XP ile devam etmenin bedeli ağır oldu!

Windows XP ile yola devam etmek isteyenler, Microsoft'a ufak bir servet kazandırıyor!

  • Levent Öztürk
XP ile devam etmenin bedeli ağır oldu!

Microsoft'un Windows XP desteğini keseceği birkaç yıldır belliydi ancak pek çok organizasyon, bütün bu zamana rağmen, yine de hazırlıksız yakalanmayı başarmış durumda. Destek süresinin bitimine sadece saatler kalmış olan Windows XP, 2001 yılında ilk defa karşımıza çıkmıştı.

Platform desteğinin bitimine karşı hazırlanmak için yılları olan pek çok organizasyon, geçiş işlemini başlatmak için ya çok geç davrandılar, ya da hiç davranmadılar bile... İşlemi başlatmamış olan bu organizasyonların arasında hükümetlerin bulunuyor olması, belki de en şaşırtıcı olan kısım.

Britanya hükümeti de geçiş işlemi için geç kalanlardan biri... Ancak Britanya hükümeti, önemli güvenlik güncellemeleri ve onarımlar için Microsoft ile 12 aylık bir anlaşma ayarlamayı başardı. XP çağının sonunu işaret eden 8 Nisan 2014 tarihinden itibaren geçerli olacak olan anlaşma, pek de ucuza yapılmış sayılmaz. Hükümetin 12 aylık özel destek için ödemeyi kabul ettiği ücret 5.548 milyon pound, yani yaklaşık olarak 9.2 milyon dolar. Tabii ki bu para, ülkenin halkından alınan vergilerden çıkacak.

İlginç bir şekilde, hükümetin bu anlaşmadan oldukça memnun olduğunu söylemek mümkün. Crown Commercial Service (CSS) tarafından pazarlık sonucu elde edilen anlaşmanın, eğer CSS olaya dahil olmasaydı olacağından çok daha ucuza gelmiş durumda olduğu söyleniyor. CSS'in yöneticilerinden Sarah Hurrell'in söylediğine göre, eğer hükümet bölümleri anlaşmayı ayrı ayrı tamamlamış olsalardı, 20 milyon pound'un üzerinde bir hesap ile karşılaşılması oldukça mümkün idi.

Tabii ki bütün bu rakamların gizleyemediği bir gerçek var. Eğer hükümet daha iyi hazırlanmış olsa idi, yapılan bu anlaşmaya gerek kalmayacaktı. 5.5 milyon pound'luk bu ödeme ise, IT bölümüne aktarılarak, ölmek üzere olan bir platformu bir yıl daha ayakta tutmaktansa, ülke teknolojisinin yararına kullanılabilirdi.

Sadece Ulusal Sağlık Servisi tarafından kullanılan 800.000 adet bilgisayarın yüzde 85'inin halen Windows XP ile çalıştığı düşünülür ise, tüm hükümet IT altyapısının yaşamak zorunda olduğu göç, muazzam ölçüde olacak. Tabii ki çoğu bölüm için değişecek olan tek şey işletim sistemi ve Office programları değil. Pek çok bilgisayarın donanımının da değişmesi gerektiğini söylemek, çok da yanlış olmaz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

Sırf bu yüzden yeni bilgisayar alırım -_-

Microsot son kozlarını oynuyor:)

Xp Microsoftun en ugurlu pogrami desek hic yanilmarik bence...

herkes linuxa geçsin, mikrosoft da rahat etsin biz de ;)

@07 Nis 2014 18:34 kendi adına konuş sizli bizli konuşma.....

Windows 8.1 Update 1'in 1 GB bellekle çalıştığı söyleniyorsa belki çoğu bilgisayarda örn. 500 MB DDR400 kullanan makinalarda ekstra 2. el 500 MB DDR400 ile işi kotarabilirlerdi sanki ama, asıl sorun örneğin Türkiye'de 400TL'lik "win8 fiyatı"!...

oturduğu yerden para kazana şirket,evet o microsoft

@07 Nis 2014 19:12 Windows XP'yi yamayan mühendisler bu işi yatarak mı yapıyorlar ve bedavaya mı çalışıyorlar sizce?

9.2 milyon dolar abartılacak bir para değil, özellikle İngiltere için. Milletin devletini nasıl yöneteceğine de karışmayalım. Önce kendi ülkemizde nereye ne harcanıyor ona bakalım. " ülke teknolojisinin yararına kullanılabilirdi" Bize ne? İstedikleri yere kullanırlar. Biz kendi işimize bakalım. Yarın öbür gün işimize karışmasınlar.

@07 Nis 2014 20:00 haklısın kardeşim biz kendi ülkemize bakalım bizene başkasıının ülkesinden aynı para bizde olsa şimdi ülkemizin teknolojisi çağı adlatırdı yemim ediyorum ama liderlerin umrunda değil lidrler derken tek ikdidardaki lidere lafım değil türkiyediki bütün liderler öyle ülkemizin gelişmesi için çalı çalışmamız gerekiyor ama bu yok bizim ülkede nevar küresel marka çıksa ülkemizde nokia gibi microsoft gibi bir küğresel teknoloji şirketi istense bizim ülkemizdede çıkabilir bu olanak var ama kimsenin umrunda değil malesef bu gidişlede zaten yabancılar yapar biz burada nacak yorum yaparız böyle olmaması gerekiyror

yeni işletim sistemine geçecek olsalar ödeyecekleri meblağlar kat kat daha yukarıda olacağı için gayet mantıklı bir anlaşma.

microsoft xpyi bitiremeeceğini anlaynca böyle karapropaganda haberlere başladı.

Ama 12 ay sonra antlaşma bitecek ve yine bir antlaşma için kesenin ağzını açacaklar ya da yeni sisteme geçecekler. Yani daha fazla para gidecek. Onun yerine önceden geçselerdi daha iyiydi.

zaten çok sengin bir ülke sorun olmaz onlar için =D

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play