Windows için zombi tehlikesi tekrar hortladı!

Yıllardır Windows'u vuran "zombi açıklarına" yenisi eklendi. Üstelik şimdi listede Windows 10 da var

Windows için zombi tehlikesi tekrar hortladı!

Bir grup araştırmacı, kısa süre önce, neredeyse tüm Windows işletim sistemlerini etkileyen yeni bir "zombi açığı" buldular. Söz konusu açıktan etkilenen Windows'ların arasında Windows 10'un yayınlanan / sızan yapılarının da bulunması ise sorunun büyüklüğünü ortaya koyuyor.

Aslında ilk kez 1997 yılında bulunan benzer açıklara zamanla zombi açığı ismi verildi ve sorun bir türlü tam anlamıyla çözülemediğinden veya bir diğer deyişle, ölümsüz olduğu için ismine zombi yakıştırılması yapıldı. Zira sorun ne kadar yamalansa da kısa süre sonra başka bir yerden yeniden ortaya çıkıyordu. Şimdi araştırmacılar, benzer bir açığı yeniden keşfettiler.

Açık, Windows'tan kullanıcı isimlerinin ve şifrelerin çalınmasına neden olduğu için, çok kritik olarak tanımlanıyor. Açık nedeniyle Windows, Adobe, Apple, Oracle ve Symantec dahil, 31 önemli yazılım üreticine ait hesap isimleri ve şifreler ele geçirilebiliyor.

Microsoft şimdilik ortaya çıkan yeni zombi açığı ile ilgili bir yama yayınlamış değil ancak her an bir yama ortaya çıkabilir. Zira neredeyse her sene benzer bir sorun ortaya çıkıyor ve Microsoft soruna hızla müdahale ediyor.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Mstar'a da zombi getirseler çok iyi olurdu

Bu da demek oluyor ki, bunca yıla rağmen windows'un çekirdek kodu hala değişmemiş. Sadece ara yüz değişip duruyor. Yeniden yazmadıkları sürece bir şey değişmeyecek demektir.

Hep aynı windowsu boyayı boyayıp satarsan olacağı o, diğer firmalarda öyle

Daha ne güvenlik açıkları vardır Windows vb diğer yazılımlarda...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost