Asus Sabertooth 990FX incelemesi Beş Yıl Garantili

CHIP ONLINE Notu
85
  • Editörün Seçimi
Özetle

Bilgisayarın en önemli bileşeni olan anakart konusunda iyi bir tercih yapmak istiyorsanız Sabertooth mutlaka karşılaştırma listenizde olmalı.

Beş Yıl Garantili

Üç büyükler diye nitelendirebileceğimiz anakart firmaları arasındaki rekabet gün geçtikçe kızışıyor. AMD'nin yeni çıkacak Bulldozer işlemcileri için tasarlanmış 990FX yongasını kullanan Asus'un Sabertooth modeli de rekabeti daha da yukarılara taşıyacağa benziyor. Artık bütün anakartlarda standart olan USB 3.0 ve SATA 6 Gbps gibi yeni teknolojileri bir kenara bırakıp Sabertooth'a özgü özelliklerden bahsedelim. Öncelikle soğutma konusunda alüminyumu kenara iten Asus, Sabertooth serisinde tercihini seramikten yana kullanıyor. Seramik kaplamalı soğutma, anakartta oluşan ısıyı daha etkili şekilde uzaklaştırırken geleneksel anti-oksidan soğutuculara göre mikroskobik girintili yüzeyi sayesinde daha geniş bir soğutma alanı sunmayı da ihmal etmiyor. Bununla da yetinmeyen Asus'un anakarta bir de Termal Radar eklediğini görüyoruz. Kartın üzerindeki ısıları gerçek zamanlı olarak kontrol eden bu sistem, herhangi bir ısı artışı durumunda o bölgede yer alan fanın devir hızını yükselterek ısının tekrar normal seviyelere gelmesini ve böylece sistemin daima kararlı çalışmasını sağlıyor. Yine artık firmanın yeni nesil birçok anakartında kullanılan DIGI+ VRM dijital voltaj regülatörleri, fare ile kontrol edilebilen kapsamlı ve kullanımı kolay UEFI BOS ve güç tasarrufu sağlayan E.S.P. teknolojileri de Sabertooth'da mevcut. Kaliteli bileşenleriyle uzun yıllar sorunsuz çalışmayı garantileyen Sabertooth için Asus beş yıl garanti sunuyor. Tabi bu sağlamlığın arkasında yine firmanın anakartta kullandığı askeri sınıf bileşenlerin de etkisi söz konusu. Alaşımlı boğucu bobinler, katı kapasitörler ve üst düzey mosfetler ile Sabertooh, en ağı hız aşırtma işlerini dahi kolayca yerine getirebilecek bir anakart. Asus'un Sabertooth dahil birçok modelinde yer alan bir başka özellik de MemOK adını taşıyor. Bu özellik ile bellek modüllerini sisteme monte ettikten sonra MemOK tuşuna basmak, sorunsuz bir sistem açılışı için yeterli oluyor. Zira MemOK, bellek frekansı ne olursa olsun, modüllerin sistem için en ideal ayarda çalışmasını daha en baştan ayarlayarak sorunların önüne geçmiş oluyor.

Asus Sabertooth 990FX Teknik Özellikleri
Ürün Modeli Asus Sabertooth 990FX
Ürün Türü Anakart
CHIP Online Notu 85
Üretici ASUS
Teknik Detaylar
İşlemci AMD AM3+ 32 nm
Yonga Seti AMD 990FX/SB950
Hafıza 4 x DDR3 1866
Multi-GPU AMD CFX, NVIDIA SLI
Depolama 6 x SATA 6 Gb s, Raid 0, 1, 5, 10
Ses Realtek ALC 892 8-Kanal

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

İyi de anakart çıktı ama şu bulldozer işlemcile bir türlü çıkamadı.Belki de beklenen kadar iyi olmayacak bulldozer işlemciler anakart elinde patlayacak.Belki intelin işlemcileri daha iyi olacak.Önce işlemcileri görmek gerekli bu konuda.Bence AMD baya bi geç kaldı bu buldozer de.

yine intelin gerisinde kalacakları kesin :))

bence bu teknolojiyi dahada ilerletecekler ama galibiyet sanki asusun olacak gibi diyorm

Sen de yorum yaz

Turhost