Samsung Galaxy TabPro S incelemesi Samsung Galaxy TabPro S, ne kadar iyi?

Samsung'un 12 inç ekranlı profesyonel tableti TabPro S, ne kadar iyi?

CHIP Test Merkezi Ercan Uğurlu
CHIP ONLINE Notu
89
  • Kullanım (%40)90
  • Ekran (%15)97
  • Donanım Özellikleri (%15)86
  • Taşınabilirlik (%10)94
  • Fiyat / Performans (%20)85
Satın Al
  • Çok ince
  • Canlı Super AMOLED ekran
  • İyi pil ömrü
  • Örnek performans
  • Fiziksel bağlantı desteği sınırlı

Tablet piyasası eskisine nazaran artık daha yavaş. Birkaç yıl öncesinde teknoloji devleriyle beraber irili ufaklı pek çok markanın da dahil olduğu piyasa, küçük markalar çabuk yorulunca şimdilerde artık neredeyse tamamen devlerin eline geçti. Bunda şaşılacak bir şey yok, öte yandan halen daha çok uygun fiyatlı tabletleri küçük markalardan edinmek de mümkün, ancak eskisi kadar çok göz önünde değiller.

Neyse biz konumuza dönelim. Bugün Samsung'un profesyonel tableti Galaxy TabPro S'i inceleyeceğiz. Windows 10 işletim sistemiyle ve beraberinde klavye aksesuarını da getirerek Surface Pro 4 ve iPad Pro'nun karşısında sağlam duran TabPro S, Intel Core M altyapısını kullanıyor ve kuşkusuz Super AMOLED ekranıyla oldukça dikkat çekici duruyor. Özellikle ekranın 12 inç boyutunda olduğunu da düşünürseniz, karşımızda profesyonel bir tablet olduğu kadar, aynı zamanda notebook biçiminde de kullanılabilecek 2'si 1 Arada PC olduğunu da söyleyebiliriz. Şimdi TabPro S'e daha yakından bakalım.

Premium tasarım

Önce TabPro S'in tasarımına bakalım. Zaten ilk intibada bunu atlamak neredeyse imkansız, zira TabPro S fazlasıyla ince bir tablet olarak karşımıza çıkıyor. Sadece 6.3 mm kalınlığında olan tablet, bu sayede en ince tabletler arasında kendine yer buluyor. TabPro S'in ağırlığı ise yalnızca 696 gram seviyesinde.

Metalik tasarımıyla üst düzey görünen ve bunu elinizde tuttuğunuzda da yansıtan TabPro S, 12 inç boyutunda bir ekranın sahibi. Elimizdeki modeliyle siyah renkli yapıda olan tablet, çevresinde çok fazla detay bulundurmuyor. Böylece sade ama güçlü bir tasarıma sahip olmayı başaran tablet, ön yüzünde ekranın altında ve sırtında Samsung logolarını taşıyor.

Arka yüzde üst kısımda kamera çıkıntısını görüyoruz. Bariz biçimde çıkıntı oluşturan kamera, 5 megapiksel çözünürlük sunuyor. Tabletin kenarlarına geldiğimizde, burada metalik çerçeveye rastlıyoruz. Kenarlarda çok fazla girişi çıkış yok. Hatta tabletin tek fiziksel bağlantılarını sağ alt kenarda yer alan kulaklık ile USB Tip C portu oluşturuyor. Bu da açıkçası her ne kadar kompakt bir çözüm olsa da, seçenekleri daraltması anlamında kısıtlayıcı.

Son olarak tabletin sağ ve sol kenarlarına yerleştirilen hoparlörlerin bulunduğunu da söyleyelim.

Klavye kılıfıyla beraber

Galaxy TabPro S, beraberinde klavye kılıfını da getiriyor. Mıknatıslı dock yuvası üzerinden klavye aparatına oturan TabPro S, böylece bir dizüstü bilgisayar şeklinde de kullanılabiliyor. iPad Pro'yla olan rekabeti noktasında kutu içeriğinde klavyesiyle birlikte sunulmasıyla önemli avantaj yakalayan tablet, ek olarak bir kalem ise getirmiyor.

Klavye setinden bahsetmemiz gerekirse hem tasarım hem ergonomi noktasında fazlasıyla beğendiğimizi rahatlıkla söyleyebiliriz. Malzeme kalitesi yerli yerinde, öte yandan klavye iyi de bir yazım deneyimi sağlıyor. Klavyenin altında bir touchpad de düşünülümüş. Böylece bu ikiliyi kullanarak bir dizüstü bilgisayar deneyimi sağlayabiliyorsunuz. Zaten cihazda kullandığınız işletim sistemi Windows 10.

Ekran ve teknik kadro

TabPro S'in ekranı 12 inç boyutunda demiştik. Ekran tahmin edilebileceği gibi Super AMOLED panelden oluşuyor. 2560x1440 piksel çözünürlük sağlayan ekran fazlasıyla keskin görüntü kalitesi sunuyor. 216 ppi piksel yoğunluğu 264 ppi'lık iPad Pro'ya göre biraz daha az olsa da görüntü muazzam.

Tablette Windows 10 işletim sistemi bulunuyor. İşlemci hanesinde Intel'in 6'ıncı nesil Core M3-6Y30 platformunu görüyoruz. Çift çekirdekli bu işlemci Turbo modda 2.2 GHz hızında çalışıyor. Böylece yeterli işlem gücü sunan tablet, 4GB RAM desteğinin de sahibi.

128 GB SSD depolama alanıyla hem hızlı hem yeterli depolama çözümünü üreten TabPro S, grafik noktasındaki çözümü de Intel HD Graphics 515'le sağlıyor.

Tabletin performans adımına az sonra geçeceğiz, ancak o zamana kadar üzerinde bulunan bataryanın 5200 mAh kapasitesinde olduğunu belirtelim. Samsung'un iddiası bu kapasiteyle TabPro S'in 10.5 saate kadar pil performansı sunduğu yönünde.

TabPro S'te kameralar da unutulmamış. Ön ve arka yüzde olmak üzere iki kameraya yer veriliyor. Bu kameraların her ikisi de 5 megapiksel seviyesinde.

Son olarak kablosuz bağlantılardan da bahsedelim. Tablette 802.11 ac Wi-Fİ desteği ile Bluetooth 4.1 unutulmamış. Özellikle Wi-Fi'da MIMO desteğinin ihmal edilmemiş olması sevindirici. Yine NFC de bu tablette yer alıyor.

Performans

TabPro S'le aldığımız test sonuçlarını sizlerle paylaşalım. Yaptığımız testler arasında tipik olarak 3DMark, Cinebench, GeekBench ve PCMark yer alıyordu. Daha önce iPad Pro ve Surface Pro 4'e de uyguladığımız testler, bakalım TabPro S'da ortaya nasıl bir tablo çıkartıyor:

3DMark:  - Cloud Gate: 3,561 - Sky Diver: 2,097 - Fire Strike: 496

Cinebench - CPU: 201 puan - Graphics: 29 FPS

GeekBench: 2,378 (tek çekirdek); 4,713 (çok çekirdek)

PCMark 8 (Home Test): 2,092 puan

PCMark 8 Battery Life: 4 saat 40 dakika

Bu sonuçlar ışığında TabPro S'in iPad Pro ve Surface Pro 4 modellerinden işlem kabiliyet bakımından bir nebze de olsa geride kaldığını görmek zor değil. Daha önce yaptığımız testlerde iPad Pro'nun 5472 puan, Surface Pro 4'ün ise 6649 puan topladığını hatırlamak gerekiyor. Ancak burada kuşkusuz şunu da hesaba katmak gerek: iOS ekosistemindeki tüm uygulamalar iPad'e özel hazırlanıyor ve diğer taraftan Surface Pro 4'te kullanılan işlemci de Core i5 platformuna dayalı. Hal böyle olunca, TabPro S kendi çizgisi için gayet iyi sonuçlar alıyor.  

Batarya konusuna gelecek olursak, PCMark testini bir kenara koyalım ve gerçek zamanlı aldığımız sonuca geçelim. 90 dakikalık Full HD video testimizde 9 saati gören TabPro S, çevrim içi çalışma süresiyle ise bize 6 saati gösterdi. Tabletin şarj süresini ise 3 saat 21 dakika olarak belirledik.

Özetle

Galaxy TabPro S, hatlarıyla güzel ve gösterişli olduğu kadar kullanım noktasında da fazlasıyla pratik bir cihaz oluyor. Kompakt dizüstü bilgisayar ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabilen cihaz, ötesinde tablet olmasıyla da mobil ihtiyaçlara cevap veriyor. iPad Pro ve Surface Pro 4'e farklı bir bakış açısı getiren ve bu kategoride alternatifleri çoğaltan Galaxy TabPro S'i biz beğendik. Fiyatıyla da iki rakibine göre daha uygun olan tablet, şu an piyasada 2488 TL'ye bulunabiliyor.

Kimler Almalı

Tablet ve dizüstü bilgisayar ihtiyaçlarını cevaplayacak güçlü ve şık bir cihaz arayanlar Galaxy TabPro S'i rahatlıkla tercih edebilirler.

Samsung Galaxy TabPro S Teknik Özellikleri
Ürün Modeli Samsung Galaxy TabPro S
Ürün Türü Tablet PC
CHIP Online Notu 89
Üretici Samsung
Firma Samsung     (212) 288 56 38
İşletim Sistemi Windows 10
İşlemci Intel Core M3-6Y30
İşlemci Hızı 2.2 GHz
Çekirdek (CPU) 2
Ekran Teknolojisi Super AMOLED
Ekran Boyutu 12.0 inç
Ekran Çözünürlüğü 2160 × 1440 px
Grafik İşlemci Intel HD Graphics 515
Bellek (RAM) 4 GB
Dahili Depolama 128 GB
Ön Kamera 5.0 MP
Arka Kamera 5.0 MP
Wi-Fi Var
NFC Var
3G Yok
GPS Yok
LTE (4G) Yok
Bluetooth Var
MicroSD Yok
HDMI Yok
USB Var
Pil Kapasitesi 5200 mAH
Pil Ömrü 10.5 saat
Boyutlar 290 × 198 × 6.3 mm
Ağırlık 693 gr.
Satın Al

Alternatifleri

Galaxy TabPro S'e altenatif olarak elbette Windows platformunda Surface Pro 4, iOS'ta ise Apple iPad Pro 12.9'u önerebiliriz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

syn editör kendi sarz aparatımı var harici batarya ile sarz olabiliyrmu

@09 Temmuz 2016 23:19 Kendi şarj aleti var. USB-C girişine takılıyor.

Bu incelemeleri yaparken teknik özelliklerde yazan sayılardan ziyade kullanım deneyimlerinize bakmanızı beklerdim. Cihazı yeni aldım. Ne SSD, ne işlemci yeterli bir performans gösteremiyor. Sadece internette gezinmek için Windows içeren bir cihaz neden alınsın? Windows olmasını cazip kılan masaüstü uygulama çalıştırabilmesiydi. Bu konuda biraz zayıf. Bunun dışında harika bir cihaz.

2000 tl ye alınır mı bu cihaz?

@28 Eylül 2016 18:17 1900 küsüre satın alınabiliyor ve o fiyata tabikide alınabilir çokta iyi olur çokta güzel olur zaten amaç normal bir tablet alana kadar bunu alıp dışarıda bilgisayar olayını tablet olarak kullanmak...

Ben bu cihazi alip matlab veya octave yuklemek istiyorum kaldirir mi sizce performansi nasil olur

Bu cihazı powerpoint yükleyip vga portu olan projektörde sunum yapmak amacıyla hafif ve taşınabilir olduğundan ciddi şekilde düşünmekteyim. Ayrıca sunum için usb kullanan bir sunum kumandam da var. Sanırım bu cihazın tek bir çıkışı var ve o da usb c. Buna uygun bir ara dönüştürücü ile kullanabilir miyim acaba?

@23 Ekim 2016 21:01 type c to usb 3.0 + hdmi + type c şeklinde bir giriş 3 çıkışlı dönüştürücüler mevcut ayrıca bunların her biri için ayrı ayrı satılan dönüştürücüler de var.

Buradan baktığında klavye bir t100ha modelindeki gibi etmiyor.

bu cihazla ilgili sizden görüş almak istiyorum bir photoshop kullanıcısı olarak aslında hoca önermişti fiyat konusuna gelince ben o kadar pahalı olduğunu düşünmüyorum yani gidip bu fiyata telefon alacağına böyle mantıklı bir şeye para vermek daha mantıklı geliyo bana ama ben ps kullanıcı olarak kendi görüşmü sunuyorum. ve ayriyetten telefon bile bundan pahalı bence media markt da var 1999 tl

galaxs tab pro s şarj cihazının kaç volt ve kaç amper olduğu hakkında bilgisi olan var mı acaba

Abi bu tablet yüz üstü kapanıyor mu?

Herkese merhaba, bir senedir bu cihazı kullanıyorum. Sosyal bilimler alanında öğrenciyim, okumalarımı PDF olarak edinip bilgisayarımdan okuyabiliyorum ve hafif olduğundan rahatlıkla yanımda taşıyabiliyorum; bu anlamda çok memnunum. Sonra cihazımın hafızası doldu, bir hard disk aldım, bir dönüştürücüyle bağladığım hard diski ne yazık ki bilgisayar çalıştıramadı. Başka bir cihaz üzerinden dosya aktarmayı deneyeceğim. İkinci el almayı düşünenler varsa hafıza sorununu değerlendirsin derim.

Sen de yorum yaz