"Windows'la uğraşmaya değmez"

Android ve iOS'a kadar giren popüler uygulamanın üreticisi, Windows Phone için pek de iyi konuşmadı!

WinPhone, BBM'ye "çok küçük" geldi...

BlackBerry, uzun bekleyişin ardından iOS ve Android için BBM uygulamasını hayata geçireli çok fazla olmadı. BlackBerry'den gelen açıklamaya göre, uygulamanın aktif olduğu andan beri, mesaj servisine 40 milyonun üzerinde yeni hesap eklendi. Ancak, görünene göre BlackBerry'nin BBM uygulamasının bir benzerini dünyanın üçüncü en yaygın kullanılan mobil işletim sistemi Windows Phone için üretmek gibi bir planı yok.

2013 yılında, Microsoft'un işletim sistemi, yapılan satış anlamında BlackBerry'nin önüne geçti. BlackBerry'nin BBM ile ilgili bölümünün kıdemli yöneticisi David Proulx'un söylediğine göre, BBM'nin Windows Phone için üretilmemesi tamamen "market tabanlı" alınan bir karar.

Başka bir deyiş ile, Microsoft'un 2013'teki başarısına rağmen, BlackBerry, ekosistemin Windows Phone ile uğraşmaya değecek kadar büyük olmadığını düşünüyor. Proulx'un açıklaması ise şu cümleler ile devam ediyor: "Bu bir niyet beyanı veya stratejik bir şey değil, (bu karar) sadece ne zaman mantıklı olacağı ve ne zaman tüketicilerin isteklerinin, tüketicilerin ve bizim harcadığımız zamana değecek bir sayıya ulaşması ile ilgili."

Microsoft'un işletim sistemi için bir BBM uygulaması yakın zamanda üretilmeyebilir ama, geçtiğimiz hafta BlackBerry CEO'su John Chen'in konuşmasından anlaşıldığı üzere, firmanın popüler BlackBerry Enterprise Server'ına Windows Phone desteği eklenmesi söz konusu olan bir durum.

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 32 Yorum

BlackBerry nin Yeni ceosu baya bir mall

Kendileri ne hale gelmiş sen gel MS ye laf et. Bu çok bilmiş halleri yüzünden BlackBerry i batırdılar BBM de tutmadı o büyük rakamlar ilk gün merak edipte kuranlar aktif kullanıcı sayısını söylesinler anlaşılır durum.

Windows phone kullananlar da çok meraklıydı bbm ye zaten. Not: xperia neo v kullanıyorum.

Ne sanıyorsa kendini, blackberyyle çok uğraşan var ya

Bizede çokta gerekliydi sanki bbm bıraksınlar bu işleri android ve ios fanboyluğu yapmasınlar,android'de ios'da kullandım ikiside birbirinden farksız birisi güncelleme verir telefonu yavaşlatır yeni telefon almaya zorlar diğeri hersene bi güncellemeyle telefonların hızlanacağı yalanını söyler windows phone böyle değil çok stabil ve çok rahat ayrıca kolay kullanım sunmasıda bi avantaj uygulamaya gelince herşey yavaş yavaş oturucak.

Siz bir zahmet batın. Batın da yeni bir şeyler çıksın..

saki çok ihitiyacımız vardı da, Microsoft BBM mi ezip geçince adamlar hırs yapmış :D

Ahahaha lan Windows Phone kullanmıyorum ama şu açıklamadaki ironiye bakar mısınız ya? Battın batacan operatörler telefonlarını satılmıyor diye istemiyor, kar elde edebilmek için ios ve androide çıkarmışsın uygulamanı ama gelmiş sürekli gelişim gösteren Windows Phone e bok atıyorsun. Ne komik lan bu blackberry

Düpedüz terbiyesizlik. Skype'ı cekemeyen zihinler bunlar. Blackberry senden utanıyorum.

Android ile iOS a geç getiren kafadan ne beklersin whatsapp varken.

çok ta lazımdı bbm...

Fikirlerinin değişmesi çok uzun sürmeyecek.

Yaaaa :) ilahi blackberry :)batmissiniz neyin kafasindasiniz siz note 2

yalan mı? wp sadece vakit kaybı...

istiyosa blackberry batsın zaten batmaktan kurtulmaya çalışıyo ama bize ne uğraşmaya deymez dediği işletim sistemi ios u geçti biri ona söylesin bunu

@20 Oca 2014 19:42 satılan wp telefonların yarısından çoğu 520 gibi düşük modeller kimse 2 bin liralık bütçesini wp yatırmaz hatta androide bile yatırmaz direk iphone alır ki beğenmesenizde iphone ios çok farklı wp gitsin kumda oynasın.

@gcb1903 ergen kumda sen oyna.fiyatı 2 binden çok olan note 3 bak bakalım kaç tane satmış.

@20 Oca 2014 19:42 Windows Phone bazı ülkelerde iPhone'u geçti diye biliyorum. Dünya genelinde iOS hala 2. sırada olması lazım.

bende blackberry neden battı diyodum..

Bu açıklamadan şunu anlıyoruz ki Windows Phone ile uğraşmaya değermiş. Son zamanlarda izlediği bütün stratejileri kof çıkmış bir şirket bunu söylüyorsa asıl mesele onun tam tersidir. :D

nexus 4 kullanan biri olarak bb halt etmiş çukura düşmüşsün yükselen wp u çekemediğinden olmayacak şeyler söylüyorsun

Sen kendine bak önce Blackberry :)

Gcb1903 kardeşim 2000 liralık bütçe falan demişsin de dünyanın para biriminin lira olduğunu bilmiyordum. Avrupa da Amerika da millet istese her ay telefon değiştirir. Bizzat kendim,yaşadım ordan biliyorum. Seattle and Washington D.C.

blackberry bir hiçtir iflas ette kurtulalım senden yaa windows u çekemiyor baktı wp büyüyor ios u bile geçti yazık bb napsın garibim yitti gitti neyin kafasını yaşıyorsa çok da lazımsın sanki

Black berry telefon markası değil miydi ??? İlginç bir yorum gelmiş :) Kim kullanır kullanma bilmem çok gereklimi onuda bilmem

Haha hepsi kıskançlıktan :D

Haha hepsi kıskançlıktan :D

Sanırsın WindowsPhone'yi kendi aramızda 10-15 kişi kullanıyoruz :P

Windows Phone üçüncülüğe yükselip Blackberry'i tahtından edince olacağı buydu. Adamlar batma tehlikesiyle karşı karşıya. Bende olsam inadımdan Windows Phone için bişey üretmezdim açıkçası. Google bile gelecekte başına iş almamak için WP yazılımı üretmiyor Microsoft'un yaptığı Youtube gibi kullanışlı uygulamaları sildiriyor WP Store'dan.

@21 Oca 2014 14:29 Tamamen haklısın

Allahını sanki biz wp kullananlarda çok meraklısıydık batık bbm bize ms de si ze kaldı zaten

neyin kavgasındasındasınız milleeeeeet sizene elin yaptığınden siz alın kullanın

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir