PlayStation Plus İnceleme

Heyecanla beklenen yeni PlayStation Plus abonelik sistemi kullanıma sunuldu. 70 liraya yüzlerce oyun sunan PlayStation Plus’ta bulunan Essential, Extra ve Deluxe paketlerinde neler var, paket fiyatları neler, hepsini anlattık!

CHIP Online Notu 90

Evet, oyun fiyatları aldı başını gitti. İş artık sadece konsol almakla kalmıyor, bir de oyunlara para yetiştirmemiz gerekiyor. Oyun nezdinde daha uygun maliyetli olur diye bilgisayar toplamayı düşünüyorsanız, bu defa da orada yatırımı donanım bileşenlerine yapmanız lazım pek tabii. PC tarafında olduğu gibi konsol tarafında da özellikle son dönemde Xbox GamePass ile iyi bir abonelik sistemi ile oyun severlere güzel bir seçenek sunmuştu. Sonunda Sony’den de beklenen hamle geldi ve yeni PlayStation Plus kullanıma sunuldu.

Uzun süredir PlayStation Now’ın nasıl evrileceğini ve PlayStation Plus ile nasıl entegre edileceğini merak ediyorduk. Mart ayında ilk detaylarına kavuştuğumuz yeni PlayStation Plus sistemi, geçtiğimiz ayın başlarında da nasıl bir kütüphane ile bizlerle buluşacağı konusunda uzun ve detaylı bir liste yayınlamıştı. Bunlar elbette karşılaşacağımız oyunların küçük bir bölümünü içeriyordu ve kütüphane hızlı bir şekilde genişlemeye devam edecek ancak şimdiden heyecanlanmak için çok sebebimiz vardı. Beklediğimizi de aldık. Yeni PlayStation Plus, ülkece henüz tamamından faydalanamıyor olsak da 740’tan fazla oyunla beraber hayatımıza girdi. Bu videomuzda yeni PlayStation Plus nedir, kaç seçenek var, nasıl kullanılır, hangi paketi almak daha mantıklı gibi soruların hepsini yanıtlayacağız.

Evet, hemen başlayalım. Yeni PlayStation Plus abonelik sistemi içinde 3 paket seçeneği bulunuyor: PlayStation Plus Essential, PlayStation Plus Extra ve PlayStation Plus Deluxe. Bunlardan Essential temel paket olurken, adından da anlaşılabileceği gibi Deluxe pakete her şey dahil. İçeriklere geçeceğiz, ancak önce fiyatlarını söyleyelim. Her paketi aylık, 3 aylık ve 12 aylık şekilde alabiliyorsunuz.

Ücretlendirme Nasıl?

  • PlayStation Plus Essential: 40 TL - Aylık / 100 TL - 3 Aylık / 240 TL - Yıllık
  • PlayStation Plus Extra: 60 TL - Aylık / 165 TL - 3 Aylık / 400 TL - Yıllık
  • PlayStation Plus Deluxe: 70 TL - Aylık / 190 TL - 3 Aylık / 460 TL - Yıllık

Birazdan içerikleri de öğreneceğiz, ancak fiyatlar açıkçası oldukça makul geldi. Elbette yine en avantajlı seçenek yıllar olanlar oluyor. Bu arada eğer halihazırda devam eden bir PlayStation Plus üyeliğiniz varsa ve üst pakete geçiş yapmak istiyorsanız sistem sizden üyelik bitiş tarihine kadar olan farkı talep ediyor sadece. Sürenin sonunda yeni paketten devam etmek istediğinize emin değilseniz eğer, yenilemeyi kapatabiliyorsunuz.

Paketlerde Neler Var?

Şimdi gelelim paketlerin içeriklerine. Yeni PlayStation Plus sistemi, halihazırda bildiğimiz önceki PlayStation Plus servisindeki gibi aylık oyunları sunmaya devam ediyor. Sony’nin her ay verdiği en az 2 oyunu kütüphanenize ekleyebiliyorsunuz. 3 paketten hangisini seçerseniz seçin, bu 2 oyun cepte. Buna ilave olarak oyun dosyalarını cloud üzerinden yedekleyebilme, multiplayer erişimi ve Plus’a özel indirimler temel paket olan Essential’da da devam ediyor.

PlayStation Plus Essential

PlayStation Plus Essential’da mevcut PlayStation Plus üyeliği, ayda 2 indirilebilir oyun, kaydedilmiş oyunlar için bulut depolama, multiplayer oyun oynama imkanı ve özel indirimler mevcut.

PlayStation Plus Extra

Bir üst paket olan PlayStation Plus Extra’ya geldiğimizde, burada tabii ki Essential paketindeki her şey dahil. Üzerine ne geliyor peki? PlayStation 4 ve PlayStation 5 oyun kataloğu geliyor. Burada PlayStation Studios oyunları ve diğer üçüncü parti firmalardan oluşan 400’den fazla oyun sizleri bekliyor olacak. Elbette liste önümüzdeki dönemde özellikle üçüncü parti oyunlar tarafından genişleyecektir ama daha şimdiden elimizde geniş bir liste var.

PlayStation Plus Deluxe

PlayStation Plus Deluxe ise, ülkemizde kullanıma sunulan en geniş paket. Burada Essential ve Extra katmanlarındaki her şeye erişebilirken, üzerine bir de klasik oyunlar kataloğu geliyor. Açıkçası bizi en çok heyecanlandıran kısım da burası oldu. PlayStation 1 ve 2 dönemi, buna ilave olarak PSP dönemleri gerçekten muhteşem oyunlarla dolu ve yeni nesil bu oyunların pek çoğunu tamamen es geçmek zorunda kaldı. Fakat şimdilik burada pek hareketli değil, zamanla buranın da bir hayli genişleyeceğini tahmin ediyoruz.

Bununla beraber bu pakete bir de deneme sürümleri dahil. Satın almayı düşündüğünüz oyunların 3 saatlik deneme sürümünü oynayabiliyorsunuz, böylece satın alıp almayacağınıza karar verebiliyorsunuz. Güzel bir seçenek.

PlayStation Plus Premium

Şimdi buraya kadar her şey tamam. Ancak aslında 4’üncü bir paket daha var ve bu bir nevi Deluxe paketi ile harmanlanmış bir servis ve adı PlayStation Plus Premium. Bu paket ülkemizde maalesef yok, bizde bu paket Deluxe adı altında yer alıyor. Şimdi baktığımızda bizim dahil olduğumuz paketin de Premium olduğunu görüyoruz, zira hesabımız İngiltere hesabı. Peki, bunun ne farkı var? Diğer tüm paketlerdeki avantajların yanı sıra Premium pakette oyunları indirmeden oynayabiliyorsunuz.

Ancak ülkemizde PS Now olmadığı için bu servis bizde Deluxe olarak geçiyor ve özellikle PlayStation 3 klasiklerini de bu nedenle oynayamıyoruz.

Hangi Paket Alınır?

Evet, Essensital, Extra ve Deluxe şeklinde 3 paket var dedik Peki, hangi paketi almak daha mantıklı? Elbette grafikler ve modern oynanış mekanikleri artık yeni nesil için önemli. O nedenle çok klasik oyun takıntınız yoksa Deluxe yerine Extra seçeneği daha makul olacaktır. Extra paketiyle hem Essential paketine sahip oluyorsunuz hem de yüzlerce PlayStation 4 ve PlayStation 5 oyunu dahil oluyor. Ha, klasiklere de ilginiz varsa, bizce biraz bekleyin. Zira burada şu an için çok fazla eksik var. Klasik oyun kategorisi zamanla genişleyecektir, sonrasında aboneliğinizi upgrade edersiniz.

Oyunlar Kalıcı mı?

Bir diğer soru şu: Buradaki oyunlar kalıcı mı? Üçüncü parti oyunlar kalıcı değil maalesef. Örnek vermek gerekirse Shadow Warrior 3 için son tarih 5 Temmuz’du ve siz bu satırları okuduğunuz sıralarda Plus’a veda etmiş olacak yeni bir gelişme olmazsa. Bunun yanında Syberia için 19 Temmuz, Red Dead Redemption için 17 Ekim, Red Dead Redemption 2 için 20 Eylül, NBA 2K22 için ise 31 Ağustos tarihleri son olarak gözükmekte. Elbette bu tarihler zaman içinde değişebilir.

Sonuç

Evet, vallahi açıkçası yeni PlayStation Plus eksikleriyle bile Gamepass’e ciddi rakip olmuş, hatta eğer oyunları daha fazla ilginizi çekiyorsa da yanından geçip gitmiş durumda. Daha önce bu tür geniş bir abonelik sistemi sunmadığı için oyun konsolu satın alım aşamasında tercihini mecburen Xbox’tan yana kullanan, ancak aslında PlayStation almak isteyen ve özellikle ilgisini Sony’nin Exclusive oyunları çekenleri cezbedecektir kanaatindeyiz. Yeni PlayStation Plus sistemiyle PlayStation 5 satın almayı düşünen ancak oyun fiyatları gözünü korkutanlar için kocaman, dev bir katalog aldıkları gün ulaşılabilir hale gelecek.

Teknik Özellikler
Ürün Modeli PlayStation Plus
Ürün Markası Sony
CHIP Online Notu
90