MSI GT683-291TR incelemesi GT680'in abisi

GT680'in abisi

CHIP Test Merkezi
CHIP ONLINE Notu
85
  • Ayın ürünü
Yakın zamanda ülkemizde satılmaya başlayan MSI'ın oyuncu dizüstü bilgisayarı GT680, yerini GTX560M ekran kartlı abisi GT683'e bıraktı.

MSI'ın uzun zamandan beri ülkemizde satılan GTX460M ekran kartlı GT680 modeli sadece 3.4 Kg ağırlığı ile oyunculara üst düzey performans sunuyordu. RAID modeliyle kapasite, SSD modeliyle de hem kapasite hem de hızı bir araya getiren ürün kısa sürede tükenince firma serinin yeni modeli GT683'ü ülkemizdeki oyuncuların beğenisine sundu. NVIDIA'nın en son nesil GT500 serisinden GTX 560M ekran kartıyla gelen yeni GT683, GTX460M ekran kartlı GT680'e göre %13 daha fazla performans sunuyor. Güç tüketimi konusunda ise değişen bir şey yok. Zira gayet iyi optimize edilmiş olan GTX560M yongası Watt başına daha yüksek performans sunan bir GPU. Ürünün oyunlarda sunduğu performansa geçmeden önce sahip olduğu özelliklere göz atmakta fayda var.

Performans odaklı

Eski masaüstü bilgisayarlardaki Turbo tuşunu hatırlayanlar olacaktır. O zamanlar işlemcinin ön belleğini kapatarak sistemi yavaşlatan bu tuş, eksi programların bilgisayarınızla uyumlu çalışmasını sağlıyordu. O zamanlar adının tam tersini yapan bu tuş, yıllar sonra GT683 ile nihayet adına yakışır bir görev yapmaya başladı. GT683'teki Turbo tuşu işlemci voltajını en yüksek seviyede sabitleyerek oyunlarda işlemcinin frekans düşürmesini engelliyor ve FPS düşüşlerinin önüne geçiyor. Soğutma konusunda ekran kartını iki, işlemciyi de tam üç adet bakır ısı borusuyla donatan MSI, Turbo modunda dahi gayet serin çalışıyor. Yine de tedbiri elden bırakmayan firma, üst uç durumlar için GT683'e Turbo fan tuşu eklemeyi de unutmamış. Bu tuş sayesinde sistem fanları daha yüksek devirde çalışarak oluşan sının çok daha hızlı bir biçimde dışarıya atılmasını mümkün kılıyor.

SSD ile oyun keyfi

Uzun zamandan beri satışta olan SSD diskler ilk defa GT680 serisi ile seri üretim oyuncu dizüstü bilgisayarında kullanılmıştı. GT680'in en çok tercih edilen modeli SSD diskli sürüm olunca firma GT683'ü de ülkemizde SSD disk seçeneğiyle satışa sunuyor. Çok düşük erişim süreleri sayesinde dosya erişiminde mekanik disklere göre 120 kat daha hızlı olan SSD diskli GT683, yaptığımız testlerde açılış düğmesine bastıktan 24 saniye sonra masaüstüne varmayı başardı. Kapanma işlemi ise sadece 7 saniyede gerçekleşti. Tabii ki bu performansın oyunlarda farkı çok daha yüksek seviyelere çıkıyor. Oyunların açılış süreleri kısalırken bölümler arası geçişler de oyuna bağlı olarak iki ila beş kat daha hızlı gerçekleşiyor. Tabii ki bu performansta üründeki 12 GB belleğin de etkisi var. Üç slotta 4 GB'lık modüller ile sağlanan bu kapasiteyi 16 GB'a çıkarmak da mümkün.

Dizüstünde Full HD

Çoğu dizüstü bilgisayarda Full HD oyun oynamak bir kenara, Full HD video izlemek bile mümkün değil. 1920 x 1080 çözünürlüklü ve LED arka aydınlatmalı GT683 ise videolarda gayet başarılı bir performans ortaya koyarken oyunlarda da GTX560M ekran kartının gücünden yaralanıyor. Vakit kaybetmeden GT683'ün oyun performansını sınamaya başlıyoruz ve bu bağlamda ilk olarak DirectX 11 destekli DiRT 3'ü çalıştırıyoruz. Yüksek ayarlarda saniyede 86 kare ile gayet akıcı oynanabilen DiRT 3'ün ardından Yerli kardeşlerin şaheseri Crysis 2'yi devreye sokuyoruz. Yine yüksek ayarlarda 63 FPS ile oynanabilen oyunda en ufak bir takılma dahi yok. En yüksek ayarlarda çalıştırdığımız Call of Duty: Black Ops 70 FPS, Mafia II 53 FPS, StarCraft 2 38 FPS, Battlefield: Bad Company 2 41 FPS ve Need for Speed Shift de 53 FPS ile Full HD çözünürlükte gayet akıcı bir biçimde oynanabildiler.
Özetle

192 Bit bellek arabirimine sahip 1.5 GB GTX560M ekran kartı ile 2 GB grafik belleğine sahip rakiplerinden daha iyi performans sunan MSI, ekran kartında önemli olan bileşenin bellek olmadığını gözler önüne sermekle kalmıyor, aynı zamanda ülkemizdeki en hızlı seri üretim oyuncu dizüstü bilgisayarı unvanını da elde ediyor.

MSI GT683-291TR Teknik Özellikleri
Ürün Modeli MSI GT683-291TR
Ürün Türü Notebook
CHIP Online Notu 85
Üretici MSI
Teknik Detaylar
İşlemci Intel Core i7-2630QM 2.0 GHz
Bellek DDR3 1333MHz 12 GB
Ekran 15.6 FHD (1920 x 1080)
Ekran Kartı NVIDIA GeForce GTX 560M
Depolama 128 GB SSD, 750 GB HDD
Ağırlık 3.4 Kg

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

biraz fazladır fiyatı bunu alacağıma ps3+ full hd 3d led ekran tv alırım

fiyat (KOL)-center olmasa alınabilir ama şimdilik ne yazıkki

pc 3 de fsp oynamanın tadı varmı be? geçsin karşıma bakıyım ps3 de biri bende pc den fsp oynıyalım.Fark var,onun dışında bişi demiyorum :D

fiyatı anlamak imkansız tr fiyatı yurtdışı fiyatının iki katı ne yapmaya çalışıyorlar.

herkes oyun anlamında düşünmüş ps3 diyosunuz hangi ps3 mimarlık ta kullanılan en ağır programları çalıştırır onu geçtim en basit programlar için bile pc gerekli hangisini istediğiniz yerde çalıştırabilirsiniz.karşılaştırdığınız şeyler farklı öncelikle :D

bence fiyatı aynı performanta olan notebooklara göre iyi tabii fiyat araştırması da var fiyat vermek istemiyorum ama bu canavarı geceli gündüzlü bir haftadır araştırıyorum ve stokta tek kalan ama teşir olmayan bir mağazan online kampanyalı olarak aldım. şimdi keyfini sürme zamannı :)))

çok kazık fiyat

vatandan aldım super bi makina fiyatı 3800 tl

Sen de yorum yaz