Windows, Linux Dosyalarına Erişebilecek

Windows'un Linux ile ilgili adımlarına, Linux dosya sistemine ilişkin bir yenisi ekleniyor!

 • Doğan Kürşat Aktaş
Windows, Linux Dosyalarına Erişebilecek

Windows, geçtiğimiz gün Linux için Windows Altsistemi'ne (WSL) Windows versiyon 1903 ile gelecek yenilikleri duyurdu ve değişiklikleri yansıtmak adına yapı numarası 18836'nın değişiklik listesini düzenledi. Değişiklikler şu an için sadece geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan 20H1 yapısında bulunsa da özelliklerin 19H1 dalında Windows 10 Insider Önizleme Sürümü'nde de bulunacağı belirtiliyor.

Değişikliklerin arasında oldukça heyecan verici bir gelişme de bulunuyor: Windows kullanıcıları, Linux dosyalarına Windows üzerinden erişebilecek. Bunun için kullanıcıların tek yapması gereken Linux dağıtımlarında explorer.exe komutunu çalıştırması. Bu sayede kullanıcılar Windows Dosya Gezgini'ni Linux üzerinden Windows üzerinden kullanabildikleri gibi aynı arayüz ile kolaylıkla kullanabilecek.

Microsoft ayrıca geliştirici ekibinin bu deneyimi geliştirmek üzere yollar aradığını da belirtiyor.

Doğal olarak bu, komut satırından da yapılabilen bir şey. Bunun için sadece dağıtımın dosya yolunu bulmak (\\wsl$\dağıtımın ismi\), ve dosyalara PowerShell veya diğer komut dosyası araçları ile ulaşmak.

Bu noktada bilinen bazı yazılım kısıtlamaları da mevcut, örneğin dosyalara ulaşabilmek için o esnada Linux dağıtımının çalışır durumda olduğundan emin olmanız gerekiyor. Ayrıca bu yöntem bir ağ erişimine prensipte denk olduğu için dosyalar da ağ üzerinden erişim sırasında gösterilene benzer şekilde çalışıyor. Ve son olarak, Microsoft dosyalara AppData klasörü üzerinden ulaşılmaması gerektiği konusunda kullanıcılarını uyarıyor.

Microsoft ayrıca komut satırı üzerinde geliştirmeler yaparak kullanıcılarına "farklı kullanıcılar olarak komut çalıştırma, çalışan dağıtımların çalışmasını sonlandırma ve hatta değişik dağıtımları içe ve dışa aktarabilme" özgürlüğü tanıyor. Eklenen yeni komutlar şu şekilde:

  • --user, -u
   Belirtilen kullanıcı olarak çalıştırır

  • --export
   Geçerli dağıtımı tar dosyası olarak dışarı aktarır.
   Standart dışa aktarma için dosya ismi – olabilir .

  • --import
   Belirtilen tar dosyasını yeni dağıtım olarak içe aktarır.
   Standart içe aktarma için dosya ismi – olabilir.

  • --terminate, -t
   Dağıtımın çalışmasını sonlandırır.

Ve artık komut satırında ayrıca bazı konsolide komutlar da bulunuyor:

 • --list , -l

  Bilgisayarınızda bulunan tüm dağıtımları listeler
  Ayrıca şu seçenekleri de barındırabilir:

  • --all
   Tüm dağıtımları, komut çalıştırıldığı esnada yükleniyor ya da siliniyor olanlar dahil olmak üzere listeler

  • –running
   Sadece çalışır durumda olan dağıtımları listeler

 • --setdefault, -s
  Dağıtımı varsayılan olarak ayarlar.

 • --unregister
  Dağıtımın kaydını kaldırır.

 • --upgrade
  WsIFs sistem formatını kullanarak dağıtımı günceller.

Tüm bu komutlar Skip Ahead ismi verilen Windows Insider güncelleme sırasında şu anda kullanılabiliyor ancak bir sonraki Fast ring güncellemesinde de bu komutlar çalıştırılabiliyor olacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Microsoft'un gelismelere acildigini görmek güzel oldu. Eskiden kendilerine ulasmak bile mümkün degilken, cok güzel isler yapmaya basladilar.

Sen de yorum yaz