Windows XP'deki önemli açık yamalanıyor

Ölmesine sadece günler kalan Windows XP'ye belki de son önemli yama geliyor!

Windows XP'deki önemli açık yamalanıyor

Microsoft, Salı yayınlayacağı yamayla Windows XP'de bulunan, bilgisayarınızın kontrolünü saldırganların eline tamamen teslim edebilen bir açığı yamayacak.

Güvenlik yazılımı firması Symantec'in blog'unda yaptığı açıklamaya göre açık, saldırganların sistemde kernel izin seviyesinde kod çalıştırmasına izin veriyor. Açığın başarıyla kullanılması, sözkonusu bilgisayarların kontrolünün tamamen ele geçmesi anlamına geliyor. Microsoft'a göre aynı sorun Windows Server 2003'ü de etkiliyor ve bu ay onarılacak.

Açığın "önemli" olarak sınıflandırılmasının nedeni, bazı raporlara göre Microsoft'un Windows XP'nin destek süresinin Nisan ayında bitecek olması.

Salı yamaları arasında gelecek 1 numaralı yama ise Microsoft Word ve SharePoint Server'daki bir açığı kapatacak. Güvenlik araştırmacılarına göre bu yama, sisteme ilk yüklenmesi gereken yamalar arasında bulunuyor. 4 numaralı yama ise Microsoft Dynamics AX'teki "hizmeti engelleme zafiyetini" ortadan kaldıracak.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

Microsoft'un tek doğru çalışan işletim sistemi son kez yamanıyor demek. =(

xp ye bir iki bide benimki....

@13 Oca 2014 22:06 tüm xp kullanmışlarda sana o zaman.

xp vista ve 7 için ayrı bir uygulama mağazası getirseler ve optimizasyon için bir yama sağlasalar android açık kaynak kodu yerine geliştiriciler windows xp yi kullanabilirler şahsen ben xp desteği bitince 768 mb ramli xp bilgisayarıma 256 mb ram ekleyip vista veya 7 kurmayı düşünüyorum hatta yapmayadabilirim xp düşük sistemler için stabil vista tüm sistemler için steve ballmer' ın da söylediği gibi hayal kırıklığı windows 7 desen en azından 2 gb ddr3 ram isteyecek ddr3 bellek uyumlu anakartı işlemcisi derken masraflı oluyor hele bir de ram fabrikası yandığından beri fiyatlarda 20 tl ye kadar bir artış oldu

çekirdeğini alsalarda açık kaynak olarak dağıtsalar belki xp nin küllerinden yeni bir işletim sistemi doğacak olamazmı

@13 Oca 2014 23:56 değişik bir fikir.

w7 candır bence xp değil gelmiş geçmiş en iyi w7 dir her anlamda

@14 Oca 2014 03:13 yeni yetme ergenler sadece win7 bildikleri için bu bilgisiz gibi atıp tutarlar.

seni özleyecez xp eski pc im için yamaları alayim bari ölmeden

Microsoft'u tebrik etmek lazım gerçekten bravo adamlara. Kaç yıl destek verdiler hala da bu kadar önemli bir yamayla desteği bırakacaklar.

@14 Oca 2014 10:12 tabi tebrik etmek gerekir sürün kalkıyor hala yama işi bitmedi ne kadar güzel değil mi?

xp ye directx 11 destegi gelse xp ye dönerim :)

microsoft service pack 4`ü çıkarmalı!

Hiç bir işletim sistemi için bu kadar çok virüs trojan vs. Yazışmadı ve buna rağmen 14 yıldır çalışıyor. Ne Mac os ne android ne de Linux üzerine bu kadar gidilmedi. Neden? Belli de mesele o değil. Yaptığının arkasında 14 yıl duran bir firmayı ancak tebrik etmek gerekir.

yama üstüne yama... açıklar bitmedi... bitmezde...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir