Windows XP, yine bildiğiniz gibi...

Windows XP'nin destek süresi biteli 1 sene oldu ama efsane işletim sistemi için değişen bir şey yok!

Windows XP, yine bildiğiniz gibi...

Gidişinin üzerinden tam bir sene geçmesine rağmen Windows XP, Windows 8 ve 8.1'in toplamından daha çok kullanıcının tercihi olmayı sürdürüyor.

NetMarketShare'in Mart 2015'i yansıtan en son verilerine göre Microsoft Windows XP, yüzde 16,94 pazar payına sahip. Aynı rapor, Windows 8 ve 8.1'in toplam yüzde 14,07 pazar payına sahip olduğunu söylüyor. Bununla birlikte Windows XP'nin kullanım oranındaki yavaş gerileme, kullanıcılarının sonunda onu bırakmaya hazır olduklarını gösteriyor. Eylül 2014'teki benzer bir rapor, Windows XP'nin kullanım oranının neredeyse yüzde 10 daha fazla olduğunu söylemekteydi.

Windows 10'un yaz aylarında yayınlanmasıyla Windows XP, Windows 8 ve 8.1'in pazar paylarının hızla gerilemesini bekleyebiliriz. Windows 10, yayınladıktan sonra Windows 7, 8 ve 8.1 kullanıcılarına 1 yıl için ücretsiz bir güncelleme olacak.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 22 Yorum

XP nin popüler olmasının nedeni performansından dolayı değil..donanımı düşük PC lerde windows7 ve üzeri sistemlerin pek de iyi olmaması.. RAM düşmanı OS lar yüzünden XP de kalıyorlar

artık xp çok geride kaldı xpyi yükler yüklemez virüsler dadanıyor:))) o yüzden en azından win 7 kullanmak daha mantıklı

1 yıl mı, gel şunu 2 yıl yapalım, sonramı e tabi windows 11 belkide 12 :)

bilgisayarlarını yenileyemeyen fakir ülkelerde xp'nin varlığıdır. Yoksa yeni bilgisayarda xp kullanmak icin akıl l peynir ekmekle yenmiş olması lazım.

@03 Nis 2015 14:51 windows kölesi bütün siteye yetmeye çalışıyor :)

Xp den beri devrimsel diyebileceğin yenilik hiç gelmedi de ondan. Daha stabil daha hızlı 5 sn daha hızlı açılıyor, geçicen bunları.

@03 Nis 2015 14:55 birader sen ölene dek XP kullan nolur ;)

xp ölmez 64 bitlik versiyonu var nette onu deneyin pc uçuyor 4gb ram üzerinide görüyor

@03 Nis 2015 15:30 yav he he :D 64 bit İngilizce türkçe değil..XP öldü diyoruz 64 bit diyorsun :S pes..

@03 Nis 2015 15:30 alalım arkadaşı

artık çok gülüyorum bu ikspicilere ya :) beyin lobları yerlerde....

@03 Nis 2015 17:02 sendeki beyin de anca bir firmaya köle olmaya yetiyor gibi görünüyor sayın ziyaretçi :)

Oran olarak artmis, belki de sayica artma yoktur ama musteriler windows ailesinden ayriliyor olabilir bu nedenle xpnin orani da artabilir

XP den yazıyorum... Forever XP...

Ram ve hardiskte uyumsuzluk yapıyo win7 ve 8de , xp sorunsuz hatasız çalışıyo. 8.1 yükledim sağdan soldan çıkan hata mesajlarından başka bişey yok

Windows 8.1 Pro kullanıyorum. Xp bitti. Oyuncular için xp bitti. 64 bit olarak xp'nin Türkçe'si mevcut. Kullananlar Türkçe iso indirsin bari.

Arkadaşlar 2 adet masaüstü bilgisayara sahibim. Şuan kullanmakta olduğum bilgisayar donanım harikası fakat emektar bilgisayarım p5vd2-wm anakart ve Pentium dual core 3ghz işlemci 4 gb 667 ram ve 1gb ekran kartıyla SADECE XP yüklenince çalışıyor. elimde tüm sürücüleri mevcut , chrome, fiefox, maxhton gibi güncel browserler, yine xp'ye destek veren güncel programlar, ve güvenlik duvarı+360 sec.antivirüs yazılımıyla hiçbir endişe duymadan arada sırada açıp yazılımları güncelliyor ve kullanıyorum. Satsam para etmez zaten satmaya da ASLA KIYAMAM elim varmaz. Gecekondu evimiz yıkılıp yerine daire yapıldığında bile dayanamamış ve ağlamıştım, anlayın yani Neyse 5 yıl sonra bile internette bir xp kullanıcısı (ölmez sağ olursak) olacağını size garanti edeblirim.

Tek etken kullanıcıların onu bırakmaya hazır olması değil bence, microsoft ürüne desteğini çektikten sonra birçok yazılım firması (Autodesk/Autocad gibi) yeni sürümlerinde xp yi desteklemeyi bıraktı, sadece yazılım firmaları değil, çizim ya da harita programları gibi özelleşmiş programları kullanan kullanıcılar için her sürümle donanım problemleri de yaşanıyor, 2004 yılında üniversitede aldığım laptop ım bahsettiğim harita çizim ve grafik programlarının en fazla 2007 sürümlerini tam verimle çalıştırabiliyor, meslek profesyoneli olarak beklentilerimi karşılamayan laptop ım, temel kullanıcı için ise hala ortalamanın üstünde, sonuçta yapılan araştırmanın kullanıcı gruplarına bakmak gerekir. Gelişmeler doğrultusunda zaten donanımda bir üstü takip etme durumundasın, özelleşmiş meslek gruplarından bahsediyorum, maddi olarak bu yükün altındayken buna bir de yazılım firmalarının dayatmalarının eklenmesini etik açısından uygun bulmuyorum.

xp 128 mb ram ile çalışıyor 7-8 1 gb ram ile kullanmak ızdırap. her 3 işletim sisteminin özellikleri aynı. nedendir bilinmez xp`ye düşman olanların tek gerekçe olarak; 7-8`in yeni olmasını öne sürerler, nesi yeni u...? diye sorarlar adama. 7-8 (hatta 10) o kadar rezalet programlanmış ki çoklu çekirdek teknolojisinden faydalanmasına rağmen 3 ghz işlemciye bile kök söktürür iken xp tek çekirdekle çalıştığı halde 500 mhz işlemci çalışıyor, başka lafa gerek yok! akıllı bir insana bir kere; hiçbir yenilik getirmediği halde 10 mislinden fazla sistem kaynağı sömürüyor desen anlar. her xp konusunda 9.999.999.999.999.999.999.999.999.999.999.999.999.999.999.999 defa bahsettik hâlâ anlamıyorlar anlamazlarda anlayabilecek olsa sistem kullanımlığına dikkat eder körü körüne hareket edip şirket dediklerini harfiyen yerine getirmezdi. eax ve gif`i kaldıran bir firma başına gelen herşeyi hak ediyor. Linux kullanımı coştu çünkü millet desteği kesilen xp yanında Linux kuruyor.

xp'Yi öldürmek kolay. Asıl soru Windows 7'yi nasıl öldürecekler?

aslında her dönemin hakim zihniyetini o dönemde hayatın her alanında görülüyor, şehirler mekanında, insan davranışlarında, bilimde, teknolojide. en basitinden japonyadaki metropolleri, sovyet metropollerini, avrupa metropollerini ve amerika metropollerinin şehir mekanlarını incelediğiniz de dahi sadece kent mekanına bakarak tarihleri hakkında hakim zihniyetleri hakkında fikir sahibi olabiliyorsunuz. şehir tarihinde kuraldır, her kent dönemin zihniyetini yansıtır diye, din değiştirdiklerin de dahi bir toplum bu kent mekanında kendini belli ediyor. günümüzde teknolojinin kullanımına bir de bu açıdan bakın, dönemin hakim zihniyetini dikkate alarak. kimse gerçekten ihtiyacı olanı kullanmıyor, temel ihtiyaçlarında kendini eksik bırakıp, lüks tüketime harcama artık normal karşılanıyor, herkes kendi isteğini elde etme peşinde ve kendi isteğini elde etmenin sonuçlarının dezavantajlı başlayan ülkelerin insanlarına etkileri umurumuzda değil ve herkesin bu durum karşısında bir aması var. teknoloji şirketlerininse insanlık yararını mı, daha fazla kazanmayı mı düşündüğü ayrı bir tartışma konusu, niyetler tartışılsa da tüm dünyada yaşanan durum niyetleri açığa çıkarıyor bence.

win 10 u beklememin nedeni win8.1 de oyunlarda performans alamamam win7 de o sorun yok orijinal de kullanmaktayım ama hala xp diye neyin kafasını yaşamaktasınız onu anlamadım ikisinide üreten firma aynı neyin fanatikliği sempatizyanlığı bu az bi pencereyi açın beyninize oksijen gitsin

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir