Windows uygulama mağazalarına şok!

Microsoft'tan, Windows / Windows Phone uygulama mağazalarına darbe vuracak, bir garip karar...

  • Cem Şancı
Windows uygulama mağazalarına MS darbesi!

Windows uygulama mağazası için uygulama geliştirenler, Microsoft'un diğer platformlara oranla uygulama satışından daha az komisyon almasından çok memnundu. Microsoft satışların 25 bin dolara kadar olan bölümünden yüzde 30, sonraki kısmından ise yüzde 20 komisyon alıyordu. Bu düşük oranlar, uygulama geliştiricileri Windows ortamında uygulama geliştirmeye motive eden önemli bir faktördü.

Ancak Microsoft yeni yaptığı duyuru ile 1 Ocak'tan itibaren artık 25 bin dolar sınırını kaldıracağını ve uygulamanın tüm satışlarından yüzde 30 komisyon alacağını açıkladı.

Aynı durum Windows Phone uygulama marketi için de 1 Ocak'ta geçerli olmaya başlayacak. Daha da kötüsü, satışlar "Ticaret Genişleme Kuralları" denilen bir regülasyona tabi ise, Microsoft satış gelirinin yüzde 43.9'unu alabilecek.

Bu yeni oranlar pek çok uygulama geliştiricisini rahatsız edecek gibi görünüyor. Uygulama marketini kaliteli uygulamalarla doldurmaya çalışan Microsoft'un ise bu karar nedeniyle büyük geliştiricileri Windows platformundan uzaklaştırma tehlikesi bulunuyor ancak şirketin bu tehlikeyi göz ardı etmesi, Windows platformunun bu yıl içinde beklenenden fazla büyümesi ve Microsoft'un elinin geliştiricilere karşı güçlenmiş olması anlamına geliyor olabilir.

Her ne olursa olsun, Windows ve Windows Phone uygulama mağazalarının gelişmesini isteyen Microsoft'un, bu hamlesiyle neden "kendi kendini vurduğu" konusu daha uzun süre konuşulacak gibi görünüyor...

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Köprüyü geçene kadar olayı yani. Neyse biz kullanıcılar alıştık birazda uygulamacı arkadaşlar da uğraşsın bakalım.

anca kendi bacağına sıkar

Zaten magazada duzgun bisi yok.Para verseler gelistirilmez windows phone uygulama.Kara tahtali whatsapp var rezillik otesi madem dogru duzgun programlar yok bare tasarimi duzgun olsun olan uygulamalarin.Windows phone ölü...

W10 ve gitiriceklerine güvenleri tam sanırım,belkide yeni gelicek uygulamacıları biliyorlar ve kestirim ile tahminlerin ötesinde büyüyeceklerini gördüler...

Microsoft işini bilir. Zaten adam gibi uygulama yapmayan uyduruk firmalar uzak dursun. Lokantaya gelip şapur şupur yemek yiyip ardından gark yapan adama "sen bir daha buraya gelme" demezdi aşcı İbrahim usta. 12 liralık yemekten 40 lira alınca, zaten bir daha gelmezdi o yontulmamış zat-ı mükerrerem. Bence kalite artacak.

İyiki elden çıkarmışım.

Linux kullan bunlarla vakit harcama.

Microsoftun gözü her daim para ve kullanıcılarının bilgilerinde olmuştur. Şaşırtıcı değil...

@25 Kas 2014 11:37 Apple diyecektin sanirim...

geliştiriciler wp çöpünü bırakır...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play