Yeni PC'de hangi işletim sistemini seçmeli?

Windows, OS X, Android, iOS, Linux, Chrome OS... Yeni alacağınız bilgisayarda hangisi olmalı?

  • Zeynel A. Öztürk
Yeni PC'nizde hangi işletim sistemini seçmelisiniz

Yeni bir PC almayı düşünenler için işletim sistemi seçenekleri, bugün hiç olmadığı kadar fazla. Windows hala çok popüler, ancak Mac'ler şaşırtıcı biçimde üst seviye laptop'larda fiyat anlamında öne geçemeye başladılar. Chromebook'lar basit ve ucuz bir seçenek sunuyorlar, Linux'lu laptop'lar da seçenekleriniz arasında.

Peki şu sıralar yeni bir PC satın almak isteyen, hangi işletim sistemini seçmeli? Yazımızın devamında tüm seçeneklerinizi size özetleyecek, çeşitli avantaj ve dezavantajlarından bahsedeceğiz. Ancak baştan söyleyelim: herkesi aynı tatmin edecek tek bir seçenek yok!

Windows

En popüler masaüstü ve laptop işletim sistemi olan Windows, mevcut yazılım ve donanımlar için en geniş desteği sunuyor. Birkaç 100 TL'lik laptop'lardan en pahalı oyun PC'lerine her tür PC'de Windows'a rastlayabilirsiniz.

Windows 8.1, Windows 8'in düzeltilmesi gereken küçük sorunlarını düzeltip, işletim sistemini daha derli toplu bir hale getiriyor. Windows 8 ve 8.1, dokunmatik cihazlarla kullanılabilen yeni Metro arayüzüyle geliyor; klasik masaüstü ise elbette yerinde duruyor.

Bununla birlikte Windows'lu PC'ler, örneğin Mac'lere kıyasla daha fazla işe yaramaz yazılımla gelebiliyor. Windows'lu laptop'ların trackpad'leri de genellikle Mac'tekilerden daha kötüler. Zararlıların çoğu Windows için yazıldığından, gerçek hayatta tehlikelere en açık işletim sistemi Windows.

Windows'u tanıyor ve onu kullanıyorsanız, Windows yazılımlarını çalıştırmanız gerekiyorsa veya hem güçlü, hep hesaplı bir PC arıyorsanız, Windows çok iyi bir seçenek.

Mac OS X

Mac OS X

Mac OS X'ler bugün hiç olmadıkları kadar iyi bir seçenek haline geldiler. Mac OS X, Windows'un aksine "ne olduğunu bilen" bir masaüstü işletim sistemi. Masaüstüne odaklanan Mac OS X, bildiğimiz pencerelerle çalışıyor. Bir laptop için 2.500 TL'nin üzerinde harcama yapmaya hazırsanız, bir Mac seçmeniz hiç de zor olmayacak. MacBook Air ve MacBook Pro harika bir pil ömrü, müthiş bir touchpad ve iyi bir donanımla geliyor. En üst düzey ultrabook'lar, eş özelliklere sahip Mac'lerden pahalı olabiliyor. Yani Apple, üst uç laptop'larda kontrolü eline geçirmiş durumda.

Bununla birlikte orta ve alt seviye Mac'ler bulunmadığından, "uygun" fiyat aralıklarında Windows'lu PC'ler ilginizi daha çok çekecektir.

Mac, Microsoft Office, Photoshop ve diğer profesyonel verimlilik uygulamalarını ve birçok programı destekliyor. Ancak yine de Windows kadar geniş bir uygulama repertuvarı yok ve oyunlarda da hala çok geride kalıyor.

Yeni şeyler öğrenmek istiyorsanız ve üst düzey bir PC arıyorsanız, kullanacağınız programlar da Mac'e ihtiyaç duyuyorsa Mac'ler harika bir seçenek olabilir.

Chrome OS ve Masaüstü Linux

Chrome OS

Chrome OS'lu bilgisayarlar piyasada giderek yaygınlaşıyorlar. Chrome OS, aslında Chrome web tarayıcısına birkaç masaüstü özelliği eklenmiş bir işletim sistemi. Chrome OS'lu PC'lerde Windows yazılımlarını çalıştıramıyorsunuz. Linux yazılımları ise ancak geliştirici moduna girip cihazı "hack'lemeniz" halinde çalışıyor.

Chromebook'ların özelliği, fiyatlarının çoğunlukla uygun, 200-300 dolar aralığında olması. Güçlü bir web tarayıcısına sahip bir klavyeli bir PC arıyorsanız, Chromebook sizin için iyi bir seçenek olabilir.

Masaüstü Linux

Linux, Google Chrome ve Mozilla Firefox'un tam sürümlerine sahip, dolayısıyla ortalama bir kullanıcının ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. Dell dahil birkaç farklı üreticiden Linux'lu bir PC satın alabilirsiniz. Mevcut PC'nize Ubuntu gibi bir Linux dağıtımı da yükleyebilirsiniz, ancak bu durumda donanımınızın çalışma garantisi yok.

Linux sistemleri genellikle teknoloji meraklıları ve Unix tabanlı işletim sistemlerini daha rahat bulan geliştiriciler tarafından kullanılıyor. Linux'u kullanmak için özel bir nedeni olmayan bir kullanıcıya Linux'lu bir laptop önermemiz ise zor. Tüm ihtiyacınız olan bir web tarayıcısıysa Linux'la yaşayabilirsiniz. Ancak aynısını daha ucuz Chromebook'la da yapabilirsiniz.

"Convertible" Android'ler, iPad ve klavye

"Convertible" Android'ler

Asus Transformer gibi cihazlar, hem bir Android tablet, hem de takılıp çıkarılabilen klavyesiyle Android'li bir laptop görevini üstlenebiliyor. Android'li bir tablet arıyorsanız ve bir klavyesi de bulunsun diyorsanız, dönüşebilen Android'li cihazlar sizin için ilginç bir seçenek olabilir.

Ancak Android'in laptop için en iyi işletim sistemi olmadığını, genellikle çoklu pencere desteği sunmadığını, fare desteğinin müthiş olmadığını söyleyelim. Aynı zamanda sadece mobil uygulamalarla kısıtlı olduğunuzu hatırlatalım. Sonuçta Google'ın Android'li laptop'lara değil Chromebook'lara önem vermesinin bir nedeni olsa gerek.

iPad ve klavye

Bazı kullanıcılar, iPad satın alırken bir de klavyeli kılıf alarak onu bir laptop alternatifine dönüştürmeye çalışıyorlar. Ancak bu ideal bir çözüm değil, çünkü tablet uygulamalarıyla kısıtlısınız. Güçlü masaüstü uygulamalarını çalıştırmanız mümkün değil; çoklu pencere desteğiniz de yok. Sadece yazı yazmayı kolaylaştırmak için klavye satın alıyorsanız, bu anlaşılabilir ancak klavyeli bir iPad'in PC yerine geçmeyeceğini söyleyelim.

Okuyucu Yorumları

Toplam 104 Yorum

Yok ya hevesle Macbook aldım alma Windows kullanırken sınırsız özgürlük yaşıyormuşum onu anladım. Üstelik dokunmatik ekran gibi yeni teknolojilere tek açık işletim sistemi Windows.

@03 Şubat 2014 00:27 Mac OS X'te Windows çalıştırılabiliyor, Bootcamp kullanarak Windows kurabilirsiniz fakat Apple'ın desteklediği sürümleri yalnızca. 7 ve üzeri olmalı.

çok doğru bir yazı olmuş lâkin açık kaynak gizli kaynak gibi terimlerle birlikte paylaşsanız daha iyi olurdu ama yazı muhtemelen kararsız kalan kullanıcılara rehber olmuştur

Kim ne derse desin Windows'tan gerisi yalan dersem ağır olur ama yinede öyle diyebilirim.. Microsoft'un yaptığı çapta destek, performans, donanım uyumluluğu, program çeşitliliği ve kolay kullanım hiçbirisinde yok yok yok.Çıkıpta şimdi birileri bana Mac diyecektir yada kimi uzman kullanıcılar Linux'tan bahsedecektir. Fakat merak etmeyin hepsini kullandım. Yukarıda saymış olduğum seçeneklerin tamamını Windows haricinde hiçbir işletim sisteminde sayamazsınız. Bir işe başvuracağınız zaman bilgisayar,bilişim,elektronik vs.. aranan şartlarda MS Office özellikle belirtiliyor.Programcılar veya Tasarımcılar içinde bilinen programlar Windows üzerinde çalışmakta.Bu da demek oluyor ki en çok kullanılan ve en geçerli yazılımlara sahip işletim sistemi Windows'tur.Ben Linux kullanıyorum şunu kullanıyorum orası böyle burası böyle diyecekler eminim ki kesinlikle tek bir ihtiyacı için bile olsa Windows kullanıyordur. Programcı isen mecbursun (ufak istisnalar haricinde), oyun oynuyorsan mecbursun, sadece internete girip, müzik dinliyorsan zaten bu tartışmaya girme sana ne olsa farketmez.Kısacası PC varsa Windows kaçınılmazdır.

@flexy programlamanın ne olduğunu öğren neyin nerde nasıl çalıştığını öğren linuxta ne yapılamazmış sonra listele bana. java, c, c++, php, python.. sana ne lazımdı?

@03 Şub 2014 10:29 oyun oynayamıyorum. oyun oynamak için 3000 tl verip bilgisayar topladıktan sonra oyun oynayamıyorsam Linux ne işe yarar.

@03 Şub 2014 10:29 sen hiç öğretme bana ne olduğunu. java için eclipse, c,c++,php ve phyton içinde windows sürümleri mevcut..artı olarak ben c# kulanıyorum. kalkıpta bana mono projesini söyleme ;) neden windowsta tüm ihtiyaçlarımı karşılarken linux kullanmalıyım. neyse tartışmaya gerek yok herkesin kendi tercihi sonuçta

@flexy windows un popüler olduğu doğru. ancak bilişim sektöründe Linux uzmanları kolay bulunmuyor ve yetişmiyor bu yüzden aldıkları ücretler çok daha yüksek

@03 Şubat 2014 14:18 oynaya biliyorsun. Steamin neredeyse tamamı Linux destekliyor bu neyin kafası ya?

İşin kısa özeti: Windows can, Mac OS gereksiz pahalı, Chromebook çöp.

Splashtop ile tabletler gayet PC görevi görüyor.

Android tabiki ancak ya HTC'nin şişirilmemiş Sense arayüzlüsü olacak yada saf android gerisi kasıyor , bunun dışında seçenek hakkı olsa tabiki iOS derim

@03 Şub 2014 01:36 sen çok yanlış gelmişsin kardeşim. PC işletim sistemi bu? Tabi kopyala yapıştır yaptıysan bir yerden onu bilemeyeceğim :))))))))))

Sonuc olarak dunya yine microsoftun kucaginda ve buna mecburuz

şüphesiz ki tek favori OS X ve iOS... plasede kötünün iyisi olarak Windows 8.1 diyebiliriz....

Nefret etsem de windows hep kral olacak malesef

Ben Windows tan memnunum. Uygulama ve oyun konusunda lider bir işletim sistemi. Eğer linux ta uygulama desteğini Windows gibi geliştirebilirse deneyebilirim ama şu an için Windows en iyi seçenek.

olur mu ya.bu yazı bilmeyenleri linuxtan soğutuyor.linux öğrenilmek istese kolay bir sistem ve donanım desteğinde sıkıntı yoktur

@03 Şub 2014 07:02 donanım desteği gayet sıkıntılı. ayrıca oyunlar steamın dediğinin aksine çok daha düşük fps veriyor. yani linuxte sizi şaşırtan bir şey olmayacak...

@03 Şubat 2014 13:51 sıkıntı mıkınrı yok donanımda ya Windows un tanımadığı webcami tanıdı. Sen hangi zamanda yasiyorsun doksanlarda mı? Hem bir oyunu kasmadan oynayabiliyorsan fps falan hikaye zaten

@03 Şubat 2014 07:02 ewet sana katılıyorum ben şuan linux kullanıyorum :)))

Mecbur değiliz! Hatta Microsoft'un yazılım dünyasındaki sonunu görebiliyorum.

Windows un PC lere olan hakimeyeti tartışılmaz. Ancak 20 yıl sonra ne olacağını kimse kestiremez. Benim tahminim şu. Tüm programlar tüm işletim sistemlerinde çalışabilecek. İşletim sistemleri bedava olacak. çünkü paralı olursa müşteri bulamayacak. Tıpkı internet tarayıcıları gibi.

OS X çok daha iyi abi hala windows diyenlerin aklından zoru vardır

@03 Şub 2014 10:00 Mac OS'un da sıkıntıları var. Sıkıntısı olmayan işletim sistemi yok bence.

@03 Şubat 2014 10:00 sen özgürlük sevmiyorsan Mac OS a geç. İşletim sisteminde fiyat önemli değil. Ya Linux ya Windows yada dual boot

OS X çok daha iyi abi hala windows diyenlerin aklından zoru vardır

OS X çok daha iyi abi hala windows diyenlerin aklından zoru vardır

tabiki windows.

Tabii ki en iyi işletim sistemi işinizi en çok gören işletim sistemidir ama eğer yalnızca internete giren, maillerinizi okuyan, müzik dinleyen, video seyreden, ofis yazılımları kullanan insanlar iseniz, sizlere Linux'u tavsiye ederim. Bilgisayarınızı özellikle online bankacılık, e-alışveriş, online fatura ödeme gibi işler için de kullanıyorsanız, Windows'tan uzak durun derim. Açacağınız tek bir mail ile Windows'unuza yerleşirler ve sizi silkelerler. Bu durumama düşmemeniz için de gerçekten uzmanız olmanız gerekir. Bu riski alıyorsanız, Windows kullanın ama şunu unutmayın hiçbir antivirüs sizi koruyamaz. Üstelik sisteminizin temiz olduğunu söyleyerek de sizleri uyuturlar... <Cleverman>

lınuxculara soruyorum: ihtiyacınız olduğunda size kim destek çıkacak? ubuntu mu? hahahahaha güldürmeyin beni. Windows un arkasında koskoca Microsoft var. siz kendinizi kandırın

@03 Şub 2014 11:33 sen ne destek gördün bilmem .m.s. sayar o kadar gelip sorununu mu çözüyor?

@03 Şubat 2014 11:33 Hayatımda Microsoftun gelip çökmüş işletim sistemini düzeltiğini görmedim. O üşengeç yazılımcılarıda tanıyoruz

@03 Şubat 2014 11:33 Microsoft'un telefonla desteği dakika bazında ücretlendirdiğini biliyor musunuz?

Ubi EA Vs. vs. oyun şirketleri İle Anlaşan Oyunlar sorunsuz çalışan Sistem İyi yani Windows... AMA Apple Os Benim tercihim Her PC De Orjinal Kullanılmaması Dez Avantaj... Fiyatı da :)

linux işletim sistemide kullandım.ancak favorim her zaman windows olacak

Windows varken diğerlerine ihtiyaç yok. Ama bilgisayardan anladıkları sadece internete girmek, müzik dinlemek ve film seyretmek olanlar diğerlerini de kullanabilir. iOS ve Android ise beş para etmez.

Mac in hızızına performansına kolay kullanı ına kimse hayır diyemez. Ancak oyun biraz az oda gelişir. Ms office atucad photo shop. Gibi popüler yazılımların hepsi macte var. Viruse ihtiyacın varsa windows macera arıyorsa linux uzmanlık işi bileni istiyorsan mac. chrome porno izlemek için iyidir..

Windows gerisi hikaye

kral windows

Ben bir açık kaynak destekçisi olarak masaüstünde windows tablette ios diyorum. Çünkü açık kaynak bu iki alanda da öncülerin baya gerisinde. Ancak ikincil olarak kullanılabilir.

bazı gerizekalılar kendileri belli bir seyi kullanıp kullanışlı buldukları için herkesin aynı seyi yapmasını bekliyorlar ve diğer kişilerdende aynısını yapmalarını bekliyorlar. unutmayınki herkesin ihtiyaçları ve zevkleri farklı dolayısı ile kimse sizin gibi düşünmek yada yasamak zorunda değil. onun için o aptal yorumlarınızı yazarken başkalarını bağlayıcı sekilde yazmazsanız sevinirim. söylediklerim sadece bu tarz davrananları bağlar lütfen diğerleri balık olmasın. moderator lütfen yayınla

Hala tartışanlar var sevseniz de sevmesenizde Windows..Mac OS pahalı olmasa önerilebilir ama Android Linux bunlar çöplükte yüzmekten başka bişey değil..Kullananlara saygı duyarım ama boş işler..

@03 Şub 2014 14:13 aynaya bak çöplük olan sensin...

@grezimonk hiç de bile çöplükte dolaşmıyoruz .szi virüs belasıyla devam edin sakın deme linux düşük kullanıc sayılı diye yüksek olsa bile root-user sisteminden dolayı hiçbir zaman win de ki etkiyi yapamazlar.Windows ta donanımlarım ısınıyordu baya şimdi rahatım hiç sıkıntı yok

Donanım, program, oyun ve destek olarak windows tan başkası hikayedir. Kim ne derse desin windows candır can. Gerisi teferruattan ibarettir... Boşuna oradan Mac diye melemeyin grafik tasarım dışında beş para etmez bir sistem. Piyasadaki kurulabilecek oyun ve program sayısı 2 elin parmaklarını geçmez.

mac işletim sistemini sadece stantlarda ve videolarda görenler için tabiki windows en iyisidir. ancak web tasarımcılar ve grafik tasarımcılar için os x vazgeçilmez..

Windows'lu bilgisayarlarda format diye bir şey varmış yeni duydum. ha bir de Windows 7 den 8'e geçince 100 lerrce lira ödüyormuşsun. Ama o beğenmediğiniz mac'lerde Os X leopard gibi tarihi bir os'tan bile Os X mavericks'e güncelleme yapabiliyorsunuz. yani 2006 daki bilgisayarına bile destek veriyor. ayrıca time machine gibi bir güzellik var. SSD takınca hiç bi veri kaybım olmadı. ha birde bizde trackpad var. her windows'lu pc de harici mouse görüyorum ama trackpad'in rahatlığından ekstra mouse kullanan macbook pek göremezsiniz. Bunun gibi yüzlerce güzelliği var Mac'in.

tek kelime, Mac OSX....

Ya chip o bu Google ve Apple den pata mı almış maç laptop kullandım hapse düşmüş hissettim kendimi ,chrome zaten saçmalık android de bu kasma ve donnakarla fazla yaşamaz s2 den lumia 920 te geçtim rahatladım ya madem böyle jastirik Bi sistem,olacaktı symbianı neden öldürdün abi tabi Google ve samsung teknoloji mağZalarına pirim verirse olcağı bu

Ben olsam Manjaro Linux'un KDE sürümünü kurardım. Her şey en son sürüm ve jet gibi hızlı, estetik ve harika, yok böyle bir işletim sistemi.

Linux bir cekirdektir. Isletim sistemi olan GNU/Linux'tur. Hala ogrenemediniz. Bir de o kit bilgilerinizle bir de rehberlik ediyorsunuz.

@03 Şub 2014 22:42 Laf ola beri gele, haberin başlığına bak önce hangi işletim sistemi diyor, Linux bir işletim sistemi ise her dağıtımı da birbirinin aynısı değil, o nedenle Manjaro Linux diye özellikle belirtmiş. ne demeliydi sence?

@03 Şub 2014 22:42 Linux kullanan insanları aşağılamaya çalışman olsa olsa ancak bir eziklik göstergesi olabilir sayın ergen.

@03 Şub 2014 22:42 bu ms kullarına anlatamazsın onlara göre Linux işletim sistemi...

@03 Şub 2014 22:42 bu cekirdek bakkaldan aldigimiz cekirdekmi ?

Bence hic biri yetersiz teknoloji hepsi bana gore belki 10 yil sonra duzelirler .

mac donanım süper de işletim sistemi tırt...daha çok cep telefonu işletim sistemi gibi

@04 Şub 2014 06:28 mac donanımlarının diğer bir pc de ki donanımlardan bir farkı yok farklı onu farklı kılan yazılımları araştırmanı tavsiye ederim

Windows 3.1'den itibaren tüm işletim sistemlerini (VM, MS-Dos'ta dahil), en azından meraktan da olsa denedim, sevdiğim için kullandım, zorunda olduğum için kullandım ve kullanıyorumda. Şunu söyleyebilirim, hepsi bir birinden beter. Ya hepsi birbirini kopyalıyor ya da bir tarafı ağır bastığı için o tarafa ağırlık veriyor. Birinin eksiği, diğerinde mutlaka iyi tarafı oluyor ama hepsi maalesef bir araya gelip tek bir sistem olamıyor. Bir birlerine baskın çıkmaya çalışıyor ve özellikle bireysel kullanıcıya aynı şeyi birden fazla satmaya çalışıyor. Bence bu tartışmalar çok yersiz, çünkü sonuçta her şey paraya bakıyor; şunu da iddia ediyorum, bu sistemlerden her hangi birisi kazara tekel olsa, bundan daha iyisini bulmanız mümkün olmaz, kaldı ki hiçbirisi o kadarda iyi sistemler değil.

Microsoft'u sevin yada sevmeyin Windows diğerlerinden daha özgür ve sınırsız bir dünya sunuyor. Sonuçta herşey Windows için üretiliyor, diğerlerini kullanmaya başladığınızda önce değişiklik heyecan veriyor sonra kendinizi kısıtlanmış ve hapsolmuş hissediyorsunuz çünkü şirketler Windows'a sunduklarını diğer işletim sistemleri için sunmuyor.

@04 Şub 2014 16:43 Ancak diğer sistemler de bazen patır patır patlayabiliyorlar. Örneğin Android ve Chromebook diğer sistemleri adeta bir buldozer gibi ezip geçti. Linux dağıtımları artık çoğu ev kullanııcısı için yeterli bir seçenek.iOS daha ucuz cihazlar üretse çoğu insan satın alıp kullanacaktır. Hep bugüne göre değiştirmek artık doğru değil çünkü Windows artık tek başına değil. Windows RT'nin Android ve Chromebook karşısındaki ağır hezimetini de unutmayalım lütfen. Rekabet bile edemedi.

bilmiyonuz madem yazmayın yaa.. gnu/linux hakkında iki satır yazı. desteklemiyormuş vs... avantajları nerde hani. mac os x in alt yapısı ne açık kaynak. daha onu bilmiyosun. yazı yazıyosun. sırf makale yazmak için... :)

@05 Şub 2014 10:10 Linux tek avantajı açık kaynaklı olması yoksa beni tatmin etmedi..

linux mu? chip son noktayı koymuş. bööö. bende bi nokta koyayım: yazar arkadaş; sen hiç linux dağıtımı kullandın mı? cevabıda vereyim. ya burda windows reklamı yapmamız lazım hacı, niye anlamıyorsun..

Windows: Asıl amacı sadece crack patlatmak olan sistemi asla optimize edemeyip daha hantallaştıran sözde güvenlik güncelleştirmeleri, yeni bir sürümünü çıkardığı anda eskini öldürmeye çalışan bir idare şekli, bazı günler 10 saniyede bazı günler 5 dk'da tamamlanan açılış, yüzbinlerce tehlikeli içerik. Linux (Tüm dağıtıcıları dahil olarak. Şimdi bunun bir işletim sistemi değil çekirdek olduğunu söyleyen çokbilmişler çıkmasın yine): Sadece yazılım merkezi ile sınırlandırılmış diğer programları hacker gibi yükletmeye zorlayan bir yapı. Geliştiricelere yönelik olup sıradan kullanıcıların pek de kullanmayacağı bir işletim sistemi. Chrome OS: Özellikleri artırılmış bir tarayıcı. Android: Üsttekilerle karşılaştırmıyorum bile. Mac OS X: Çok çok az zararlı yazılım riski, 5 yıllık eskimiş cihazlara bile güncelleme desteği (Snow Leopard - Mavericks), dünyanın en hızlı tarayıcısı (safari) , inanılmaz seri ve optimize edilmiş sistem, saçma sapan özellikler bulundurmayan sade bir yapı. Şu yazdıklarımdan biri yanlışsa yanlış deyin ancak chrome os hariç tüm işletim sistemlerini kullandım ve Mac OS ve Linux (xUbuntu 13.04 x64) dışında hepsinden nefret ettim. Geçen yıl cesaret edip mac bilgisayar aldım ve bundan sonra mac'i bırakmayı düşünmüyorum. Bu sistem kadar seri ve kullanıcı dostu bir arayüz diğerlerinde hiç yok. Windows gibi sürekli sorun düzeltmeye çalışmadım sadece kullandım. 1 yıl boyunca bilgisayarı sürekli tamir yapan bir teknisyen gibi değil de bir "kullanıcı" gibi kullandım. Şurada yorum yapıp Mac OS sistemine laf birçok kullanıcı gördüm. Eminim onların %90'ı teknoloji marketlerine gidip alarm çalmasından korka korka bilgisayarı biraz açıp 5dk kurcalayıp sonra hükmünü veren insanlardır. Bu arada mac size lazım tüm programların %90'ı açıyor merak etmeyin. Oyun olarak da Cod ghosts oyununu rahatlıkla oynadım ki ben zaten PC'den değil konsolda oyun oynamayı severim. Yok chip'e para veriyorlar beni öv diye yok rüşvet var, yok tehdit ediyorlar gibi cümleler kurmayın gerçekten çocuk çocuk laflardan usanmadınız mı ? Adamlar niye para versin reklam yapacak yer mi kalmadı ? Gülüyorum şunları yazanların haline. Neyse kısacası siz siz olun denemeden buralarda atıp tutmayın.

@viole Hayat hikayeni mi yazdın?

hayatınca mac kullanmamış olanlar gelip de burda lagaluga yapmasın. windows korsan kullanıma izin verdiği için bu kadar yaygın, iyi olduğundan falan değil. tabi işin tekelcilik kısmı da var, üreticilere baskı yapmalar fln.. neyse işin diğer kısmı o. apple korsan kullanıma izin verse, windowsu kurduğunuz gibi torrentten mac indirip kurabilseniz windows kullanan kaç kişi kalır merak ediyorum. bu yazıyı yazan editör hangi yıla takılıp kaldın sen? mac'te mi oyun yok? artık tüm büyük firmalar oyunların mac versiyolarını çıkartıyolar, hatta millet linuxte oyuna başlıyo sen daha uyu

@06 Şub 2014 16:59 Windowsu kurduğunuz gibi MacOS X i de kurup kullanabilirsiniz. Hatta ben Oracle VirtualBox'da sanal makina içinde kullanıyorum ;)

Bence mac almak daha doğru çünkü isterseniz windows ile mac os u aynı cihazda kullanabilirsiniz

MAC ama pahalı olmasa :)

@06 Şub 2014 22:37 Windows gelistiricisi olarak hep Apple ürünlerinden uzak durdum ama Windows 8'deki sürücü sorunlarindan ve Metro UI'dan dolayi MacBook Pro almayi düsünüyorum.

Android ve windows

Pc'imde Hem Ubuntu hemde Windows 8 yüklü İnanın Windows'da olan özgürlük Ubuntuda yok.

@07 Şub 2014 11:01 Sana katılıyorum ubuntu herşeyi paraya dökmüş artık

Bu kadar Linux'den bir haber yazı hazırlanır mı? Tamam anlıyoruz Microsoft sizin için candır ama zaten tıklama hedefli bir haberde bari biraz araştırın ya da ..... Uygulama bazlı ihtiyaca göre herkesin işletim sistemi ihtiyacı farklıdır. Bu zaten kadınlar ne ister gibi efsane bir tartışmadır ve yanıtı görecelidir. Özgür ve/veya ücretsiz olduğu için bu kadar dışlanması doğru değil Linux'un.

@07 Şub 2014 13:19 Linux artık eski Linux değil zaten, gittikçe güzelleşiyor. Önyargı ile yazıyorlar. Bilmiyorlar.

@08 Şub 2014 10:49 Ama Linux'unda bir karar vermesi gerekiyor artık: Tek tip derleme paketi rpg vb., tek tip masaüstü ortamı (olmayacaksa da bazı şeylerin standartlaşması), biraz daha pratik kullanım/öğrenim gibi. Mesela bazı işlem izinlerini almak dert, donanım yükleme dert, farklı masaüstü ortamına aynı uygulamanın yüklenememesi/olmaması vs. Bu kadar yıldan sonra, MS'in tekelciliğinin dikkate alınmadığı bir ortamda Mac OS'la, hatta ve hatta MS'le kafa kafaya yarışır durumda olması gerekirdi. Farklı geliştiricilerin, MS'in yaptıklarını gördükleri halde, hala ortak bir noktada buluşamayıp, keyfe keder iş yürütmeleri tam bir iş güzarlık bence. Linux'un en büyük problemi bu, düşünsenize Windows gibi her şeyi oturmuş, olgunlanmış hem de bedava bir Linux işletim sistemi olacak ve oyun firmaları, yazılım firmaları Linux'a versiyon yapmayacak. Sizce mümkün mü? 6 milyarlık dünyada 3 milyarı bilgisayar kullanıyorsa, bunların yarısı bile olgun bir Linux kullansa (kaldı ki olgun bir ücretsiz Linux'u daha fazla kişi kullanacaktır: 200$ nerede 0$ nerede) bütün yazılımcılar ihya olur, Windows'a da her bilgisayar aldığımızda lisans bedeli ödemiyor oluruz. Mac'i görüyoruz, özel donanıma özel işletim sistemi veriyor ama nedense kullanıcı sayısı bir elin beş parmağını geçmiyor (Linux'tan daha fazla kullanıcı sayısına erişmiş olmasına rağmen. Hatta Intel'e geçmesine rağmen, Ücreti de etkili ama her programı bulabilseydiniz ücreti ikinci plana atacağınız kesine yakın bir olasılığa sahip bence).

@08 Nis 2014 14:48 Tertemiz kalabilmek her sisteme nasibolmaz..Özgür olmak için geleneğe bağlı kalmak şart olur bazen..

pc de windows telefonda ios

@08 Şub 2014 11:15 tablette android, eski bilgisayarda linux.

Chrome OS mantığı çok hoşuma gitti. Eğer destek verilirse eminim geleceğin işletim sistemi olacak; çünkü herşey bulut sistemi üzerinden görülecek.

@10 Şub 2014 11:53 Bulut sistemi, şu an ki dünya dikkate alınırsa, en ama en riskli sistemdir. Şirketinizde kapalı sistem olarak, kendi derleme sisteminiz olacaksa ne ala ama şirketiniz dışında bir bulut sistemi kesinlikle güvenli değil.

Windows 8.1

Favori OS X diyenler var.OS X gözümde Windows'tan farklı değildir.Kullnıcısını saf dışı bırakıp cahilliğe iter.Hiç bir şeye izin vermez.Ne çekirdek derletir size neden sistemin mantığını öğretir.Çekirdeği FreeBSD temellidir.Yani FreeBSD olmasaydı çok övdüğünüz OS X olmayacaktı.Ayrıca BSD çok sağlam bir çekirdektir.OS X'in şimdki çekirdeği yamalanmıştır ve bozulmuştur.Linux ile yarışacak rakipler BSD ve Solaris dir.Biraz araştırın artık.

Windows en iyi işletim sistemi benim gözümde ama adında hayır yok ki çevirisi pencere :)

En iyi işletim sistemi kendi yaptığınız arkadaş. Bir dağıtım olsa bile. Tamamen farklılık sunmasa bile bir studio kullanarak şu anda isteyen kendi dağıtımını yapabiliyor. Ama bunlar için insan önce kendi içinde "sadece oyun" tabusunu aşabilmeli. Yoksa olmaz...

Güzellll :)

Windows şaşmam wind10ws bekliyorum ??

linux babadır

Pardus turr isletim sistemi

En iyisi bilgisayar kullanmamak tel kullanmak

Mac OS ve tabi ki iOS... ayrıca bu konularda bilgisi olmayan komik tipler cevap yazmasın lütfen...

Arkadas pc kullaniyorsan windows ios 2 planda android hic kurma zaten

Eğer bir yazılım evi kuracaksanız ve bu işi Linux ile yapacağım derseniz cebinizden tek kuruş lisans ücreti çıkmayacaktır.

xp den sonra cıkanlardan kimse memnun değil vistadan gelen şikayetler yüzünden 7 çıktı sonra 8 geldi. Windows devri kapanmaya yüz tutucak bu gidişle param olsa Mac alırım mal mal işlerle uğraştırıyorlar adamı. Windows işletim sisteminin uygulama desteği geniş olabilir ama Windows xp'den sonraki OS'lar berbat Linux almayı düşünüyorum bence en iyi sorunsuz çalışan işletim sistemleri Mac OS ve Linux

Windows 7 en iyi mac os da iyi ama Windows'un uygulama desteği geniş olduğu için Windows daha iyi Windows 8 ve 10 da zaten kullanılabilir gibi değil

Keşke Windows'un yazılımdaki çok yönlülüğü, Mac OS'un sadeliği ve Linux'un güvenilirliği bir araya gelse de yeni bir işletim sistemi çıksa.

@06 Şubat 2016 19:12 Bu birleşim için linux hazır fakat Apple ve Microsoft hazır değil. Kaynak kodlarını açmaya korkuyorlar.

acaba başka işletim sistemleri çıkarmı

Windows ve android daha iyi

zorrin kulandım 1 gün sonra windows 8 i geri kurdum. zorrin 5 para etmez bazı programlar yonetici iziniyle çalışması gerek zorrin o programları çalıştırmıyor. windows super

100TL'lik laptop mı kaldı piyasada ?

yorumlarda herkesi linuxu kötülemişsiniz linux yardımcı programlarla windowstaki herşeyi (.exe uzantılı herşey oyunlarda dahil)açabiliyor windowstan hiçbir farkı yok alışık olmadığınız için kötülemişsiniz ve ayrıca linux ücretsiz bir yazılım ama windows ücretli eğer yeni aldığımız bilgisayarlarda windows olmasaydı 200-300 TL daha ucuz olurdu windows 10 ise 900TL manuel kurulum yaparak bedavaya yükleyebilirsiniz ama bilgisayar firmaları windows 10 kullanmaya başlayınca fiyatlar artacak

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost