HyperX Clutch İnceleme

HyperX Clutch kontrol cihazı, hem Android hem de PC oyuncuları için geliştirilmiş bir oyun kumandası. Peki, 1200 TL’lik fiyatına karşılık neler sunuyor? İşte HyperX Clutch hakkında bilmek isteyecekleriniz.

CHIP Online Notu 85
  • Konforlu ve ergonomik
  • Bluetooth, kablolu ve 2.4GHz ile kullanım imkanı
  • Telefon klipsi kullanışlı ve dengeli
  • Şarj edilebilir
  • Kimileri tarafından hafif bulunabilir

Şimdi doğruya doğru. Tamam PC’ler çok kuvvetli olabilir, RTX 40 serisi gibi ekran kartları ile oyunlarda üst seviye görsellik sağlayabilir, ancak konu oyun olduğu zaman bir konsolun rahatlığını sunmaktan maalesef çok uzaklar. Bunu en iyi oyun konsolu kullanmış olanlar ve bu rahatlığı tatmış olanlar bilecekler. Şöyle kanepeye ya da koltuğa yayılıp oyun oynamanın keyfi bambaşka. Ha, PC’lerin de hakkını yemeyelim şimdi; oyun konsollarının kumandaları da PC başında klavye ve farenin sağladığı kontrol hissini veremiyorlar; tabii ki kontrolcüye tam olarak adapte olabilenleri ayıralım. Bana sorarsanız ben rahatlığı, kontrol hissine tercih ediyorum. Çünkü zaten gün içinde çalışırken sürekli masa başındayım. Eğer siz de benim gibi düşünüyorsanız HyperX Clutch size bu rahatlığı sağlayacak bir cihaz. Taşınabilirlik, çok yönlülük ve rahatlık söz konusu olduğunda, kumandaları her zaman ilk tercih olarak seçenler HyperX Clutch kumandadan bir hayli memnun kalacaklar diye düşünüyoruz.

Öncelikle anlatmaya bu cihazın işleviyle başlayalım. Şimdi bu cihazı Bluetooth yoluyla bir telefona bağlayabiliyor veya kutusundan çıkan 2.4 GHz dongle ya da kablolu olarak bilgisayarınıza bağlayabiliyorsunuz. Kablosu da yine kutu içinde var. Ayrıca telefon için güzel bir aparatı da bulunuyor. Bu aparatı cihazın ön yüzüne takıyorsunuz. Bu standı kontrol cihazının üst kısmındaki yuvaya yerleştirilerek takıyorsunuz. Bunu kumandanın üst kısmına takmanın bize Gameboy'a kartuş takmayı hatırlattığını da söyleyelim bu arada. Yerine oturturken duyulan tık sesiyle tam olarak onu andırıyor. Bağlandıktan sonra son derece güvenli bir his veriyor ve hemen hemen her boyuttaki telefona uyum sağlayabilecek genişletilebilir bir bölüme ve katlanabilir bir menteşeye sahip. iOS desteği yok bu arada onu da söyleyelim. Bilgisayarınızla kullanacağınızda ise 2.4 GHz dongle’ı ya da kablo ile bağlantı kurabiliyorsunuz.

İşin mobil tarafında, düşük gecikme süresiyle harika kablosuz oyun sunuyor. Fark edilebilir bir giriş gecikmesi yok, sorunsuz tak ve çalıştır özelliği ile çalışıyor. Telefon ile kullandığınız durumlarda illa bu şekilde telefonu kumanda üzerinde tutmanıza da gerek yok. Bu aparat bir stant işi de görebiliyor.

HyperX Clutch ile zamanımızın çoğunu mobil oyunlarda geçirdik, ancak PC’de de deneme imkanı bulduk. Kullanım ve ergonomi açısından oldukça rahat olduğunu söyleyebiliriz. Hızlı tempolu oyunlarda, kumanda son derece duyarlı çalışıyor. Analogların şekli, oyun sırasında parmaklarınızı yerinde tutmak için tasarlanmış açılı bir çıkıntıya sahip, bu da onlara basmayı oldukça kolaylaştırıyor. Tetikler de hızlı çalışıyor, az miktarda direnç uyguluyor. Hemen üstündeki omuz düğmeleri de nispeten küçük ve basması kolay.

HyperX Clutch, yapısı itibariyle Xbox Series Controller'a fazlasıyla benziyor, ancak daha yumuşak kauçuk kenarları ona ekstra bir konfor katmanı ekliyor. Başparmaklara değen analog çubuklarının üstündeki daha sert sivri çıkıntılar daha iyi bir kontrol hissi sağlıyor. Öte yandan Clutch'taki tetiklerin ve omuz düğmelerinin hissini beğensek de, bunların biraz daha yumuşak olmalarını tercih ederdik. Öte yandan kumandayı biraz hafif bulduğumuzu ve nispeten plastikimsi hissettirdiğini de söylemek lazım. Ağırlığı 270 gram kadar.

Kumandanın ön yüzünde başlat ve seç tuşlarının yanı sıra Turbo ve Clear tuşları bulunuyor. Buradaki Turbo tuşu, bu tür cihazlarda her zaman göremediğimiz gerçek bir nimet. Bu tuşu tekrarlanan düğme basışlarını bir kerede halletmek için kullanıyorsunuz. Turbo'ya ve ardından seçtiğiniz düğmeye bastığınızda oyun kumandası sizin için bu düğmeyi tekrar tekrar etkinleştiriyor. Yani bir nevi makro atıyorsunuz diyebiliriz. Clear düğmesi de Turbo işlevini durdurmaya yarıyor.

Kontrol cihazının ön yüzünde yer alan dairesel Ana Ekran düğmesi, kontrol cihazını uyku modundan çıkarmanın veya Bluetooth eşleştirme moduna geçirmeye yarıyor. Alt kısmında da USB, kablosuz veya Bluetooth bağlantı modları arasında geçiş yapmak için küçük bir anahtar bulunuyor.

Pil ömrü de gayet ideal. Cihaz, tek şarjla 19 saate kadar kesintisiz oyun süresi sunabilen şarj edilebilir 600mAh lityum iyon pile sahip. Kutuda, şarj etmek veya kablolu oyun için bilgisayarınıza bağlamak üzere USB-C kablosu bulunuyor. Testlerimiz sırasında, pil ömrünün tüm gün boyunca oyun oynamanız için fazlasıyla yeterli olduğunu gördüğümüzü de belirtelim. Tabii ki 20 saat aralıksız oyun oynuyorsanız o başka. O zaman arada şarj etmeniz gerekecek.

Sonuç

Evet, sonuç olarak değerlendirirsek Android telefon ve PC'de oyun oynamak isteyen çift amaçlı bir kontrol cihazı arayanlar için HyperX Clutch kesinlikle ihtiyaçlarını karşılayacaktır. Masa üstü standı olarak da kullanılabilen sağlam, katlanabilir telefon klipsi ile birlikte tüm gün mobil oyun oynamak için 19 saatlik şarj edilebilir pil ve Bluetooth özelliğine sahip olması gayet iyi. iOS desteğinin olmaması iPhone ve iPad sahiplerini üzecektir, ancak bu cihaz Android kullanıcıları ve PC için geliştirilmiş ve işini de gayet iyi yapıyor. Eğer böyle bir cihaz arıyorsanız ilk incelemeniz gereken modellerinden biri olduğunu söyleyebiliriz. Şu an piyasada 1200 TL dolaylarında bir fiyatla bulabiliyorsunuz.

Teknik Özellikler
Ürün Modeli HyperX Clutch
Ürün Markası HyperX
CHIP Online Notu
85