Windows XP için en güvenli tarayıcı hangisi?

Eğer halen Windows XP kullanmakta inat ediyorsanız, kullanmanız gereken tarayıcı...

  • Zeynel A. Öztürk
Windows XP için en güvenli tarayıcı hangisi?

Artık Windows XP'yi bırakıp daha yeni bir işletim sistemine geçmeniz gerekiyor. Ancak herkesin bunu yapacak koşullara sahip olmadığı bir gerçek. Hala Windows XP'li bir makine kullanıyorsanız, şimdilik yapacağınız en iyi şey, Internet Explorer'dan kurtulup daha modern bir web tarayıcısı kullanmak.

Windows XP'de kullanabileceğiniz en son Internet Explorer sürümü, IE8. Şu anki IE11 çok iyi olabilir, ancak IE8 birkaç sürüm eski ve adeta taş devrinden kalma. Tarayıcı sadece işlev ve performans konusunda eksik değil. 8 Nisan'da Windows XP'ye verilen desteğin bitmesiyle birlikte IE8'ün güvenlik açıkları artık yamalanmayacak.

Safari for Windows kullanıyorsanız, ondan da kurtulmanız gerekiyor çünkü Apple, artık Safari'nin Windows sürümünü güncellemiyor.

Chrome, Firefox veya Opera kullanın

Google, Chrome'u Windows XP'de en az Nisan 2015'e kadar destekleyeceğini söylüyor. Mozilla ise Windows XP desteğini kesme planlarının olmadığını bildiriyor. Dolayısıyla her iki tarayıcı da Windows XP için harika seçenekler. İkisi de Internet Explorer yer imlerini aktarmanıza izin veriyor, böylece sorunsuz bir geçiş yapabiliyorsunuz.

Firefox ve Chrome yerine Opera'yı da tercih edebilirsiniz. Opera, Windows XP'yi kullanıcıları arasında popülerliğini koruduğu sürece destekleyeceğini söylüyor. Opera'nın artık Chrome tarayıcı motorunu kullandığını ve Chrome'a oldukça benzediğini hatırlatalım.

Herhangi bir nedenden dolayı mutlaka Internet Explorer kullanmanız gerekiyorsa, bunu IE Tab web tarayıcısı eklentisi ile yapabilirsiniz. Bu eklenti, Firefox ve Chrome içinde bir IE sekmesi açmanıza izin veriyor, böylece Internet Explorer'ı açmanıza gerek kalmıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Bana Firefox ve Opera yeter! Chrome olmasa da olur. Gidene kapı açık... <Cleverman>

Yıllardır Opera kullanıyordum ta ki Chromium motoru kullanmaya başlayana kadar, şimdi Maxthon kullanıyorum çok stabil çalışıyor çökme yok kasma yok herkese tavsiye ederim.

Mozilla Firefox hem düşük kaynak tüketimi hem de yüksek kullanışlılığıyla ( en çok eklentiyle işinize göre kişiselleştirebileceğiniz bir tarayıcı ) Windows XP kullanmak zorunda olan bilgisayarlar için biçilmiş kaftandır. Üstelik Google Chrome 'dan daha güvenilir bir tarayıcıdır. Bunu söylemekteki en büyük dayanağım da google'ın NSA a mecburi olarak bilgi vermesidir. Çünki Amerikada NSA a bilgi paylaşımı yapmayanlar vatan haini ilen ediliyor hem de yasa ile... Opera nın da Chrome tabanlı olmayan eski sürümlerini kullanmanızı tavsiye ederim. Ayrıca bunlara ek olarak Comodo firmasının özelliştirmesiyle ortaya çıkan ve Mozilla Firefox tabanlı olan Comodo Ice Dragon adlı tarayıcıyı kullanabilrisiniz.Bu tarayıcının bir özelliği de kurulumunda isterseniz dahili Comodo dns server'larını (sadece comodo ıce dragon için ) kullanarak bağlantı kurmasıdır. (Bu özelliğin ne gibi konularda işe yarayabileceğini söylememe sanırım gerek yok ;)

@01 Nis 2014 13:56 Çok güzel bir yorum olmuş...

Her zamanki gibi faydacı (pragmatist) ve güzel bir makale olmuş. Teşekkürler Zeynel bey.

Firefox akar kırom bakar =D

Firefox. Her sistemde.

arladaslar en guvenılır ınternet mozılla fırefox cıktı gerısı fasa fıso sakın hızlı gozukuyor dıye chrome opera safarı her neyse onları kullanmayın onlarda gcenlık yok. yandex te kullanabılırsınız bunda sıkıntı yok.

Chromeden başka tarayıcılar sorunlu kimi yavaş kimi aradığın şeyden farklı sayfalar çıkarıyor ama şansızlık xp desteklemememesi

Sen de yorum yaz