Windows 8'in sonu ne olacak?

Dev oyun firması Valve'dan sonra bir başka dev daha Windows 8'i adeta yerden yere vurdu! Neden mi?

Blizzard da Windows 8'e çemkirdi
Preview'da bulunan bug'lar can sıkıyor

Microsoft'un yeni işletim sistemi olmaya hazırlanan Windows 8, oyun camiası tarafından birbiri üzerine darbe almaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Valve'nin kurucu ortaklarından olan Gabe Newell'in Windows 8 için söylediği "yıkım" olacak sözleri halen kulaklarda yankılanıyorken, bu sefer de Blizzard'ın oyun tasarımı bölümü başkan yardımcısı Rob Pardo, Twitter üzerinden Newell'inkine benzer sözler sarf etti.

Yazdığı mesajda Windows 8 için; "Bizim için de iyi bir seçim değil." diyen Pardo dikkatleri üzerine çekti. Oyunları tamamen PC oyunculuğuna hitap eden Blizzard'dan böyle bir açıklama gelmesiyse gelecekte yaşanabilecek sorunların ciddiyetini gözler önüne seriyor. Hem Newell, hem de Pardo sözlerinde hali hazırda bulunan Windows 8 preview modelinde yaşanan sorunların büyük olduğuna değindi. Yaptıkları açıklamaların temelindeyse özellikle meydana gelen "bug"ların, yapımcıların istedikleri kodları yazmalarına büyük ölçüde engel olması bulunuyor.

Sins of Solar Empire isimli oyunuyla tanınan Stardock'un CEO koltuğunda oturan Bard Wardell'e göreyse Windows 8'in en büyük sorunu, hem tablet, hem de masaüstü olmaya çalışması ve bunu yaparken, gerçekten iki taraftan da büyük ödün vermesi.

Ertuğrul Süngü

Okuyucu Yorumları

Toplam 22 Yorum

anlaşılan bazı firmaların Windows 8 ile beraber para muslukları bayağı bir kesilecek....

Bunlar böyle söylerler.Ama Ms onlara onlar Ms ye muhtaç.Bu kısır döngü olarak devam edecek.Derler hani tribünlere oynuyorlar.Bir res çekme söz konusu değil anladığım kadarıyla.Ms de pek tamıyor heralde

Blizzard önce kendi işine baksın, şımarık takımı.

Windows olmasaydi oyun yapamaz, para kazanamazdiniz :)

@02 Ağu 2012 21:08 Windows olmasada Macosx ve Linux dağıtımları var LinuXMint var... her şekilde oyunlarını satacak pazar var...

Adam kızmış beyler kaçın :)

"Sins of Solar Empire isimli oyunuyla tanınan Stardock'un CEO koltuğunda oturan Bard Wardell'e göreyse Windows 8'in en büyük sorunu, hem tablet, hem de masaüstü olmaya çalışması ve bunu yaparken, gerçekten iki taraftan da büyük ödün vermesi." bunu apple`da söylemişti kelimesi kelimesine katılıyorum!

Doğru söze ne denir.

"Windows 8'in en büyük sorunu, hem tablet, hem de masaüstü olmaya çalışması ve bunu yaparken, gerçekten iki taraftan da büyük ödün vermesi". Evet can alıcı söylem burası. Bu gerçekten de büyük bir risk. Her iki alanda da başarılı olabilir yada her iki alanda birden dibe vurabilir. Ama şu bir gerçek ki kullanıcıların alışılmış masaüstünü terketmeleri çok zor olacak ve çok uzun zaman alacaktır.

@02 Ağu 2012 21:46hayır uzun zaman almaz herkes buna alışmak zorunda okadar reklam yapıp kullanıcıları çekeceklerdir

windows 8 microsoft'un sonunu getirecektir. vista mağlubiyetinin daha da büyüğünü yaşayacak. linuxtan bile daha kullanışsız ve aşağı bir os olmuş. metro denen gereksiz, eklenti bile olsa kullanmaya değmeyecek kullanışsız bir arayüz gelmiş. dvd oynatmak için bile marketplace den ücretli app talep edecek kadar düşmüş ayağa. başlat işlevi candır can. ne demek artık başlat yok. windows 7'den gayet memnundum. ümitleri win9'a bırakmak isterdim ama şirket ayakta kalabilecek mi acaba? windows 7'den sonra yaygın bir linux os'a geçme vakti geliyor gibi.

Herzaman standardı microsoft belirler, elleri mahkum Paraya kıyıp 64 bit ve win8 destekli kaliteli oyun yapacaklar.

evet aslında Microsoft olmayaydı oyunda artık xbox almak zorunda kalırdık ama Valve biraz ağır bir şirkettir dediğini yapan bir şirket belki microsoft ile kapışamaz ama genede w8 den bende çok şüpheliyim.. Şahsen büyük bir bugla karşı karşıya gelsek Steam hesabımı riske atmak istemem :)

windows 7 en iyisi

Yeni Xbox ve PS gelieceği zaman PC oyunculuğu tarihe karışacak. :)

@TheKingHearth arkadaşım sen böyle diyosun ama oyun piyasasında en çok yükselite olan pc dir ayrıca bir oyunu en iyi grafikleriyle pc oynatır hiçbi konsol pc kadar güçlü olamaz

@TheKingHearth PS 3 ve X360 geldiğinde de bunlar dendi. Hala deniyor. =D

Benim gibi parası olanlar için farketmez nerede hangi platformda sevdiğim oyun varsa gider alırım ha pc ps3 ha xbox fark yapmaz. Fakat sizin gibi parası olmayanlar ne yapacak onu tahmin bile edemiyorum. Sevgilerle...

OS aleminde standardı Windows belirler. Yok o olmamış yok bu olmamışla olmuyor işte.Vista için o kadar olumsuz şey söylendi ve gerçekten olumsuz bir işletim sistemiydi ama bütün firmaların ilanlarında.Bilmem ne markası Microsoft Vista'yı önerir yazıyordu.Win8 çok sağlam geliyor bence..

Microsoft ne kadar uğraşırsa uğraşsın windows xp'den geri kalan boşa windows 8 bence wistadan da vahim olucağa benziyor ALLAH sonunu hayır etsin artık önümüzdeki windowslara bakıcam diyecemde artık şirketin elinde sermayae kalırsa :)

Herkesi memnun etmek zor.. Memnun olmayanlarda olacaktır.

Stardock'un CEO su Bard Wardell'e  şiddetle katılıyorum

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir