nVidia Fermi GTX 480 incelemesi DirectX 11'i taçlandırıyor

CHIP ONLINE Notu
68
Özetle

Özellikle DirectX 11 destekli grafikler devreye girdiğinde rakiplerine nal toplatan Fermi, ileriye dönük bir yatırım yapmak için ideal.

nVidia'nın yeni amiral gemisi performansın yanında ısı, güç tüketimi ve gürültüyü de beraberinde getiriyor.

AMD'nin uzun zamandan beri hükmettiği DirectX 11 destekli ekran kartları piyasasına sonunda nVidia da GTX 480 ve GTX 470 modelleri ile konuk oldu. Fermi kod adına sahip olan bu yeni GPU, performansı ile Dünya'nın en hızlı GPU'su unvanını almaya hak kazanıyor.Yaptığımız testlerde AMD'nin uzun süre tahtta kalan HD 5870 modelinden ortlama %15 daha hızlı olan GTX 480, bu hıza ulaşırken maalesef bazı şeylerden feragat ediyor. Bunlardan ilki düşük güç tüketimi. Boşta 19 Watt tüketen HD 5870'e karşın GTX 480, 54 Watt güç çekiyor. Yine ortalama 223 Watt güç isteyen Fermi'ye karşın HD 5870 122 Watt ile yetiniyor. Her iki kartı da iliklerine kadar zorladığımızda ise Fermi 300 Watt barajını devirerek 320 Watt enerji emerken HD 5870 212 Watt civarında seyrediyor. Yine BluRay izlerken 40 Watt tüketen HD 5870'e karşın Fermi 85 Watt gerektiriyor. Son olarak Fermi'nin fanının yük altında 50 db gürültü oluşturduğunu da eklememizde fayda var.

nVidia Fermi GTX 480 Teknik Özellikleri
Ürün Modeli nVidia Fermi GTX 480
Ürün Türü Ekran Kartı
CHIP Online Notu 68
Üretici nVidia
Teknik Detaylar
Grafik işlemci GTX 480
Bellek miktarı 1536 MB
Bellek arayüzü 384 Bit
Çekirdek frekansı 700 MHz
Bellek frekansı 924 MHz
CUDA çekirdeği 480

Alternatifleri

Eğer ısı, güç tüketimi ve fan sesi sizin için önemliyse, %15 performanstan feragat ederek AMD'nin HD 5870 modeline de yönelebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 25 Yorum

Acikcasi su sartlarda alinacak bir kart gibi durmuyor. Gerekse uc kata varan guc tuketimi gerekse asiri derecede yuksek fan sesi internetteki bir cok testte de herkesin en cok sikayet ettikleri konularin basinda geliyor. 15% daha fazla performans almak icin katlanilacak seyler degil acikcasi. Ayrica bildigim kadari ile sürücüleri de sorunlu hala ve su asamada fiyat/performas olarakda cok zayif. Yok ben Nvidia fanatigiyim illa nvidia takarim bilgisayarima diyorsaniz buyurun alin ama bu durumda bence iyi bir guc kaynagi ve ses yalitimi olan bir kasa tercih edin ayrica fazladan ödeyeceginiz elektirik faturasinida unutmayin.

nvidia bu piyasadan toz yuttu, ati ekran kartı piyasasının babasıdır en baba GPU olarak ati HD 5970 tir __kenan__

süper bir ürün .........

Bu sıcaklıklarla bunun x2 versiyonunu gtx 450 değerinde yapıcaklar heralde.

overclock performansindan bahsedilmemis ama...

Overclock performansi ile ilgili bir sey yazilmamis :D gerci overclock etsende guc kaynagi mi yetisir ona yoksa o sese kafa mi dayanir :D

o kadar para verip birde patırtı dinleyeceğiz

nvidianin gidisi hayra degil ya hayirlisi bakalim.

Nvidia alışık olduğumuz üzere yine iki ekran kartını birleştirerek amd nin tek ekran kartı ile yarışmaya çalışıyor. 384 bit imiş. Sakın düşüp almayın, ekran kartında amd den şaşmayın.

çok fazla güç çekiyor %15 performans artışı için o kadar elektrik. hiç gerek yok

50db ne demektir ya, ati ye devam artık

5870(851tl) e kıyasla okadar gürültü yapan gürültüyü geçtim okadar ısınan ve 322 tl lik bir fiyat farkı olupta ancak % 15 lik bir farka sahip olan (gtx480 1173 tl) ekran kartı alacağıma 100 tl ( 422tl olur ) daha fazla verir 5970 (1270tl ) alır performans neymiş görürüm NVIDIA çok kötü iş yapmaya başladı çook

NVIDIA CAN CEKISIYOR ATIYE DEVAM
320 watt a kadar cıkıyo zorlandıgında neredeyse ayrı bir power suply isteyecek bu kartı en üst seviye kullanmak icin en az 600 watt power olması lazım + gürültüsü ve elektrik faturası cabası bunun yerine altarnatifi hd 5870 %15 dusuk olabilir ama güc tüketimi nerdeyse yarısı kadar hem daha hesaplı hemde ses bakımından daha iyi 450 watt lık bir power rahatlıkla yeter

Kafamı buluyor Nvidia ya

bu yorumları nvidia cı edip görmesin kızar sonra:D

ayrıca iyi bir incelelme yaptıgında bellek frekansınında düşüklüğü beni şaşırttı nvidia bir imparatorlugun çöküşü gibi sallanıyor ve ayrıca yanılmıyorsam bu fermilerin gpu su ile 9500 ve 9800 serisi ekran kartlarını gpu su aynı sadece sistem yükseltmesi yapıp dx 11 desteği koyup allayıp pullamışlar

Yeni bir teknolojiden cok overclock edilmis eski teknoloji gibi duruyor. Sonucta eski 295 e dx11 destegi versinler o.c yaparak bu performansa ulasilabilir ve sanirim .

Nvidia Bu kartın almamızı istiyorsa üzerine 1000 dolar ve hastane parasını öderse alırız o gürültü oranınla insan akıl hastanesine yatar!..

NVidia ŞAAAAPPP diye şapa oturmuş resmen...

* Her türlü çalışmada 2 katı güç tüketimi,
* Performans olarak ATI HD5970 den daha kötü
* Overclock edilmiş 200 serisi işlemcilerle milleti kandırma
* Uzun zamandır Fehmi gelecek de gelecek diyerek milleti bekletme

"Fehmi'yi Beklerken" adındaki tiyatro eserini izleriz artık NVidia nın..

- Ne oldu, ne yapıyorsun kardeş?
- Fehmi'yi bekliyorum...
....
- Aha geldi Fehmi...
- Beklediğimize değmemiş kardeş!!

Bu gidişle nVidia ikinci bir Power Supply istemeye başlayacak.Hatta Power Supply ile satarlar belki.

Ama 50 db nedir yahu... Tek başına bir ofis gürültü çıkaran bir kart üstüne üstlük 320 watt enerji tüketiyorsa ne deriz? ''ATI 4ever!'' :D

Fanatiklik olarak anlaşılmasın,ben performanstan yana değilim.Fiyat/performanstan yanayım. :D

ATI nin 5000 serisi fiyat/performans olarak nvidia yı katlar. Zaten HD 5970 ın performansı GTX 480 den daha yüksek.( HD 5970 çift işlemcili o ayrı mesele)

nvidia gtx 480 ürününü çıkararak çok isyi yaptı ama bence belleği 2048 mb ram hızını 4800 mhz grafik işlemciyi 900 mhz yapıpdaha az enerji harcayan bir ürün çıkarmayılıydı çünkü 294 watt biraz fazla

saçmalamayın yok soç gürültülü yok çok ısınıyor bu kartın en azında 120 derece civarı eşiği vardır.kartı mini atx dandik bi kasaya takmicaksınız ya.
Ayrıca hangi ATİ kartında CUDAve PHYS X var ayda özellikle Cuda var kart işlemcinin yükünü kendisine çekip işlemciiyi yormuyo daha ne istiyonuz 5870 bunu yapabilir mu?

bu arada ayrıca oyun oynarken çokmu ekran kartını duyuyorsunuz saçma sapan yorumlar yazmayın.çok ön yargılısınız.

320 Wattt yuhh derim başkabişi demem(gürültüyü boşveriyorum)

İBB bayram etti walla ne diyelim xD

Sen de yorum yaz

Turhost