Xbox 720 işte böyle olacak!

İnternete sızan ve yeni Xbox hakkında pek çok detayı içeren belge, bizlere büyük ipuçları veriyor!

Microsoft'un gelecek nesil konsolunun detayları
"Tek Kutu": Xbox 720, hepsi bir arada.

Hüseyin Cem Köylü

Xbox 720'nin beklenen teknik özellikleri tam olarak bilinmese de tek cümle ile özetlenebilir: Üst seviye PC'lerin tüm özelliklerinin hepsi 300 dolarlık bir kutuda olacak. Ayrıca çok sık dile getirilen bir de dedikodu var: Yeni Xbox'ın oyunlarına bulut bilişim ile internet üzerinden erişilecek.

Ve yeni nesil konsolun özellikleri gerçekten etkileyici olacak gibi. Nereden mi biliyoruz? Tüm bunların kaynağı internete sızan 56 sayfalık bir PowerPoint sunum dosyası. Bu dosyada sadece Xbox 720'nin tüm detayları değil aynı zamanda 2013'teki çıkış tarihi ve Microsoft'un 2015'e kadar olan satış ve pazarlama planları da yer alıyor. Dosya 2010 yılında hazırlanmış ve orijinal olduğu açıkça görülüyor. Microsoft'un avukatları ise hala sızıntıyı kapatmak için çaba veriyorlar.

İlginç bir nokta: 2010'un başlarında Microsoft, Xbox 360'ın yavaş kaldığını ve ufak adımlarla da olsa hurdaya çıkacağını fark ediyor.

Xbox 360'tan Xbox 720'ye

Çapraz medya: TV, telefon ve PC arasında senkroniz

İlk olarak Microsoft Xbox 360'ın neler yapamadığını listelemiş. "2013'e kadar niçin yeni bir Xbox'a ihtiyacımız var?" sorusunu kendisine sormuş şirket ve birkaç cevap bulmuş.

Xbox 360, mevcut AAA-Title (yüksek bütçeli ve yüksek kaliteli) oyunları en iyi kalitede oynatabilecek kapasitede değil, akıllı TV hareketlerinin hepsini uzaktan algılayacak yeteneği olmayan Kinect V1 sensörü kullanıyor, Blu-ray oynatıcı gibi modern eğlence araçlarına sahip değil, doğal 3D çıkışı ve çift 1080p desteği yok ve "her zaman açık" modu bulunmuyor (ya da enerji tasarrufu modu). Hepsinin ötesinde çoklu işlem (multitasking) özeliğine sahip değil. Tüm bu eksiklikler Xbox 720 ile giderilecek: Yeni konsol, kullanıcılarına TV, telefon ve PC arasında bir trans-medya deneyimi sunacak.

Xbox 720: Tüm donanım detayları

Xbox 720, Kinect V2: Daha iyi oyunlar, daha iyi al

Tıpkı Xbox 360 gibi, Xbox 720 de salonunuzun multimedya merkezi olacak; fakat bu sefer gerçek anlamıyla...

Microsoft'un gelecek nesil konsolu selefi Xbox 360'tan tam altı kat daha yüksek performans sunacak. Yani; altı ila sekiz çekirdekli CPU (ARM/X86 @2GHz), 4GB RAM (128bit DDR4) ve 1GHz grafik işlemci güç verecek yeni konsola. Blu-ray oynatıcı ile gelmesi kesin gibi görünen konsol ayrıca daha gelişmiş versiyon olan Kinect V2'yi bünyesinde barındıracak. Kinect V2, ilk nesil Kinect'e kıyasla çok daha hatasız ve hassas hareket ve ses kontrolü sağlayacak.

Xbox 720 ayrıca doğal DirectX 11.1, 3D TV, USB 3.0, GigE (WakeOnLan) ve SATA desteğine sahip olacak. Çoklu işlem yeteneği sayesinde yeni Xbox kullanıcıları aynı anda farklı uygulamaları, oyunları ve servisleri çalıştırabilecekler. Örneğin; bir videoyu izlerken Gears of War oyununuza ara vermek zorunda kalmayacaksınız. Üstelik aynı anda arkadaşlarınızla çevrimiçi sohbet ederken hava durumuna da bakabilirsiniz.

Ek olarak Microsoft, kendi gözlüksüz 3D teknolojisini görücüye çıkarıyor. Kod adı "Fortaleza" olan teknoloji, geliştiricilere göre 3D'de devrim yapacak. Mevcut uygulamanın ihtiyacına göre daha fazla ya da az güç sağlayacak olan çeşitli güç modları da olacak yeni konsolda. Böylece, mesela sadece medya oynatacağınız zaman "düşük güç" modunda kullanabileceksiniz Xbox 720'yi.

Xbox 720 "Tek Kutu" olacak mı?

Microsoft'un Xbox 720 için hazırladığı yol haritası isimlendirme hakkında şüpheler uyandırıyor. Plana göre, "One Box (Tek Kutu)" 2013 yılında yayınlanacak ve ardından "salonunuzdaki premium eğlence için ihtiyacınız olan tek kutu" olacak.

Microsoft her yıl 10 milyon ünite Xbox 720 (ya da "One Box") satmayı planlıyor. Yani 10 yıl sonunda 100 milyon konsol satmış olacak. Microsoft'un bu konuda hayalperest olmadığını kabul etmek gerekiyor çünkü mevcut Xbox 360 konsolları 7 senenin sonunda 70 milyon ünitelik satış rakamına ulaştı.

Xbox 720, Kinect V2 ile birlikte 2013 yılında satışa sunulacak. Planlanan fiyat ise 299 dolar. Büyük lansmanın ardından "Fortaleza" 3D gözlüklerinin iki jenerasyonu bugünün oturma odası eğlencelerinde devrim yaratacak. 2015'ten itibaren ise akış servisleri Xbox deneyimine taze bir nefes getirecek. O zamana kadar bu teknoloji de olgunlaşmış olacak ve oyunlara bile akış servisleri üzerinden rahatlıkla erişilebilecek.

Yeni Xbox 720 ile ilgili daha fazla bilgiye ulaşmak, internete sızan PowerPoint belgesindeki ilgi çekici diğer detaylar galerimizde... Tıklayın...

Okuyucu Yorumları

Toplam 27 Yorum

Xbox 720 çok güzel olacak gerçekten ama yinede PS4'ü görmeden almanak lazım ve tabiki 1,2 sene kadar beklemekte gerekir. Yeni nesil zaten şuan developerların elinde ama onlarında pek fazla hayran kaldıklarını söylemek zor. Artık grafiklerin belli bir standartına gelindi ve çok fazla fark etmiyor. PS2 ve PC zamanında grafikler arasında dağlar kadar fark vardı ama şimdi öyle bir fark yok. Bakalım Video game oyunculuğu nereye gidecek ?

dvd player'a benziyo tasarım böyle olmasa bari

-Bir adet Ps2 alınır (evet ps2, 3 değil) -Bir adet altın uçlu komponent kablo alnır, şu 5 uçlu olandan (Tv nin komponenet desteklediğinden emin olunur) -Ps2 nin bu kabloyla LCD Tv de nasıl coştuğu, kendiği aştığına şahit olunur -Ps3 bir köşede üvey evlat gibi bekler Bunu malesef birçok kişi bilmiyor ama gerçekten komponent kabloyla, iyide bir tv ye sahipseniz, Ps2 den dehşet görüntü alıyorsunuz. Görüntü kalitesi süper (tamam blu ray değil ama çok çok iyi genede) oyun çeşitliliğini söylememe gerek yok, Ps3 oyunları çeşitlilik ve atmosfer bakımından Ps2 nin yanına yaklaşamaz. Gerçektende en verimli ve en kullanışlı konsol Ps2, satış rakamları bugün bile bunun doğruluğunu gösteriyor. Halen Ps2 si olan arkadaşlar varsa, birde komponent kabloyla denemelerini tavsiye ederim.

@28 Haz 2012 09:35 Akillara zarar birisin sen, Analog goruntunun nasil dijital goruntuden daha iyi oldugunu iddia edebiliyorsun? Hayatinda herhalde ya hic PS3 gormemissin ya da almaya gucun yetmedigi icin b.k atiyorsun. PS2'nin goruntusu PS3 un yaninda camur gibi, ne kablosu kullanirsan kullan. Iskembeden sallamayalim, Grand Tourismo 5 oynayalim akillanalim yola gelelim PS3 e uzanan eller kirilsin :)

tasarım masarım önemli değil benim için klavye ve mouse desteği gelsin

@28 Haz 2012 13:56 klavye ve mouse desteği istiyosan git kendine adam gibi bilgisayar al. bu konsol pc değil aradaki farkı öğrenin artık...

iksbaksın, exclusive oyunların ve tabi ki blu-ray in baş mimarı Play station karşısında herhangi bir şansı yok ne yazık ki...

iksbaksın, exclusive oyunların ve tabi ki blu-ray in baş mimarı Play station karşısında herhangi bir şansı yok ne yazık ki...

@28 Haz 2012 15:42 God of War, Uncharted falan yok ama Halo ve Gears of War var. Daha fazla exclusive oyun var bu aşikar ama ikii konsolda birbirine çok yakın. PS3'de bluray var ama Xbox'da Kinect var. Açıkçası almak isteyen iyice düşünüp ona göre alsın.

Oyun fiyatları ne kadar olacak ??

deqıl 6 cekırdeklı 10 cekırdekte olsa PS3 un karsısnda yanı sony nın karsısnda baska bır konsol uretıcısı duramaz bu Microsoft olamaz

deqıl 6 cekırdeklı 10 cekırdekte olsa PS3 un karsısnda yanı sony nın karsısnda baska bır konsol uretıcısı duramaz bu Microsoft olamaz _______________________________ İstersen internette biraz araştır xbox mı ps mi diye? kendi cevabını kendin alacaksın.

Oyunlar çok pahalı tek sorun bu.

ps3 ü olanların ps3 ü xbox 360 ı olanların xbox 360 ı övmesi çok saçma. iki konsolunda birbirine çok yakın özellikleri var ve her ikiside neredeyse birbiriyle aynı oyunları oynatıyorlar. bence bu yüzden her 2 side eşittir benim gözümde. büyük ihtimalle ps4 ve xbox 720 de böyle olacak

"deqıl 6 cekırdeklı 10 cekırdekte olsa PS3 un karsısnda yanı sony nın karsısnda baska bır konsol uretıcısı duramaz bu Microsoft olamaz " Bunu PSN'in hacklenmesi rezaletinden sonra mı diyorsun?

@30 Haz 2012 14:21 Büyük rezillikti ama PSN hala ücretsiz online hizmeti veriyor. Microsoft gibi yıllık bizi sömürüp FW'li kullanıcılara kıyak yapmıyor. Yeni nesil geldiğinde sandığımızdan daha palalı olacak hemde oyunların fiyatı 10 $ daha fazla artacak. EA gibi firmalar oldukça cebimiz çok yanar.

ps4 çıması şimdilik zor ps yetkilileri ps3 ile ps4 arasında bir uçuurm teknoloji olduguzaman çıkcak yani ps3 te en son teknolojiler var xbox ps3 in çok ama çok gerisinde b ray daha yeni kulanıyor xbox720 de gülünç :)

Ps3 oyunları 150 TL den başlıyor. Bu parayı hakedecek bir oyun daha çıkmadı. Tamam süper oyunlar var. bende yaklaşık 20 yıldır oyunlarla haşır neşirim. ama yüzlerce Lira bir oyuna fazla. isteyen artılasın isteyen eksilesin umrumda değil. bir ekmeğe 1 TL verip bozuk yok diye üstünü vermeseler söylenen insanlarız çoğumuz. kimse kimseyi kandırmasın. ps3 oyunlarını amerikada 50-60 dolar bir fiyata alıyordum ve ortalama bir maaşa oranladığınız zaman 60 dolar çok makul bir fiyat. maaş/oyun olarak hesapladığın zaman burada 3 katı fazla para ödüyoruz. şimdi dediğimi daha iyi anlamışsınızdır umarım. yani dünyada kimse bu oranlardan oyun satmıyor. Sırf bu yüzden Ps3 aldığıma çok pimanım ve asla ama asla Ps4 veya Xbox 720 nin yanından bile geçmem.

Aslinda Microsoft ve Sony oyun magazasi yapsa ve bütün oyunlar bu magaza üzerinden dagitilsa aradaki EA gibi dagiticilar yok edilse hem oyunlar cok ucuza gelirdi hemde oyun gelistiricileri daha cok para kazanir ve daha iyi oyunlar ortaya cikardi ama suanki internet hizlari ile bile dünyanin heryerinde 10larca GB'lik oyunlari online dagitmak mümkün görünmüyor. :(( PS4 ve XBOX önümüzdeki yilin sonlarina dogru tatil döneminde piyasada olur diye düsünüyorum. Iki konsolunda arti ve eksileri ve oyun kalitesi bilgisayarlarin cok gerisinde kaldi. Hala 6 yil önce cikmis konsolu övmek sacmalik diye düsünüyorum. Oyunlarin pahali olmasi konusunda da Türkïye'de yasamanin yan etkileri diyorum. :(( Online oyun saticilarina (Play gibi) bakarsaniz 6 ay icerisinde oyun fiyati 30€'un altina iniyor.

ya ne ps3 ü vala xbox360 süper bence hiç bi fark göremedim ben görüntü açısından felan üstelik xbox a kopya ürün takılıyor yani oyun yine bedava eee bukadar pahalı olursa böyle olur bunu hakediyorlar bence sorunsuz kopyalayıp oynuyorduk ama ps3 bilmiyorum ama galiba sadece orjinal ürün çalıştırıyor :D

Ps3 sahibiyim (Allah bağışlasın dediğinizi duyar gibiyim, saolun, eksik olmayın) fakat xbox 360 nin bazı oyunlarda ps3 ün ilerisinde olduğununda frkındayım. Ayrıca xbox oyunları çok rahat temin edilebiliyor. tabi legal yollardan temin edilebilmeli o ayrı. network u daha iyi. Ps3 ün ülkemizde tutma nedeni, Ps2 nin Türkiye' de çok tutması. Microsoft xbox ı Türkiye'de satışa sunmadı (yanlışım varsa düzeltim o sıralar ben yurtdışındaydım) xbox 360 çıkalı olmuş 5 sene, daha yeni Türkiye pazarına girmeyi planlıyor. oldu canım bekleriz, atı alan üsküdarı geçti, daha yeni mi düştü jetonunuz. Bu saatten sonra Türkiye pazarında xbox tan çok bişey beklemeyin. bakın ps3 ten kötüdür demiyorum. pazarlama stratejisi diyorum.

hadi hayırlısıı bakalım nasıl bır consol olucak ama ps3 << herzaman xboxsu soladı ve yıen sollar envıdıa ekrankartları kıngston ramler o yeah kopar benı adamım ps4 cıksada hemen alsak ama 1500tl satarlar kesın

XBOX 360S ile birlikte Microsoft çok ciddi oyun ve konsol satış rakamları yakaladı. 720 için çok erken bir tarih 2013.. Hem Xbox, hem de PS3'e sahip biri olarak söylüyorum. Xbox, network dışında her türlü alır PS3'ü..

ps3 ünde xbox 360 ında düzeltemediği sorunları varken yeni nesil konsol yakın zamanda hikaye gibi görünüyor 1 yıl içinde 2. xbox sım sorun mu aşırı asına sonucu 3k ps3 tede var bu sorun bence önce bu sorunları çözsünler sonra yeni nesil konsol diye ortaya çıksınlar

ne zaman çıkıcak

2016 dan geliyorum hala 720 çıkmadı one çıktı ama. Ps4 ise kitkata benziyor

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir