Refleks kameraya kullanışlı bir alternatif

Refleks kameraya kullanışlı bir alternatif olan Canon PowerShot G5 X'e yakından bakıyoruz.

Canon PowerShot G5 X İnceleme
CHIP Online Notu 84
  • Kaliteli otofokus
  • Yüksek görüntü kalitesi
  • Harika ekipman
  • RAW formatında yavaş seri çekim
  • Düşük pil kapasitesi

Canon PowerShot G5 X'i DSLR ve DSLM sahiplerine kullanışlı bir alternatif olarak görüyor. Kamera değişiminin çok zor olmaması için, Canon PowerShot G5 X optik açıdan bir sistem kamerasına benziyor: Birçok kısayol tuşu, kaydırmaz bir kabarık kaplama ve iki adet başparmakla döndürülebilen ayarlama seçeneğinin yanında yüksek kaliteli manganez kasası var.

Cihazda ayrıca yüksek çözünürlüklü elektronik bir vizör var. Bunu ciddi manada özel kılan özellik şu: Görüntü tazeleme hızı 120 Hz'e çıkarılabiliyor ve bu size çok akıcı bir tanımlama sağlıyor. Fakat bu pili yoran da bir husus: Maksimum 450 poz çekebildiğini düşünürsek, pili özellikle dayanıklı diyemeyiz.

Daha da ötesinde, Canon PowerShot G5 X'in arka tarafında yüksek çözünürlüklü 3 inçlik bir ekran var. Bu, odaklanmayı hızlı bir biçimde değiştirebilen dokunmatik bir ekran. Bu özellik, özellikle film çekenleri sevindirecektir, stereo sesle Full HD video çekebilir ve saniyede 60 kare kaydedebilirsiniz.

Diğer özellikleri de oldukça etkileyici: Cihazda WLAN ve NFC özellikleri kablosuz veri transfer işlemi sağlayabiliyor, katlanabilen flaşının 7 metreye kadar menzili var ve bir aksesuar gözü var. Daha da ötesinde, görüntü kalitesi de son derece etkileyici.

PowerShot G7 X'de bulunan 20 megapiksellik 1 inç sensörü bu cihazda da etkileyici bir performans ortaya koymuş. Resim yüksekliğinde 1462 çizgi çifti var ve bu sonuçta yüksek seviyede köşe keskinliği anlamına geliyor. Görüntü kalitesi ISO 800'e kadar kabul edilebilir sınırlarda; ISO 1600 iyi sonuçlar için üst sınır anlamına geliyor. Bu sınırın üzerindeki (ISO 12800'e kadar) ISO değerlerinde, detaydan feragat ve bulanıklığa göz yummak gerekli..

Objektif ve yeterince parlak (f1.8 – 2.8) 4.2 kat zum özelliği lensi tamamlıyor. 24 ila 100 mm arası odak uzaklığı (küçük görüntü formatı) ile odak uzaklığı günlük kulanım için fazlasıyla yeterli. Etkileyici oto fokus özelliği şipşak fotoğrafçılık için yeterince hızlı. Seri çekim özelliği de oldukça kaliteli: Cihaz saniyede 6,7 JPEG fotoğraf çekebiliyor ve bu çekimin sınırı hafıza kartının büyüklüğü ile belirleniyor. Bu, cihazın spor fotoğrafçılığı için de ideal olduğu anlamına geliyor. Fakat RAW formatında, Canon PowerShot G5 X saniyede sadece bir fotoğraf çekebiliyor

Özetle

Canon cihazda en üst seviye kalite söz konusu değil, fakat uygunsuz ışıklandırma altında dahi kabul edilebilir fotoğraflar üretebiliyor. Bu anlamda günlük kullanımlar için uygun görüntü kalitesi sağlayabiliyor cihaz.

Canon PowerShot G5 X'i piyasada 3000 TL bandında bulmak mümkün.

Kimler Almalı

Günlük kullanımlar ve hızlı, kaliteli fotoğraflar üretmek isteyenler Canon PowerShot G5 X'i tercih edebilirler.

Alternatifleri

Alternatif olarak Canon PowerShot G7 X de düşünülebilir.

Teknik Özellikler
Ürün Modeli Canon PowerShot G5 X
Ürün Markası Canon
CHIP Online Notu
84
Maksimum çözünürlük 20 Megapixel (5.472 x 3.648 Piksel)
Ekran (boyut/çöz.) 3 inç/1.040.000 Piksel
Odak mesafesi (küçük fotoğraf)/zoom 24 - 100/4,2
ISO aralığı (min./maks.) 125/12.800
Tepki süresi otofokus ile 0,30 s
Bir pil ömründe maksimum fotoğraf sayısı (mın./maks.) 140/450
Hafıza (dahili/artırılabilir) –/SDHC, SDHX
Boyutlar/ ağırlık 11,3 x 7,7 x 4,5 cm/377 g
Okuyucu Yorumları