Gigabyte HD 4850 OC 1GB incelemesi Gigabyte HD 4850 OC 1GB: Bellek canavarı

Gigabyte, referans tasarımdan farklı bir soğutma ve bellek frekansı ile güzel bir seçenek sunuyor.

CHIP Test Merkezi
CHIP ONLINE Notu
85
  • Zalman soğuma
  • %10 daha hızlı
  • Fan kontrolü yok
HD 4000 serisi piyasaya çıkalı urun bir süre olmasına karşın üreticilerin elinden gayet güzel ürünler gelmeye devam ediyor. Bunlardan biri de Gigabyte’ın GVR485OC1GH modeli. Üzerinde referans soğutmanın aksine özel Zalman soğutma bulunan kart bu sayede daha yüksek frekanslarda sorunsuz bir şekilde çalışabiliyor. Firmanın referans tasarımdan farklı olarak ürüne 1 GB bellek koyması ise yüksek çözünürlüklerde performansın artmasına yardımcı olabilir. Yine sadece özel soğutma değil, ürünün arttırılmış GPU frekansı da dikkat çekiyor. GPU frekansı standart 625 MHz yerine 700 MHz’e çıkartılan kartın bellek frekansı ise daha istikrarlı bir çalışma için 2.000 MHz’den 1.880 MHz’e çekilmiş. Belleklerin üzerinde herhangi bir soğutma olmaması ve yine soğutma fanının herhangi bir hız kontrol özelliğinin olmamasını ise olumsuz karşıladık. Standart modellere göre genel olarak %10 daha iyi performans sunan ürünün kasanızda çift slot yer işgal edeceğini de belirtelim. Son olarak ürün diğer HD 4850’ler gibi HDMI üzerinden görüntü ve 7.1 ses desteğine sahip. Tüm bu olumlu özelliklere rağmen kartın fiyatı rakiplerine göre biraz yüksek.
Özetle

Gigabyte, referans tasarımdan farklı bir soğutma ve bellek frekansı ile güzel bir seçenek sunuyor.

Gigabyte HD 4850 OC 1GB Teknik Özellikleri
Ürün Modeli Gigabyte HD 4850 OC 1GB
Ürün Türü Ekran Kartı
CHIP Online Notu 85
Üretici Gigabyte
Teknik Detaylar
Grafik işlemci RV770
Bellek tipi GDDR 3
Güç girişi 1 X 6 pin
Bellek arayüzü 256 bit
Soğutma Aktif (Zalman)
Giriş çıkışlar 2 X DVI, video

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Koca gigabyte güç kablosunu saklayacak yer bulamamışmı.

Ne gerek var ki?

Teknolojide milim milim ilerleme. Sebebi basit. Daha çok kart satmak ve daha çok para kazanmak. İsteseler çok daha gelişmiş kart yapıp piyasaya sürerler. Üzerinde birkaç uyarlama yapılarak piyasaya sürülen bilgisayar bileşenlerini tasvıp etmiyorum.
Gigabyte HD 4850'de dikkat ederseniz GPU frekansı 625 Mhz'den sadece 700 Mhz.'ye çıkartılmış. Bellek frekansı ise, "kararlılık adına" düşürülmüş. Yüzde 10 performans artışı için (bu firmanın görüşü) bu kartı almaya değmez.

Ekran kartında niye bilmiyorum ama Gigabyte'yi sevmiyorum. Öbür markalara eksikleri olduğu halde daha pahalıya satılıyor :(

Sen de yorum yaz