Windows yerine Linux kullanmanın zamanı geldi mi?

Linux, size Windows veya OS X'i bıraktırabilecek kadar iyi bir seviyeye geldi mi? Evet; işte nedenleri!

  • Zeynel A. Öztürk
Windows yerine Linux kullanmanın zamanı geldi mi?
Windows veya OS X şart mı? Hayır, değil!

NetMarketShare verileri, Linux'un masaüstündeki kullanım oranı yüzde 2'ye ulaştığını söylüyor. Açık kaynak kodlu Linux için bu bir ilk. Peki bu veriler, Linux'un Windows ve Mac OS X'in yerini alabileceği anlamına mı geliyor? Ortalama bir kullanıcı için cevap evet! İşte nedenleri.

1. Linux aslında kolay: Çoğu kullanıcı Linux'un geliştiricilere yönelik bir işletim sistemi olduğunu düşünüyor ancak bu doğru değil. Linux farklı olsa da terminal hakkında hiçbir şey bilmeden, ona birkaç günde alışabilirsiniz. Çoğu Linux dağıtımı, dosyaları düzenlemeye, PDF okumaya, resim düzenlemeye yönelik temel uygulamalarla birlikte geliyor.

2. Gelişmiş masaüstü: Linux'ta sadece gelişmiş ve işlevsel bir masaüstü değil, hem yenilikçi, hem de gayet güzel görünen, diğer işletim sistemlerindekine rakip olabilecek bir masaüstü sizi bekliyor.

3. Web tarayıcısında her şeyi yapabilirsiniz: Bilgisayar başında harcadığımız sürenin çoğunu web tarayıcısında geçiriyoruz. Çoğumuz PC'mizde yalnızca bir web tarayıcısıyla yaşayabilecek durumdayız (Chromebook'lar bunun iyi bir örneği). Bunu hesaba katarak Linux masaüstünde, Netflix izlemeden çevrimiçi Microsoft Office belgelerinizi düzenlemeye her şeyi yapabileceğinizi söyleyebiliriz. Tabi Docs, Pixlr ve Chrome Web Store'daki tüm uygulamaları da unutmamak gerek.

4. Daha çok yazılım mevcut: Linux'a geçerken bildiğiniz bazı uygulamaları geride bırakacaksınız, ancak kullanabileceğiniz yazılımların sayısı sürekli olarak artıyor. Chrome'u kullanarak web'de gezinebilir, Steam ile oyunları indirebilir, Firefox, Thunderbird, LibreOffice, GIMP, Atom, VLC, ve InkScape gibi popüler araçları Windows'ta olduğu gibi, Linux'ta da kullanabilirsiniz.

Oyunlar yolda

5. Oyunlar yolda: Windows kullanıcılarının çoğunun Linux'a geçmemesinin nedeni, elbette oyunlar. Windows için çıkan oyun sayısı halen çok yüksek ancak Linux bu alanda önemli bir aşama kaydetti. Bu başarının önemli bir kısmı, Humble Indie Bundle'ın başarısıydı. Indie oyunları seviyorsanız, Linux'un bu alanda güçlü olduğunu söyleyelim. Steam ise popüler oyunları Linux'a taşıma işini başarıyla yerine getirdi. Her oyunu Linux'ta bulamayabilirsiniz ancak saatlerce eğlenecek kadar oyun bulacaksınız. Bunun yanında eski Windows ve DOS oyunlarını Linux'ta çalıştırmanın birçok yolu var.

6. Tutarlı: Windows 7'yi biliyorsunuz; Windows XP'nin ardından çıkmıştı ve oldukça güçlü bir işletim sistemiydi. Ardından Windows 8 geldi ve kutucuklarıyla bambaşka bir deneyim sunmaya başladı. Windows 10 ise görünüş açısından Windows 7 ile Windows 8 arasında bir yol tutuyor. Gelecekte nasıl bir değişiklik yapılacağı belli değil.

Linux ise yıllardır aynı deneyimi sunuyor. GNOME birkaç sene önce önemli değişiklikler geçirmiş olsa da, eski GNOME görünümünü ayakta tutan Mate projesi var. Açık kaynak kodlu yazılımlar, o kadar hızlı değişmiyorlar. Örneğin AbiWord, on yıl öncesine göre çok farklı görünmüyor. Aynısı GIMP için de geçerli. Yeni işlevler gelse de deneyim aynı kalıyor. Üstelik Linux, aynı PC'de yavaşlamadan senelerce çalışabiliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 272 Yorum

saçmalık kesinlikle ama yinede siz bilirsiniz

@18 Temmuz 2016 02:54 aynen sakın geçmeyin hata yaparsınız. Ben geçdim windows u özlemeye başladım. Chrome yüklemeye çalısdım olmadı. Dandik firefox la bir yere kadar. Windows xp bile linux tan daha iyi. Ne mac os ne linux 2indows kullanım rahatlıği vermiyor.

@18 Temmuz 2016 02:54 İlker Alp Daha önce Linux kullandınız mı? Neden saçmalık olsun, bu kanıya varmanıza sebep ne, kullandıysanız lütfen anlatın. Kullanmadıysanız zaten böyle bir yorum yapmaya hakkınız yok. 3 yıldır Linux kullanıyorum, sıradan kullanıcının gündelik hayatta bilgisayarında Windows ile yapabileceği herşeyi eksiksiz ve kolayca yapıyorum. Üstelik Linux virüslere karşı daha güvenli ve Windows'tan üstün kararlı bir sistem.

@18 Temmuz 2016 02:54 Neden saçmalık olsun, Linux dağıtımı kullandın mı ki böyle konuşuyorsun?

@18 Temmuz 2016 02:54 Biraz doğru biraz yanlış; tecrübesizler de kullanabilir ama temel bilgisayar bilgisine sahip olunmalıdır. Normal bir kullanıcının çözemeyebileceği çok problem çıkabiliyor. En azından temel problemleri çözebilecek kadar tecrübe sahibi olmak lazım bilgisayar konusunda ama sistemde tecrübeli eleman var ise windows'tan çok farklı bir kullanım senaryosuna sahip değil. Web Admin; lütfen tarih-saat bilgisini toplam karakter sayısından ayrı tutunuz. Bizden yiyor...

@18 Temmuz 2016 05:11 Ben arch Linux kullanıyorum ve chrome stabil bir şekilde kullanıyorum.

@18 Temmuz 2016 02:54 Linux'a Chrome kuramadım diyenin daha önce Linux kullandığından şüphe edin.

@18 Temmuz 2016 05:11 Bunu androidden yazıyorsun ve Linux u beğenmiyorsun

@18 Temmuz 2016 05:11 siz olayı anlayamamışsınız.çok linux dağıtımı vardır.bazıları harika...

@18 Temmuz 2016 05:11 Sorun sende. Chrome kuramadım demekle, lokantaya gittim yemek yiyemedim demek arasında fark yok.

@18 Temmuz 2016 05:11 iste abd nin istedigi prototip insan. Sadece kolay olanini sececek how to yazip aratmiyacak

@18 Temmuz 2016 05:11 Paşa gönlün bilir kimse sana linux kullan demiyor. Hatta bir Chrome kuramıyorsan ki uygulama yöneticisini açsan yada google'ın sayfasından kullandığın dağıtımın paketini indiremiyorsan lütfen kullanma, ama problemi linuxta arama kendinde ara.

@18 Temmuz 2016 02:54 saçmalık değil de şuna macera arama isteği diyelim. Hatanı anladığında seni bekleyen windows nasıl olsa seni bekliyor olacaktır. Windowsun değerini daha iyi kavrayabilmek için önerilebilir.

@18 Temmuz 2016 02:54 Linux kesinlikle Windows'dan daha kararlı ve stabil çalışıyor. Üstelik virüs programına tonlarca para vermenize de gerek yok. Ayrıca bilgisayar ile uğraşmayı sevenler için birebir. Mesela Flash Player yüklerken terminal sayesinde komutlar aracılığıyla kuruyorsunuz.

@18 Temmuz 2016 10:16 tek sorun excel :D open source olanlar excelin yerini tutmuyor , excel sorunu olmasa kesinlikle linux kullanırım

@18 Temmuz 2016 05:11 Sen windows kullanmayı biliyorsun bilgisayar değil. Ondan kuramamışsın chrome u :) ben senelerdir linux kullanıyorum ve ciddi şekilde bir çok konuda windowsu ezip geçer. Size windows dayatılmış küçüklüğünüzden beri. Bilgisayarı performansı o sanıyorsunuz :)

@01 Ağustos 2016 23:23 wpc office i denemenizi öneririm :)

@28 Temmuz 2016 21:07 Abi milletin işi gücü yok işletim sisteminde günlük işleri bile yaparken how to yazacak. Yazar bekleyin siz...

linux insana kafayı yedirtmek için birebir;esasen kimin elinde para edecek iyi bir iş,bilgi,ürün olurda bedavaya verir ki?

@18 Temmuz 2016 05:11 sen malsan Linux ne yapsın? sen aynen öyle kal, Linux'a gelme, Bill amcanın sana ihtiyacı var

@10 Ağustos 2016 14:11 Windows 10 bedavaya dağıtılmadı mı ya da windows 8'i orjinal kullanmayanların sistemi bedavaya orjinal yapılmadı mı?

@18 Temmuz 2016 05:11 kadeşim sen o zaman linux u kullanmayı bilmiyorsun cahil cahil konuşuyorsun!!!

@18 Temmuz 2016 02:54 Flash belleğime Remix Os kurdum, ve kullanıyorum. Hangi bilgisayara taksam kendi bilgisayarım gibi. Bilgisayarım cebimde :)

@18 Temmuz 2016 02:54 Saçma olan şey senin gelişmeye öğrenmeye açık olmamandır.

@18 Temmuz 2016 02:54 Ben sistemin şıklığına çok dikkat ederim ve Windows bu konuda en iyisi

@18 Temmuz 2016 02:54 Linux bilgisayar bilgisi olmayan insanların kullanabileceği bir yazılım değildir.

@19 Ağustos 2016 15:49 evet kesinlikle kendisine ne verildiyse onu kullanıyor merak etme ve araştırma yok çaba yok

@18 Temmuz 2016 10:16 ...Mademki kullanıyorsunuz 3 yıldan beri..kopya oyunlar oynanıyormu? bilginiz varsa veya oynanıyorsa anlatın vatandaş LİNUX,a geçsin..bu Windows çökeleğinden kurtulsun..ayrıca açıklamalarınız büyük sevaplara sebep olacaktır..WİNDOWS,tan bıkanlar ve her şeyi para için yapan Windows 425 dolar..EV ..HOME...bu parayı kim verebilir..? belki diyeceksinizki playstation alın..ancak o da yüksek para..2400 lira imiş.ve ayrıca masaüstü ekran değişmeli.çünkü USB GİRİŞİ YOK..400 LİRA O

@18 Temmuz 2016 05:11 4 yıldır sunucu sistemlerini satıyorum. Ayrıca sen linux'a sıkıcı dediysen bsd ye hiç bulaşma. Ezip geçer seni.

@18 Temmuz 2016 02:54 Neden saçmalık olsun?! Ubuntu da iyi. Ubuntu olmazsa da Windows. Daha ne?

@13 Ağustos 2016 01:25 ?????? Çok yerinde bir cevap cuk diye oturdu.windowsun tüm serisini bedava kullandım.direk lisansliyorumm

@18 Temmuz 2016 05:11 mac os x kaf etmesen daha iyi...kullanmayı bilmiyorsan mac laf atma linux adına knuş

@25 Ağustos 2016 20:13 Windows kullanırken karşılaşabileceğiniz problemleri kendiniz çözebiliyor musunuz? Cevabınız evet ise Linux Dağıtımlarından bir çoğunu rahatlıkla kullanabilirsiniz.

@03 Kasım 2017 15:35 evet, nginx/tomcat + postgres i windowsa kurmam 25 dk aldi, centos da yarim gun

Linux guzeldir ama bazi nedenler ve yargilardan dolayi kullanilmiyor.yok zormus yok uygulama azmis daha yok yok birsuru dagitim var ubuntu linux mint pardus ve bir suru dagitim artik ve daha onceden dagitimlar arayuz(GUI) leri gelisti ve windows gibi oldu

@18 Temmuz 2016 04:01 Windows gibi oldu demek bile Windows'un daha iyi olduğunun göstergesi.

@07 Ağustos 2016 12:59 Windows görünüşte daha iyi ama hiçbir zaman Linux kadar iyi olamaz hatta daha ilerisini söyleyeyim Windows ve Google ajan uygulamalarıdır kendinizi takip ettirmenin en kolay ve en geniş kapsamlı yollarıdırlar. Linux un antivirüs e ihtiyacı yoktur, internet özgürlük demektir özgürlüğü sağlayan Linux tur Windows değil.

@07 Ağustos 2016 12:59 Daha Windows yokken UNIX tabanlı masaüstü ortamları vardı. Esas geriden gelen Microsoft ama çok kimse araştırmadan konuşuyor / yazyor.

Linux a kotu diyenler sacmaliyor cunku belki linux kullaniyorlar android=linux tabanli sistemdir cogu kisi bilir ama bilmeyenler duymali.ubuntu yu sanal makinede deneme firsati buldum 2 gb ram ile cok stabil sekilde calisiyor. Linux kolay ve acik kaynak kodludur gunluk kullanim icin uygundur ubuntu kursaniz cihaziniza cok ugrasmadan kullanabilir ve eger cok sade isler yapiyorsaniz terminale girmeniz gerekmez ayarlar menusu ve bircok seyi modern bir deneyin bence

@18 Temmuz 2016 04:06 2 gb makinada kullanıyorum ve kesinlikle stabil değil (Lİnux Mint 17.3). Adamlar Linux`u Windows`tan bile daha fazla çöp yapmışlar ki; millet tıpış tıpış Windows`a geri dönsün, ki öylede oluyor zaten 100 kişi Linux kursa 98`i Linux`a geri dönüyorlar.

@21 Temmuz 2016 17:58 Pentium 4 3.6ghz single core HT ,1gb DDR ram ,Radeon9250 256mb video card bu özelliklere sahip bilgisayarı 1yıl kullanıp da linux mint'in kastığını görmedim kurmayı beceremedin heralde?

@18 Temmuz 2016 04:06 android güvenlik zaafiyetleri ve şişmesiyle ünlü. Üreticiler artık başka arayışlara girmeye başladılar. Android patlak bir işletim sistemidir. Linux ise profesyonel kullanım içindir server vs.

@26 Temmuz 2016 11:31 Linux bir işletim sistemi değil bir çekirdektir.

@21 Temmuz 2016 17:58 Doğru değil gayet güzel çalışıyor, kurulumu düzgün yapamadıysanız okuma yazma hataları yapmışsa bilgisayar tabiki sorunlar olabilir.

@21 Temmuz 2016 17:58 Linux dağıtımlarının KARARLI sürümlerini kurduğunuz takdirde son derece stabil çalışır. Apple' ın kullandığı işletim sistemi de UNIX tabanlıdır. Linux' da UNIX tabanlıdır.

1. yazılım yok 2. sürücüler hala windowstakinden 100 kat kötü (nvidia optimuslu notebooklarda çalışmıyor bile) 3. tutarsız (makalede nasıl tutarlı denilmiş aklım almıyor her güncellemede çöken sistemlerin neresi tutarlı sizin tutarlı anlayışınız nedir?) 4. yıllardır oyunlar yolda fakat hiçbir zaman ulaşamıyorlar nedense (wp oyununa döndü "mağaza büyüyecek")

@18 Temmuz 2016 04:17 Bu sıkıntı Nvidia kaynaklı; ayar programının kodlarını açmak istemiyorlar; ya da açık kaynak kod kullanmak ki aynı donanıma farklı sürücü vererek farklı işler yaptıran bir firma için kendince doğru bir karar olabilir. VirtualGL ve Bumblebee paketlerini kurarak optimus özelliğini tam eşdeğer anlamda olmasa da rahatça kullanabilirsiniz.

@18 Temmuz 2016 04:17 Daha önce bumblebee'yi işitmedin galiba çift ekran kartlı dizüstüler için sonra kalkmış linuxa çamur atıyorsun.

@29 Temmuz 2016 22:05 bumblebee en son sürümü 2013te çıkan ve herkesin tam olarak performansı alamadığınızı söylediği bir şey. işitmediğimi kim söyledi? neden bilgisayarımın tam performansını almak varken linux kurup ıvır zıvır yazılımlarla yarı performans alayım? ayrıca oyunlar hala windowstaki gibi değil çok fazla fps farkı var. (yükleyip denedim şimdi de denemedin deyip laf atmaya kalkma)

@18 Temmuz 2016 04:17 Çökme durumu bir kez başıma geldi o da terminal kullanımı konusunda bilgim azdı yanlış bir uygulama yüklemesi yaptım Linux u çökerttim, sürekli güncellemeler yapıyorum bir defa bile çökmedi Linux.

@13 Ağustos 2016 15:59 Linux bazen olmazsa olmaz bir çekirdek işletim sistemidir bu sebeple bir bilgisayarda birden fazla işletim sistemi olmasını şiddetle tavsiye ederim, internet kullanırken Linux oyun oynarken Windows kullanmak mantıklı bir kullanım olur virüslerden korunmanında en uygun yoludur. Windows+Shadow Defender kullanmak lazım antivirüs ancak ve ancak çok gerekirse arada bir tarama amaçlı kullanılabilir.

@13 Ağustos 2016 15:59 Yarı performansmı :) o yarı performans bile windowsu alt üst eder :D

Linux kullanmayı denedim. Windows xp yi bile özledim. Yani windows xp bile linux ün yerine geçebilir. Hem oyun sayısi hala az dağıtımlar son kullanıcılara uygun gözükmüyor ve yüklemesi zor ve live cd geç açılıyor. Çok basit denen linux dağıtımıda zor ama windows kurması kolay açması kolay xbox oyunları windows a geliyor. Oyun konusunda da en iyi windows. Bu arada aynı oyunda aynı bilgisayarda windows ta linux ve mac os a göre daha fazla fps alırsınız. Hemde 10 20 fps fark olur. Linux oyunda kötü

@18 Temmuz 2016 05:08 yanlış. Ben wine olmadan steam oyunlarından Windows'un aynısı yada 2 katı FPS alıyorum.

@18 Temmuz 2016 05:08 wine uygulaması ile Windows taki uygulamaları yükleyebilirsin

@18 Temmuz 2016 05:08 linux sistemlerinde wine ile windows tan daha iyi fps aldığını söyleyenler var.Şunu kabul edin windows artık çöküyor.Bunun yerini linux mü alır yoksa başka yeni bir sistem mi alır bilemem ama windows eski gücünde değil artık adamlar hangi sürüm çıkartacağını şaşırdılar kaldı ki windowsun son sürümleri hiç de öyle kararlı falan değil...

@18 Temmuz 2016 05:08 Linux hangi dağıtım? Dağıtım hangi sürümü? Sistem performansı söz konusu olduğunda genellikle Linux dağıtımları büyük farkla öndedir. Bir diğer not Linux programlarının üstünlüğü Microsoft tarafından da kabul edilmiş sayılır. Mağazalarında satışa koydular.

Bilgisayar ile beraber windows 10 geliyor zaten , ne diye maceraya atılalım.

@18 Temmuz 2016 08:10 senin maceraya atılıp buraya yazı yazman yanlış aslanım :)

@18 Temmuz 2016 21:25 :D güldürdün lan

@18 Temmuz 2016 21:25 Linux kullanıpta maceraya mı atılsın 2000'li.

@07 Ağustos 2016 17:09 arkadaşım 2000li demek yanlış kaçıyor bende 2000 liyim amma merakım vardı Linux kullanıyorum bi aralar Windows lazım oldu ikisini kurayım dedim dual boot yaptım eğer androidde bişey yapacak olursam Linux ama başka bişey yapacak olduğumda Windows açıyorum kafam rahat bu arada cidden Linux>Windows. Ulan Windows'ta bi adb yapmak için bile binbir macera yaşadım Mint Lubuntu Arch Linux Bide bi dağıtım daha vardı ama adını unuttum onları kullandım ama şununki kurulu şuan

@18 Temmuz 2016 08:10 freedos olarak alırsan pcyi boş gelir 350 tl de cebinde kalır

@18 Temmuz 2016 08:10 - Yapılan son akaryakıt zamlari hakkında ne düşünüyorsunuz? - Ben hep 50 liralık aldığım için beni etkilemiyor.

Android de ne kadar takılma donma v.s varsa hepsi linuxte de var. Daha çok yol gitmesi gerekli. Ayrıca sürücüleri hala sıkıntılı.

adobe autodesk gibi programları da kullanabiliyor muyuz bu Linux'te ..?

@18 Temmuz 2016 08:29 Adobe benzeri yazılımlarla işini görebiliyorsun ama maalesef Autodesk sıkıntı. Cad programları mevcut ama hiçbiri ile .dwg açamıyorsun. O da hallolsa dual boottan kurtulurum.

@26 Temmuz 2016 09:43 Draftsight programını deneyin autocad yerine sıkıntısız bir şekilde kullanabilirsiniz.

@18 Temmuz 2016 08:29 Daring ile çalışır.

@18 Temmuz 2016 08:29 Muadil programlar var örneğin autodesk'e alternatif olarak AutoCAD alternatifi ve klonu draftsight var.

@26 Temmuz 2016 09:43 Yok hocam Draftsight var AutoCAD alternatifi.

Windows 10 candır başkasına gerek yok.

@18 Temmuz 2016 08:50 Windows 10'un canı varsa canı çıksın.. :D Kolayına gelenlerin Windows kullanmayı öğrettiği üretmek ne demek yada en azından çaba harcamak ne demek bilmeyen hazıra konmaya çalışan tiplerle ülke ilerlemez ilerlememizin yolu çaba ile üretimle olur hatta yeni şeyler icad etmekle olur.

Masaüstünde %2 gayet iyi bir oran. eğer bu oran gerçekten yakalanabildi ise yazılım firmaları her geçen gün daha fazla programlarının Linux versiyonlarını çıkaracaklar. böylece program açığı her geçen gün azalacak. %2 oranı yakalandı ise %5 olmaması için hiç bir sebep görmüyorum. çünkü kullanıcıların önemli bir oranı bilgisayarında sadece chrome kullanıyor.

@18 Temmuz 2016 09:28 bilgisayarında sadece chrome kullanan kullanıcılar sence linux diye bir şey olduğunu bile biliyor mudur?

@13 Ağustos 2016 16:05 madem bilmiyor. o zaman chromebook almamasında hiç bir sakınca yok

peki nereden nasıl yukleriz?

@18 Temmuz 2016 09:30 Google amcaya Linux mint ya da ubuntu yaz indir rufus ile 4gb usbye yaz pcyi yeniden başlat live olarak dene beğenirsen kur güncellemelerini yap keyfine bak :)

Linux pişmanlıktır..........

@18 Temmuz 2016 09:33 Canının istediği sistemi kullan o zaman hiç pişman olma. Kimse sana zorla linux kullan diye silah çekmiyor hacı.

@18 Temmuz 2016 09:33 Linux pişmanlık diyen iOS 9 kullanan, Mac OS X El Captain de maillerini okuyana iTV ile videolarını ileyen, iWatch ile saate baka unix ci mi diyor. Emin ol Steve Jobs görse bu yazdığını kalbş kırılırdı. Her yıl düzenli olarak Linux Found. a para yatıran nadir şirketlerden Apple. Ayrıca MS artık SQL tarafını kaybedeceğinş görünce rhel, suse ve ubuntu için mssql 2016 yı geliştiriyor. Sen halen pişmanlıkde

@18 Temmuz 2016 09:33 Cia Fbi vesaire sürekli seni takip ediyorlar bunu bilsen asıl pişmanlığı hissederdin.

Sabah Sabah hiç gülesim yoktu :)))) bu ne ya...

Kesinlikle güzel bir yazı elinize sağlık.Teknoloji sitelerinin açık kaynağa ilgi duyması çok hoş yazılarınızın devamını bekleriz.Peki chip ekibi bukadar övgü ile bahsederken linux kullanıyor mu bunu merak ediyorum doğrusu.

linuxun övüleceği zamanlara da gelecek miydik :D

her zaman windows bence

Linux övüp övüp millete kurduracaksınız sonra hüsranla windows geri dönecekler tecrübe ile sabittir.

@18 Temmuz 2016 10:22 Benim tecrübem de tam tersini söylüyor, keşke daha önce Linux'a geçseymişim. Windows'la kullanımı çok benzer ve her işimi görüyor.

@18 Temmuz 2016 10:22 windows a dönenler zaten bu haberdeki %2 ye dahil olanlar değil. yani sende değilsin. sana windows ile mutluluklar dileriz

@18 Temmuz 2016 10:22 kardeşim emin misin? Belki sen idare edemedin. Ben dizüstü bilgisayarımla 3 yıldır Linuxmint ve PClinuxOS kullanıyorum. Evet, bazen sorunlar oluyor ama dediğin gibi windowsa dönmedim ve dönmeyi de düşünmüyorum. Ne zaman Windows'a ihtiyacım olursa, anca virtualbox tarzı sanal pc programını kullanarak hallediyorum işleri....

@18 Temmuz 2016 10:22 Tecrübeler kişiseldir. 2009'dan beri GNU/Linux kullanıyorum, ara ara Windows'u çeşitli sebeplerle kullandım ve her seferinde illallah getirtti.

Linux gerçekten çok iyi çalışıyor, virtualbox kurup çeşitli versiyonlarını denemenizi tavsiye ederim, en son pinguyOS u denedim, harika olmuş, evde MacOS ve Linux kullanıyorum, windows a 1 gün bile ihtiyacım olmadı, normal kullanıcı değilim 25 yıldır bilgisayar kullanıyorum. oyun için PC ye avuç dolusu para döktükten sonra anladım ki sonu yok en iyisi oyun konsolu almak.

Linux severim fakat sıkıntılı olan birkaç şey var. Bunlardan en önemlisi terminal kullanmadan uygulama yüklemenin -neredeyse- imkansız oluşu. .exe tarzında olan .deb uzantılı her şey, aynı .exe gibi tıklamayla kurulabiliyor. Fakat anlamsız bir şekilde çoğu uygulama hala .bin, .tar.gz gibi saçma sapan uzantılara sahip ve terminal olmadan yüklenmiyor. Belki vardır bir bildikleri ama ben son kullanıcı için konuşuyorum. Bu yönden kesinlikle anlaşılır değil malesef.

@18 Temmuz 2016 10:58 YaST2 ve synaptic.

@18 Temmuz 2016 10:58 Bakıldığında uçbirimden yazılım kurmak daha kolay ve pratik ama insanlar ille exe falan görmek istiyor. Bu da uzun yıllar kullandıkları işletim sistemlerinin karakterine alışmış olmalarından kaynaklanıyor. Terminalden yazılım kurmanın ve tüm yazılımları tek komutla güncellemenin keyfine varmış bir kullanıcı tek tek indirilen ve her güncelleme için ayrı denetçi başlatan yazılımların saçmalığını çok daha iyi kavrayacaktır. Yine de GNOME Software bir çözüm olabilir.

@18 Temmuz 2016 10:58 her dağıtım dpkg kullanmaz. Ama .bin hem Linux'ta hem Unix'te hem de BSD'de çalışır. tar.gz kaynak kodudur

Selamlar ,lise döneminde Staj'dan aldığım parayla topladığım PC'yi (15 yıllık)atmaya kıyamadığım için tekrar diriltme kararı verdim.ELİMDE160 gb mekanik disk,533mhz 512 mb x2 ram bellek,pentium d dual core cpu,hd 3850 agp gpu lu bir sistem bulunmaktadır.İlk olarak Win 10 satın alıp kurdum.Çok yoğun bir disk kullanımı var win 10 da pcyi kullanamıyordum.Sanki ssd ler baz alınarak tasarlanmış.Win 7 kurdum, bur seferde mavi ekran verip duruyor ne yaptımsa çözemedim.Tekrardan xp kurmak istemiyordum.C

@18 Temmuz 2016 11:08 windows vista kur

@18 Temmuz 2016 11:08 linux mint in mate ara yüzünü veya lubuntu kur. ikiside kasmaz ve güncell sistemlerdir.

Windows un beni benden çok düşündüğü zamanlarda kızıp linux yüklerim, mp3 çalarken bu proğram çöktü uyarısını aldığım an linux geri çöpe gel windows7, haa birde d: diskinin yeri çok karmaşık.

oyun oynadıgımız sürece linux a pek geçmiyecegiz gibi directx 12 de geldi win10 la işler çok zorlaştı linux linux belki steam ile güçlenir linux net gezmek için on numara video falan izlemek için mp3 dinlemek için

@18 Temmuz 2016 11:53 oyunsuz olmaz. O da linuxta yok olsa da performansı olacağını sanmıyorum. Ayrıca crack işi de yok galiba linuxta?

Oyun yoksa Linux pek gelişmez. Diğer açılardan öteki sistemlerden farkı yok.

Kullanıcı seviyesine inerse tam linux süper ağ olarak Windows tan dağlar kadar yüksek başka da Windows'a iyi kesinlikle geçilir.

İşte bana bunlarla gel Chip. 2 seneden beridir Linux Mint kullanıyorum. Linux dağıtımlarının geleceğini parlak görüyorum.

Linux kullanmak zor değil kesinlikle, ama asıl zor olan alışkanlıkları yıkmak. Bunun haricinde son kullanıcının işini kolaylaştıracak bir çok araçla gelen Linux dağıtımları mevcut. Ayrıca Linux dağıtımlarının forumlarından yaşanabilecek olası sorunlar için çözüm arayabilirsiniz. Eğer genel bir kullanıcı iseniz, internette geziyor, video izliyor, belgelerle uğraşıyorsanız kesinlikle denemelisiniz.

Windows mu kaldı? Linux Mint Cinnamon var artık...

@18 Temmuz 2016 13:12 %2 lik bir kısmın windows mu kaldı artık demesi bana hiç mantıklı gelmiyor nedense :D gece gece güldürdün

Güzel bir yazı olmuş yıllardır Linux kullanıyorum ve sıkıntısız her işimi halletmekteyim yeni kuracak arkadaşlar Linux mint ile başlayabilirler.

Linux kullanan insanlar hizi sevenlerdir. Linux masaustu, ornegin bir window masaustu gibi 3-5 dk hatta programlarin yogunluguna gore 10-15 dk kendine gelmek icin sizi bekletmez. Linux'a cok sayida uygulama yuklemis olsaniz dahi bir dakikadan daha az bir surede derhal browserinizi acik sorf yapmaya baslayabilirsiniz, ayrica islevsellik olarak ios, linux' a yaklasamaz bile. Ben linux'un ubuntu tabanli elementary versiyonunu kullaniyorum ve sizede tavsiye ederim.

@18 Temmuz 2016 13:42 linux içi boş oldugu için kasmaması normaldir :) ayrıca benim windows 10um 9sn bile demeden açılıp kendine geliyor...

annem bilgisayarına virüs bulaştırmış kendisine linux kurdum sadece chrome da işi facebook sahibinden vs. şimdi mutlu mesut kullanıyor.

Yazık açık kaynak ve özgürlüğün ne demek olduğunu bilmeyen kişilerin yorumları herzaman hamasetle yoğurulmuştur. Oysa baksanız windowsun komut sistemini bile bilmeyen kişilerin alternatif, gelişme ve geliştirmeye müsait özgürlükçü bir sistem hakkında atıp tutmalarını gerçek sanacak kişileri etkileme çabası olduğuna şahit olursunuz. Nedeni ise hata yaptığını ve bu sistemlerin fark etmeden kölesi olduğunu kabul edememesi ve diğerlerinin kendisine gerçeği hatırlatmasını engellemek için kendi yapti

Kendi yaptığı hatayı diğerlerin in de yapmasını sağlamaktır. Yazık ilerlemek yerine içinde bulunduğu yengeç sepetinden kimse nin çıkmamasını sağlamaya çalışmak. Linux gerçek unix tabanlı özgür bir açık kaynak yazılımıdır ve herkes tarafından gelistirilebilir. Linux candır gerisi ofsayt.

@18 Temmuz 2016 13:51 yanılıyorsun. Linux sıfırdan unix ten örnek alınarak geliştirilmiştir. Linux a unix tabanlı diyorsan sen bence git windows kullan. Linux sana göre değil. Linux profesyonel kullanıcılar için. Birde sunucu işletim sistemi.

@18 Temmuz 2016 15:53 Linux'un UNIX tabanlı olmadığı konusunda haklısın. Dediğin gibi Linux UNIX'e benzerdir yani Linux UNIX-LIKE bir çekirdektir ancak Linux'un sadece sunucular için olduğunu söylerken hata yaptın. Linux dağıtımları sunuculara önem verdiği kadar son kullanıcıyada önem verir. (bazı istisna dağıtımlar dışında) Bunun en büyük kanıtı UNIX ve UNIX-LIKE çekirdek kullanan dağıtımlar için geliştirilmiş masaüstü ortamlarıdır. Kullanıcıya göre şekillenir hatta kullanıcı şekillendirebilir

ya ne alaka Windows ve Linux ? her şey de kullanın da görelim Linux u komik olmuş :))

@mito1172 İstisnasız her şeyde kullanabiliyorsun zaten.

Linux iyi, dört yıldan fazladır kullanıyorum. Ancak son kullanıcıya hitap etmesi için biraz daha kararlı hale gelmesi gerek. Mesela iki aynı PC'de aynı şeyi yaparken birinde nereden neden geldiği belirsiz bir hata alabiliyorsunuz. Tabi Windows serisine göre bunlar sanırım az karşılaşılan şeyler, hani benim için öyle. Oyunların artması ve donanım geliştiricilerin düzgün sürücü yazması gerekli. Intel bile en iyi destekçilerden olsa da Windows sürücüleri kalitesinde sürücü vermiyor Linux'a.

Spesifik ihtiyaçlardan dolayı insanların Linux'a geçmesi zor; çünkü bir spesifik ihtiyacın sancısı tuttu mu tam tutar. Bu yüzden insanlara Windows'u ve Linux'u beraber kullanmalarını tavsiye ediyorum. Spesifik ihtiyaçlarınız dışında Linux her türlü ihtiyacınızı karşılayabilecek noktadadır. Linux uzmanı olmanın da ayrı bir avantaj olduğunu herkesin bilmesi gerekir; çünkü kamu kurumlarında da, sıklıkla server'larda Linux kullanılmaktadır. Geri kalmayın...

oyun ve bazı temel yazılım (photoshop vs.) desteği olsa eminim ki on milyonlarca PC de kullanılır... güvenli ve hızlı ama eksik.. yine de Linux u kurun lazım olur

Windows un vu kadar popiler olmasi sadece ucretli olup bedavaya kullanilmasidirkullanilmasidir. Eger korsan engellenirse herkez linux kullanir.

@18 Temmuz 2016 18:52 Önce Türkçe öğrenelim, sonra karar verelim!

@18 Temmuz 2016 18:52 Bu kadar acımasız olmayın yahu.Windows arayüzü o kadar geliştirdiki hiç bilmiyen biri bile pc nin başına oturup sıfırdan kurulum yapabilir.Çok basitleştirildi.Ama kesinlikle bu Linux kullanılmaz demek değil evimde 2 pc var.Benim kullandığım ve oyun oynadığım pc win 10 kullanıyor.Diğer pc ise apricity os cinnamon dağıtımını kullanmakta ve kullanan aile fertleri gayet memnun.

Linux kullanmaya WindowsXp döneminde kısa sürede olsa kasa ATX bilgisayarımda kullanmış masaüstü olarak farklılık olmadığını gördüm kullanımı değişik değil aynıydı sonra laptop alınca üzerinde lisansı olduğu için windows kullanmaya devam ettim sonrası zaten Android tablet telefonların çıkmasıyla ilgi biraz uzaklaştı. Kısacası Lisanslı ürün satıldıkça ilgi her zaman Windows ve İOS olacaktır piyasada ki ürünleri alırken Lisansız Pc satılmadıkça yüzdenin %5 yukarı çıkması iyimser bir rakam olur

Kimisi linux kullanır kimisi osx kullanır kimi Windows kullanır. Kimse kimsenin işletim sistemi kullanımına karışamaz . Ben o sekil kullanırım başkası bu şekil kullanır. Android te kurban olduğum linux çekirdeğini kullanan bir işletim sistemi olabilir ama lakin öyle değildir. Eyyorlamam bu kadar.

Linux'u eleştirenlerin çoğu şurada toplasan 1 ay Linux kullanmıştır. Bana göre Windows'dan çok daha iyi bir sistemdir Linux.

@18 Temmuz 2016 21:14 normal kullanıcılar asla linux kullanmaz. Bunu öğrencilerime 1yıl boyunca linux anlatmış biri olarak söylüyorum. Çok tuhaf hataları olan bir sistem. Mesela keyfine göre ekran çözünürlüğünü bile değiştiriyor. Bazen bir mak. Kuruyorsun hiç açılmıyor. Üstelik her bir linux sürümünün derdi diğerinden farklı. Windowsta performans sorunu diye tutturmuş linuxçular. Yok öyle bir şey, linuxta performansı neyle ölçüyorsun?! daha adam gibi oynayabileceğin bir oyun bile yok..

Linux candır. Şuan Raspberry Pi üzerinde Open Media Vault çalıştırıyorum. Transmission ile dizileri indirip yüksek kalitede izliyorum. Üstelik MAX 10w güç tüketerek bunu yapıyorum. Yani saçma falan değil. Dünyanın her yerinde de erişimim var cihaza.

he ya he hazır sistem varken toplama sistemle uğraşır dururum.

Linux zaten android ile windowsu devirdi, chromeOS zaten android ile birleşecekse, abd'de chrome book satışları mac'leri geçtiyse zaten her alanda android, yani linux şampiyon.

-Tercih edilebilir Sürümler;Ubuntu,Lubuntu,xUbuntu veya mint -Kafanızda win dizin yapısını yıkmak gerekir. -Bu sebeple İlk kez başlayacaklar daha şanslı. -Sadece internette gezinecek, office seti yerine Libreofice kullanacaksanız sorun yok(google dokümanlar aynı,platformdan bağımsız.) -illa Autocad kullanıyorsanız geçmeyin. -Geçerken linux komut satırından da yapılan bir kaç şeyi öğrenmezseniz olmaz. -BAZI win prog.ları lynx de emülatör (wine) ile çalışır. -yardım çok,araştırmak gerek -free

@19 Temmuz 2016 07:07 libreoffice in tasarımı office 2003 e benziyor. Microsoft office daha kullanımı kolay. Hem okullarda libreoffice değil microsoft office eğitimi veriliyor. Microsoft office dışında hepsi çöp. Libreoffice kullanımı zor. Microsoft office 2016 dan vazgeçmem. Parasını hak ediyor.

@20 Temmuz 2016 14:55 office 2016 ile bazen kendi dosyalarını açamıyorum...

@20 Temmuz 2016 14:55 bir de libre office gibi programlar varken benden 3 yılda bir çıkarttığı sürüm için ortalama 500 600 tl para istiyorsa tabi ki parasını haketmek zorunda...

yazıcınızı bütün özellikleriyle kullanamayabiliyorsunuz. Office olmazsa olmazınızsa linux un desteklediği ofis uygulamaları o kadar verimli değil. Oyunlar zaten win altında çalışır. Ne kadar yüklenebilen paketleri olsa da bir windows hızı yok henüz. Bir yazıcıyı tanıtmak için (ki tanımlı olmaması büyük olasılık) dış kaynaklı sitelerden gnome kodlarını aramaya kalkmanız gerekiyor. Kısaca ek cihaz bağlamak zor bu sisteme. o cihazlar hep windows destekli.

@19 Temmuz 2016 09:25 Evet Yazıcı sorunu tam bir beladır linux için. Özellikle Mürekkep püskürtmeli yazıcılar. Ha linux dağtımların suçu mu değil. Gerekli desteği yazıcı üreticileri vermediği için. Eğer linux kullanılacaksa iyi araştırılması lazım alınacak yazıcının.

@21 Temmuz 2016 07:51 canon yazıcıyı ubuntuda tanıtmayı başardım ama verim alamadım sürekli bağlanrı koptu ve düzgün sürücü yoktu sonuçta yazıcı için geri dönüş yaptım,yazıcıyı ağ yazıcı olarak bağlamıştım belkide ben becerememiş olabilirim.

@19 Temmuz 2016 09:25 Google'a openprinting yaz linux ile uyumlu yazcıların listesi verilmekte.

Uzun süreli kullandığım hiç bir GNU/Linux dağıtımında ciddi bir hata almadım, günlük tüm işlerimi rahatlıkla yapabiliyorum. Kasmıyor, patlamıyor, çatlamıyor. Deneyimler kişiye özeldir, eğer gözde dağıtımlardan birini kullanırsanız (Fedora, Debian, Ubuntu vs) önyargılarınızı kırabilirsiniz.

Tutarsız sürekli çökme tehlikesi olan ve milyon virüs tehditi altındaki windowsa 500 - 600 tl para vermek saçmalıktır. Ha iş için mecbursundur kullanmaya o ayrı. Ben bilgisayarıma hem windows 10 hemde linux mint 18 kuralı 3 ay oldu ve hala windowsu açmaya gerek duymadım. Linux kullandıkça da bilgisayar bilgim artıyor. Böyle devam edersede windowsu sistemden silip bir daha asla dönmeyecem. Ne virüs derdim var ne hacklenme ne de çökme oh be iyiki linux var.

@Linuxirfan ben windows 10 ile mint veya ubuntu gibi uefi destekli sistemleri yanyana kuramadım ya da kursam bile w10 açılmadı onu nasıl halledeceğiz?... gerçi ben de pardusu csm modunda kurup pardusa biosu csm yapıp, w10 içinde uefi seçip giriyorum ama bu seferde w10'un verimi düşüyor olan stabilliğini (!) kaybediyor...

Yok cık Hackintosh daha iyi ??

Bu windows kullanıpta buraya linux çöp yazan arkadaşlar çok fazla eleştiri gelmiş. Biri demiş ki özgür açık kaynak kodlu yazılım. Bizim insanımız özgür kelimesini görünce illa atlayacak "özgürüm ben kardeşim" diye. O açık kaynak kodu senin ne işine yaradı? "Ama istediğim gibi geliştirme yapabiliyorum" dersin şimdi de. Peki bu zamana kadar ne geliştirdin? Hepsi safsata. Son kullanıcı insanların %80'i bilgisayarı oyun oynamak için kullanıyor ki bu da linuxun harcı değil. Anca serverda kullanırsın

Amaç, klavyesi ve faresi olan bir tablet gibi kullanmaksa, yani bir kere kurulmuş sisteme herhangi bir müdahalede bulunmadan mevcut yapı günlük işleri görmek için kullanılacaksa, internet, mail, ve saire gibi, daha iyisi yok. Ama ben oyun kurar oynarım, zırt pırt donanım değiştiririm, geliştiriciyim falan diyorsanız Linux pek bir işinize yaramaz hatta işinizi baltalar. O yok, bu yok, şu yok... Her şeyden önce, bir sıkıntı ile karşılaştığınızda, muhatabınız yok.

Driver sorunu olduğu sürece kullanılmaz.

Daha 1 haftaya kadar linxun ne olduğunu yeni duydum ama ios ve Windows'ta zaman geçirdim rahatlık olarak bir kere kesinlikle windows, teknisyenlik okuyorum ama daha linuxun ne olduğunu bilmiyordum böyle bir işletim sistemi ne kadar iyi olabilir ki :D

@21 Temmuz 2016 17:19 ne teknisyenisin kardeş? kereste mi?

@21 Temmuz 2016 17:19 keşke başka bir meslek seçseydin

Linux candır gerisi heyecan

Birkaç ay önce aldığım 1 tb 7200 devir harddiskimde Linux Mint Ubuntu Lubuntu Xubuntu paylaşımlı olarak kurdum. Öncelikle daha bilgisayarı yeni açmışım, hiçbirşey çalıştırmıyor iken durup duruken harddiski hoyratça kullanmaya başlıyor [her zaman değil ama ara sıra oluyor (harddiskin kırmızı ışığı sabit yanacak kadar yoğun kullanıyor)]. binin üstünde fotoğrafı kaydettiğim klasörümde; klasörün içeriğini bile görüntülemekten aciz. 32 bit Windows 7 Ultimate bile 64 bit Linux Mint`den daha hafif.

@22 Temmuz 2016 11:28 Dedim ya Linux Mint klasördeki fotoğrafları dahi gösteremiyor (harddiskte kayıtlı ama açamıyor) bende bu klasörü usb belleğime kopyaladım. ve koskoca bir şok! Linux Mint fotoğrafların olduğu o klasörümü gene görüntüleyemiyordu ve o klasör usb bellekte kayıtlı olduğu halde; klasördeki verileri okurken harddiskin kırmızı ışığı aralıksız yanıyordu. yani adamlar öyle bir tasarlamışlar ki; Linux Mint usb bellekte kayıtlı olan veriyi bile harddiskten okuyor

Server--Linux Server-Veritabanı---Linux Güvenlik yazılımı---Linux Firewall-Linux Web tarayıcı--Linux Masaüstü gündelik kullanım-Windows Oyun-Kesinlikle Windows

Linuxun güncel kullanımı için temel problemi bence ücretsiz olması. Çünkü yazılımların gelişmesini sağlayan müşteri talepleridir. Ücretsiz olan bir sistem için haliyle müşteri talepleri ve yatırım olmuyor.

Linuxu begenmeyen arkadaslar vergi daireleride gibux ismi altinda linuxa geciyor

1995 den beri bilgisayar kullanıyorum bu linux efsanesi bitmedi. 21 yıl olmuş linux kurulu bir bilgisayar,kullanan da görmedim. Ne olduğunu merak etmiyorum. Android çöplüğünü gördükten sonra.neden linux onuda anlamıyorum. Hele Windows 10 dan sonra ..

@22 Temmuz 2016 21:37 Bu kafa ile Linux kullanan bir arkadaşının olmaması çok normal

4 bin liralık kasam var onda bile salak saçma hatarlar verip insanı çıldırtıyor. eğer platform değiştirmek istiyorsanız mac alın.normal bir kullanıcı iseniz linux saçmalıktır. linux ileri seviye bilgisayar programcıları içindir.

@22 Temmuz 2016 23:36 4000 Dolara satılan bilgisayarın nesini övüyorsun? En basitinden blu ray dvd fim izleyemiyorsun, bu bile Apple tarafından yasak! Eğer Apple kullanıyorsanız Apple`ın kâr sebepli keyfi sınırlamalarına alışmanız gerekiyor. Amiga OS özgürlüktür!

@22 Temmuz 2016 23:36 "İleri seviye kullanıcı" için Linux artık geride kaldı. Küçücük bir veled bile rahat rahat kullanıyor.

@06 Ağustos 2016 19:54 onun sebebi ise 4 yaşında ki bir çocuğun elinde 10' lik tablet olması :)

...yüzlerce linux dağıtımı var,.. en azından bir kaçından bahsedilebilirdi,.. bu yazılanlar 100 tanesinden 5' i için bile geçerli değil,.. ve sanılanın aksine linux da windows kadar hatta bence daha fazla hata içeriyor... bunun sebebi ise çok az kullanıcı tarafından kullanılıyor olması ve bu hata bildirimlerinin geri dönüşünün çok zayıf olması ki bu gayet mantıklı,.. windows 7 bence microsoft' un bu güne kadar yaptığı en iyi iştir!.. windows 10' un da son halinden memnunum,.. ;)

macbook pro alır keyfime bakarım amaleliğe gerek yok

oyun oynamıyrsanız linux a geçilebilir winde directx var

windowsdan daha hızlı ve stabil çalıştığı kesin

Mac aldığım için osx kullanıyprum önceki laptopum ubuntu linux du

Linux ve mac aynı unix alt yapısına sahiptir. Birini kullanan diğerini de rahatça kullanır. Windows fazla kaynak tüketir. Mimarisi daha değişiktir. Bu nedenle linux ve mac aşırı güçlü donanım istemez. Her makinede eahatça çalışır ve kasmaz. Kadıyor diyenlerin donanımsal sorunları vardır.

Ara yüzde, uygulama yükleme sisteminde (rpm vb) ve donanım sürücülerinde bir standartlaşma yaşamadan Windows vari olması zor. Hangi dağıtım olursa olsun, bu noktalarda standartlaşmaya gidilmesi zorunlu, aksi halde azınlığın işletim sistemi olmaya devam eder.

Ubuntu yükleyip kullandım. Kesinlikle kaliteli bir işletim sistemi, ancak Windows daha basit. Birkaç sorun yaşadım ve bunların hepsinin çözümünü internette buldum, sorun yaşayınca 2 dk arama yapmayacak olanlar yüklemesin hiç.

Eğer windows stabil değilse osx e geçilir. Osx esnek gelmez ise windows a dönülür. Linux gereklimidir orası tartışılır.

@26 Temmuz 2016 11:29 Sadece 5 Dolar fiyata sahip olan Raspberry Pi Zero ya Windows kurulamadığı sürece linux gereklidir.

@26 Temmuz 2016 15:07 az yede pc al ozmn sende kur windowsu :)

Android ile elmanın windiowsun önünü kesme oyunlarından biri daha sahneye konmuş.Ubuntu TELEFONLAR VAR SÜPERLER .Ama masa üstünde o iş yaş.Android telefon yerine UBUNTU telefon alın .

la 10 senedir aynı hikaye gnu ve linux derlemeleri bir tür fantazidir sıradan kullanıcı için efektif şekilde sıradan bir adam kullanamaz çünkü bu adam officede vs. sorun yaşamak istemez, çift tıkla her şey halledilsin ister, linux temelde belli bir amaç için güvenlik vs. sebebiyle kullanmak isteyenlerin platformu olmaktan öteye gidemeyecek. -güvenli olduğu artık şüpheli olsa da-

@27 Temmuz 2016 12:01 Windows kadar şüpheli bir vakası yok en azından.

Windows 10 Pro der susarım arkadaş. Daha önce kullanan arkadaşlara sözüm yok, Windows kullanan biriyseniz gereksiz buluyorum. Saygılar sevgilerlee..

Ben kali linux kullaniyordum,ancak elektronikle de ilgilendiğim için bazi programlara da ihtiyacim oluyordu.Linuxa gecerken wine var nasi olsa ordan acarim diyordum.Ama kali linux da çalışmadi belki de ben çalistiramadim.Simdi windows 10 kurcam sanal makineden linux kullancam

Neden daha iyisi varken, "neredeyse daha iyisine rakip olabilecek" seviyede olanı kullanayım?

İsteyen istediği işletim sistemini kullanır bana göre android işletim sisteminin kullanımı kolay ama sizleri bilmem isteyen windows isteyen android veya linux kullanır insana göre kullanım değişir ona göre windows veya linux isteyen istediği işletim sistemini kullanır birbirinize karışmanıza gerek yok

Android yerine Linux-Ubuntu telefon kullanmanın zamanı geldimi ?

Next next next dedikten sonra sağı solu malum arama motorunun envai çeşit uzantısını bilgisayarına kuranlarca beğenilmeyen bir dağıtımdır Linux.

Evet geldi. Bence en iyisi Linux dağıtımlarıdır. Dünya'nın en güvenli işletim sistemi tartışmasız OpenBSD'dir.

Linux windowsa kıyasla çok geride bu haberi yapanada kesin linux hayranıdır.oyundan bahsediyo ne kadar komik merak konusu linux daha gta 4'ü yeni aldı ya da alacak

Sunucu yapacaksanız mutlaka Linux olmalı. Son kullanıcılarda deneyimli kullancıılar için Linux olabilir, ama deneyimli kullanıcılar kurumsal belge paylaşımı yapıyorsa bir tarafta mutlaka MS Office'in Windows sürümüne bağımlı olacaktır. Her ne kadar Open Office gibi Linux ofis uygulamaları ve hatta (Mac Office) olsa da ne yazık ki küçük oranlardaki uyumsuzluklar sebebiyle mecburen MS Windows üzerinde çalışan MS Office bağımlılık söz konusu özellikle hayatınız doküman ve sunum yapıp paylaşmak ise

Deneyin , aklınıza takıldıysa mutlaka deneyin ama pişman olduğunuzda dönüş yapabileceğiniz bir windows sürümü nasılsa sizi bekliyor olacaktır, linux ya da türevlerinin hdd'nizin fabrika ayarlarını bozacak olmasına rağmen. Maceraya atılmak bazan iyi geliyor.

Farklı zamanlarda üç kez Ubuntu denedim burnumu sürterek geri döndüm. Açık kaynağı kendinin olsun. Sonuçta pişman olma hürriyeti de var, değil mi :)

yav he he linux yav he he :D

Linux her şey için biçilmiş kaftan bana göre. Windows oyunlarıda oynanabiliyor. Paralı olan çoğu şey ücretsiz ve stabil. Ayrıca kullanmaya başlayınca hemen alışılıyor.

@30 Temmuz 2016 19:33 " Windows oyunlarıda oynanabiliyor." Sil kardeş o kısmı. Bazıları yaz veya da çok çok azı yaz. O da hiç hükmünde.

Uydurma ekran kartı sürücüleri ile oyun oynamak isteyen linux kullansın

Arkadaslar yillar once uzun sure olmasa da linux kullanmistim ve simdi ikincil isletim sistemi olarak yeniden kurmayı dusunuyorum. Acaba hangi linux uzantisini oneriyorsunuz? Ubuntu dusunuyorum fakat fikir almak istedim.

@31 Temmuz 2016 02:10 linux mint dene

Her Linux dağıtımı aynı verimlilikte değil, Windows 10' karşı en iyi seçenek olan en başarılı Linux dağıtımlarından bir kaç tanesi adları verilerek önerilmeliydi, aksi takdirde Linux yabancısı olan insanlar daha ilk deneyimlerinde düş kırıklıklarına uğrayabilirler.

Biz 500 bilgisayarli sirketimizde her ikisinide kullaniyoruz. Gelen gunluk teknik destek takeplerine bakinca linux makinelerinin neredeyse sifira yakin hata ile calistigini goruyoruz. Linux makinelerin sayisi 100'un biraz ustunde bu arada. Eger stabil ve guvenli bir isletim sistemi istiyorsaniz linux cok dogru bir secim. Ustelik bedava. Buyuk kucuk sirketler tonlarca lisans parasini bosuna heba ediyorlar.

yıl 2016 olmuş... 2017 ya kaç ay kalmış hala windows kullanan var... yuh... LinuXMint deneseler windows ne derler...

@grezimonk Bu göreeli bir konudur. Ben genelde oyun amaçlı kulanıyorum bilgisayarı bu yüzden kulanmıyorum fakat linuxla bir sıkıntım yok hatta dual boot kullandığım zamanlar oldu. Fakat şu an kullanmıyorum.

directx ne olacak herkes oyun derdinde :))

Linux kullanıcıları meraklı arkadaşlardır.onlar zaten bu dünyayınin nimetlerinden yararlanıyorlar. Windows cular da baksın keyfine :)

Eğer Adobe CC yazılımlarına bağımlı olmasaydım, kesinlikle Linux kullanırdım.

Kısaca Windows online bir işletim sistemi oldu ve böyle güzel bir şey yok cidden geçiş sürecinde herşeyin yerini yurdu değistirmek yordu ama yeni windows a tamamen geçtikten sonra artık kimse beni geri çeviremez Linux uda bıraktım yok böyle bir şey süper bir şey ya gelecek bu iste algoritmalar ve topluluk olarak çevrimiçi kalmak.

Linuxla ugrasılmaz cidden. Linux pismanliktir! PC ile uyumlu olmayan Mac OS X isletim sistemini PCye kurmak bile Linux kullanmaktan daha kolay! Bi program yukleyeyim derken bi ton kod giriyorsun. Kardesim biz hangi devirde yasiyoruzda kod girmek zorunda kaliyoruz? Bezdim vallaha Linuxtan! Sunu bari iyi gelistirin de dogru durust kullanabilelim. PC de Mac OS X ya da Windows 10 kullanirim daha iyi. Bu arada bu yaziyi Linux mint ten yaziyorum. Windows tan biktiysaniz Hacintosh Mac OS X kurun PC ye.

@07 Ağustos 2016 12:06 proglama dili nedir bilmeden. linuxda binlerce kod yazıyorum demek cahilce. o yazdıkların progran kodu degil. komut satırı bunu bil. öte yandan ubununtu dağtımında yazacağın komutlar. sudo apt-get install program adı

Windows'u yok etme politikasına benziyor ama tutmaz. Windows'a aşığız. (Yamalı bohça da olsa)

linux kullanmak saçmalıktır. Bitti. Sürekli aynı geyikleri yapmayın artık. Yok kullandınmı yok niye öyle dedin yok bilmemne. Kullandık hatta bütün dünya kullandı ve beğenmedi. Ha sen kullanmaya devam et hatta ne halin var ise gör ve sus artık. Herkes neyin ne olduğunu biliyor ergen geyikleri yapmaya bayılıyorsunuz. Bir sebepten kullanan vardır ama genel amaçlı olmaz, olmadı ve olmayacak. Yie anlamayacaksın bu yazdıklarımı ama bazen insan dayanamıyor işte senin gibilere. İdare et kardeş/ler

@07 Ağustos 2016 17:23 sen kendin saçmalıksın ama farkında değilsin. şu yazdığın yoruma çok güldüm

@10 Ağustos 2016 21:33 insanoğlu nelere gülüyor hayret ediyorum. Hemde çok gülmüşsün ya durum çok vahim

Linux a geçmeyin Windows XP kullanın..

Ben LinuxMint kullanmayı denedim, USB flash sürücüye "Rufus" programıyla iso dosyasını yazdım. Linuxu kurdum felan derken fan hızı çok aşırı dercede hızlı dönmeye başladı. Bilgisayarı Windows ile başlattığımda fan hızı normaldi ama Linux ile başlattığımda fan hızı çok fena artıyordu, her an patlayacakmış gibi. Ben de internette o kadar araştırmama rağmen bir çözüm yolu bulamadım. Hatta Linuxu kaldırırken bile beni çok zorladı. O yüzden o zamandan beri linuxa hiç yanaşmadım...

@08 Ağustos 2016 09:43 Linux kuranların başına sanırım hep bu geliyor. Benim de başıma gelmişti aynısı.

Muhtemelen bu yazıyı okuduğunuz web sitesi bile Linux tabanlı bir sunucu üzerinde platform da yer alıyordur. Linux zaten Unix tabanlı Unix'i kullananlardan birisi de Apple. !

@08 Ağustos 2016 12:27 sunucu konusu başka, kişisel işletim sistemi kullanmak başka.

@10 Ağustos 2016 00:10 Körü körüne savunan tipler işte.Bana göre linux kullananlarda kendilerini bir tarikat falan sanıyor, savunma gereği duyuyor. Open source olduğu için birçok kullanıcı senaryosu adam gibi test edilmiyor. Kimse terminal ile muhatap olmak zorunda değil.

Virüslere karşı güvenli, daha stabil vb tamam da pc'de oyun oynayanlar için ideal olmayan bir işletim sistemi. Yazılım geliştirme vb işlerle uğraşmıyor veya bilgisayarda oyun oynamıyorsanız ideal. Fakat kardeşim ben oyun oynuyorum mesela. Linux mu Windows mu? Bunun net bir cevabı olamaz. Bu göreceli bir konu. Kullanıcının bilgisayarı neden kullandığına bağlı.

bir android kullanıcısına w10m ye geç der gibi olmuş bu yazı. telde linux ilerledi. pc de windows. belki ilerde günlük kullanıma ciddi anlamda uygun bilmeyen birinin bile rahat kullanacağı linux dağıtımı çıkar o zaman. bir şans daha veririm anca.

hem linuxu hem windowsu bilgisayarınızda kurulu bulundurup, ikisini de kullanabilirsiniz geçiş sürecinde. her insanın kullanım alışkanlıkları ve kapasitesi farklıdır. söylenenlere kulak asmadan kendiniz deneyin, kendiniz için en iyisine o şekilde karar verin.

esneklik ve pratiklik açısından linux daha iyi ancak windows'ta kullandığım birçok tasarım aracı linux'a uygun olmadığı için bıraktım. sıradan bir ofis veya ev kullanıcısı için güvenli ve pratik

windows 10 daha iyi gibi avantajı var direct 12 olmadı windows7 directx 11 :))

Oyunların yolda olması hiç bir anlam ifade etmiyor.Oyunlarin gelmiş olması bir anlam ifade ediyor.

Normal kullanıcı asla uğraşmak istemez eğer son kullanıcı için altfernatif olmak istiyorlarsa tüm ayarları GUI ya taşımaları lazım bir kere terminal çok pratik ve hızlı bir sistem ama öğrenmesi zaman aldığı için kimse öğrenmeye uğraşmak istemiyor.

kesinlikle saçmalık. ülkemizde daha windows bile kullanmakta zorluk çeken insanlar var. Çıkan bir problemde Türkçe destek bulmanız çok zor(ubuntu haricinde). Uzun süre Linux kullanan birisiyim ve linux işletim sistemi henüz bu kadar gelişmedi. Ayrıca oyunlarda yolda denmiş fakat yolun başında bile değil zaten ekran kartı sürücünüzü tam kararlı bir şekilde bile kullanamıyorsunuz. Bu yazıya kesinlikle katılmıyorum.

yorumların hepsini tek tek okudum yıldız savaşları gibiydi çok sürükledi...

Linux, şu an zaten birçok kullanıcı tarafından farkında olmasalar da kullanılıyor. Android işletim sistemi bunların içinde sanırım en yaygın olarak kullanılanı. Cep telefonları, uydu alıcılar, akıllı televizyonlar, akıllı fırınlar, klimalar, buzdolapları, akıllı arabalar ve benzeri birçok ürün Linux çekirdeği üzerine kurulu sistemler ile kullanılıyor.

@user1198 konumuz işletim sistemi, hatırlatmak istedim.

Oyun için Windows, kalanı için Mac Os harika seçim!

Linux maceradır. . Windows monotondur.

linux herkese hitap etmiyor ne yazık ki. Ayrıca windows 10 dan sonra son kullanıcıların pek linux kullanmak isteyeceğini zannetmiyorum stabil olma konusunda windows 10 şimdiye kadar ki en iyi windows. Ama bilgisayarınız eskiyse ya da programlama işiyle uğraşıyorsanız ideal bir şey linux kullanmak. Mesela evdeki 8 yıllık pc me linux mint 18 kurdum 2 gb ram ve 2ghz çift çekirdekli çok yüksek olmayan bir sistem windows 7 den daha hızlı. Ama Mint 18 de Steam çalışmıyor çözüm bulsalar keşke

Evet Linux a geçmenin zamanı geldi ben senelerdir Windows kullaniyorum ama hic memnun degilim WİNDOWS bu gune kadar hicbir isini duzgun yapmadıki bundan sonra yapsın her seyinde sıkıntı var...

@20 Ağustos 2016 22:46 laf olsun diye konuşmak buna denir işte.

Denemeyi çok istiyorum ama riske girmek istemiyorum, autocad solidworks catia gibi programları sorunsuz kullanabilecek miyim bilgisi olan var mı?

@23 Ağustos 2016 00:37 o programların hiçbiri çalışmazlar. Yani windowsa devam. Linux merak edilecek birşey değil.

Bence linux daha iyi. (boyutu küçük ve size zorla güncelleme yaptırmıyor.) Ama windows da bir köşede durmalı. Oyunlarda sıkıntı yapabiliyor ne de olsa.

@ÇİPP zorla güncelleme windows10 da geldi. Yakında onuda eski haline getirirler merak etme

linux kullananların hdd sinde 2.bir sistem olarak windows var... %90 lara varan windows kullanım oranı var siz hala linux diyosunuz yok virüs girmiyor felan hikayeleriyle kandırmayın milleti... linuxu kullanan yok ki virüs niye yazsın adam bakın androidde en çok virüs orda neden kullanım oranı fazla çünki... windowsdan memnunum ben hayattada geçmeyi düşünmem eger geçiceksemde mac os alirim...

1. Benim hdd'de Windows yok. 2. Linuxun daha güvenli olmasının nedeni iki kullanıcı oluşturmasıdır. Kurarken size root şifresi ne olsun diye sorar. Kendi kullanıcınız sadece /home/kullanıcıadı içerisinde w yetkisi olan dosyaları etkiler. Eğer root ile çalışmak isterseniz su veya sudo ile root'a bağlanabilirsiniz.(şifre ile.) yada kdesu, gnomesu gibi GUI'ler kullanabilirsiniz.

@26 Ağustos 2016 19:34 linux güvenli derken sanırım çok gizli çalışmalarınız var ve istihbarat kurumları peşinizde. Ya kim ne yapıcak senin bilgisayarına, bir güvenliktir gidiyor

@27 Ağustos 2016 12:22 gitdiğim sitelerden, IP numaramdan, oynadığım oyunlardan, kredi kartı numaramdan onlara ne? Bu yüzden özgür yazılım daha iyi. Spyware bile olsa al kodlarına bak anla.

@29 Ağustos 2016 14:04 gittiğin siteyi, ip numaranı belediye sokakta panoya yazsa bile kimsenin umurunda değil. Kart numaranı da sanal kart kullanarak çözersen sorun olmaz. Yeterki fanatik olma bu dünyada her şey çözülür

Masaüstü simgelerinden biri 2cm sola kaydı diye kıyameti koparan kullanıcılar nasıl linuxa geçecek

Linux pismanliktir. Lubuntuyu eski netbook'uma kurdum, kurdugum gune lanet olsun. Yok performansi cok iyiymis, yok suymus yok buymus. Hele hele guvenlik vb diyenlere birsey demiyorum, epi topu tarayicida vakit gecirdigim bir alette cok gizli isler (!) yapmiyorum. Grub denen bela bir sure sonra cokup windows a bile erisemez hale getirdi. Turlu turlu cozumlerden tut terminal denen ziurvalikta kod yazmaya kadar cozumler fayda etmedi. Sadece basimi agritti, kesinlikle onermiyorum!

Linux Windows dan 101% daha iyidir YETER

@01 Eylül 2016 14:34 İkna edemedi ya kimseyi delirdi arkadaş :) Sinirlenme ama linux tam bir çöp. Dur sakin ol, geçecek, tamam... :)

Çok uzun süre araştırdım linux işletim sistemlerini voyager linux çok iyi ve stabil şuan onu kullanıyorum geçenlerde arch tabanlı apricity OS denk geldim şimdi kararsız kaldım ikiside çok iyi linuxun tek problemi bence yüzlerce kafa karıştıran sürümü olması :)

@02 Eylül 2016 05:42 Gerek varmıydı böyle bir araştırmaya ? Zorla zirveye çıkarmaya çalışıyorsunuz hala Yakında gizli güçleri var linuxun diyeceksiniz, malzeme bitti çünkü

Halen çoğu program ve oyun linux destekli değil.

Freedos/Toplama PC + Korsan Windows varken neden geçeyim

bu şehir efsanesi ne kadar sürecek daha.. 20 yaşında iken bilgisayarla tanıştım 45 yaşına kadar Linux yüklü tek bilgisayar görmedim...ooooofff oooffff

@03 Eylül 2016 13:25 :))) Ömür biter fanatikler bitmez

Linux güzeldir iyidir. Ben 15 yıllık bir bilgisayarda, XP vardı, oyunlar anca olsa olsa 20 fps. Ben gittim yükledim bir Ubuntu, güzelmi güzel oh! Sistemin açılması 1 -2 saniye, oyunlar 60 fps sabit (Minecraft, Half-Life gibi oyunlar). Yeni bilgisayarım var onda Win 10 var, oyunlar kasıyor. Minecraft 60 fps değil :DD Kısacası Linux dağıtımları en iyisi. Bakmayın oyunlara, yükleyin bir Wine ubuntuya bütün oyunlar var, ayrıca Linux güvenlikte bir numara ayrıca kararlı bir sistem. Linux en iyisi.

@07 Eylül 2016 12:09 Hepsi konuşuldu cevapta verildi ama yine aynı şeyleri yazıp başa dönüyorsun. He tamam linux iyi tamam sen haklısın...

Ben windows 10 pro kullaniyorum sanal makine ilede mac os kurdum deyme keyfime bilmeyenlere soyleyim mac os da bir nevi linuxtur

Linux Mint Xfce arayüzü fena değil...

@11 Eylül 2016 11:32 Yani gereksiz ama yinede idare eder diyorsun

Güncel sürücü bulmak zor,buldun yüklemek ayrı sorun..windowsun yuüzlerce çift tıkla kurulan programları,craklı uygulamalar vs.hep Windows için..neyine Linux kullacağız ki..linuxta kalmak şu an için imkansız br olay..

Yıllardır linüxçülere bu başlıklarla gaz verilir sonrada oturup yorumlara gülünür.. Hangi sistem işinizi görüyorsa onu kullanın, fanatizme gerek yok..

Linuxun L sini bilmeyen insanlar gelmiş saçma diyor zavallı bilemiyor ki elinde kullandığı telefon linux çekirdeği ile çalışıyor .d

@17 Eylül 2016 21:45 hala çekirdek diyor arkadaş ya

linux minte geçtim, bir daha da windowsa ihtiyaç duymadım.

@18 Eylül 2016 15:15 Kişisel sonuçları konuşmuyoruz. Bende pc yi attım çöpe rahat ettim geçen gün. Konuya bir faydası varmı bu yaptığımın

En iyi işletim sistemi MAC OS X ' dir. Tartışmasız tek rakip..

Kişisel tercihlere ve kullanım amacına göre değişir. Şahsen birini diğerine tercih etmem. Birinin diğerine kıyasla daha üstün olduğunu iddia etmek, bence elma ile armutu toplamaya çalışmaya eşdeğer.

ben de işte bu gaz ile laptop a linux yükledim .....fakat kullanamadım windows a geri döneyim derken harddisk boot menegerini yaktım....yeni bir hardisk aldım onun da ön belleği 8 mb imiş bi performans alamadım....gittim ssd aldım toplam maliyet 160 +204 tl

@23 Eylül 2016 21:28 :)))) O kadar söyledik ama fayda etmiyor işte, geçmiş olsun

Windows candır lunix heyecandır

Linux'u son kullanıcının kullanabileceğini zannediyorsanız yanılıyorsunuz, ama kullanırlarsa tek yapacağım şey bir köşebaşı bilgisayarcı işletmesi açmak olur, o işten tekrar para kazanmaya başlarız yahu...

elbet eksikleri var ama bazı artıları da var. Geliştiği konusunda ama tamamen katılıyorum özellikle en büyük eksiği oyunlardı ama steam sayesinde linux için yazılan epey oyun var artık

ubuntu'nun zevkini hiçbir işletim sisteminde bulamazsınız. Oyun olayına gelince steam yeterli olur sanırsam.. Ayrıca özgürsünüz ve virüs derdiniz yok

İçim şişti bazı cahillerden!.. Şunu söyleyeyim ki Linux herkese hitap edecek kadar geniş dağıtım yelpazesine sahiptir. İster Arch gibi profesyonellere hitap edeni ister Linux Mint gibi son kullanıcıya hitap edeni kur. Sana kalmış... Oyun konusunda da Gabi amca Steam OS (linux dağıtımı) çıkardı yani Linux oyunların merkezi haline gelecek. At fava bekle 5 yıldan kısa sürede Linux her yerde olacak. Microsoft bile bu gerçeği gördü Linux Vakfına platin üye oldu açık kaynak dünyası ile çalışıyor!.

Ama hiç de olmasa "dual boot" konusunu araştırın ve Linux'u yavaştan öğrenin. Ülkeler bile Windows'u terk ediyor neden sizce? Güvenlik... Windows 10'u öve öve bitiremeyenler Windows 10 Telemetry özeliğini biliyorlar mı acaba? İsmi bile manidar telemetry!.. Hiç olmazsa Windows'un yanına bir Linux dağıtımı kurun. Distrowatch'a girin ihtiyacınızı seçin. Burada en popüler olanları bulursunuz bir de buz dağının görünmeyenleri vardır. Mesela Android uygulamalarını da çalıştıran Remix Os gibi

Arkadaşlar lütfen tanımadan konuşmayalım.ben 10 senedir "LİNUX UBUNTU "kullanmaktayım.Windows a göre en az 3 kat daha hızlıibütün programlar bedeva! daha ne olsun.LİNUX'un nefesi windows un ensesindei özellikle de UBUNTU VE MİNT İLE.bir deneyin emin olun seveceksiniz.

adobe ürünleri gelene kadar benim için çöp

Linux kullanmak istemeyen kullanmasın arkadaş. Ama az biraz öngörü sahibi bir insan, Linux'un yardıra yardıra geldiğini görmezden gelemez. Microsoft'un tüm sunucu altyapısı Linux'tur. 2 ayda bir format atmak, kullandığı sistemin güvenliği, yenilik umrunda olmayan bir insan Windows kullanmaya devam edebilir. Hiç bilgisayar kullanmayı bilmeyen bir insan için Windows ve Linux arasında bir fark yoktur. Stabil kurulmuş bir sistemi herkes kullanabilir.

ben mac os windows denedim sarmadı linux heyecandır candır gerisi bana göre bos birtek oyun için windos kullanmaya degmez 1 ayda sisiyor mac os ise cok kısıtlı linux acık kaynak ve çok guvenli yıllarca kullanılsada asla yavaslamıyor

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

 

 

Turhost