Windows 8'in pazar payı geriledi!

Windows 8 ve 8.1'in kullanım oranları, Microsoft'un hiç de beklemediği bir yöne doğru gidiyor!

  • Zeynel A. Öztürk
Windows 8'in pazar payı geriledi!

Windows 8 çıkalı iki sene geçmesine rağmen işletim sistemi, Windows 7'nin pazar payını hala geçebilmiş değil.

Windows 8.1'in pazar payı yükselişte gibi görünse de Net Marketshare'in raporları işletim sisteminin aslında geriye gittiğini gösteriyor. Ağustos ayında yüzde 0.42 gerileyen Windows 8.1'in pazar payı, yüzde 6.67'ye düşmüş durumda. Windows 8 ise yüzde 0.69 düşerek yüzde 6.28'e gerilemiş bulunuyor. Windows 8 ve 8.1, toplamda tüm dünyadaki makinelerin sadece yüzde 12.26'sında kullanılıyor.

Diğer bir yandan Windows 7 ise kullanım oranını yüzde 1.5 artırarak tüm PC'lerin yüzde 52.71'ine girmeyi başarmış durumda. En dikkat edilmesi gereken veri ise muhtemelen Windows XP'nin hala yüzde 23.87'lik bir kullanım oranına sahip olması.

İstatistikler Microsoft için can sıkıcı olsa da Windows 7'ye ve öncesine alışanlara özel geliştirilen Windows 10, çıktığında kullanıcıların ilgisi çekebilir. Windows 10'un çıkış tarihi tam olarak bilinmese de, indirilebilir durumda bir önizleme sürümü var.

Okuyucu Yorumları

Toplam 34 Yorum

Başlığı görünce kullanım oranı arttı sandım bende

Windows 8.2 derken ???

windows 10 mu windows 7ye alışanlara özel geliştiriliyor? o tasarım özürlü arayüzüyle mi? microsoft batsa da başka bir işletim sistemi çıksa ne güzel olur. kullanıcıların sözünü dinleyip kendini patron ilan etmeyen...

@04 Eki 2014 13:57 :) Kolaydı zaten Microsoft battı hadi gidip işletim sistemi yazıyım diye bekliyodu onlar da :D

Microsoft yaptığı yanlış hamlelerin sonucu. Kendini imparator ve yenilmez sandı ama sonuç bu. Amerika'da nerdeyse nereye baksanız karşınıza bir Mac bilgisayar çıkıyor.

@04 Eki 2014 14:11 bu ülkede bedava değil ordaki fiyat burdakinin onda biri değilse gel yanıma

Win7 şuana kadar yapılmış en iyi sürüm umarım win10 da bu başarı devam eder

Windows 8 gibi bir isletim sistemi nasil tutmuyor merak ediyorum. Aslinda is kullanicida bitiyor. Sadece 1 haftalik bir alisma sureci var. Windows 8 biraz vista etkisi yasatti millete sanirim.

windows 8.2 ?

@ Matilda// o rüya bitti bebeğim şimdi 10 numara bir işletim sistemi geliyor ve bedava olacak

Windows 8 kullanmayanlar Windows 10 da kullanamayacaklar ayrıca bir zamanlar xp diyenler şimdi win7 diyor merak etmesin onlar şuanda win8 gelicektede win 10 olucak

Microsoft da bunu gördüğü için Windows 10'u tanıttı zaten. Ama bir Windows 8.1 kullanıcısı olarak bu sisteme haksızlık yapıldığını düşünüyorum.

win 10 da berbat

Şu zamana kadar kullandığım en iyi işletim sistemi. Bence insanlar biraz değişiklik olduğu zaman alışamam diye korkuyorlar. Aslında bir kaç gün kullansalar bir daha eski işletim sistemlerini kullanmayacaklar, ama farkında değiller.

La turkiyeden ornek verelim ?? internet kafeler hala xp ??

@04 Eki 2014 18:19 Hayır artık çoğu internet kafe Win7

Windows 10 Final çıkcak türkçe olcak sorunsuz olcak win 8 gibi alakasız sorunlar çıkarmıcak performansı tam anlamıyla alabileceğim sistem olcak dakikasınadn indirir kurarım final sürüme kadar windows 7ye devam ;)

windows 10 gayet iyi bir masaüstü ve dizüstü bilgisayar için gerekli olan başlat menüsü var.

Asıl Win8.1 preview :)) Win10 teknik sürüm olmasına karşın hem stabil hemde bizden... Her yaşdan Windows kullanıcısı var hali ile yılların alışkanlıkları, ev kullanıcısı 1 günde alışırda, hedefin kurumsal şirketlerse bu şekil alışma lüksü yok...Win10 ile XPli günlerimi hatırlatıyor. Gösterişsiz arayüz, az ram kullanımı, eski msn ve winamplı ortamıda olaydı...:)

Microsoft kime yenilmiş arkadaş...tek rakibi yine kendisi...win8 oranı düşünce Apple'ın sistemi mi yükseldi...adamlar kedini yenmeye çalışıyor, bu başka bir başarı öyküsü.

Windows 10 preview kullanıyorum bir kaçgündür. 8.1 metro arayüzüne baya alıştığımı fark ettim. Win7 kullanıcıları win8 alışşalar aslında kullanışlı olduğunu fark edeceklerdir. Ama çoğu kullanıcı alışkanlıklarını pek terketmeye istekli değil. Mesele budur.

Windows 7 ihtiyacı karşıladığı için insanlar 8.1 e geçmiyor sadece olan bu. Yoksa 8.1 en iyisi...

"Windows XP'nin hala yüzde 23.87'lik " bunun marketlerde bezin is vvsvs avm lerde kulanıldığını düşünüyorum. " Windows 8 ve 8.1, toplamda tüm dünyadaki makinelerin sadece yüzde 12.26'sında" buda zorunlu satılan kısıma denk geliyor kimse kutulu almamış sanki. win7 sp çıksaydı daha iyiydi son kulanıcı açısından bakarsan 7 ve 8 farkı dx ve kulanışsız arabirim. bunları win10 la düzeltir dx12 le gelecek zaten 7 ye dx12 desteği verese kimseye win 10 satamaz.

teknik bilgisi yetersiz insanların alışkanlığıdır en eskiyi kullanmak..xp yi savunan zihniyetlerin Windows 10 preview ü eleştirmesi komik ..he abim he ..

@05 Eki 2014 10:08 Teknik bilgi ile ne alakası var? Windows XP kişi evinde kullanıyorsa 2 core Celeron cpu, 512 drr ram, onboard gpu, 120gb ide hdd, Win7'den yüklemeye başla Win10 kadar o donanımda stabil çalışırmı? yaşın kaç? Bi de Teknik bilgiden bahsediyor.

@05 Eki 2014 10:08 Katılıyorum. Devlet kurumlarındaki kapasitesi yetersiz personeli XP ve Office 2003'ten Win7 ve Office 2013'e geçirmek için ne taklalar atıyoruz!

pc yaygınlaştı, windows 98 yükselişe geçti. intel p4 işlemci piyasaya sürüldü, windows xp yükelişe geçti. intel i7 işlemci fiyatları dengelenince windows 7 yükseldi. özetle yeni işletim sisteminden önce yeni bir işlemciye ihtiyaç var.

@05 Eki 2014 12:45 Keskelalaka diye tam da buna denir.....

Arkadaşlar...siz herkesi kendiniz gibi zannetmeyin...kullanıcıların %70'i (ki en az) kullandığı işletim sisteminin ne olduğunu bilmiyor. Bunların çoğu windows8'i duymuş ama görünce tanıyamıyor. Onların nazarında bu "son sistem bilgisayar" ve ben bunu beceremem korkusu var. Bunlar Halk Eğitim Merkezlerinden sertifikalı adamlar. Bilgisayar kullanmak ne, program kullanmak ne, aradaki farkı bile bilmezler ki işletim sistemleri arasındaki farkı bilsinler.

Windows 10'un başarılı olması için fiyatını çok makul tutmaları gerekiyor. (Ücretsiz olsa daha iyi olur tabii ki)

Win8'e üreticisi olan microsoft bile yan gözle bakmıyor ama troll zihniyeti tam gaz savunuyor. Win8, vista gibi olmaya mahkum dedim ve yok oluyor.... Geleceği tahmin etmek için birazcık düşünmek yeterli birazcık...

Windows 8 ve 8.1 inde alışılamıyor tribine hastayım çok daha hızlı backward compatable bir işletim sistemi w8. Windows 8 den sonra 7 ye dönmek 7 nin ne kadar ağır ve yavaş olduğunu hissettiriyor. Neymiş efendim starta basınca dropdown tarzı menu yokmuş abi dalga mı geçionuz bu kadar sığ ve muhafazakar olarak ne konuda gelişmeyi planlıosunuz iki işletim sistemini de uzunca sure kullandım ve 8 istisnasız her konuda 7 den kat be kat iyi kabullenin artık takılmayın hıyar gibi starta bilmemneye

microsoft neden zırt-pırt işletim sistemi çıkartarak kullanıcının kafasını karıştırmakta ısrar ediyor anlamadım XP çıktıktan sonra fiyasko olan vista'ya kadar uzun süre geçti işte o nedenledir ki XP halen kullanılıyor Win 7 ise her gün daha popüler oluyor ve kullanıcı sayısı artıyor...kullanıcının alıştığı bir windows profili var ve bundan ayrılmak istemiyor Win 8 serisi yenilikler getirdi ama hiç kullanışlı gelmedi bir başlatma butonu aylarca sorun oldu ve bu sorunu halletmek için 8.1 çıktı şimdi win9 daha çıkmadan win10 demoları ortalarda dolaşmaya başladı...bu benim kafamı karıştırdı eminim başkalarınında karışmıştır çünkü her yeni çıkan windows'la pc de tadilat yapmak veya pcyi değiştirmek gerekiyor Microsoft bunları düşünmüyormu...XP'den vistayı atlayıp win7 kurdum, şimdi bu söylentilere bakarak win 8 ve win9'uda atlıycam galiba.. insafa gel ve aklını başına topla ey microsoft

Windows 10 isterseniz Win8.1 Metro arayüzünü kullanabiliyorsunuz. Bilginiz olsun "Taskbar and start menü properties/ start menü /Use the Start menü of the Start Screen" çentiği kaldırın oldu size Win8 Metro Arayüz....

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

 

 

Turhost