Windows 8'e başlat düğmesi ve fazlası

Başlat menüsünü çöpe atan Windows 8'e inat, çeşit çeşit Başlat menüsünü Windows 8'e getiriyoruz!

Windows 8'e başlat düğmesi ve fazlası

Windows 8, bildiğiniz gibi Başlat menüsünü eski ismi "Metro" olan Windows 8 modern arayüzü ile değiştiriyor. Başlat menüsünün işlevleri ise farklı işlevlere dağılmış ve bir kısmı ortadan kalkmış bulunuyor. Bu değişikliklere ayak uydurmak istemeyenler ise alternatif çözümlere başvurabiliyorlar. Classic Shell de bu çözümlerden bir tanesi ve Windows 8'e klasik başlat menüsünü geri getiriyor.

Yazılım, farklı Başlat menüsü tasarımları arasından (Windows XP, 7, Klasik gibi) seçim yapmanıza izin veriyor. Sunulan Başlat menüsünü başarılı bulduğumuzu söylemeliyiz. Bunun yanında yazılımı kullanarak Windows 8'in açılışta "Metro" ekranını atlamasını ve direkt olarak masaüstü ekranıyla açılmasını sağlayabiliyorsunuz. Yazılım, Windows 8'in "etkin köşeler" işlevini de devre dışı bırakabiliyor (fareyi ekranın köşelerine götürdüğünüzde etkinleşen işlevler).

Windows 8'e Başlat menüsünü geri getirmek istiyorsanız, ücretsiz sunulan Classic Shell'i buradan indirebilir ve sisteminize kurabilirsiniz.

 

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 32 Yorum

Bence hiç gerek yok böyle kullanmak lazım gecelecek windows sürümleride bu şekilde olucak. Üstelik bu şekilde daha kolay aslında alışmak lazım..

Bu kadar zorlamanın mantığı ney? Metro sevmiyosanız W7'de kalın bu kadar basit. Zaten W8'in tek farkı Metro olması, ille didikliceksiniz.

windows 8 metro dışında hız konusundada daha iyi.önemli farklardan biride bu ;)

Başlat menüsü olmadan 8 satmaz...

hele şükür başlat yok dıe win7 geri donmuştum

windows 8 de başlat menüsünü bulamadım kaldırdım pc den

Bir kaç gün kullandıktan sonra Başlat menüsünü aramıyorsunuz bile... Hiç gereği yok bence de...

Yeniliklere açık olmak lazım. Boşverin başlat manüsünü. 40 sene daha Classic Shell kullanırsınız yoksa (:

bu başlat menüsü çılgınlığı nedir böyle ya :) windows 8 in özelliği zaten farklı ve kendine has arayüzünün olması. başlat menüsü olmazsa olmaz diyorsanız windows 7 de kalın windows 8 i didiklemenin anlamı yok

Acaba Windows XP de çalışan eski programların çoğu Windows 8 de çalışır mı? Yoksa Windows 7 deki gibi yine uyumsuzluk sorunu olucak mı?

@27 Ağu 2012 18:24 o kaldırıldı kardeş driver bile kurmuyon

@27 Ağu 2012 18:24 Windows 7 ilk çıktığı zamanlarda birçok kullanıcıdan kullandıkları programları çalıştırmaya/yüklemeye çalıştıklarında programların uyumsuzluk göstermesi sebebiyle eleştiri almıştı ama bu sorun zamanla düzeldi. Artık birçok yazılım üreticisi yazılımlarını hem 32 bit hem de 64 bit olmak üzere Windows 7'i destekleyecek şekilde üretiyor. Eski yazılım üreticileri de yazılımlarının yeni sürümlerinde Windows 7 desteği veriyor. Bu zamana kadar herhangi bir program uyumsuzluğu ile karşılaşmadım ama bu kullanıcının ne tür programlar kullanmak istediğine göre değişir.

@27 Ağu 2012 19:00 Aynen. Bilgisayar bileşenlerinin sürücülerini kurulum esnasında yüklüyor. Buna rağmen hala Windows XP yükleyip sürücüleri manuel olarak yüklemek isteyenleri anlayamıyorum. Uğraşmayı seviyor olmalılar. :) Bence Windows 7'e geçmemek için bir sebep yok.

@27 Ağu 2012 18:24 çoğu çalışır

bence de herşeyi olmasa bile yeni gelen bazı şeyleri denemek lazım.denemeden kesin hüküm vermek yanlış .HEm bazılarının dediği gibi biraz kullanınca oldukça kullanılabilir olduğu anlaşılabiliyor.

hiç kasmaya, uğraşmaya, fantazi aramaya gerek yok :D windows 7 her şeye yetiyor.

ancak çakma şeylerle daha iyileştirilebiliyor..

@27 Ağu 2012 20:34 Windows 8'in kendisi çok iyi zaten.

win7 10 yıl daha kullanılır :)

Yeni köye eski adet getirmek gibi. Bence gereksiz ve saçma. Modern UI çok kullanışlı ve şık. Başta alışması uzun sürebilir ama alıştıktan sonra başlat menüsünü arayacağınızı sanmıyorum. Tıpkı Windows XP'de olduğu gibi. Daha önce Windows XP kullanıyordum. Windows 7'e geçtikten sonra Windows XP'i hayatımdan çıkardım. Windows XP'li bir bilgisayara oturduğumda kendimi tuhaf hissediyorum. Çok demode geliyor. Eminim ki birçok kişi bu duyguyla karşılaşmıştır. Aynı şey başlat menüsü için de geçerli. Windows 8'e geçtikten sonra başlat menüsünü hayatımdan çıkardım. Kısacası zamanla alışırsınız sorun olmaz. :)

ReactOS projesi tamamlansın da kurtulalım artık şu Windows dayatmalarından.

wındows 8 güzel performanslı ama şu sadece metro gıcık ben pc yi açınca şahsen doğrudan masaüstüne geçmek isterim ne işim olur metroyla benim zaten pc ler geç açılıyor diye sinir oluyoruz.wındows 8 wındosvs 7 ye bakarak hızlı açılıyor oyunlarda hızlı açılıyor.

ben windows 11 i bekliyorum. windows 98 ile mutluyum

saçmalık yaa siz hala windows 8 yavaş diyorsunuz öncelikle windows 8 kullananlar güç ayarlarında fast boot=hız başlangıcı active ediniz yoksa hızlı açılmıyor tamam mı

en iyisi orijinal halini değiştirmemek :)

çok teşekkür ederim özellikle Windows 8 i kapatmak tam bir işkence idi bu başlat menüsü ilaç gibi geldi

bu programların hepsini denedim hiçbiri orjinal windows 7deki gibi yapmıyor. en iyisi vistart ama onda da sağ tıklama yok

Bence En Kral Windows 7 :)

Türkçe değil ama nasıl Türkçe olacak menü...

win 8 in sonu vistaya dönecek

windows 8 i kapatmak için alt+f4 basın yeterli

selam bende windows 8 amma baslat duymesi calismiyor neden ola bilir?

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir