LG Optimus 3D incelemesi 3D cebe girdi

Dünya'nın ilk üç boyutlu görüntü kaydedip gösterebilen telefonu LG Optimus 3D'yi inceledik

CHIP ONLINE Notu
51

Yeni teknolojiler her zaman kullanıcıları cezbetmiştir. 1952 ila 1955 gibi altın çağını yaşayan fakat o zamanlar teknolojinin sadece sinema salonlarında kısıtlı kalmasından dolayı popülerleşemeyen üç boyut teknolojisi, 1960 yılında şansını bir kez daha denemişti. İki kez başarısızlığa uğrayan bu teknoloji 1985'de yeniden doğdu fakat aradan geçen çeyrek asır boyunca üç boyut sinema salonlarında dahi pek rağbet görmedi. Ta ki 2009 yılında gişe rekorları kıran, yapımı altı yıl süren fakat vasat senaryosu ve yaratmış olduğu Pandora adı verilen klişe dünyasına rağmen üç boyut teknolojisini mükemmel bir biçimde kullandığı için sinemada bir dönüm noktası olan Avatar'a kadar bu teknoloji çok azları tarafından bilindi.

TV'lerde kullanılan panellerin gelişmesi ve işlemcilerin de hızlanmasıyla birlikte artık aynı anda iki kareyi birden saniyede 200 defa gösterebilen modeller yapılması mümkün olunca üç boyut teknolojisi en nihayetinde oturma odamıza kadar girmeyi başardı. Aslında pek de başaramadı, zira Avrupa'da sadece 25.000 üç boyutlu TV satıldı ve kaliteli üç boyutlu yapımların sayısı henüz bir elin parmaklarını bile geçmiyor. Yine üç boyutlu içerik izlemek için kafanıza devasa gözlükler takmak zorunda olmanız, bu gözlüklerin pille çalışması, belirli bir süre sonra başınızın ağrıması ve gözlerinizin yorulması, TV'lerle birlikte sadece iki adet gözlük gelmesi, gözlüklerin her birinin iki adet DVD oynatıcı fiyatında olması ve herkesin görüntüyü üç boyutlu olarak görülmemesi gibi engeller bu teknolojinin önündeki en büyük kabuslar arasındaydı.

Gözlüksüz 3D

Neyse ki gözlüksüz 3D geldi. Sözü daha fazla uzatmadan bu teknolojinin LG Optimus 3D'de de olduğunu belirtelim. Fakat maalesef gözlüksüz 3D ile birlikte sorunlar bitmedi. Bu defa da çözünürlük sorunu baş göstermeye başladı. Sadece LG Optimus 3D değil, diğer gözlüksüz 3D teknolojisine sahip telefonlar, dizüstü bilgisayarlar ve TV'ler de bu sorun mevcut. Aktif 3D'de düz bir görüntü varken gözlüksüz 3D'de ekrandaki çizgiler dolayısı ile aralıklı bir görüntü oluşuyor. Hologramlı yapıştırmalara benzeyen bu görüntüdeki dikey çizgiler yüzünden izlediğiniz veya oynadığınız şeye konsantre olmak için sık sık telefona verdiğiniz 2000 TL'yi aklınızdan geçirmeniz gerekiyor. Aksi takdirde nereye bakmanız gerektiğini bilemiyorsunuz ve odaklanma sorunu yaşıyorsunuz. Üç boyutlu film veya oyun bittiğinde ise adeta rahat bir nefes alıyorsunuz diyebiliriz.

Tabi bu biraz da üç boyutlu içeriğe bağlı. Bazı videolar derinlik hissini tam anlamıyla verirken bazıları o kadar da başarılı olamıyor. Burada kullanılan ekipmanın da önemi var. Öte yandan Optimus 3D ile çekilen videolarda derinlik sorunu olmuyor. Yine de hangi üç boyutlu içeriğe bakarsanız bakın, iki boyuttan farklı olarak doğru açıyı yakalamak zorundasınız. Aksi takdirde derinlik hissini kaybediyorsunuz. Bu o kadar hassas bir durum ki, telefonu hafifçe yana çevirmeniz veya kafanızı hafifçe yanlara kaydırmanız dahi derinlik hissinin bozulmasına neden oluyor. Aslında bunu da hologramlı yapıştırmalara benzetebilirsiniz. Buradaki fark ise sağdan veya soldan değil, sürekli ortadan bakmak zorunda olmanız. Tabi bunun belirli bir süre sonra sizi kısıtladığını ve yorucu olduğunu fark edeceksiniz.

Tüm bu olumsuzluklara rağmen objektif bir inceleme yapmak için telefonu beş farklı kişiye verdik ve üç boyut özelliğini 10 üzerinden değerlendirmelerini istedik. Ortaya 10 üzerinden 8 gibi gayet yüksek bir skor çıktı. Bunun nedenini sorduğumuzda ise daha önce böyle bir teknolojiyi görmediklerini ve derinlik hissinin çok iyi olduğunu belirttiler. Kırılan iki puan ise ekranı hareket ettirince derinlik hissinin kaybolması ve görüntüde çizgiler olması söylendi. Deneyen her kullanıcının bu teknolojiye heyecanla bakması ise dikkat çeken bir başka noktaydı.

LG ve Android

Nedendir bilinmez LG'nin Android ile yıldızı bir türlü barışmak bilmedi. Bunu söylememizdeki en büyük neden firmanın telefonlarını güncelleme konusunda her zaman geç kalması ve verilen sözlerin tutulamaması. Keza Optimus 3D için Ekim ayında çıkması beklenen 2.3 güncellemesi, Ekim ayının sonuna gelmemize rağmen hala ufukta gözükmüyor. Telefonda yer alan Android 2.2.2 sürümünün Mayıs 2010'da çıktığını düşünürsek LG'nin 1.5 yıl geriden geldiğini söyleyebiliriz. Telefondaki bu sürümün kararlı çalışmaması ise bir başka sorun. Kilit açma ekranında takılmalar ve telefonda ara sıra oluşan kullanım zorlukları Optimus 3D'nin acil bir güncellemeye ihtiyacı olduğunun en büyük habercisi.

Optimus 3D'nin yazılımsal eksikliklerinin yanında donanımsal zayıflıkları da yok değil. Şarj cihazı ile tamamen şarj olması için 6 saat
gereken P920, üç boyut özelliğini kullanmaya başladığınız anda depolanan bu enerjiyi kısa sürede tüketiyor. Özellikle de arkadaşlarınıza telefonunuzun üç boyut özelliğini sık sık göstermek için cebinizden çıkaracaksanız gün ortasında kendinizi dünyayla iletişimi kopuk bir biçimde bulabilirsiniz. Tüm bunların yanında telefonun 168 gramlık ağırlığı ve devasa boyutları da üç boyutun beraberinde getirdiği bir yük. Son olarak Optimus 3D'nin 3.5mm ses ve mini HDMI çıkışı olduğunu da belirtelim.

Güncelleme:

Optimus 3D için Gingerbread güncellemesi yayınlandı, fakat bu güncellemeyi yükleyen kullanıcılar bazı aramaların telefona ulaşmadığı konusunda şikayette bulunuyorlar. "Hayalet Arama" olarak adlandırılan bu sorun dolayısı ile kullanıcılar günlük hayatta iş görüşmelerini kaçırmak gibi ciddi sorunlarla karşılaşıyorlar. Konu ile ilgili LG'den açıklama bekleniyor.

Özetle

Dünyanın ilk üç boyutlu görüntüleme ve kayıt desteği sunan telefonu Optimus 3D kullananları kendine hayran bıraksa da hem yazılımsal hem de donanımsal bazı sorunların gölgesinde kalıyor. Satın almadan önce üç boyutu ne amaçla kullanacağınız ve bu teknolojiye ne kadar ihtiyacınız olduğunu sorgulamakta fayda var.

LG Optimus 3D Teknik Özellikleri
Ürün Modeli LG Optimus 3D
Ürün Türü Cep Telefonu
CHIP Online Notu 51
Üretici LG
Teknik Detaylar
Şebeke GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 HSDPA 900 / 1900 / 2100 HSDPA 850 / 1700 / 2100
Ekran 4.3 inç 3D LCD kapasitif dokunmatik, 480 x 800 piksel,
Hafıza 8 GB dahili, 512 MB RAM, MicroSD
Kamera Çift 5 MP, 2592х1944 piksel, otofokus, LED flaş, 1080p, 720p (3D)
Boyutlar 128.8 x 68 x 11,9 mm
Ağırlık 168 g

Alternatifleri

Android'li cepler konusunda rakibinden çok daha fazla deneyime sahip olan HTC, güncelleme konusunda da daha iyi bir tablo çizerken XDA Developers gibi Android topluluklarından da daha çok ilgili ve destek görüyor. Firmanın Evo 3D modeli Optimus 3D'nin en büyük rakibi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 28 Yorum

Güncelleme konusu kesinlikle büyük bir eksi. LG güncelleme konusunda çok berbat bir durumda.

bu arada cihazdaki yazılım gayet stabil çalışmakta ve custom rom lar nette oldukça var ...

sen herhalde cep telefoncuda test ettin :) daha kilit açma ekranında takılan telefondan ne hayır gelir :)

daha önce LG'nin GT540 modelini aldım. hala güncellemediler ve 2.1 de kalmış durumda cihaz. LG'den kesinlikle android almayın.

Hacı ne diim yaw şampiyon beşiktaş :)

mükemmel bir telefon. hem tasarım olarak harika hem de fiyat olarak. 3d kayıt yapılabilmesş ve izlenebilmesi süper. kocaman parlak bir ekranı var şarjı gayet iyi dayanıyır hızı mükemmel tavsiye ederim

Bence çok iyi bir telefon.

aynen güncellemeyı bır halletse hakkettiği yere gelir bence

evet güncelleme sıkıntısı var fakat 21kasımda ıns bu durum cozulcek ama genel olarak bakarsak ekran parlaklıgı acısından her ne kadar g2s arkasında kalsada abartılıcak bırsey yok benım sansımmıdır bılınmez ama telefonda hıc bır sekılde ne bır takılma nede bı kıtlenme gordum 2g,3g,edge baglantılarıda baya yuksek kesıntısız baglantı :)

LG'nin her Cihazında Güncelleme sorunu var.Telefonu tek bir versiyonla sürüyorlar poh poh luyorlar alanlar sonra binbişman oluyor.
LG'den Dilim bir kere yandı dahada yakmaya niyetim yok.
LG yi tafsiye etmiyorum. Güncellemenin geleceğinide zannetmiyorum.

Merhabalar

Bugün HTC 3D ile LG 3D yi karşılaştırma şansı buldum. Aslında ikisi arasında kararsız kaldığımı söylemek gerekir. Lg 3D öncelikle hızlı bir telefon ve ekran kaliteside kendi sınıfı android telefonlara göre oldukça iyi. Üç boyuta gelince HTC ´ye göre daha iyi olduğunu söyleyebilirim. HTC de de 3D görüntü mükemmeldi ama gözleri biraz fazla yoruyor. Tasarım açısından da telefon ciddi manada oldukça alımlı. Fiyatı biraz yüksek olmasına rağmen verdiğiniz paraya değecek bir cihaz olduğunu düşünüyorum.

telefonu 1 aydır kullanmaktayım ne bir takılma ne bir hata var aldığıma gerçemten memmunum şiddetli de tavsiye ederim bu arada 1 ayda telefonum 2 kez kendini güncelledi kim diyor destek yok diye ? son güncellemeyle 2d 3d çevirme olayı geldi (oyunlar, filmler, vs . . .

Merhaba
Ben lg 3d almayı düşünüyorum.Gecen gün.b İr mağazada gördüm ve çok beğendim ama fiyatı bana biraz pahalı geldi.siz ne düşünüyorsunuz yorumlarınızı bekliyorum

lg p920optimus 3d aldim.radyosu yok. dahili hafiza 8gb deniyor benim dahili hafiza 5.6 gb. kullanilabilir hafiza 900 mb. benimki neden boyle cikti.yardimlarinizi bekliyorum.nevzat

bende aldım 13 gun oldu ve bugun aldıgım magazaya gerı goturdum ıade ıcın.cunku donuyo mesaj yazarken kendı kendıne harflere baslıyo sılıyo basılamıyo.telefonu kapatmak zorunda kalıyorum.ayrıca ekran kılıdı varken ekranda cızgı cıkıyormuzık calardayken kendı kendıne parca degıstırıyo.uztelık agır bı telefon.ınsallah ıade edebılırım.yanı memnun kalmadım.

KESİNLİKLE SÜPER Bİ TELEFON BENDE GÖREN ERTESİ GÜN ALIYOR...

bu telefonda wap yok wapshop.gameloft.com adresinden oyunları mobil ödeme ile alacaktım android market te mobil ödeme yok ah bi wap da olaydı

ben bugun bı ark evkurdan aldı ve aldıgı gıbı paraya ıhtıyacı oldugun dan satmak ıstedrı benden onceden galayx s vardı ıngıltere cıkıslı ve baan gelısı 350 tl ıdı benım bu tlf uzerıone sadece 450 tl vererek sadece 3 sattlık tlf kı evkıurda bı tlf 1800 tl cıvarında aldım su anlık memnunum ama evo gozumde onceden de p970 kullanıcısıyım
bence busene kullanılabılecek en ıyı tlf lardan bırısı htc evo ve optıms o920 her ıkıısını de kullandım lg sımıdlık elımde olmasını ıstedıgım ark varsa baska dıyecegı buyrun

süper bir telefon inceledim hiç bir kusuru yok

teşekkürler lg başarılar dilerim bana göre teknoloji lideri

3D VİDEOLARINI UZUN SÜRE İZLEYİN GÖZÜ YORUYOR ONA RAĞMEN ÇOK ÖZELLİKLİ VE HIZLI BİR TELEFON TAFSİYE EDERİM ÇOK MARKA VE MODEL KULLANDIM İÇLERİNDEN EN İYİSİ BU AYFON MAYFON HİKEYE AYFONA VERECEĞİNİZ PARAYA YAZIK EDERSİNİZ

Harika bir telefon hiç bir kusuru yok tıkır tıkır çalışıyor.. 3D olayı harika rakibini her alanda eziyor.. Mutlaka bir tane elinize alın deneyin ne demek istediğimi anlayacaksınız...

selamlar bende lg 3d almayı düşünüyorummm ne dersiniz?
bide bu oparatörler veriyor vadafon türkcell gibi
bunun hakkında bilgisi olan var mıı ???

MERHABALAR BENDE OPTİMUS 3D KULLANICISIYIM RADYO VE TV KENDİ İÇERİĞİNDE BULUNMUYOR NAVİGASYONU SÖZLÜ KONUŞARAK YOL TARİFİ YAPMIYOR BANA ALIRKEN VAR DEMİŞLERDİ BİRDE EKRANI FAZLA AÇIK TUTUĞUMDA ALT KISMI SARARMA YAPIYO ÖZELLİKLE FACEDE KULLANIRKEN NEBİLEYİM HAYELLERİM SUYA DÜŞTÜ GİBİ KEŞKE HTC Mİ ALSAYDIM DİYORUM

aslında güzel bi telefon ama cok kaba bence üstelik 3d si gözleri cok fena yoruyor 5 dakika dahi bakamıyorum 3d nodunda telefona sonra gelen bi oyun var asphalt 6 sanki pc de oyunn oynuyorsun ama şarjı hemen bitiyo ve dolması cok uzun sürüyo bunula birlikte mini portatif bi jeneratör icat edilse ancak yani

Telefonda Ghost call sorunu var. Bazen sizi arayanlara telefonunuz çalıyormuş gibi gözüküyor ama telefonunuz çalmıyor. Kesinlikle uzak durun!

Bazı yorumlar çok ön yargılı olmuş. Her yeni teknolojinin beraberinde getirdiği sorunlarda olabilir bu normaldir. Tam olgunlaşması zamana bağlıdır.. Özel bir teknolojiyle tanışmak için bir yerinden başlamak lazım. Bu telefonu 1 yıla yakındır kullanıyorum burada abartıldığı gibi bir sorunla karşılaşmadım. Bence gayet yeterli bir telefon, almayı düşünen arkadaşlar bence denemeliler... Kısa pil süresi bu telefonun değil tüm akıllı telefonların ortak sorunudur.. Ön yargılı yorum yapanlar bari 2-3 gün pili dayanan akıllı telefonu da deseydiler bizde öğrenmiş olurduk.. Başarılar.

Lg p920 kullanicisiyim suan hatta bu mesaji telefonumdan yaziyorum telefondan cok menmunum Fakat telefonun cok sacma sorunlari yok degil takilmalar olmuyor degil klavye kitlenip kapaniyor muzik kesik kesik caliyor videoda donarak cekim yapiyor ozellikle fullhd de bunlar beni fıtık etti 3D si bence mukemmel yorucu oldugu dogru guncelleme sart telefona ozellikle biri arayinca telefon calmiyor ama arayan caliyor zannediyor 3 defa babamla aram bozuldu telefon calmiyor dedim diye 2 bin lira verdik onun cok daha fazla calmasi lazim dedi :D alay etti yani neyse demem o ki bu telefonun ciddi sıkıntıları var sarj cok cabuk bitiyor arada cakilip reset atiyor GUNCELLEME SART TEL BOZUK bu kadar diyorum.

Sen de yorum yaz