Yeni PC almayın, eski PC'nizi hızlandırın

Birkaç sene önce aldığınız PC'nizin performansını sadece biraz para harcayarak artırabilirsiniz!

Yeni PC almayın, eski PC'nizi hızlandırın

Birkaç sene önce satın aldığınız bilgisayarınız, yeni uygulamaları çalıştırırken zorlanıyor ve en temel işleri bile yaparken bile sizi fazlasıyla bekletiyor mu? Hemen yeni bir bilgisayar satın almayı düşünmeyin. 250 TL'yi fazla geçmeyecek bir harcama, bilgisayarınızın performansını üst seviyeye çıkarmaya yetebilir.

İşe bellekler ile başlayın: Eski bir PC'nin performansını artırmanın en kolay yolu, ona RAM eklemektir. Bilgisayarınızın kasasını açarak hangi tür belleğe sahip olduğunu inceleyebilirsiniz. Ne kadar boş slotunuz olduğunu da kontrol edin. Belleğiniz hakkındaki ayrıntılı bilgileri Denetim Masası'ndaki Sistem öğesi altında bulabilirsiniz.

Windows XP'li bir PC'niz varsa, 2-3GB bellek, bilgisayarınızı hızlandıracaktır. Windows 7'de ise 3-4GB RAM, Office ve benzer uygulamalar için fazlasıyla yeterli olacaktır. Daha büyük bir RAM almanız, karmaşık grafik yazılımları gibi bol miktarda RAM'e ihtiyaç duyan yazılımlar kullanmıyorsanız, önemli bir hız artışı sağlamayacaktır.

Laptop'larda belleğinizi yükseltmek biraz daha zor olabilir, ancak belleği yükselterek aynı hız kazanımlarını laptop'unuzda da elde etmeniz mümkün.

Grafik kartınızı yükseltin...

Grafik kartınızı yükseltin: Özellikle anakartınızla gelen entegre grafik çipini kullanıyorsanız, daha hızlı bir grafik kartı ile bilgisayarınızın performansını geliştirebilir, daha yüksek çözünürlüklere ulaşabilirsiniz. Grafik kartı satın alırken bilgisayarınızda hangi tür genişleme slotları olduğuna (PCI, PCI Express ve AGP gibi) dikkat edin.

İşlemcinizi yükseltin: İşlemcinizi yükselterek PC'nizin performansında hızlanma kaydetmeniz mümkün, ancak anakartınızın hangi işlemcilerle uyumlu olduğunu bulmak biraz karışık olabilir. Bazen işlemcinizi anakartınızla beraber değiştirmek, sizin için daha karlı olabilir.

Windows'u baştan yükleyin: Bazen sadece işletim sisteminizi değiştirerek veya baştan yükleyerek bilgisayarınızı hızlandırmanız da mümkün olabilir. Ancak bunu yapmanız, her şeye baştan başlamanız anlamına geliyor: kullandığınız uygulamaları baştan yüklemeniz, ayarlarınızı tekrar yapmanız, hepsinden önce tüm verilerinizi yedeklemeniz gerekebilir.

Sürücünüzü biçimlendirmek istemiyorsanız, Windows'un disk birleştirme aracı ve temizleme aracı, diskinizin daha verimli çalışmasını sağlayabilir.

Kullanmadığınız yazılımları kaldırın: Artık kullanmadığınız yazılımları ve bilgisayarınızla yüklü gelen uygulamaları kaldırarak hız ve sabit diskinizde boş alan kazanabilirsiniz. Programları kaldırmak için Windows'un Program kaldır işlevini kullanabilirsiniz.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 23 Yorum

Parça parça değiştireceğine toptan değiştir ve uçmaya hazırlan.

Sadece ram ekleyerek olmaz gibime geliyor. Anakartınız desteklediği işlemci listesine bakıp, Eski işlemcinizi satıp üzerine biraz ekleyerek daha hızlı işlemci, aynı şekilde ekran kartı da eklerseniz gözle görülür fark olur sanki. :) TŞK.

@09 Ağu 2012 11:24 Yeni bilgisayar aldırdın bize.

süper böyle haberlere devam chip nüfen

SSD önerisi niyese yok pc parçaları zaten hepsi belli bir seviyeye geidi harddiskler hariç onun için ssd mutlaka şart başarısız bir yazı olmuş

Sdd niye yok arkadaşlar, makalenin yazarı 250 tllik bir fiyat ile bilgisayar güncelleştirmeyi göstermiş.Bilmem biliyormusunuz sdd lerin fiyatları ne kadar? Ayrıca sdd bilgisayarın sadece programların açılış hızları, windows hızı vs gibi şeylerde etkilidir.

çok saçma senin işlemcinin gücü az olduktan sonra ramler neişe yarar ya

İntel Pentium 4 3.4 ghz 2 gb ram 7600 gt ekran kartı. Bu bilgisayarın özelliklerini yükseltmek istiyorum.Yardımcı olurmusunuz?Hangi işlemciyi hangi ekran kartını almalıyım?

@09 Ağustos 2012 13:00 AMD EN İYİSİ ASUS PC AMD

konu hiz ile ilgili ama onerilerde anakart, islemci, ram, ssd ve 64 bit islemci olmasi gerekirken ekran karti yer aliyor. bilgisayarinizin hizindan artk memnun degilseniz mutlaka yeniden toplamak gerekir.

yalnış birşey yazılan diyelim ram taktık öndeki atlar hızlı koşuyo harddisk işlemci hızı düşük bu sefer desteklenmediği için kasmalar olacak sistem iyileştirmelerle hızlanır

250 tl yi geçmez diyonuz işlemcinizi yenileyin dmeişsiniz 1 işlemci zaten 250 tl

Benim PC emektar fakat satmak istemiyorum bu haberinizin bana çok yararı oldu teşekkürler

Eski pc nin ilacı ram ve windows care :)

bence çok ama çok gereksiz bir yazı olmuş sırf haber yapmak için 5 dk da düşünülmeden yazılmış bir yazı

Darboğazdan ve SSD'den hiç bahsetmemişsiniz.

Eski bellekler artık az üretildiği için daha pahalı oluyor, bu nedenle DVD ve harddiskleri yeni toplayacağınız bir bilgisayara aktarmak daha iyi bir seçim olacaktır.

Hiç harcama yapmadan öyle bir hızlandırırsınız ki siz bile inanamazsınız, yapmanız gereken tek bir şey var "Linux" kur ve hızı hisset....

Ya da Linux kurun. Ubuntu vb.

çok kolaymış... ram i değpiştirdik, işlemciyi değiştirdik, anakartı değiştirdik, ekran kartı taktık.. eeee bilgisayar hala eski bilgisayar öylem mi? "yeni bilgisyar almadan" hızlandırma yönteminiz çok iyiymiş harbiden

ya hocam 3 yıl önce aldığınız pc de ram ile beklenen performansı yakalayamazsınız. Hız ram ile orantılı değildir hardiskin de hızı ile orantılıdır performans bekliyorsanız hardiskinizide yenilemelisiniz ki farkı görün ssd harddia takın uçun

BEN BENİM LAPTOP A 8GB RAM EKLETİRDİM PERFORMANS FENA BİDE PC ALIRSANIZ 1. APPLE 2. ASUS BAŞKA ALMAYIN PİŞMEN OLCAKSINIZ 100/100

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir