Yeni araştırmaya göre bu dünyanın en mutlu 3 işi

Yeni bir araştırmaya göre dünyanın en mutlu çalışanları masa başında çalışan kişiler değil.

Yeni araştırmaya göre bu dünyanın en mutlu 3 işi

BambooHR tarafından yapılan yeni bir analize göre inşaat işçileri, tüm büyük sektör kategorileri arasında en yüksek mutluluk düzeyine sahipler. Araştırma, dünyanın en mutlu çalışanlarının açık havada ve sosyal işlerde görev yaptığını söylüyor. İkinci sırada teknoloji, üçüncü sırada ise finans yer alıyor.

İK yazılım platformu, Ocak 2020 ile Haziran 2023 arasında dünya çapında 1.600′den fazla şirketteki 57.000′den fazla çalışanın verilerini analiz etti. Raporda, çalışanların mutluluğu genel olarak son üç yılda dalgalı bir seyir izlese de, inşaat işçilerinin mutluluk puanlarının sürekli olarak yüksek kaldığı belirtiliyor.

Uzmanlara göre bu, ABD başta olmak üzere birçok ülkede inşaat işçilerinin ücretlerinin artmasından ve iş bolluğundan kaynaklanıyor. ABD’nin en büyük inşaat sektörü birliklerinden biri olan Associated General Contractors of America’nın raporuna göre, inşaat işçilerinin saatlik ücretleri 2022′de 40 yılın en yüksek seviyesine çıktı. Payscale’e göre ülkede bir inşaat işçisinin ortalama saatlik ücreti 17,70 dolar, ancak ücretler 28,83 dolara kadar çıkabiliyor. Kovid-19 salgınının ev inşaatı ve konut tadilatlarına yönelik talebi artırdığı da düşünülüyor. ABD'deki verilere göre ülkede inşaat harcamaları 2020'den bu yana istikrarlı biçimde artarak Temmuz 2023'te 1,9 milyar dolara ulaştı.

CNBC'de yer alan makaleye göre teknoloji, finans, kar amacı gütmeyen kuruluşlar, seyahat ve konaklama sektörlerindeki çalışanlar da çalışan mutluluğu açısından yüksek puan aldı.

Makaleye göre en iyi puanları alan sektörler şöyle:

1. İnşaat: 49 puan
2: Teknoloji: 41 puan
3. Finans: 37 puan
4. Kâr amacı gütmeyen kuruluşlar: 35 puan
5. Gıda: 35 puan
6. Seyahat ve konaklama: 35 puan
7. Eğitim: 34 puan
8. Sağlık: 31 puan