IRIScan Mouse incelemesi Tarayıcı - Fare IRIScan Mouse'u inceledik.

Bu cihazın sadece bir fare olduğunu düşündünüz, ancak onun çok daha farklı bir işlevi var!

CHIP Test Merkezi Ercan Uğurlu
CHIP ONLINE Notu
80
  • Performans (%50)81
  • Donanım Özellikleri (%25)75
  • Ergonomi (%15)80
  • Kullanım Kolaylığı (%10)90
  • Oldukça kullanışlı
  • Türkçe dil desteği
  • Kullanışlı yazılım
  • Konforlu tasarım
  • Tarama işlemi yorucu olabiliyor
  • Yazılım yükleme işlemi yavaş

Hatırlayacak olursanız geçtiğimiz günlerde IRIScan Book 3 isminde ilginç bir tarayıcıyı incelemiştik. Minik bir el tarayıcısı olan ve IRIS firması tarafından geliştirilen Book 3, IRIS firmasının Türkiye distribütörü olan DataStar tarafından test merkezimize gönderilmişti. DataStar bu defa bizlere bu tarayıcının daha ilginç ancak daha kullanışlı bir modelini gönderdi. IRIScan Mouse, hem bir fare hem bir tarayıcı olarak karşımıza çıkıyor.

Tarayıcı özelliklerinin yanı sıra fare olarak da kullanılan bu minik cihaz, oldukça kullanışlı. Bilgisayar kullanırken sürekli elinizin altında olan fare, taramak istediğiniz bir dokümanı hemen hızlı bir şekilde tarayabiliyor. Gelişmiş kayıt ve paylaşım özellikleri de içeren IRIScan Mouse'u bakalım biz ne kadar kullanışlı bulmuşuz?

Hem fare hem tarayıcı

Hem bir fare hem bir tarayıcı olarak görev yapan IRIScan Mouse, gayet rahat bir kullanım sağlıyor. A3 boyutunda ve 300 dpi çözünürlükte tarama işlemi yapabilen cihaz, taşınabilir olmasıyla da avantajlı. Tarama işlemi için IRIScan Mouse'un yanındaki "Scan" tuşuna basmanız ve ardından fareyi belgenin üzerinde kaydırmanız yeterli. Ancak daha önce IRIScan Mouse'un beraberinde getirdiği yazılımı bilgisayarınıza yüklemeniz gerekli.

Yazılım yükleme işlemi biraz uzun sürebiliyor. Kurulumun ardından tarayıcı özelliği kazanan IRIScan Mouse, taradığınız belgeyi anlık olarak yazılım ekranına aktarıyor. Tarama işleminin ardından yazılım üzerinden istediğiniz bölgeyi kesip orijinal belgeyi dijital ortama aktarım işlemini tamamlayabiliyorsunuz. Ancak bu noktada belge tarama işlemini düz bir zemin üzerinde yapmanız gerektiğini söyleyelim. Aksi halde lazer sensör belgeyi düzgün algılayamıyor.

Paylaşım özellikleri

Aynı zamanda bir fare görevi de gören IRIScan Mouse, bu anlamdaki kullanımını da tasarımıyla olumlu yönde etkiliyor. 1200 dpi lazer algılayıcının sahibi olan fareyi, USB üzerinden bilgisayarınıza bağlayabiliyorsunuz. Ancak gelişmiş fare özellikleri beklemeyin. Yalnızca standart fare görevi gören IRIScan Mouse, normal kullanımlar için ideal.

Yeniden IRIScan Mouse'un tarama özelliklerine dönelim. Microsoft Office ve Adobe Photoshop uygulamalarını destekleyen cihaz; PDF, JPG, TIFF, BMP, PNG, XLS ve DOC formatlarında kayıt özelliği gösteriyor. Türkçe arabirimiyle de kullanışlı bulduğumuz fare, diğer yandan elbette Türkçe metinleri de tanıyabiliyor.

IRIScan Mouse'un diğer bir dikkat çekici özelliği ise taradığı dosyaları hızlı bir şekilde paylaşabilmenize olanak tanıması. Yazılım üzerinden "Yapıştır" menüsünden taradığınız belgeyi görüntü veya metinsel olarak paylaşabiliyorsunuz. Diğer yandan yine belgeyi e-posta, Twitter, Facebook ve Flickr üzerinden de paylaşabilen cihaz, Evernote ve Google Translate ile de bütünleşik çalışabiliyor.

Özetle

Hem standart bir fare hem de bir tarayıcı olarak çalışan IRIScan Mouse'u oldukça kullanışlı bulduk. Tarayıcıyı elinin altına getirmek isteyenler tarafından beğenilecek olan IRIScan Mouse, kolaylık sağlıyor. Ancak tarama işlemi sırasında fareyi sağa ve sola doğru sürekli sallamanız gerektiği için, tarama işlemi kısmen yorucu ve hantal olabiliyor. Bu da cihazın bizce en büyük handikabı. Fakat tarama işlemini oldukça kolaylaştırdığı da açık. Bu arada IRIScan Mouse'un fiyatının 212 TL civarında olduğunu da söyleyelim.

Kimler Almalı

Tarayıcıyı elinin altına getirmek isteyen kullanıcılar tarafından tercih edilebilecek olan IRIScan Mouse, büyük kolaylık sunuyor. Sık sık gazete, belge, kitap ve diğer dokümanları tarıyorsanız IRIScan Mouse, işinize yarayabilir.

IRIScan Mouse Teknik Özellikleri
Ürün Modeli IRIScan Mouse
Ürün Türü Fare
CHIP Online Notu 80
Üretici IRIS
Firma Datastar Bilgi teknolojileri     (212) 544 12 00
Teknik Detaylar
Fare Sensörü 1200 dpi
Çözünürlük 400 dpi
Dosya Formatı JPG, PDF, TIFF, BMP, PNG, XLS, DOC
Bağlantı USB 2.0
Buton 3 adet

Alternatifleri

Eğer IRIScan Mouse'a farklı alternatif bir tarayıcı arıyorsanız size yine IRIScan firmasının diğer bir ürünü olan IRIScan Book 3 ve IRIScan Book Exucutive 3 modellerini önerebiliriz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

5-6 sene önce akıl etselerdi yok satardı. şimdi 1000 civarı kişiye anca satarlar.

Scan mouse olayını ilk LG yapmıştı sanırım.5 sene falan oldu galiba .

@03 Aralık 2013 14:17 LG LSM 100 diye modeli var.kullananlar çok memnun

Birinden duysam inanmazdım. Bakalım daha neler göreceğiz..

68. saniyede DPI yerine di-ay-pi demesinin dışında güzel bir inceleme.

Arızalı ama lazeri çalışan mouse'larınızı atmayın! Onları "Perde Aydınlatması" olarak kullanabilirsiniz. Mouse'lar geceleri karanlıkta perdeleriniz için mükemmel bir ışıklandırma olarak kullanılabilir. Tek yapmanız gereken mouse lazerlerini doğru açı ile perdeye yansıtmaktır. Perde üreticilerine de tavsiyem karanlıkta perdelerin kırmızı, mavi, yeşil gibi lazerler ile aydınlatılabilmelerini sağlamalarıdır. Uyuyan kişiyi gece lambaları gibi rahatsız etmez ama mükemmel bir görsel efekt oluşturur...

Sen de yorum yaz