Windows'u "Söküp Atmaya" Hazırlanıyorlar!

Koca bir ülke, 2022'de kamu sektöründeki tüm PC'leri Windows'tan Linux'a geçirme planını ortaya çıkardı!

Çin, Windows'u "Söküp Atmaya" Hazırlanıyor

Çin hükümeti, Microsoft'u sarsacak bir kararla 2022'de tüm PC'lerindeki Windows'u kaldıracağını, yerine Çin'de geliştirilen Linux dağıtımlarını kullanacağını duyurdu.

Çin Komünist Partisi Merkez Ofisi'nden gelen emir, Çinli olmayan yazılımları Çin merkezli yazılımlarla değiştirme girişiminin bir parçası. Bu hamle, aynı zamanda Çinli donanımları kara listeye ekleyen ABD'ye bir cevap niteliği taşıyor. Emre göre Çin hükümet servisleri, 2020'nin sonuyla Windows'lu PC'lerin yüzde 30'unu, 2021 sonu itibariyle yüzde 50'sini, 2022'nin sonu itibariyle kalan 20'yi Çinli işletim sistemleriyle donatacak. China Securities'e göre bu, 20-30 milyon PC'nin işletim sisteminin değişeceği anlamına geliyor.

Microsoft'a derin nefis aldıran tek nokta ise bu değişikliğin sadece hükümet hizmetlerini hedef alması ve Microsoft'un pazar payının ağırlıklı olduğu Çinli özel firmaları içermemesi. Ancak Çinli özel firmaların da bir baskı hissederek Çin'de geliştirilen bir işletim sistemine geçmesi muhtemel.

Bu gelişme kağıt üzerinde Linux için olumlu gibi görünse de, kullanılacak Linux dağıtımı muhtemelen sıkı biçimde kontrol edilecek ve çeşitli sansürlere yer verecek. Bu ise Linux ve açık kaynak topluluğunun savunduğu değerlerin tam aksinin yaşanacağı anlamına geliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

İşte bu kadar! Benim Pardus ile ilgili bütün projelerim herkese açıktır, Çin! Başarılar dilerim...

İşte bu kadar! Benim Pardus ile ilgili bütün projelerim herkese açıktır, Çin! Başarılar dilerim...

En azından Çin ekonomisine katkı sağlayacak ve Linux' un gelişmesi için de güzel bir fırsat olacak...

hiç bir şey başaramazlar çin yok olmaya mahkum

olması gereken bizde de basta belediyeler ve merkezi hükümet birimleri olmak üzere bizdede linuxa gecilmeli

muthiş harika bizde pardus var onlardaki de çinos linux olur galiba bizdeki pek bilinmesede

türkiyede aynısını uygulayıp pardusu kullansak

Bravo Çin.Emperyalistlere vurduğun yumruk çığ gibi katlanarak bütün dünyayı sarsın.

Arkadaşlar bomboş bir hamle çünkü Linux işletim sisteminin temel aldığı dayanak sistemi Unix veri işletim sistemidir vede bu Unix veri işletim sisteminin kaynak kodlarının her türlü telif hakkı vede sahipliği Bill Gates ve Microsoft firmasındadır.

Sen de yorum yaz