Yeni Mac'lere Linux Yüklenmiyor mu?

Apple'ın yeni Mac'lerindeki Apple T2 güvenlik yongası, Linux yüklemeyi imkansız mı yapıyor? Hayır, işte Linux yüklemenin yolu.

Yeni Mac'lere Linux Yüklenmiyor mu?

Apple'ın Mac Mini gibi belirli ürünlerine eklediği yeni donanımları Ekim sonunda görmüştük. Bu yeni donanımlardan biri olan Apple T2 güvenlik yongası, içerisindeki Secure Enclave yardımcı işlemcisiyle Mac'lere "APFS şifreli depolama, güvenli ön yükleme ve Touch ID" işlevleri sunuyordu.

Bu güvenlik yeteneklerinin Linux yüklemeye engel olduğu konuşuluyordu, ancak bir ayar değişikliğiyle Linux yüklemenin mümkün olduğu anlaşıldı.

Apple belgelerine göre Microsoft Windows Production CA 2011 sertifikaları sayesinde bu sistemlere Windows yüklemek mümkün oluyor. Ancak Linux Mint veya Ubuntu gibi Linux dağıtımlarını yükleyebilmek için şu an farklı bir yol izlemeniz gerekebiliyor.

Bir kullanıcının söylediğine göre T2 yongalı cihazlarda Secure Boot'u kapatıp, Linux dağıtımlarını yükleyebiliyorsunuz. Bunun için öncelikle Startup Security Utility'yi açıp "No Security" seçeneğini kullanmanız gerekiyor. İşte aracı açmak için izlenmesi gereken adımlar:

1. Mac'i açtığınızda Apple logosunu görünce hemen Cmd + R tuşlarına basın. macOS Recovery açılacak.

2. macOS Utilities penceresini gördüğünüzde menü çubuğundan Utilities > Startup Security Utility'yi açın.

3. Oturum açmanız istendiğinde macOS parolanızı girin, bir yönetici hesabını seçin ve parolasını girin.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play