Asus Garmin M10 incelemesi Navigasyon cebe girdi

CHIP ONLINE Notu
68
Özetle

M10 teknik olarak bir cep telefonundan beklediğiniz neredeyse bütün özelliklerin yanında getiriyor fakat tek eksiği bir araç kiti.

Cep telefonu ve navigasyon cihazını bir araya getiren başarılı bir ürün.

Bilgisayar sektöründe gayet başarılı olan Asus, Garmin ile birlik olup cep telefonu üretiminde de hızına hız katıp yeni ürünleriyle piyasayı kızıştırmaya devam ediyor. Firmanın test merkezimize konuk olan en son telefonu M10, bir telefondan daha çok navigasyon cihazı özelliğiyle dikkat çekiyor. Geniş ve estetik bir yapıya sahip olan ürün öte yandan 142 gram ile pek de hafif sayılmaz. 3.5 inç dokunmatik bir ekrana sahip olan cihaz 480 x 800 piksel yüksek çözünürlük oranı ile de gayet net bir görüntü sunarak navigasyon yazılımının kullanımını kolaylaştırıyor. Beraberinde bir de stylus ile gelen M10, normal kullanımda buna gerek duymazken navigasyonu kullanırken nadir durumlarda sizi stylus kullanmak zorunda bırakabilir. İşletim sistemi olarak Windows Mobile 6.5 kullanan Asus'u USB üzerinden bilgisayarınıza bağlayıp Outlook ile senkoronize edebiliyorsunuz. Fakat siz de bizim gibi Outlook 2010 64 Bit kullanıyorsanız kişi defterinizi telefona aktarmanız, Microsoft'un ActiveSync yazılımını 64 Bit Office için güncellemediği için şimdilik imkânsız. Öte yandan Asus'un CD'de verdiği 60 günlük Office 2007 sürümünü kurarak bu sorunu halledebilirsiniz.

Asus Garmin M10 Teknik Özellikleri
Ürün Modeli Asus Garmin M10
Ürün Türü Cep Telefonu
CHIP Online Notu 68
Üretici ASUS
Teknik Detaylar
Ekran 3.5 WVGA TFT Resistif
UMTS/EDGE/GPRS/GSM
İşletim sistemi Windows Mobile 6.5.3
Hafıza 512MB RAM+512MB ROM+4GB Flash
Kablosuz Bluetooth 2.0+EDR, 802.11b+g
Kamera 5 Megapiksel

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

güzel bir cihaza benziyor..Denemeden bilemem..

Güncel özellikleri bünyesinde toplamış çok başarılı bir windows mobile telefonu.
+ Yönleri.
* GPSi oldukça hızlı. Program sistemle bütünleşik olduğundan sanırım haritaya tıkladığınız an çalışıyor. Uyduları ise hemen bulması memnun etti. Garmin ve haritaları güzel aramalar çevrenizden başlayacak şekilde yapılıyor. Size en yakın eczane, hastane, benzin istasyonu arama yapabiliyorsunuz. Sadece sokağımın ismini yanlış biliyor. :)
*İşletim sistemi ve arayüz hızlı takılma vb. bir problemle karşılaşmadım.
* Wifi Paylaşımı ile çevrenizdeki wireless sahibi bilgisayarları internete çıkartabilirsiniz. Fazla pil tükettiği için şarjdayken yapılması öneriliyor program tarafından. Ama güzel bir özellik. Şu anda onu kullanarak internete bağlanıyorum. Evde bile kullanılabilir.
* Ekran ve parlaklığı konusunda en iyisi olmasa da bir problemi bulunmuyor. Kapasitif ekran olmadığından biraz sert basılması gerekiyor. Ama ciddi bir kullanım zorluğu yok. Kalemi nerdeyse hiç kullanmadım.
* Klavyesi kullanışlı, özellikle yatay konumdayken kaleme ihtiyaç duymazsınız. Türkçe klavyesi biraz daha küçük harfler içerdiğinden kalem ihtiyacı doğuruyor.
* Uygulama desteği yeterli (windows mobile 7yi beklemeyebilirsiniz) Windows mobile olması iş uygulamaları ve senkranizasyon açısından daha iyi. Windows market place uygulaması ile yeni uygulama kurmak oldukça kolaylaşmış. tıklayıp kurabiliyorsunuz.
* Performansı yeterli takılma ve bekleme yapmıyor. 1Ghz olsa daha iyi olurdu tabiiki.
* 3d task manager kullanışlı ve görsel olmuş. Windows tuşuna basılı tuttuğunuzda windows 7 gibi uygulamaları üç boyutlu olarak görüp dolaşabiliyor ve uygulamayı açmadan ekran üzerinden kapatabiliyorsunuz.
- Yanları
* Mecbur değiller belki ama araç tutacağı ve araç şarjı olmasını tercih ederdim.
* Mini usb değil de micro usb kablosu olması. Fazladan bir kablo taşıma gereksinimi doğuruyor.
* Pili uzun uzadıya gitmiyor. Kullanıma göre 1 günde bitiyor (Yoğun kullanımda). 3g yerine 2g kullanımı ise pili daha iyi dayanıyor.

Sonuçta tavsiye ederim. Memnun kalacağınıza eminim.

cihazı alalı 4 gün oldu herşey güzel ama sarjı çok çabuk bitmekte.
her gün teli şarja takmak zorunda kalıyorum.

evet şarzı çok fazla dayan mıyor . bir de arada bir donma yapıt bu genel bir sıkıntı olabilir . bir iki yerde de buna benzer yorumlar okudum ve çok canımı sıkan bir sorun oldu. bu olay bir az kafama takıldı. ama yinede güzel bir cihaz

Çok güzel bir cihaz..herkese tavsiye ederim..

merhaba asus bendede var ve şu an bataryası bitik durumda.batarya bulamıyorum bana yardımcı olurmusunuz

Sen de yorum yaz

Turhost