Windows ilk kez yüzde 90'ın altına düştü!

Windows kullanım oranları, Microsoft'un pek hoşuna gitmeyecek bir ilkin yaşandığını gösteriyor!

  • Zeynel A. Öztürk
Windows ilk kez yüzde 90'ın altına düştü!

Nisan verileri Microsoft'un işletim sisteminin önemli aşamalar kat ettiğini gösteriyor. Ancak bu aşamaların hepsi, Microsoft'un umduğu gibi olmayabilir.

Firma için iyi olan haber, Windows 7'nin pazar payının Net Applications rakamlarında ilk defa yüzde 50'nin altında düşmüş olması. Bunda Windows 10'a olan geçişlerin elbette payı var. Kötü haberse Microsoft'un toplam pazar payının gerilemiş olması. Nisan itibariyle Microsoft'un pazar payının yüzde 89,23 olduğu görünüyor. Bu, yazılım devinin pazar payının yıllardır ilk kez yüzde 90'ın altında düştüğü anlamına geliyor. Ocak'ta yüzde 5,4 kullanım oranıyla görünen "Diğer" kategorisinin Nisan'da yüzde 8,59'a yükseldiği gözleniyor. Bu oranın içinde Mac OS X'in önceki sürümlerinin olduğu düşünülüyor; ancak sebep ne olursa olsun durumun Microsoft'un lehine olmadığı açık.

Windows 10'a geçişler ise yavaşlamaya devam ediyor. İşletim sistemi Aralık ile Ocak arasında 1,89 puanlık bir büyüme kaydederken Ocak ile Şubat arasında 0,97, Şubat ile Mart arasında ise 1,33 puanlık bir büyüme kaydetti. Şubat - Mart arasındaki büyümede yaşanan hızlanmanın nedeni Microsoft'un güncelleme ilkeleri olabilir, ancak Mart - Nisan'da yaşanan büyüme yalnızca 0,21'de kalmış görünüyor.

Burada StatCounter ve Net Applications'ın ölçüm şekillerinin farklı olduğunu tekrar hatırlatmak istiyoruz. StatCounter, Windows 7'nin Net Applications'a kıyasla çok daha sert bir düşüş sergilediğini söylüyor.

Microsoft'un Windows 10'u hızla yaymaya devam etmesi için çok konuşulan bazı sorunları gözden geçirmesi gerekiyor. Sorunların bir kısmı Anniversary Update ile giderilecek, ancak Microsoft'un biraz daha hızlı davranması gerekebilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

windows her yeni sürümünde hantallaşıyor. önceden jet gibiydi, şimdi fil gibi çalışıyor.

@04 Mayıs 2016 17:41 . Yavaş çalışması donanımların eski olması ya da yetersiz olması yüzünden olabilir. Ben windows 10 kullanıcısı olarak gayet jet gibi kullanıyorum.

@05 Mayıs 2016 20:52 ziyaret.i 20.52 ! senin jet gibi kullandığın şey bilgisayar değil sadece oyun ve oyunlar, istersen kendine playstation al daha fazla hız elde edersin, türkiyede bilgisayar denilince oyundan başka ne geliyor insanların aklına, yeni şeyler aramak öğrenmek yada iş üretmekmi? kursana bir tane Autocad ona yada bir tane Corel draw, haber ver de bir daha konuşalım o zaman..

artık uyanıyorlar windows gereksiz ve pahalı...

@grezimonk Windows fanı değilim Mac OS X çok mu ucuz?

@grezimonk pahalı MS ürünleri yerine daha da pahalı olan Apple ürünleri almak mı uyanmak oluyor, hiç sanmıyorum.

@04 Mayıs 2016 20:47 Tek işletim sistemleri Mac ve Windows mu ? O kadar Linux ve BSD tabanlı sistemler boşuna var o zaman.

@Magirus - Deutz mac dedim mi ben? hayır... Linux dağıtımları var birini seç kur... bitti... ben şahsen Pisi Linux öneriyorum...

@05 Mayıs 2016 10:35 işin ilginç tarafı ise nisan ve mayıs ayları arasında ubuntu 16.04 LTS çıkmıştı ve nisan ayında betası vardı ve yine ilginçtir ki son 1 aydır (Belki daha fazla) ubuntu türkiye forum'da alışıldığın dışında fazla yeni kullanıcı görüyorum :)

Yıllarca sorunlu bir işletim sistemini dayadılar millete. Son gelen de büyük vaatlerle geldi ama tırs çıktı.

@04 Mayıs 2016 19:38 Hatalı, Windows Vista'dan kalma altyapı, sistemin aşırı derecede ram kullanması ve diski %100 kullanması ve son olarak da söylenen çoğu özelliklerin eklenmemesiyle Windows 10 tabii ki tırs olur.

@Magirus - Deutz "söylenen çoğu özelliklerin eklenmemesi" bu hariç dediğin her şey faso fiso. rami çok kullanmıyor, disk %100 kullanılmıyor, windows vistadan bişeyin kaldığı yok.

@Magirus - Deutz Windows'un disk kullanımı gerçekten büyük sorun. Windows mutlaka SSD'de kullanılmalı. Benim anlamadığım MS neden donanım üreticilerine baskı yapıp da SSD fiyatlarını düşürtmüyor? SSD olmadan Windows kullanmak tam bir işkence...

umarım şu şirketin şuursuz yöneticileri artık akıllarını başlarına alır bu haberle birlikte. ama sanmıyorum. windows 8 ne kadar nefret edildi yine saçmalık peşindeler. neymiş her şey kare olacak 1 tane renk tonu olacak bilmem ne yıl olmuş 2016 microsoft köşeli şeyler peşinde.

@04 Mayıs 2016 19:42 almazlar merak etme akıllarını başlarına sonuçta büyük bir tekel var ve bu tekelin kırılabilmesi için Windows ortamındaki platformun sağlanması lazım alternatiflerde çalışma imkanı olsa zaten çoğu şirket microsoft' u bırakırdı şimdiye kadar.

yahu bu tüketim toplumu nesini beğenmiyor hayret doğrusu. tüketin işte kardeşim efendi gibi. 7 de ne yapıyordunuz da 8 de 10 da yapamıyorsunuz? oyun + film + sörf . hepsini her platformda 25 saat yapabilme kapasitesine sahip tüketim(sadece tüketen,üretmeyen,üretemeyen değil özellikle belirtiyorum) toplumumuz laf olsun torba dolsun kabilinden bir şeyler yazıp duruyor. bekleme yapmayın bari devam ediniz lütfen...

YÜZDE 90 ABARTILI BİR ORAN AMA 80 DENDE AŞAĞI DÜŞMEZ.

Microsoft Windows 10 da önce faremi bile kendi Update indeki sürücüsüyle güncellemeyi bi bıraksın öyle geçerim Windows 10 donmaları ve ben sürücü yüklesemde yinede kendi yanlış sürücüsünü kurmalarıyla beni kendinden soğuttu.

Yaşasın Linux ve Bsd....

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

 

 

Turhost