Windows 8'in desteği bugün sona eriyor!

Çıkışının ardından 24 ay geçen Windows 8'in destek süresi bugün bitiyor! Peki ne yapmalısınız?

  • Zeynel A. Öztürk
Windows 8'in desteği bugün sona eriyor!

Windows 8 kullanıcıları bugün küçük bir şok yaşayabilirler, çünkü işletim sisteminin destek süresi bugün bitiyor. Microsoft, işletim sistemlerine genellikle 10 sene süreyle güvenlik yamalarıyla destek sunuyor ancak Windows 8'de bir istisna sözkonusu. 10 senelik destekten faydalanmak için Windows 8.1'e (ücretsiz) yükseltmiş olmanız gerekiyor.

Windows 8 kullanıcıları daha yeni bir işletim sistemine geçmedikleri sürece bugün alacakları güvenlik güncellemesi, gördükleri son Windows güncellemesi olacak. Windows 8 kullanıcıları, Windows 8.1'e geçme olanağının yanında ücretsiz olarak Windows 10'a yükseltme seçeneğine de sahipler. Windows 8'de kalmak da bir seçenek, ancak bu durumda güvenlik açıklarına maruz kalınabilir.

Net Applications'a göre Windows 8'in pazar payı yalnızca yüzde 3. Oran küçük olsa kullanıcı sayısı olarak yüzde 3 büyük bir kitleyi temsil ediyor. Ancak Windows 8.1'e yükselten kullanıcılar 2023'e, Windows 10'a yükseltenler ise 2025'e kadar yama desteği elde edeceğinden endişe edecek bir durum yok.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

En acısı da iki senedir halen tam bir sürüm geliştirilememesi ve kervan yolda düzelir mantığına geçmeleri. 10 da bu sene nihai sürüme ulaşacak ama bakalım.

windows 10'a "yükseltenler" 2025 yılına kadar destek alacak. e parasını verip alan sanki 2025'e kadar destek alamayacakmış gibi konuşuyorsunuz. (yükseltmek kerizliktir, dualboot yapın)

@ttbpc dual boot dedlgin ne oluyor ?

@14 Ocak 2016 01:56 çift önyükleme (açılırken hangisini başlatmak istersin diye soruyor.)

win 10 kullanımı daha kolay ona geçin direk

Windows ameleliktir! Her yeni windows işletim sistemi yükü arttırılmış ve vasat çalışan bir yapıya dönüşüyor. Eğer ki pclerinizi oyun olarak kullanmıyorsanız Linux dağıtımlarına geçin hem çok hızlı hemde daha çok zevkli ikide komut ogrenirsiniz gururunuz okşanır. Millete paralarınızı yedirmeyin çok daha iyi linux varken

@13 Ocak 2016 00:20 Verdim joşkuyu.

@13 Ocak 2016 00:20 Millete paralarınızı yedirmeyin çok daha iyi linux varken Yükseltmek "Bedava" lafında anlamadığın kısım ne ?

@13 Ocak 2016 00:20 ben ikisnide kullanıyorum kafam rahat

@13 Ocak 2016 00:20 Ne yazıkki bilgisayarında oyun oynayanlar için başka seçenek yok.Ayrıca zaten eğer geliştirici değilseniz yani pc yi iş için kullanmıyorsanız oyun dışındaki herşeyi artık cep telefonları yapmakta.Yani başka birşeye ihtiyacınız bile yok.Son olarak şahsen ben windows 8 i 29 liraya korsan yediden yükselterek almıştım.Yani sıkı takipçiyseniz microsoft arada çok ucuza dağıtıyor.

Linux a nasıl geçerim arkadaşlar? yardımcı olurmusunuz...

@13 Ocak 2016 12:32 sen hiç bulaşma bence. kurulumu windows gibi değil biraz daha zor ama işini bilene kolay :).

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost