Windows Vista, 7 ve 8'i Çökerten Yeni Bug!

Yeni keşfedilen bir bug, bu Windows sürümlerinin internet üzerinden kolayca yavaşlatılıp, çökertilmesine izin veriyor!

  • Zeynel A. Öztürk
Windows Vista, 7 ve 8'i Çökerten Yeni Bug!

Yeni keşfedilen bir bug'ın Windows Vista, Windows 7 ve 8'i sadece fotoğrafların adını değiştirerek kilitleyebildiği ortaya çıktı.

Bu bug'dan faydalanmak isteyen bir web sitesi, bir resmin konumuna "$MFT" dizisini ekleyebiliyor. "Master File Table / Ana Dosya Tablosu"nu tanımlamakta kullanılan bu dizi web'deki bir resimde kullanıldığında web tarayıcısı, $MFT'ye bir klasör olarak erişemiyor ve dosya gibi erişmeye çalışıyor. Bu durumda tarayıcı bir döngüye giriyor ve dosya sistemi kilitleniyor.

Bu sırada diğer dosya sistemi işlemleri, dosya kilidinin kalkmasını beklerken kuyruk oluşturuyorlar ve sistemi oldukça yavaşlatıyorlar. Kısa bir süre sonra tüm programlar, dosya sistemine erişemez hale geliyor ve sisteminiz kilitlenebiliyor veya karşınıza mavi ekran hatası çıkabiliyor.

Hata çok kolay tetiklenebilse de, zararlı veya güvenilmeyen web sitelerine girmediğiniz sürece muhtemelen sorun yaşamayacaksınız. Microsoft sorundan haberdar ancak henüz bir onarım yayınlamış değil. Firma için övünülecek bir nokta, göründüğü kadarıyla Windows 10'un bu hatadan etkilenmemesi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

o bug lar varya o buglar herkes windows 10 a geçsin diye herşeyi yaparlar.

microsoft kasten koymuştur... ms bu güvenilmez...

Windows 10'a teşviğin bir diğer yolu. 8.1'in temel desteği bitmedi bile.

windows 10 dada kilitlenme sorunu yaşıyorum tarayıcı üzerinden gelen bir sebepten, belkide aynısıdır.

Muhtemelen kendisi açıkladı hatayı. Bu hatayı gören yaramaz siteler şimdiden başlamışlardır resmileri değiştirmeye. Bence çözüm microsofttan değil Chrome ve firefox'tan gelecek.

Sen de yorum yaz