışıyor ve ayrıca renkler birazdaha canlı. Aynı battlefield 3, w7 de renkler biraz soluk ve puslu görünüyor. Tabii bende w7 nin başlat menüsünü sevenlerdenim fakat performans istiyorsanız w 8.1.

hem hız hem görsellik istiyorsanız ubuntu 9.10 x64 +compiz+emerald :)

@25 Ara 2014 14:59 tamam güldük hadi git şimdi....

Tabiiki 7 :) XP'den sonra Win7 endişeleri gidermişti.

Peki ya Linux?

xp sp2 tr x64 kurdum sistem boşta 130mb ile 150 mb arası kullanıyor sistem çok hızlı ve stabil :)

herkes hızlı acılış hızlı kapanış yok programlar ulan biz oyuncuyuz oyuncu gamerrrr bize oyunda verdıgı performans lazım bana ne 8 sanıede acılıosa benım windows 7 20 sanıede acılıor hard dıskle ss d alsam 10 sanıe oyunlarda verdıgı performansı bılır herkez 7 nin cogu 8 e gecmeyen kullanıcılarda oyun oynadıkları ıcındır fps dusuklugunden dolayı.....

Ben şuan Bing ile Windows 8.1 Single Language kullanıyorum ama memnun değilim.Bazı şeyleri açmıyor ayarlar zor herkesin dediği gibi çok ve çok hızlı ama performansı az hızına ayak uydurulamıyor.Birde format atarken security boot koruması yapıp Windows 8 den başka şey yükletmiyor.

bence en iyiysi arkadaşlar windows 7 oyun performansında süper bir kere windows 8 kulanmıştımda oyunu açmıyordu ve ve oyunda açılsa bile kasıyodu o yuzden arkadaşlar en iyiysi windows 7 oyunda süper

Windows 7 kullanıyorum yıllardır gayet memnunum işimi görüyor daha ne isteyim.

win7 oyun performansı olarak çok çok daha iyi

acaba haangisi uçakmı otobüsmü trenmi

windows 7 ve windows 8.1 kullanmış biri olarak windows 8.1 diyorum

ben hayatımda xp ve 7 kullandım. onun için windows 8 ve win10 iyi değil ben 7 yi tercih ederim

valla ben şu an windows 7 kullanıyorum sadece biraz geç açılıyor ama gayet örek gelişmiş oyunları pek ala kaldırıyor rahat rahat oynayabiliyorum ve gerçekten çok kullanışlı tabi kullanan bilir zaten ben 5 senedir windows 7 kullanıyorum memnunum performansından hiç sıkıntı yaratmadı bana eski sürüm olmasına rağmen windows 7 bence 10 üzerinden 7 yi hakediyor

windows 7 ve 8.1 öneriyorum ikiside aynıdır 8.1 daha yeni gelişmiş sistem driverleri doğru kuramadığınız için 7de oyunları oynayabiliyor fakat 8de oynayamıyorsunuz :D

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play