Gigabyte GA-990FXA-UD7 incelemesi Bulldozer'e hazır

Oynat Gigabyte GA-990FXA-UD7 Yeni çıkacak Zambezi işlemcilerle birlikte kullanıldığında yüksek performansı garanti eden 990FXA-UD7, Gigabyte kalitesinden de ödün vermiyor.
CHIP ONLINE Notu
85
  • Editörün Seçimi
Özetle

Yeni çıkacak Zambezi işlemcilerle birlikte kullanıldığında yüksek performansı garanti eden 990FXA-UD7, Gigabyte kalitesinden de ödün vermiyor.

Bulldozer'e hazır

Uzun zamandan beri performansı konusunda hakkında dedikodular dolaşan AMD'nin Bulldozer mimarisi, sonunda somut bir şekilde belirmeye başladı. Test Merkezimize konuk olan ve yeni mimariyi destekleyen ilk anakart da Gigabyte'tan geldi. Firmanın GA-990FXA-UD7 model anakartı AMD'nin en son yonga seti olan 990FX kuzey ve SB950 güney köprüsü ile güçlendirilmiş. Hâlihazırdaki AM3 işlemcilere destek sunan anakart, asıl olarak yeni çıkacak AM3+ işlemciler için tasarlanmış. Bulldozer mimarisi üzerine temellendirilecek olan yeni işlemciler, Zambezi kod adını taşıyacak. 990FXA-UD7'de yer alan yonga setine dönecek olursak serinin en üst seviye yonga seti olduğunu görüyoruz. Bu bağlamda anakartın üzerindeki 6 adet PCI Express 2.0 x16 yuvalarından iki tanesi x16 hızında çalışıyor. Yani anakarta iki adet ekran kartı taktığınızda ikisinden de tam performans alabiliyorsunuz. Söz iki ekran kartı takmaya gelmişken yeni AMD 9 serisi yonga setlerinin hem CrossFireX hem de SLI desteği sunduğunu belirtelim. 990FXA-UD7 ise üzerindeki 6 adet PCI Express x16 yuvası ile dörtlü SLI veya dörtlü CrossFireX konfigürasyonlara destek sağlıyor. Her ne kadar sisteme dört kart birden taktığınızda x16 hızındaki slotlar da x8 hızına düşecek olsa da yaptığımız testlerde bunun performansa herhangi bir etkisi olmadığını gördük. Yani dört karttan da tam performans alabilmek mümkün. Tabi bunun kullandığınız uygulamaya göre de değişeceğini unutmayın. 990FXA-UD7'de yer alan güney köprüsüne baktığımızda ise ilk başta 6 adet SATA III portu dikkatimizi çekiyor. Her ne kadar SATA II portu olmasa da SATA 6Gbps geriye dönük uyumlu olduğu için eski SATA disklerinizi kullanmanız mümkün. SB950 ile gelen bir başka özellik de zengin RAID desteği. Bu bağlamada RAID 0, RAID 1, RAID5, RAID 10 veya JBOD konfigürasyonlar yaparak ister performans isterseniz de güvenlik odaklı sistemler oluşturabiliyorsunuz. USB 3.0 desteğinin hala güney köprüsünde olmaması ise üzücü. Fakat Gigabyte, iki adet Etron EJ168 yongası ile toplamda 4 adet USB 3.0 portu sunmayı ihmal etmiyor. Son olarak bütün PCI Express x16 yuvalarının x1 kartları desteklemesine rağmen Gigabyte'ın karta bir de PCI yuvası eklediğini belirtelim.

Gigabyte GA-990FXA-UD7 Teknik Özellikleri
Ürün Modeli Gigabyte GA-990FXA-UD7
Ürün Türü Anakart
CHIP Online Notu 85
Üretici Gigabyte
Teknik Detaylar
Form faktör ATX
Yonga seti AMD 990FX + SB950
Soket AM3+
Ses yongası Realtek ALC889
Bellek yuvası 4 x 1.5V DDR3 2000 MHz
Depolama 4 x USB 3.0, 8 x SATA 6Gb/s

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

11 nm işlemcileri bekliyorum o zaman bir anakart alacağım. nasıl olsa halihazırda bilgisayar var acelem yok

gercekten de performans canavarı diyebilirim ama artık eskiye göre fazla sistem gerektiren programlar veya oyunlar kullanıcılar yenilikleri pek takip etmiyormu diyeyim gerek mı görmuyor artık suanki sistemlerle bilgisayarda cogu kullanıcı istedigini yapabiliyor tabi yogun sistem gereksınımı isteyen oyunlar olsun grafik prg olsun onar istisna zaten artık istisnalarda eskisi gibi fazla degil hız tutkunlarınaiyi bir secenek bence

11 Nm İşlemci Olmayacak Boşa Bekleme :) İntel İlginç Bir Mimarinin Düşüncesinde. Belkide İşlemcini FlashDisk gibi Cebinde Taşırsın Buna Benzer:D

Adamlar Yapmış Ya..

hemen almayı düşünüyorum fiyatı da güzel.

Sen de yorum yaz

Turhost