Panasonic Lumix DMC-GF1 incelemesi Esnek, kolay bir kullanım ve kaliteli sonuçlar sağlayabiliyor

CHIP ONLINE Notu
85
Özetle

Sizi gereksiz detaylara boğmadan kolayca yaratıcı fotoğraflar çekmenize olanak sağlıyor

Çok az kompakt fotoğraf makinesi size hem esnek, hem kolay bir kullanım ve bunlara ek olarak kaliteli sonuçlar sağlayabilir. Panasonic Lumix DMC-GF1, işte böyle bir makine. Ürünü uzun süreli bir fotoğraf turunda etraflıca kullanma imkanı bulduk ve şunu söylemek kesinlikle mümkün ki; bu ürün sizi gereksiz detaylara boğmadan kolayca yaratıcı fotoğraflar çekmenize olanak sağlıyor. Tasarım açısından da beğenimizi kazanan makinede kullanıcının rahatı düşünülerek, aklınıza gelebilecek her türlü ergonomik detaya dikkat edilmiş. Lumix DMC-GF1, micro four thirds yani kısaca m43 yapıda objektifler kullanıyor ki bu da hem Olympus hem de Panasonic m43 objektifler emrinize amade anlamına geliyor. Ayrıca makineye takılabilecek uygun bir adaptörle four thirds objektifleri de kullanmak mümkünse de, Panasonic'in yeni duyurduğu objektiflerle bu seçeneklere ihtiyacınız kalmıyor. Makine, gövde itibariyle iri bir kompakt makine formunda. Ayna bulundurmayan GF1'deki kit objektif oldukça başarılı ve optik imaj sabitleme özelliğine sahip. Gövdede imaj sabitleme özelliği bulundurmayan GF1'i kit objektif yerine ayrıca satın alabileceğiniz 20 mm F1.7 ya da yeni çıkan 14 mm F2.5 objektif ile kullanırsanız, fotoğrafçılık açısından yepyeni olanaklara kavuşabilirsiniz. Pancake formundaki bu iki objektifle GF1, çok daha kompakt bir hal alıyor. Makinede kullanılan algılayıcı, 2 çarpan faktörüne sahip. Diğer bir deyişle 14-45 mm'lik kit objektifin pratikteki 35 mm karşılığı, 28-90 mm olarak size yansıyor. ISO 800'e kadar rahatsız edici bir kumlanma görmediğimiz Lumix DMC-GF1, çok geniş yelpazede bir kullanıcı potansiyeline sahip. Makinedeki akıllı çekim modu çoğunlukla sizi yarı yolda bırakmıyor. Ek olarak fotoğraf bilginize güveniyorsanız manuel modlarla farklı varyasyonlar denemek isteyebilirsiniz ki Panasonic Lumix DMC-GF1 bu durumda size sunduğu zengin seçeneklerle yaratıcılığınızı körüklemeyi başarıyor.

Sonuç: Size teknoloji bir cihaz kullandığınızı unutturabilecek kadar kolay bir kullanım sunup, kaliteli fotoğraflar çekmenize imkân sağlayabilen bu makine, her seviyeden kullanıcı için cazip bir ürün.

Panasonic Lumix DMC-GF1 Teknik Özellikleri
Ürün Modeli Panasonic Lumix DMC-GF1
Ürün Türü Kompakt Fotoğraf Makineleri
CHIP Online Notu 85
Üretici Panasonic
Teknik Detaylar
Algılayıcı 4/3" MOS, 13.06 Megapiksel
Maksimum çözünürlük 4000 x 3000, 1280x720@30FPS
Objektif 14-45 mm F3.5-5.6 OIS
LCD 3", 460.000 piksel
Bellek ve Pil SD/SDXC, Şarj edil. Li-Ion
Boyutlar ve Ağırlık 119 x 71 x 36 mm, 285 gr (sadece gövde)

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

chip'te yer bulması bile süper. dslr makinalar her ne kadar profesyonel klip ve kısa film çekebilecek kadar geliştiyse de taşınabilirlik açısından bizi koca çantalara mahkum bırakmaktan öte gidemediler. panasonic (gf serisi) ,olympus (pen serisi) sonra da sony'nin (nex serisi) profesyonel çekimleri görece büyük çantalara sığdırmayı başardılar.

panasonic kullandığı kaliteli leica lenslerle her ürününde kaliteli çekim imkanını kullanıcılarına sunmuştur. bunun bir üst modeli olan gf-2 yeni çıktı ve 1080p full-hd çekimi daha da küçük bir kasanın içine sığdırdı. fiyatları istenen seviyede olmasa da dslr'dan hala ucuz. bunun daha taşınabilir olanı canon g11 yada s90 ama onlar bunun yanında çerez kalır.

Sen de yorum yaz

Turhost