Gigabyte GA-E350N-USB3 incelemesi Atom'a elveda

Oynat Gigabyte GA-E350N-USB3
CHIP ONLINE Notu
85
  • Ayın ürünü
Özetle

Hem performans hem de güç tüketimi konusunda Atom'dan daha iyi olan Brazos, Gigabyte GA-E350N-USB3 üzerinde mükemmele ulaşıyor.

Bütün ihtiyaçlarınıza mükemmel çözüm sunuyor.

Netbook'lar için tasarlanan Atom işlemcili masaüstü bilgisayarlar performans konusunda sınıfta kalıyorlardı. Daha performanslı bir sistem istediğinizde ise hem anakartın boyutu büyüyor hem de güç tüketiminden eser kalmıyordu. AMD'nin yeni Brazos platformu sonunda bu soruna noktayı koydu gibi gözüküyor. Bu platformu temel alan Gigabyte'ın GA-E350N-USB3 anakartının Atom karşısında nasıl bir performans sergilediğine bakacağız, fakat bundan önce Gigabyte'ın Mini-ITX boyutundaki bu platforma neleri sığdırdığına bir göz atalım. Öncelikle AMD'nin yeni çift çekirdekli ve düşük güç tüketimli işlemcisi E-350'yi görüyoruz. Bu işlemciye destek olan bir de grafik yongası var: DirectX 11 destekli Radeon HD 6310. Bunların dışında sistemde USB 3.0 ve SATA 6 Gbps gibi yenilikçi arabirimlerin yanında Gigabyte'ın cep telefonlarını daha hızlı şarj edebilen ve USB aygıtlarının daha kararlı çalışmasını sağlayan USB 3x teknolojisi olmazsa olmazlar arasında. Yine kaliteli bileşenlerden oluşan Ultra Durable 3 tasarımı ve çift kanal DDR3 1333+ bellek desteği de cabası. Tüm bunların ötesinde anakartın üzerinde 16x PCI Express 2.0 ekran kartı yuvası olması ise takdire şayan bir ayrıntı. Yine de dâhili grafik grafik yongası bu sistemin bütün ihtiyaçlarına mükemmel çözüm sunuyor. Bu bağlamda anakartın üstünde HDMI 1.3, DVI ve VGA girişleri kullanıcılara doğrudan sunuluyor. Ses konusunda da kullanıcıları fazlasıyla memnun eden üründe Dolby Home Theater destekli Realtek ALC892 yongası mevcut. S/PDIF ve 7.1 ses çıkışları da anakartı HTPC'lerinde kullanacaklar için mükemmel bir seçim haline getiriyor. Peki ya performans? Söz konusu video oynatma olduğunda AMD'nin UVD3 motoru donanımsal H.264, VC-1 veMPEG-2 hızlandırmanın yanında Dolby TrueHD ve DTS-HD MA desteğiyle NVIDIA ION'u dahi geride bırakarak mükemmel video performansı sunuyor. Hatta 1024 x 768 çözünürlükte Dragon Age: Origins, Dawn of War II, StarCraft II ve Call of Duty: Black Ops dahi oynatabiliyor. AMD E-350'nin işlem performansı ise çift çekirdekli Atom D510'dan %40 ila %80 daha fazla, Athlon X2 3250e'ye yakın.

Gigabyte GA-E350N-USB3 Teknik Özellikleri
Ürün Modeli Gigabyte GA-E350N-USB3
Ürün Türü Anakart
CHIP Online Notu 85
Üretici Gigabyte
Teknik Detaylar
Form faktör Mini-ITX
Yonga seti AMD Hudson-M1 FCH
İşlemci AMD E-350 1.6 GHz
Grafik yongası AMD Radeon HD 6310
Bellek yuvası 2 x 1.5V DDR3 1333+ MHz
Depolama 2 x USB 3.0, 4 x SATA 6Gb/s

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Yavaş yavaş ITX anakartları kullanılabilir hale getiriyorlar, bide fiyatları düşük tutsalarda bizde NMT'lere muhtaç kalmasak ne güzel olur.

amd uçmaya başladı % 80 fark nedemek vay vay adamlar inteli öldürmemişler artık mezarını kazmış içinede gömmüşler sistem budur işte. amd 1.6 ghz ile yine fena gömmüş athlon x2 dengi bir performans helal olsun adamlara.

buldozer mimariside zaten kapıda rekor bir güce sahip x2 modeli i7 950' den % 5 daha hızlı çalışıyor intel tırt oldu artık x4 serisinin en sağlam modellerini bile dize getirdi amd artık.

fx modelleri ile .7 980x ten kesin 3 yada 4 katı daha fazla performans sergilediği kesin alt tabakalar bu kadar ise üst sınıf uçuyordur.

intel forever mac bile intel kullanıyor önemli olan arge argesi güçlü olan olayı bıtırır.

Sen de yorum yaz

Turhost