"Windows 8'i bırak, Linux'a bak!"

Oyun devinin Windows 8 ve Linux hakkındaki açıklamaları, özellikle Microsoft'u çok kızdıracak!

  • Ertuğrul Süngü
"Windows 8'i bırak, Linux'a bak!"
Valve, Steam'i taşıyabilecek mi?

Windows 8 hakkında başta Valve olmak üzere, Minecraft'ın yapımcısı ve daha birçok farklı yerden, PC oyunculuğunu yok edeceği hakkında iddialı sözler gelmişti.

Valve'den dün gelen yeni bir haberse, Linux işletim sistemi altında oyunlarını test edecek insanlar aradıkları yönünde oldu. Linux kullanıcıları tarafından yeni yılın oyunlar başta olmak üzere, birçok konuda Linux yılı olacağı uzun süredir ön görülüyordu. Valve ise geçtiğimiz günlerde Danimarka'da yaptığı Ubuntu geliştirici konferansında yine Windows 8'e yüklendi. Konferansta konuşan Valve yetkilisi Drew Bliss, Linux işletim sisteminin oyun geliştirmek için Windows 8'den çok daha iyi olduğuna değindi.

Konuyu başlıklar halinde detaylandıran Bliss'in en önemli maddeleri şöyle oldu; "Steam client'ının birçok yapımcının da denemesi ve onaylamasının ardından, Ubuntu ile çok daha uyumlu bir şekilde çalıştığını gördük. Ubuntu'nun arkasında bulunan Canonical gibi büyük bir şirket sayesinde çok daha farklı kesimlere hitap edebilmenin yanı sıra, aynı zamanda gelişmiş sosyal bağlarıyla da tüm oyunculara ulaşmak mümkün."

Valve tarafından Windows 8 için söylenen bu net sözlerin en büyük sebebiyse, şüphesiz Windows Store'un, Steam client'ı üzerindeki büyük tehdidinden başka bir şey değil. Valve'ın Steam kullanıcılarını, Linux kullanmaya ikna edip edemeyeceğini ise bekleyip göreceğiz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 46 Yorum

Steam' e karşı ciddi bir sempatim var ve anlıyacağınız gibi aynı amanda pc oyunlarına şiddetli ilgili ve alakalıyım sadece oyunculuk değil aynı zamanda bir oyunun yaratım süreci konsept tasarımı olsun, 3d modelcisi, programcısı yazarı. ciddi şekilde ilgimi çekmekte. Bir oyuna şahsen bir sanat eseri gözüyle bakmaktayım. Stemde bana bütün oyunları ucuz ve kolay birş ekilde sağlıyor. Eğer bu saatten sonra ubuntu diyorsa pc de kullanacağım bir diğer işletim sistemi ubuntu olucaktır. eğer ubuntu çalıştığım grafik programlara ve kullandığım donanımlara desteği artırırsa ve yani bir nevi bana windows'un sağladığı kolaylıkları sağlarsa tamamen ubuntuya bile geçilebilir.

@01 Kas 2012 16:08 dostum sorun Ubuntu'nun desteği değil, Autodesk gibi dev yazılım firmalarının ve ana donanım üreticilerinin (Nvidia) Microsoft ile kucak kucağa olması. Desteği vermesi gerekenler onlar biraz da.

@01 Kas 2012 17:32 Dostum musun bilmem ama çok doğru söylüyorsun.

Geç de geçelim öl de ölelim valve reyiz!

oyun devi? valve?

Vay vay vay. Windowsun program, oyun satış işine girmesi ne kadar da koymuş bu valveye. Umarım batar steam gider adam gibi hl yaparlar.

Direct x olmadan linux platformunda oyunların nasıl çalışacağı da merak konusu tabii... Opengl ile ama nasıl?

@01 Kas 2012 16:41 Niye directx oyun yapmak için tek kütüphane mi?OpenGL ile de oyunlar yapılıyor.

@01 Kas 2012 16:41 ,id software zamanında yaptı bunu opengl ile Quake 3 ,Quake 2 linux un tüm sürümlerinde oynayabilir.

linuxu kurtarırsa steam kurtarır. inşallah kurtarır. tek işletim sisteminden sıkıldım. telefonlarda bile bir sürü yaygın işletim sistemi var hepsi birbiriyle yarışıyo daha iyi sonuçlar ortaya çıkıyo.

"Valve'ın Steam kullanıcılarını, Linux kullanmaya ikna edip edemeyeceğini ise bekleyip göreceğiz". Ben ikna oldum bile! :)

Oley süper olur linux a gelirse steam zaten windows'ta kalmamın tek sebebi steam ve unity programları :D

Beta'ya kayıt olduk hemen. Sabırsızlıkla bekliyorum bu anı uzun süredir... Ubuntu kullanmıyorum ama bu diğer distrolarda steam çalışmayacak demek değil.

Ubuntu Kullanıyordum. Gayet Hoştu ama bazen sıkılınca oyun oynamak istiyor insan bende steam kurmayı denedim fakat ancak wine ile kurabiliyosun bu gibi windows dosyalarını (.exe) fakat tatmin edici bir sonuç alamıyorsun. Eğer Steam böyle bir olayı gerçekleştirirse kesinlikle ubuntu kullanımı artar diye düşünüyorum.

@01 Kas 2012 17:25 , sadece ubuntu değil linux kullanımı artar. Crysis i windows da oynamak istemiyorum misal.

@01 Kas 2012 17:25 Burda bahsedilen emulasyon degil Ubuntu icin OpenGL oyunlari, DirectX'in tekelinden firmalar kurtulursa asiri sistem gereksinimleri ortadan kalkacak, artik binlerle anilan shader islemcilerine gerek kalmayacak.

windows ile kendini tanıt marka ol sonra ubuntu, kısacası windows8 marketten korkuyoruz desenize

@01 Kas 2012 17:29 Steam sayesinde senin gibi korsancilar orjinal oyun neymis ogrendi, Lan bu nasil bir millet microsoft'tan gelen her kaziga tuzla gidiyorsunuz...

şu oyunların artık linux sürümleri çıksın ya linux içinde oyun geliştirsinler

kafanızda hiç çalışmıyor ps3 dede linux var nasıl takılmadan diretx olmadan fremework olmadan java olmadan flash olmadan oyun çalıştırıyor.Eeee linux bu.Valve akıllı gelecek linuxda çünkü ücretsiz.

Windowsta şöhreti bul sonra windowsu beğenmiyoruz de.

onlar win8 marketten korkuyorlar bence. bir arada linux da oyun yapmak zor diye bir haber okumuştum bir yerde. zaten driver kurmak bile başa bela. kaldıkı onu normal ev kullanıcısı kullanıcak. biraz zor gibi.

@01 Kas 2012 18:25 normal ev kullanıcısıyım.2 yıldır ubuntu kullanıyorum.cok ta memnunum.isteyene gayet kolay

Ubuntuyu iki yildir kullaniyorum boyle biseye inanmak o kadar zorki hayal gibi! Hayatimda en sevdigim oyunlar valve de en sevdigim os de ubuntu... Ruyadayim gibi:) ama bunun altinsan canonical'in kalkmasi lazim... Once stable bir ubuntu... Sonra saglam ofis programlari...sonra bikac oyun...linux boylece ucusa gececek... Tabi daha sonra adobe falan filan sanat isleri yani... Zaten pure science kisminda kimse linuxun eline su dokemez

hep aynı muhabbet: söylediklerini daha inandırıcı yapmak adına gelecek yıl (yada 5 yıl sonrası-burada önemli olan ileriki bir tarihi işaret etmektir-) linux yılı olacak yalanını atıyorlar ortaya. kendileri bile inanmıyorlar ama ya tutarsa diye diye bugüne geldiler linuxu kakalamaya çalışanlar. yanlış yoldasınız.

Zaten Windows`da DX bile başlı başlına handikap!

dostlar linux öyle ya da böyle gümbür gümbür büyüyor. Haliyle Linux dağıtımlarının başını çeken Ubuntu da... Yol yakınken illet, virüslü, mavi ekranlı, özel hayatınızı bilgilerinizi el aleme tabiri caizse sunan o fırsatı veren virüsdos'tan kurtulun. En azından ikili işletim sistemi olarak Ubuntu veya Mint veya hoşunuza gidecek bir Linux dağıtımı kullanın. Tadına varın ne demek istiyoruz o zaman anlarsınız.

Kesinlikle bu karar Linux kullanıcılarının sayısı arttıracak. Sırf oyun yokmuş bahanesiyle Windows'a kaçan kişiler artık gitmeyecek.

Blizzard da Valve ye destek vermişti. Blizzard da linux a destek versede kurtulsak şu windows işkencesinden.

microsoftu sevmiyordum. bir çok kez ubuntu dahil linux dağıtımları kurup denedim. bir çok sorun yaşayıp tekrar tekrar windowsa döndüm ve artık yoruldum. windows kullanıyorum ve gayet memnunum. kafam rahat. bu adamlar bu işi iyi yapıyorlar.

@01 Kas 2012 19:13 Af buyur arkadaşım sen kime anlatıyorsun Windows`u!? Hepimiz Windows kullanıyoruz yada kullandık ne halt olduğunu da gayet iyi biliyoruz! Gözle görüleni tarif etmeye uğraşmak da birtek bize özgüdür herhalde!

şu konomi falanda cıkarsa pes falan da gelse lunix var ya kopar gelirim agaaa :)

zaten linux kullanıcısıyım :)

Allah Allah sonunda artık tamamen ubuntu kurtarın şu windows tan artık

baştan beri linux a yapsaydın desteğini.. görürdük ozaman diyemeyeceğim kimse adını bile duymazdı :p nerden geldiğini unutmak böle bişey işte...

windows ile kendini tanıt marka ol sonra ubuntu, kısacası windows8 marketten korkuyoruz desenize

dota 2 için linux sürümü çıksa dakka durmam linux yüklerim

Playstation, iOS, Android zaten OpenGL kullaniyor sayin DirectX ci arakadaslar...

amma windows taraftarı varmış be bizi kazıklayanları ne çok seviyoruz bu arkadaşlar linux`dan nefret üstüne nefret ediyorlar hatta bu arkadaşlardan windows`un problemsiz olduğunu iddia edeni bile var (tereciye tere satmak gibi bir durum oluyor ama! sanki bizler windows`un ne halt olduğunu bilmiyormuşuz gibi). ama tabiki bu durum; bedava yemek dağıtan hayır kurumundan nefret edip te kurtlu mercimeği kazık fiyata satan dolandırıcıları sevmek gibi birşey bu! apple`ın fanatiği olur çünkü en azından birşeyleri düzgün yapıyorlar ama microsoft`ta hiçbirşey yok! milletin yere göğe sığdıramadığı windows 8`e windows 7 ile karıştırılmasın diye metro görünümünü koydu başka da bir numarası yok! açıkçası windows bedava olsa linux ise paralı ben yine linux`u seçerdim!

@02 Kas 2012 10:20 yaşa dostum. kazık yemeye meraklılar var.. win 7 ve win 8 kullandım. win 8 8 sn de açılımuş az ram kullanıyomuş. hikaye... senle aynı fikirdeyim. ubuntu, debian paralı olsa yine onları seçerim.. windows tan başka işletim sistemi görmemiş cahiller burda ahkam kesiyor

Eyvah! Sonunda Linux'u keşfettiler.

bencede windows 8 saçma birşeye benziyor.

dota 2 forever linux bi çıksın 1 dk win 7yi bile silerim ...

Windows 8 Pro dan başkası yalan.

@01 Ara 2012 00:50 mac ve(ya) ubuntu kullanmamış birinden klişe söz

Linux, Haiku, ReactOs ve daha başka işletim sistemleri üzerinde yapılan çalışmalarla Microsoft'un pazardaki payı düşebilir. Şahsen programlamayla uğraşan benim Windows kullanmamın nedeni masaüstü bilgisayarlarda daha çok bu işletim sisteminin kullanılması. Python gibi taşınabilir programlama dilleri ile yazılan programlar Windows için derlendiğinde programın hacmi çok büyük olabiliyor. Ancak bu alanda yapılan bazı çalışmalarla önümüzdeki yıllarda bu durum da ortadan kalkabilir diye düşünüyorum. Bir de Linux'ta wi-fi gibi bazı donanımları çalıştırmak problemli olabiliyor, o da donanım üreticilerinin linux için sürücü hazırlamaması veya hazırlanan sürücülerin sadece belirli dağıtımlara yönelik olması gibi nedenlerden kaynaklanıyor. Ancak bu konuda da son yıllarda bazı yenilikler oldu ve bir kaç yıl öncesine göre kısmen de olsa işler kolaylaşmış gibi görünüyor. Linuxun az kullanılmasının bir nedeni de fazla tanınmaması olabilir. Bazen bir arkadaşınıza linuxtan bahsettiğinizde verdiği tepki "o ne?" diye sormak oluyor. Ancak yavaş yavaş forumların ve sosyal medya / paylaşım adı verilen sitelerin de etkisiyle bu durumda da değişiklik olabilir. Bazı video sitelerinde yıllardır Linux tanıtım videoları bulunuyor (çoğunlukla İngilizce). Bu şekilde Linuxun bir tür reklamı yapılmış gibi oluyor. Ayrıca USB'den çalıştırılabilir Linux dağıtımlarının yaygınlaşmasıyla artık Linux kurmaktan çekinen insanların çalıştırılabilir CD'ye göre daha pratik olarak Linuxu denemeleri mümkün hale gelmiş oldu. Şimdi işletim sisteminizi cebinize koyup ziyarete gittiğiniz arkadaşlarınıza da kolayca onun tanıtımını yapabilirsiniz.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play