Windows gibi; ama değil...

Windows'a alternatif arayıp Windows arayüzünden vazgeçemeyenler... İşte aradığınız işletim sistemi!

  • Zeynel A. Öztürk
Zorin OS 6 ile Windows'tan Linux'a kolay geçiş

Linux işletim sistemine geçiş yapmak, Ubuntu Linux ve Linux Mint gibi seçeneklerin varlığı ile artık hiç olmadığı kadar kolay. Ancak Windows'dan geçiş yapanlar için ismi çok fazla duyulmamış bir Linux dağıtımı daha var: Zorin OS. Ubuntu tabanlı bir Linux dağıtımı olan Zorin OS, kendisini "Windows kullanıcılarının Linux'a açılan kapısı" olarak tanıtıyor.

Windows'a alıştıysanız ancak Windows 8'in getireceği değişiklikler sizi endişelendiriyorsa, Zorin OS 6, tam aradığınız işletim sistemi olabilir.

1. Yeni bir masaüstü ortamı: Zorin OS 6, Unity yerine kullandığı yeni Zorin Desktop masaüstü ortamı ile dikkat çekiyor. Geliştiriciler, onu şöyle açıklıyorlar: "Zorin Desktop, Gtk3 gibi en son ve en iyi açık kaynak kodlu yazılım ve teknolojileri kucaklar; tüm bunları Windows 7 benzeri varsayılan görünümünü koruyarak yapar."

2. Çoklu arayüz seçenekleri: Zorin Look Changer, çeşitli grafiksel arayüzler arasından seçim yapmanıza izin veriyor. Görünümler arasında Windows 7, XP ve GNOME 2 grafik arayüzleri bulunuyor.

Tarayıcı yöneticisi ve fazlası...

3. Tarayıcı yöneticisi: Zorin OS 6'da bulunan Web Browser Manager ile web tarayıcısı yüklemek daha kolay bir hale geliyor.

4. Güncel Linux Kernel'i: Zorin OS 6'nın kalbi, Ubuntu 12.04 LTS "Precise Pangolin"e dayanması nedeniyle Linux Kernel 3.2'den meydana geliyor.

5. 5 yıllık güvenlik: Zorin OS 6, Uzun Dönemli Destek yayımı olan Ubuntu 12.04'ü temel alıyor. Bu sayede onunla beraber gelen 5 senelik güvenlik güncellemelerini de alabiliyor. Dolayısıyla uzun süre kullanabileceğiniz bir dağıtım arıyorsanız, Zorin OS 6 iyi bir seçenek olacaktır.

6. Çok sayıda güncelleme: Proje takımına göre Zorin OS 6, "çok sayıda güvenlik güncellemesi, yeni bir Yazılım Merkezi, çok sayıda geliştirme ve işlev" sunuyor.

Zorin OS 6'nın Core sürümünü ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Teknik desteği içeren Ultimate sürümü indirmek için bir disk satın almalı veya en az 10 euro bağışta bulunmalısınız.

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

türkçe sürüm varmı ?

@26 Haz 2012 00:36 Kurulumdan sonra yarı İngilizce yarı Türkçe gibi geliyor. Ama gerekli ayarları yapınca sorun kalmıyor.

@26 Haz 2012 03:17 ubuntunu daha iyi olduğunu belirtmek isterim

@26 Haz 2012 11:02 ubuntu temelli olup ubuntudan nasıl daha iyi oluyor?

denemeye değer

Haliyle var.

ben kullanıyorum. 55 dil desteği var Türkçe dahil.

mesele ara yüz değil ki programların çoğu windows un uzantılarına uygun bir winampı winrar ı ya da her programı çalışıracak mı ?

@26 Haz 2012 09:38 kardesim sende yıllanmıs programlaramı taktın, Winampdan sıkılmadınızmı daha, tek dosya sıkıstırıcı winrarmı var ?mp3 araçları dosya aracları sadece windowsa özgü degil, farklı bi arayüzle bu işletim sistemindede çalıstırırsın. linux tabanlılarda bi oyun sıkıntı herhalde.

oyun firmaları genel olarak linux işletim sistemlerine temel destek verseler çok iyi olur .bildiğim kadarı ile emulatör denen yazılımlar var . bu gelişirse linux sıçrama yapar :) ve rakip zayıf bile olsa tekelden iyidir

Şu anda ubuntu kadar geniş desteği ve yazılımı olan bir işletim sistemi yok linux olarak.

"rakip zayıf bile olsa tekelden iyidir" diyen kişinin sözüne aynen katılıyorum.

Exe. olarak bilinen dosyaları açsa süper olacak Oyun felan ama yok onun için kullanmıyorum.Birde komut sistemine dayanıyor.

size bi tavsiye tövbe diyin yüklemeyin :D

bunun yerine ubuntu veyahut pardus kullanın

backtrack 5 diyorum. yapılamaycak şey yok bunda. düşünün ve backtrack da yapın..

oyunları açsa direkt olarak pardus kullanacam ama oyunların hepsi exe. uzantılı

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play