MSI P67A-GD65 incelemesi Sandy Bridge satışta

CHIP ONLINE Notu
85
  • Fiyat/Performans ödülü
Özetle

Military Class 2 ile en dişli rakiplerinden dahi daha kaliteli bileşenler kullanan MSI, mükemmel performansı uygun fiyata sunuyor.

Anakartlar arasında ülkemizde satılan ilk ürün.

Soket 1155 anakartlar arasında ülkemizde satılan ilk ürün olan P67A-GD65, ya da bir diğer adıyla MS-7681 Ver 2.0, yeni P67 yonga setini temel alan ve Sandy Bridge işlemcileri destekleyen bir anakart. P67A-GD65'in göze çarpan özellikleri ise Military Class 2 bileşenleri, dört adet USB 3.0 portu, dört adet SATA 6 Gbps portu ve özellikle hız aşırtma tutkunlarının dikkatini çeken gelişmiş overclock yetenekleri. Ürünü incelemeye başladığımızda işlemci tarafından kontrol edilen iki adet PCI Express x16 yuvasını görüyoruz. Tek kart takıldığında x16 hızında çalışan yuva, iki ekran kartı takıldığında x8 modunda çalışıyor ve P67 yonga setinin sayesinde anakartta hem SLI hem de CrossFireX sistem kurulabiliyor. Anakartta yer alan diğer slotlara baktığımızda ise iki adet PCI Express x1 ve iki adet de PCI slotu görüyoruz. P67 ve H67 yonga setleri PCI desteğini kestiği için MSI, ASMedia ASM1083 yongasını kullanarak PCI slotlarını sunuyor. Ürünün bellek desteğine baktığımızda işlemci tarafından sağlanan çift kanal DDR3 mimarisini görüyoruz. Her ne kadar işlemciler 1333 MHz hızında çalışan bellekleri destekleseler de MSI, hız aşırtma ile 2133 MHz gibi inanılmaz bir değere ulaşabiliyor. Yine yaptığımız testlerde MSI'ın, her biri 8 GB'lık modüller ile toplamda 32 GB sistem belleğini de desteklediğini gördük. SSD disklerin de yaygınlaşmasıyla depolama arabiriminin daha da önem kazandığı günümüzde P67A-GD65'in ikisi P67 yongası ikisi de Marvel 88SE9128 yongasıyla olmak üzere toplamda dört adet SATA-600 portu sunması beğenimizi kazanıyor. Dört adet SATA-300 portuyla ise RAID 0, 1, 5 ve 10 sistem kurabiliyorsunuz. ATA-133 ve disket sürücü portlarının kaldırılması ise çok doğru bir hareket. Harici depolamaya da önem veren P67A, 2 adet de e-Sata portundan sonra dört adet USB 3.0 ve iki adet de FireWire portu sunuyor. Ses desteğini Realtek ALC892 yongasıyla sunan GD65, 8 kanala kadar çıkış veriyor. Gigabit ethernet portu ise olmazsa olmazlar arasında. Tüm bunların yanında P67A-GD65'te iki adet BIOS yongası, tek tuşla hız aşırtma yapmanızı sağlayan OC Genie II teknolojisi ve üstü düzey VRM modülleri yer alıyor.

MSI P67A-GD65 Teknik Özellikleri
Ürün Modeli MSI P67A-GD65
Ürün Türü Anakart
CHIP Online Notu 85
Üretici MSI
Teknik Detaylar
İşlemci desteği Core i3,i5,i7 LGA 1155
Yonga seti Intel P67
Bellek desteği DDR3-2133 (O.C.)
Yuvalar 2 x PCI-E x16, 2 x PCI-E x1, 2 x PCI
Depolama 4 x SATA III, 4 x USB 3.0
Diğer SLI, CrossFireX, 8 Kanal Ses

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

yeni slotların gelmesi ve eski ata ve disket slotlarının kalkması çok geç kalmış bi adım doğal usb 3.0 ve doğal ddr3 1800 mhz ram desteği olsaydı genel kullanıcı için çok mantıklı olurdu o zaman aklımızda tereddüt olmadan bi kasa yapardık lakin bence bu çok güzel anakart bile kasa toplamak için harekete geçmize sebep olmamalıdır aslında bence elinde quad2 core işlemci ile birlikte iyi bi sistem olanlar en az 2 sene daha beklesinler intelin sanallaştırma üzerine yaptığı çalışmalar bize (normal kullanıcılar adına) hitap etmiyo sandy geçtik iyv işlemcilerde bile mantıklı ve dişe dokunur bişiy yok en az 2 sene sonra iyvden sonraki işlemciler duyrulur sonrasında 2 sene daha =4 sene sonra bi sistem toplarım anca o zaman ddr4ler çıkar usb3.0 tam kapasitesine ulaşır sata 6.0 gb sn desteği ve sat 6.0 gb sn desteğinin sınırlarına ulaşmış uygun fiyatlı ssdlerle birlikte 10 yıllık bi kasa toplamak mümkün olur yoksa amerikalı teknoloji şirketlerine hamallık yapmış olursunuz kasa toplayarak benden demesi yemlere atlamayın...

ürünün en büyük eksiğinden bahseden olmamış ne işse üründe kendini yenileyebilen kapasitörler vekondanstatör bileşenleri yok. msi bundan sonra kendini yenileyebilen donanım bileşenleri ile üreteceğini söylemişti konferansında. gigabyte firmasının 50000 saat ömür biçtiği japon tasarımı kapasitörler gibi ömür sınırlaması yok bu ürünlerde.

yeni ürünler pahalı ve hatalı(revizeler düzeltmeler yapılıyor) olabiliyorlar. intel 67 yonga seti 1155 işlemciler uygun fiyatla giriş yaptılar ama şimdi acil sistem ihtiyacı olmayanların biraz daha beklemesi faydalarına olacağına inanıyorum.

Üründe kendini yenileyebilen kapasitörler mevcuttur.

http://www.msi.com/product/mb/P67A-GD65.html

Yine diğer markaların aksine üründe Foxconn değil, Lotes soket yer almakta. Foxconn soketler OC esnasında yanıp beraberinde işlemciyi de yakabiliyor.

Kaynaklar:

http://www.techpowerup.com/138604/Socket-Pin-Burnout-Returns-to-Haunt-LGA1155-.html

http://en.expreview.com/2011/01/17/socket-burn-under-extreme-condition-in-sandy-bridge-platform/13988.html

http://nl.hardware.info/nieuws/21924/intel-lga-1155-socket-gevoelig-voor-burnout

arkadaşlar ilk yorumu yazan benim fakat yorumumda bişiy düzeltmek zorunda kaldım intelin yeni teknolojisini duydum epeyde bi araştırdım gerçekten eski bilgisayarlarımıza entegre edilmesi pratik olucak ve çok çabuk yaygınlaşıcak gibi görünüyor nedenmi bahsediyorum Light Peak dan googleden yazın araştırın

Sen de yorum yaz

Turhost