Mercusys ME30 İnceleme

İnternetten faydalanmak en doğal hakkımız. Peki, ama bütçeyi çok sarsmadan Wi-Fi'yı arka odaya nasıl ulaştıracağız? İşte bütçe dostu ve bu sınıfta kaliteli menzil genişletici Mercusys ME30 incelemesi.

CHIP Online Notu 95
  • Fiyat
  • Çok basit kurulum
  • İdeal performans
  • Ethernet portu

Türkiye'de malumunuz yerel internet altyapısı bazı bölgelerde iyi, ancak buna karşılık bazı bölgelerde de gerçekten kötü ve tabii ki genel olarak bunu ortalamaya vurduğumuzda ise yurt dışındaki hızları ülkemizde arıyoruz demek gayet mümkün; doğruya doğru. Fakat altyapı sağlayıcıların sunduğu olanak buyken, en azından bir şekilde ücretini ödeyip satın aldığımız hizmetten de sorunsuz şekilde yararlanmak en doğal hakkımız. Konu internet olunca, özellikle bize sağlanan hız neyse bunu azami süratle kullanmak ve internet kapsama alanının geniş olması tüketici olarak en doğal beklentilerimiz arasında. Elbette ev büyüktür, koridorlar uzundur ya da kalın duvarların olumsuz etkisi sebebiyle bazen olur da halihazırdaki modeminiz yetersiz kalır. Bunu nasıl geliştirebileceğinizi daha önceleri pek çok videomuzda sizlere anlatmıştık. Özellikle mesh sistemlerin ne kadar etkili çalıştığından da öyle... Ancak bunlar genellikle biraz maliyetli çözümler olabiliyor ve malumunuz herkesin bütçesi de buna elvermiyor. Bugün masamızda, hem bütçe dostu hem de kaliteli performans sağlayan bir menzil genişletici var. Mercusys ülkemiz için yeni bir marka, ancak Türkiye'de bir süredir yer alıyor. Belki gözden kaçmıştır ya da markayı tanımıyorsunuz diye çok da üzerinde durmamış olabilirsiniz. Bugün sizlere Mercusys'ten ve Mercusys'in bütçe dostu ve iyi performans sağlayan menzil genişleticisi ME30 modelinden bahsedeceğiz.

Mercusys, TP-Link Güvencesinde

Mercusys, TP-Link Güvencesinde

İlk etapta sözü şuradan açmak doğru olacak: Mercusys, aslında ülkemizde ağ ve internet cihazları dendiğinde hemen herkesin aklına gelebilecek TP-Link'in alt markası. Tamamen TP-Link güvencesinde, TP-Link'in kendi fabrikalarında üretiliyor ve yine tamamen TP-Link'in desteği ile ülkemizde kullanıcılarla buluşuyor. Yani Mercusys'i TP-Link'in bir alt markası şeklinde düşünebilirsiniz.

Şimdilerde üretim ağını genişletmeye başlayan Mercusys, giriş seviyesi ürünlerinin yanı sıra daha gelişmiş modellere de sahip ve çok yakında yelpazesini daha da çeşitlendirecek –ki buna Mesh çözümleri de dahil.

Mercusys ME30 Özellikleri Neler?

Mercusys ME30 Özellikleri Neler?

Peki, bugünkü konuğumuz olan Mercusys ME30 ne işe yarıyor, nasıl fayda sağlıyor? Şimdi anlatmaya başlayalım.

Mercusys ME30, bir menzil genişletici. Çift antenli, priz üzerine takılan ve çok basit bir kuruluma sahip olan Mercusys ME30, ayrıca alt tarafında bir Ethernet portu da bulunduruyor. Bu sayede kablosuz ağınızı genişletirken, Ethernet yoluyla bağlamak istediğiniz bir cihazınız varsa, bu portu kullanarak bağlantı kurabiliyorsunuz.

Wi-Fi AC destekli bir model olan Mercusys ME30, böylece standart bir evin ihtiyacını rahatlıkla çözecek bir model. Totalde 1200 Mbps teorik hız desteği sunan cihaz çift bant desteği gösteriyor. Yani hem 2.4 GHz bant üzerinden yararlanabiliyor hem de 5GHz ağ bandı üzerinden cihazlarınızla iletişim kurabiliyorsunuz ki, uygun fiyatına karşın bu çok iyi bir destek.

Bu arada bütçe dostu deyip duruyoruz, fiyatını da söyleyelim: Şu an Mercusys ME30'u pazarda 189 TL fiyatla bulabiliyorsunuz ki, bu fiyata rakip menzil genişleticilerle karşılaştırdığınızda özellikle desteklediği hız ve Wi-Fi standardı noktasında aradaki farkı görmeniz mümkün.

Mercusys ME30, 5 GHz bant üzerinden 867 Mbps, 2.4 GHz bant üzerindense 300 Mbps'e değin teorik hızlar sağlayabiliyor. Elbette bu değerlerin, sizin altyapınıza bağlı olduğunu da bilmelisiniz. 100 Mbps download hızında bir internetiniz varsa, bu cihaz üzerinden de standart bir ev için aynı hızları görebiliyorsunuz. Elbette burada altın kural şu: Bu cihazı sinyalin hiç ulaşmadığı ya da sinyal kalitesinin düşük olduğu noktaya yerleştirmemek. Bu ve diğer tüm menzil genişleticilerdeki mantık, sinyal kalitesini daha ileriye taşıyabilmeniz için bir köprü görevi görmek; daha fazlası değil. O nedenle bu cihazı, internet sinyalinin hiç ulaşmadığı arka odaya yerleştirmek yerine, ara bölgeye yerleştirmek doğru seçenek olacak. Böylece modemin sinyalinin zayıfladığı yerde bu cihaz devreye girecek ve sinyal kalitesini tazeleyerek arka odaya ulaştıracak. Konumuz tamamen bundan ibaret.

Mercusys ME30 Kurulumu Nasıl Yapılır?

Mercusys ME30 Kurulumu Nasıl Yapılır?

Peki, kurulumu nasıl yapacaksınız? Bu da aslında çok basit. Evet, TP-Link'in pek çok ürününden aşina olduğumuz gibi bir mobil uygulama desteği şu an için yok, ancak açıkçası buna pek ihtiyaç da duymuyorsunuz. Hatta öyle ki, eğer ek ayar yapmayacaksanız cihazın web arayüzünü açmanıza bile gerek kalmıyor.

Mercusys ME30'u bağlamak için yapmanız gereken, modeminizin WPS tuşuna bastıktan sonra, Mercusys ME30'un üzerindeki WPS butonuna basmak. Akabinde 2 cihaz haberleşecek ve Mercusys ME30'un üzerindeki LED ışık, yeşile dönecek. Sonrasında da cep telefonunuzun Wi-Fi ağları kısmında zaten Mercusys ME30'u, cihazı hangi modeme bağladıysanız, onun uzantısı şeklinde aldığı "EXT" uzantısıyla göreceksiniz. Bunu seçtiğinizde de ana modeminizin şifresi ile kolayca bağlantı kuracaksınız. Hepsi bu kadar.

Dediğimiz gibi cihazın bir de web arayüzü bulunuyor. Az önce anlattıklarımızla aynı yolu izledikten sonra bilgisayar ya da web tarayıcınıza mwlogin.net adresini yazarak ekrana erişebilir ve ilk kez oturum açıyorsanız bir şifre belirledikten sonra cihazın sayfasına ulaşabilirsiniz. Sonrasındaysa tüm ayarları buradan yapmanız mümkün.

Elbette Mercusys ME30, üst seviye bir menzil genişletici değil. O anlamda çevre özellikleri bakımından TP-Link'in menzil genişleticileriyle yarıştırmak anlamsız olacaktır. Fakat bu arayüzde de işinizi görecek tüm ayarları bir arada bulabiliyorsunuz. Bu arada kurulum noktasında yine sizlere faydası dokunur diye cihazın resmi kurulum ve arayüz videosunu da yine burada sizlerle paylaşalım. Böylece kafalarda soru işareti kalmasın.

Özetle

Sonuç olarak toparlayacak olursak, Mercusys ME30, uygun fiyata standart 2+1 tipi bir ev için ideal bir menzil genişleticisi oluyor. Çok fazla ayarla uğraşmayayım, sorunsuz şekilde kurulumu yapıp, evin arka odasındaki zayıf olan Wi-Fi sinyalini güçlendireyim düşüncesindeyseniz, Mercusys ME30'un, tam bir fiyat / performans ürünü olduğunu söyleyebiliriz. Ancak eğer eviniz büyükse, arka odalarla modem arasında uzunca bir koridor varsa ya da katlı bir evde yaşıyorsanız, o halde çare basit: Mesh sistemler –ki daha önce bununla ilgili bir video da sizlerle paylaşmıştık. Oradan o konu hakkında da fikir edinebilirsiniz.

Sponsorlu İçerik

Teknik Özellikler
Ürün Modeli Mercusys ME30
Ürün Markası Mercusys
CHIP Online Notu
95
Standart802.11 b/g/n/ac
Arabirim1 x 10/100Mbps Ethernet Port (RJ45)
Frekans2.4 GHz, 5 GHz
Anten2 adet
Bağlantı Hızı1200 Mbps
ButonWPS, Reset
Boyutlar84 x 39 x 112 mm