Windows 8: Zorla değil; mecburi!

Microsoft'un Windows 8 kullanıcılarını Metro'ya alıştırmak için seçtiği yol biraz sinir bozucu...

  • Mehmet Ali Bahıt
Zorla değil; mecburi!

Bilindiği gibi Windows 8 iki farklı ortam sunuyor: Metro ve klasik masaüstü.  Her iki ortamın da kendine özgü avantajları var, ancak gelen haberlere göre sistemi başlatırken istediğiniz ortamı seçemeyeceksiniz.

Yeni gelen bilgiler, cihazınızı başlattığınızda yeni Metro ortamının açıldığını gösteriyor. Her ne kadar masaüstüne kısa bir süre içinde geçmeniz mümkün olsa da istediğiniz ortamı seçememek biraz sinir bozucu.

Başlangıç ekranını Metro'ya yönlendiren Microsoft yüksek ihtimalle kullanıcıları yeni arayüzü kullanmaya mecbur bırakmak için böyle bir yol seçmiş. Diğer bir deyişle Metro'nun Windows 8'in en önemli özelliklerinden biri olduğunu düşünen şirket, kullanımı teşvik için ne mümkünse yapıyor.

Bu stratejinin bazı kullanıcıları kızdıracağı kesin. Pek çok tüketici sistemin nasıl başladığına pek aldırmasa da tecrübeli kullanıcıların  başlangıç ekranını kendi istedikleri şekilde ayarlamak isteyeceklerini düşünüyoruz.  Bu da Başlat menüsündeki "klasik görünüm kavgasını" akla getiriyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 36 Yorum

Metro saçmalığı tutmayacak çünki insanlar masaüstünde yapacakları şeyi metro denilen zeminde yapamazlar..metrodaki oyunlardan haberlerden banane microsftun derdi mağazadan para kazanmak....

Bizimkiler ona da çeker bir ince ayar dert etmeyin :D

win7 yi asla geçemez win8.

anlasilsildi windows 7'de kalmak icin harika bir haber.

Metro arayüzü tam ama tam bir saçmalık. Zaten güvenlik yüzünden arap saçına dönen işletim sistemini iyice içinden çıkılmaz hale getirmişler.

yıllarca aynı kalması zaten mümkün değil. değişim gerekli. insanlar 98den xp ye geçerken de aynı şekilde mızlamıştı. biraz açık olmak lazım. ayrıca aynı şeyi os x yapsa super mukemmel yorumlarının dolaşıcağına da eminim...

istemeyen windows 7 kullanır olur biter. şahsen öyle yapıcam

yani 8 fyaskosunu istediginiz gibi kullanma hakkiniz yok...

yani 8 fyaskosunu istediginiz gibi kullanma hakkiniz yok...

VATANDAŞDA SATIN ALMASIN SORUN HALLOLUR.

GNU/Linux ve özgür yazılımı bu yüzden seviyorum. Kimse sana dayatma yapamaz.

Artık ismi METRO değil. Siz söylemiştiniz. Saygı ve bütün sevgimle...

windows 8 çok önemli bazı şeyler getiriyor olabilir, ancak özellikle metro arayüzü pc de kullanım için zor bence, microsoft metro arayüzünü yalnızca tabletler için çıkarmalıydı.

Windows 8 gerçekten vistanın akıbetine uğrayacak gibi..iyi güzelde oldukça zor kullanması..

açılışta ufak bir yazılım. ta da ..

Microsoft Wlndows 8'i tabletlere ayarlacağım diye iyice işi batırdı.

ne yaparsa yapsın microsoft bu sene batsında aklı başına gelsin. bi kere başlat menüsü yoksa kocaman bir hiç..

Ufacık bi registry anahtarıyla halledeceğiz. Birazcık bekleyin :)

Metro bence başlat menüsünü biraz sülenmiş bicilenmiş bir hali. Arada hiç bir fark olmayacak. Ancka Multi-touch mouseları apple gibi işletim sisteminde kullanırsa çok iyi olur

Kavga gerek yok kullanmam olur biter MS istediğini yapabilir Win8 için Metro arayüzünü sevemediğim için Win9'u bekliyorum.Bu arada metro arayüzü Win9 ile de devam ederse Elveda Windows

Tarih yaz bunu: Koskoca bir şirket nasıl batıyor. İşte ilk kazma vuruldu...

Şu olay taa Eylül 2011'de yayınlanan Windows 8'in geliştirici önizleme (developer preview) sürümünden beri belli... Hala aynı şey tartışılıyor.

kimse kusura bakmasın arkadaşlar ama nedir bu metro arayüzü düşmanlığı. birisi çıkıp begenmedim dedi diye herkes arkasından koyun gibi gidiyor. Adamlar zorla satmıyor size zaten. Biz burada bir yerlerimizi yırtsak ta kullanmayı kafasına koyan kullanır, istemeyen de başka sistemlerde kalır. ben windows 8 kullanıyorum şuan da ve birkaç hata dışında gayet stabil. Yakında windows 7 yi de tamamen sileceğim.

@09 Ağu 2012 17:03 metro düşmanı değilim ancak herkes şunu kabul etsin metro stili dokunmatik özelliği olmayan cihazlar için alışılması zor bir şey. Çoğu insan şu an akıllı telefon ya da tablet kullanıyor. Büyük çoğunlukta bu tablet ve akıllı telefonların işletim sistemleri ios ya da android. Akıllı telefon ve tabletlerde biz neredeyse microsoftun metro arayüzü gibi olan platform olan ios ya da androidle tanıştık. Keşke microsoft windows 7 çıkartacağı zaman vistanın performansını düzeltip önümüze koyacağına metroyu o zaman koyabilseydi. Yani özetle microsoft metro arayüzü ile aslında hata yapmıyor. Yaptığı hata metro arayüzünü windows 7 ile gerçekleştirememesidir.

Vista'da battılarmı da bunda batsınlar. sıkıntı olmayacak. Alışır insanlar.

Microsoft sonunu kendi elleriyle hazırlıyor

Microsot birçok kullanıcıdan tepki almış olsa gerek ki arayüzü daha kolay nasıl kullanmayı gösterebiliriz diye mücadele ediyor. Bence Microsoft Windows 8'i sadece tabletlerlerde kullanılması için piyasaya sürmeliydi. Tablette başarılı olur. Bakın Surface için tepki almadı ya da en azından ben tepki aldığını görmedim. Çünkü kullanıcılar masaüstlerini tabletlerine taşıyabileceklerini duyunca çok sevindi. Bence Surface Microsoft'un en büyük başarısı. En sevdiğiniz oyunları, en çok kullandığınız programları yükleyip kullanabilmeye olanak sağlıyor. Bu bir devrimdir. Windows 8'e gelince bence masaüstünde kullanıp tavsiye etmesem de birtakım araç veya yöntemlerle arayüzü aç kapat aç kapat yapmak bir süre sonra kullanıcıyı sıkar ve sonunda eski işletim sistemine geri dönmesine neden olur. Masaüstünde ne kadar başarılı olacağını zaman gösterecek ama o kadar ümitli değilim.

Windows satılan bilgisayarlarda yüklü gelmeye devam ederse microsoft batmaz. Metro arayüzüne de alışırsınız.

@09 Ağu 2012 17:51 bence çoğu kişi alışmaz hemen windows 7 kurarlar.

Sorun METRO arayüzü değil. Asıl sorun kullanıcıların kendi seçimini yapma hakkını elinden alıyor. Bir arayüz belirliyor, tamam güzel de beğenmeyenler eskisini kullanamayacak diyor saçmalık burada. Halledilemeyecek hiçbir şey yok bir yolunu bulur düzeltiriz ama para ödüyoruz ve bunun karşılığını istiyoruz.

microsoft sen bu inadından vazgeçmezsen milyonlarca kullanıcıların senden vazgeçip Mac os kullanmaya başlarsa hiç şaşırmam.Tabii Microsoft hatasını anlayacak ama iş işten geçmiş olacak.Elveda İnatçı Microsoft hakkını helal et buraya kadarmış.İnatçı Microsoft hakkını helal et buraya kadarrmış.

@09 Ağu 2012 18:49 Linux'u yanlış telaffuz etmişsiniz galiba :)

Çokta tın sanki endüstriyel devrim, pc ye program kurma devri kapandı bulut ile, başlat/metroyu tamamen kaldırsalar!

merak etmeyin windows 7 yede boyle diyordunuz sonra herkes alıştı bunada alışacaksınız

win7 niz varsa 8 in bir getirisi yok aksine götürdüğü çokşey var birincisi zaman pc kapatmak için 7 de 2 tık 8de 3 tık diğer uygulamalar saçma sapan metro arabirimi yüzünden daha fazla oyalıyor. açılış süreleri aynı dosya kopyalama süreleri aynı tek 8 in hızlı olduğu nokta dx9 oyunlarında 5-10fps fazla veriyor . dx10 11 aynı fps. pencereler şeffaf olmuyor 8 de 98 teması gibi kısacası 7 ye sp2 le güzel olan özellikler eklenebilirdi tek amaçları para satamayacaklarını anladılar oyüzden bu fiyata 8 den bi cacık olmaz. me vista 8 üçlemesi 9 işe yarayacaktır bundan sonra ms nin hep yaptığı nane.

Microsoft'un rakibi yok. Böyle davranması normal. Zorla da olsa, mecburi de olsa alışırız, adamlar tek sayılır.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play