MSI GC30 V2 İnceleme

Hem PC hem Android platformunda çalışan iyi bir Gamepad arayanlara özel olarak tasarlanan MSI Force GC30 V2'yi inceledik.

MSI GC30 V2 inceleme
CHIP Online Notu 84
  • Fiyat/performans oldukça başarılı
  • Ekstra D-PAD kapağı
  • Android desteği
  • Uzun batarya dayanımı
  • Konforlu ve hafif
  • USB Type-A kullanıyor
  • Konsol desteğine sahip değil

MSI’nın Force GC30 Gamepad'lerinin ilk modelini incelememizin üzerinden neredeyse 4 sene geçmiş. İncelediğimizde oldukça beğendiğimiz V1’in artık yaşını başını aldığı bir sürpriz değildi ve MSI aynı tasarımı koruyarak, ufak tefek ama yerine değişikliklerle ürünün V2 versiyonunu piyasaya sundu, tabii ki yine rekabetçi bir fiyata.

MSI Force GC30 V2 tasarım anlamında eski V1’in ana hatlarını aynen koruyor. V1’den farklı olarak şahane gözüken, beyaz bir versiyonu olduğunu da belirtelim. Bizim siyah renkteki test ürünümüzün V1’den farklarına bakarsak, analogların altındaki MSI kırmızısı tonları yerini gri, daha sadece bir tona bıraktığını söylememiz gerekiyor. Ayrıca ön kısımda plaka gibi duran MSI yazısı da gamepadin gövdesiyle daha uyumlu bir yapıya kavuşturulmuş. Bir diğer değişiklik de uzun kullanımda çok daha konforlu olan, kauçuk avuç desteklerinin deseni. Balıksırtı deseni sayesinde eskisisinden daha rahat bir kullanım mümkün.

GC30 V2 tıpkı eski modelde olduğu gibi Xbox, PS ve Switch desteğine sahip değil. PC ve Android’de kullanılabilen ürün PC için 2 metre, Android içinse 30 cm’lik bir kablo ile geliyor. Kablosuz bağlantı adaptörü büyük sayılmaz ama yine de -haliyle- Gamepad’in bir yerlerinde saklamak mümkün olmamış. Farklı bağlantı modları var, ön kısımdaki ışıklar ve arka kısımdaki tablo sizi yönlendiriyor, bize sorarsanız Default moddan ayrılmayın. Bu şekilde hiçbir oyunda problem yaşamadık ama bazı oyunlarda problem yaşarsanız Gamepad'in çalışma modunu değiştirebilirsiniz. Son olarak, ürünün halen USB 2.0 Type-A ile bağlandığını belirtelim.

Teknik kısımda da bazı değişiklikler var. Öncelikle MSI analog kolların encoder'larını daha hassas olanlarla değiştirmiş ve tetikleri de 256 farklı seviyeyi ayırt edecek şekilde, daha hassas anahtarlarla donatmış. Mekanik olmayan, Rubber Dome tuşların kullanıldığı üründe D-PAD için 2 farklı seçenek var. Biz oval olandan oldukça memnun kaldık ama daha geleneksel zevkleriniz varsa, klasik + şeklindeki D-PAD’i kullanabilirsiniz. Tetikler ve analog tuşlar biraz ortanın serti diyebileceğimiz kıvamda, biz çok beğendik, yorucu da olmadı. Tuşların kullanım ömrü ise 2 milyon tıklama.

Bu arada V1’deki sert plastik malzemenin değiştiğini söyleyemeyiz, en azından öyle hissetmedik ama verdiği his yeterince kaliteli, 215 gram ile GC30 V2’nin son derece hafif olduğunu da belirtelim. Çift titreşim motoru ve 600mA bataryaya sahip olan ürünün kullanıma göre 8 saate kadar pil dayanımı vadettiğini ve buna oldukça yakın değerler elde ettiğimizi de son olarak not alalım.

Sonuç

V2 neticede ufak ama yerinde değişiklikler ile özellikle PC tarafında iddialı bir ürün olacaktır. Haptik kontrollere sahip olmasa da 950 TL civarındaki fiyatıyla rakipleri (Xbox Controller ve Razer Wolverine V2) ile arasında çok ciddi fark koymayı başarabilmiş, kaliteli, dayanıklı bir ürün arayan oyuncuların ilgisi çekecek bir Gamepad.

Kürşat Zaman

Teknik Özellikler
Ürün Modeli MSI GC30 V2
Ürün Markası MSI
CHIP Online Notu
84