MSI Z68A-GD65 B3 incelemesi Ordudan onaylı

Oynat MSI Z68A-GD65 B3 Performans, güç tasarrufu ve kararlı çalışmayı bir arada sunuyor.
CHIP ONLINE Notu
85
  • Editörün Seçimi
Özetle

Askeri sınıf bileşenleri artık sertifikalandırılmış olan MSI, performans, güç tasarrufu ve kararlı çalışmayı bir arada sunuyor.

Performans, güç tasarrufu ve kararlı çalışmayı bir arada sunuyor.

Bilgisayar dünyasında bir ürün satın almak istediğinizde ürünle ilgili yüzlerce özellik gözünüze çarpıyor. İşin kötü yanı ise bu özelliklerin çoğu ya abartılıyor ya da komple uydurulmuş oluyor. Özellikle de piyasadaki kalitesiz güç kaynaklarını yakından incelediğinizde konuyu daha kolay anlayabilirsiniz. Anakartlarını "Askeri Sınıf" olarak nitelendiren MSI'da kullanıcıların zihninde ister istemez şüpheler oluşturabiliyordu. CHIP Test Merkezi olarak biz bu "askeri" bileşenleri enine boyuna test edip standart bileşenlere oranla daha yüksek performans sunduklarını daha önceki incelemelerimizde de belirtmiştik fakat MSI da bu esnada boş durmamış ve bileşenlerinin kalitesini ispatlamak için Amerikan Savunma Bakanlığı'na başvuruda bulunmuş. Sonuç olarak firmanın anakartları, en son askeri test standardı olan MIL-STD-810G'ye göre birçok testten başarılı sonuçlar elde ederek söz konusu "Askeri Sınıf" sertifikasını almaya hak kazanmış. Z68A-GD65 B3 de bu amblemi taşıyan ilk anakartlardan biri. Ürünü incelemeye başlamadan önce Z68 yongasından bahsetmekte fayda var. Intel'in Sandy Bridge işlemcileri için tasarlanan ve Ivy bridge işlemcileri de çalıştıracak olan bu yonga seti ile işlemcilerdeki grafik yongasını da kullanmak mümkün oluyor. Örneğin P67 yonga setine sahip bir anakart satın aldığınızda ayrıca harici bir ekran kartı satın almanız gerekirken Z68 ile bu durum ortada kalkıyor. Tabi H61 yonga seti de aynı işlevi görüyor fakat Z68'in buradaki farkı, hem işlemciyi hem de işlemci içindeki GPU'ya hız aşırtma uygulamanıza imkan tanıması. MSI'ın Z68A-GD65 anakartı ise Intel'in dahi sunmadığı bir özellik ile geliyor: Lucid Virtu. Hepimizin bildiği gibi güç tüketimi artık önemli bir yere sahip ve düşük güç tüketen ürünler revaçta. Bu bağlamda daha önce de Lucid ile çalışan MSI, bu defa firmanın Virtu teknolojisini kullanarak, dahili Intel GPU ve harici ekran kartınız arasında tek tuşla geçiş yapmanızı mümkün kılıyor. Bu sayede video izlemek gibi basit işlemlerde harici ekran kartını devre dışı bırakıp elektrik tasarrufu yaparken oyun oynayacağınız harici ekran kartınızı tekrar devreye sokabiliyorsunuz.

MSI Z68A-GD65 B3 Teknik Özellikleri
Ürün Modeli MSI Z68A-GD65 B3
Ürün Türü Anakart
CHIP Online Notu 85
Üretici MSI
Teknik Detaylar
Soket LGA 1155
Yonga seti Intel Z68
PCI Yuvaları 2 x PCI Express 2.0 x16
Depolama SATA 6 Gbps, USB 3.0
Grafik desteği SLI, CrossFireX
Bellek DDR3 2133 Mhz, 32 GB Maks.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

eskiden anakartda favorim gigabyte olurdu ama artık msı göz kamaştırıyor diyebilirim askeri sınıf bileşenler bi yana dursun msı pcb konusunda da çıtayı yükseltti başka markaların gamer adı altında yüzlerce dolara sunduğu kaliteyi msı giriş seviyesi anakartlarda sunuyor.
Bu arada msı dan önümüzdeki yıllarda bomba etkisi yaratacak teknolojik gelişmeler bekliyorum.

MSI bu kez teknolojisini resmen konuşturmuş. Hem dahili hem harici ekran kartnı kullanabiliyoruz. Bu gerçekten harika bir özellik.

Ben de ilk çıktığında P67A GD65 almıştım sonra b3le değiştirdim falan. Dayanıklılığına kefilim. En ağır overclock işlemine bile tabii tuttuğumda tık yok. Ayrıca overclocktan anlamayan bile yapabilir. Hatta okula gitmeyen bir çocuk bile. Ciddiyim. Bu güne kadar 3 anakart yakmış biri olarak tam not aldı benden. Zaten MSIı tercih etmemin sebebi de rakiplerinin neredeyse yarısına sunmasıydı bu anakartı.

Sen de yorum yaz

Turhost