Windows 8'de güvenli moda nasıl geçilir?

Windows 7'de F8'i "kırarak" girdiğimiz güvenli moda ulaşmanın, Windows 8'de daha kolay bir yolu var!

Windows 8'de güvenli moda nasıl geçilir?
Shift'te basılı tutun

Windows 7'de sorun yaşadığımızda, açılışta F8'e basıp, güvenli moda geçebiliyorduk. Bu sayede düşük çözünürlüklü, işlevleri kısıtlı bir Windows ortamında sorun çıkaran sürücüleri ve programları kaldırabiliyor, veya antivirüs taraması gerçekleştirebiliyorduk.

Peki, Windows 8'de güvenli moda nasıl geçebilirsiniz? Aslında F8 kısayolu hala çalışıyor, yapmanız gereken PC'niz açılırken art arda F8'e basmak. Gelişmiş önyükleme seçenekleri ekranı göründüğünde, Güvenli Mod veya Güvenli Mod ve Ağ Bağlantısı seçeneğini kullanarak güvenli moda geçiş yapabilirsiniz.

F8 klavye kısayolu çalışmazsa, Windows 8'e özel bir yol daha mevcut. Windows açıkken bilgisayarı kapat seçeneğini kullanın ve yeniden başlat seçeneğine tıklarken Shift tuşunu basılı tutun. Karşınıza "Bir seçenek belirleyin" başlıklı bir ekran gelecek. Burada Sorun giderme > Gelişmiş seçenekler > Başlangıç seçenekleri > Yeniden başlat yolunu izleyin. Başlangıç ayarları menüsü belirdiğinde güvenli mod için 4, ağ bağlantılı güvenli mod için 5 yazın.

Windows 7, 8 ve Vista'da güvenli modu açmanın bir başka yolu daha var. Başlat menüsünün arama bölümünde veya Windows 8'in arama charm'ında msconfig yazın. Program açıldığında Önyükleme sekmesine tıklayın ve Güvenli Önyükleme seçeneğini etkinleştirin. Güvenli modda internete bağlanmanız gerekliyse, ağ seçeneğini etkinleştirin. Son olarak Tamam'a tıklayın ve PC'nizi yeniden başlatın.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

peki bilgisayarı başlattık windows hiç açılmadı güvenli kipi windows 8 nasıl başlatacağız win 8 de f8 de yok :)

@07 Ara 2014 12:18 Bilgisayar açılmazsa otomatik olarak onarim modu aciliyor ve oradan guvenli moda gecebiliyorsunuz.

@07 Ara 2014 13:50 ya otomatik moda da almazsa :)

@07 Aralık 2014 22:00 Niyazi turkusunu soylereker formati gomuyorsun. :D

Açılışta shift basılı tut güvenli moda giriyor. Bilgisayar başlangıç ekranında kalıyorsa iki üç defa başlarken tuşla yada fişten çekin otomatik girer :)) en kaba yöntem

@07 Ara 2014 18:20 başlangıç cd si ile otomatik moda aldım sistemi geri yükledim ama gene hata verdi win 8.1 bende win7 ye geri döndüm pişman değilim :)

"Aslında F8 kısayolu hala çalışıyor, yapmanız gereken PC'niz açılırken art arda F8'e basmak." Maalesef dediğiniz gibi olmuyor, direkt normal olarak açılıyor.

EasyBCD kullanın !

toshiba laptop var güvenli moda geçemiyorumm pasoo hata veriyor yeniden başlatıyorr nasıl güvenli moda geç.çecezz ?

W7 var f8 e basınca anakartın yeri çıkıyor

Cok sagolun cidden cok işime yaradı.

saolll admın ck kortuydum

Abi bilgisayarı yeniden başistiyorum soft de basılı tutuyorum ama filtire tuşları diye bişey çıkıyor sağ üstleri tuşuna 8 saniye basılı tutun diyor pek ben yapsam acaba. Acil cevap verseniz çok iyi olur

win 7deki benim kullandığım bi yol daha var laptopun şarj cihazını çıkartıp bilgisayarın kapanmasını bekliyorum zaten laptop bataryalarının ömrü az ben şarjı çıkardığımda 5 dakika içinde kapanıyo. Neyse ondan sonra şarjı takıp tekrar açıyorum windows kapatılamadı falan diyo o zamanda ağ desteğiyle güvenli modla başlat mı öyle bişey var o zaman oluyo

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir