Sapphire HD 4870 X2 incelemesi Tahtın yeni lideri

HD 4000 serisi ile çok başarılı bir çıkış yapan AMD, bu serinin en hızlı kartı olan HD 4870 X2 ile tahtını geri aldı.

CHIP Test Merkezi
CHIP ONLINE Notu
85
  • Dünyanın en hızlısı
  • GDDR5 bellek
  • SidePort teknolojisi

Dünyanın en hızlı ekran kartı elimize geçmişken test etmeden gönderemezdik. Teste Call of Duty 4 ile başladık. 1.920 x 1.200 Fulll HD çözünürlükte bile saniyede 98 kare gösterebilen kart gücünü çekinmeden ortaya koydu. Company of Heroes'da da benzer çözünürlükte saniyede 337 kare gösterebilen kart en yakın rakibine 80 kare fark atarak açık ara birincilik kürsünse oturdu. Yine yaptığımız sentetik testlerde de en yüksek skorları elde eden kart "Dünyanın en hızlı ekran kartı" unvanını fazlasıyla hak ediyor. HD 4870 X2'de bir özellik daha var ki bu kartı satın alan kullanıcıların aslında geleceğe de yatırım yaptıklarının bir belgesi gibi. CrossFire Sideport diye adlandırılan bu teknoloji iki GPU arasında doğudan 5 Gbps iletişim kurulmasını sağlıyor. Fakat bu teknoloji şu anda AMD tarafından devreye sokulmadı. Firma olası bir nVidia atağı durumunda bu teknolojiyi devreye sokarak hiçbir masraf yapmadan ek performans elde etmeyi umuyor. nVidia yakın zamanda mutlaka ATI'nin amiral gemisine bir cevap verecektir, ancak işi oldukça zor görünüyor. ATI, 4870X2 ile rakibiyle arasındaki farkı oldukça açmış görünüyor.

Dünyanın en hızlısı

HD 4000 serisi hakkında anlatacaklarımız buraya sığmayacak kadar uzun. Ana konuda HD 4870 X2 olduğuna göre, bu kartın test sonuçlarından ve özelliklerinden bahsedelim: HD 4870 X2'nin ilk olarak Dünyanın en hızlı ekran kartını olduğun belirtelim. Üzerinde iki adet RV 770 grafik yongası taşıyan kart, yine 1 milyar 912 milyon
transistöre sahip. 2 GB grafik belleği bulunan kartın bellek aktarım arabirimi ise 2 x 256 bit olarak toplamda 512 bit'ten oluşuyor. 750 MHz çekirdek frekansına sahip kartın bellek frekansı ise 3.600 MHz.

Kartın kutu içeriğine göz attığımızda kullanma kılavuzu, sürücü CD'si, 3DMark Vantage, Power DVD ve DVI, HDMI ve S-Video adaptörlerinin yanında 2 adet CrossFire köprüsü ve bir de TV Out kablosu yer alıyor. İki adet DVI çıkışı bulunan kartın boyutunun da 30 cm civarında olduğunu hatırlatmakta yarar var.

Karta biraz daha yakından baktığımızda iki adet güç girişinin olduğunu görüyoruz. Yine bellek modülü olarak Hynix'i tercih eden Sapphire, bu bellekler ile 1 GHz hızlara ulaşabiliyor. Bu da saniyede
toplamda 4 Gb hıza denk geliyor. Yine kartın üzerinde iki adet GPU'yu birbirne bağlayan PLX firmasına ait PEX 8647 yongasını görüyoruz ki, bu yonga karta PCI Express 2.0 desteği kazandırıyor.

...ve testler başladı

Dünyanın en hızlı ekran kartı elimize geçmişken test etmeden gönderemezdik. Teste Call of Duty 4 ile başladık. 1.920 x 1.200 Fulll HD çözünürlükte bile saniyede 98 kare gösterebilen kart gücünü çekinmeden ortaya koydu. Company of Heroes'da da benzer çözünürlükte saniyede 337 kare gösterebilen kart en yakın rakibine 80 kare fark atarak açık ara birincilik kürsünse oturdu. Yine yaptığımız sentetik testlerde de en yüksek skorları elde eden kart "Dünyanın en hızlı ekran kartı" unvanını fazlasıyla hak ediyor.

HD 4870 X2'de bir özellik daha var ki bu kartı satın alan kullanıcıların aslında geleceğe de yatırım yaptıklarının bir belgesi gibi. CrossFire
Sideport diye adlandırılan bu teknoloji iki GPU arasında doğudan 5 Gbps iletişim kurulmasını sağlıyor. Fakat bu teknoloji şu anda AMD tarafından devreye sokulmadı. Firma olası bir nVidia atağı durumunda bu teknolojiyi devreye sokarak hiçbir masraf yapmadan ek performans elde etmeyi umuyor. nVidia yakın zamanda mutlaka ATI'nin amiral gemisine bir cevap verecektir, ancak işi oldukça zor görünüyor. ATI, 4870X2 ile rakibiyle arasındaki farkı oldukça açmış görünüyor.

Sonuç: Dünyanın en hızlı ekran kartını satın almak için tek ihtiyacınız iyi bir güç kaynağı ve sağlam bir cüzdan.

Özetle

Dünyanın en hızlı ekran kartını satın almak için tek ihtiyacınız iyi bir güç kaynağı ve sağlam bir cüzdan.

Sapphire HD 4870 X2 Teknik Özellikleri
Ürün Modeli Sapphire HD 4870 X2
Ürün Türü Ekran Kartı
CHIP Online Notu 85
Üretici Sapphire
Teknik Detaylar
Grafik işlemci RV770 x 2
Bellek tipi GDDR 5
Bellek arayüzü 512 bit
Güç girişi 1 X 6 pin, 1 X 8 pin
Soğutma Aktif
Giriş çıkışlar 2 X DVI, video

Okuyucu Yorumları

Toplam 43 Yorum

muhteşem başka ne denirki.

nvidia Geforce GTX 295 bundan daha hızlı bu saatten sonra ati alınmaz guru3d bit-tech test var acıkara onde

gtx 295 le tahtını geri aldı. atiyi gtx 300 le gömecek
nvidia ddr3 le ddr5 kullanan atiyi gömdü nvdia dd5 gecince ati ölür
rekabet güzel bize yarar

gtx 295'in fiyatına birde bunun fiyatına bakın anlarsnız hangisi daha iyiymiş. ati tahtını geri aldı !!!!

fiyatına bakıp anlıyorsak eniyi olanı gine nvidia lider sengit ZOTAC 7200GS 45 ytl atide ne fizik var ne renk kalitesi atiler ati uretirken iyiydi artık degil. ati yapamıyosa nvidia dan yardım alsın sadece ATİ 2 AY LİDER KALABİLDİ ODA NVIDA NIN X2 GPU CIKARTMADIGI İCİN
REKABET GUZELDİR BİZE YARAR isi bilmeyenler ati alacakki kart fiyatları dussun.

Çok boş yorum yapmış nvidia fanları...Siz fiziği nerde görünüz evladım?

Tamam GTX 295 çıktı mı piyasaya?

Bu arada renk kalitesi konusunda konuşan arkadaş..Sen kahin misin?

ister inanın ister inanmayın artık nvidia atinin yanına bile yaklaşamaz.
çümkü artık çok kaliteli işler yapıyor.hız olarak anında cevap verebilecek teknolojiye sahip.baksanıza artık nvidiadan ses çıkmıyor:)

Bir arkadaş guru3d bit-tech testlerinden bahsetmiş.Bu test sadece Far Cry 2 oyununu kapsıyor ve kesinlikle tek bir oyunla performans testi olmaz en az 3-4 tane oyunda deneyeceksin ki fark gerçekten belli olsun.

ALİRSIN GT280 VE AMD4879X2 KARSILASTIRIRSIN RENKKALİTESİ VE DETAYLAR AMD DEN DAHAİYİDİR. DENEYİN GORUN BEN DENEDİM
UNUTMAYINKİ ALDIGINIZKART ATİ DEGİL AMD AMD DAHA ADAMAAKILLI CPU URETEMİYO SİZİN GİBİLER AMD ALACAKKİ BİZLER DAHA İYİSİNİ HIZLISINIALA BİLELİM
SİZ AMDYE DEVAM EDİN TOFASA FERRARİ MOTORU TAKSAN NEOLUR
SİZİNİS BU

İKİSİDE 55NM ZAR ALANLARINI KARSILASTIRIN HANGİSİ DAHA İYİ

AMD CİLER FİZİK GOREMEMİS OLABİLİR HER OYUNDA ETKİSİ VARDİR
DENEDİNİZMİ Kİ KONUSUYORSUNUZ BEN İKİSİNİDE KULLANDİM
NVİDİA KALİTE NVİDİA LOW AYARDA AMD KALİTESİ VERİR.

nvida da patlama efeklri manyak oluyo PhysX etkisimi nedir yigenin
atide denedik efekler sonukkalıyo .atiye okadar para verdik nvidanın yarısı kadar patlama efek veriyor nvida low a atiyi high alınca aynı goruntu kalıtesini alıyoruz .
PhysX butun oyunlara etkisi var buarada destekleyen veya desteklemeyen oyunlar manyak oluyo denedik gorduk yigenin atiyi satip nvidia alacaz arada sli de yaparız. nvidia low alınca atiyle aynı goruntu kalitesi daha hızlı calısıyo aticilere duyrulur.

Üst seviye için nvidi tek ve çift gpuda lider. orta seviye için ati dahadogrusu amd fi prf seçilmeli. paranın alabilecegi eniyi sistem icin
intel, nvidia, gigabyte, msi sadece vga, dfi,ocz, corsair,wd, seagate,thermaltake,enermax,coolermaster,zalman, kulanılması sarttır.
PC NİZİN EN YAVAŞ PARCASI HANGİSİ İSE SİSTEM OHIZDA ÇALISIR.

HD 4870 X2 499 -550 dolar alacak arkadaslar yılbası alıs verisine kadar bekleyin
aynı fiyataderken 499 dolara yuzde 26 dahızlı calısan nvidia gtx 295 alın derım test sonucları mukemmel , 4870 X2 daha az ısınıyor ve dahaaz guc tuketiyor. bir de oc yaparsan bunu fark yuzde 50 cıkar
atinin cok calısması lazım tek ve cift gpu da nvidia lider.
orta seviye icin ati oneririm

amma para harcamaya niyetlisiniz ati tam cebimize göre kart çıkartıyor nvidia hepinizi kazıklamış besbelli konuşuyorsunuz baksana:D:D:D

Sen önce küçük harfle yazmayı öğren.

arkadas lar gtx 295 bit-techde 5oyun guru3d de 7oyunla test edilmis
ati fanları şimdiden aglamaya basladı kart yılbasında rekor kıracak ati 4870x2 dende ucuz. 4870x2 zaten 280 gtx le anca başede biliyordu.

walla okudumda bilen bilmeyen herkes sallamış açıkcası. yapılacak tek şey test sonuçlarıyla karttaki teknik özelliklerdir. bazıları körü körüne markacılık yapıyor yok renkler patlamalar zayıfmışta arkadaşım aynı monitörlemi bakıyor acaba renk olayı ve kontrast efekt orda başlar sen 2ms bi lcd'de nvidia kullan ondan sonra gel ati 7 ms ekranda dene bu ne saçma bir düşünce. referans tanınan şirketlerin yaptığı test sonuçlarına göre oem parça alınır. ayrıca her ikisinide kullandım nvidia fanları abartmış uçmuşlar nvidia'dan sonra ati kullanmaya başladım hayat varmış gerçekten bu kadar ucuza bu kadar performans beklemiyordum ama beni hayretler içinde bıraktı.

Nvidia fanatiği (veya çalışanı) çok uğraşmış kötülemek için ama ATI günümüzün en iyi ve kullanıcı dostu firması. Bu adamlar yaklaşık 5 aydır performans lideri ürününü 500$ seviyesine satıyor, Nvidia GTX280 çıktığında 800$ fiyatı vardı, sonra ATI 500$ dan yani gerçek fiyattan çıkınca defalarca indirim yaptı. Ilk alanlara 300$ kaçtı, hala bunları savunuyorsunuz. Ayrıca AMD nin en büyük rakibi kim Intel, Intel'in neredeyse tüm anakartlarında Crossfire (ATI) desteği var. Adamlar en büyük rakiplerine destek veriyor neden? Çünkü bu teknoloji çok daha iyi ve kibirli ve kazıkçı Nvidia dan çok daha yaygın...

nVidia fanları:

O kadar cahilsiniz ki...

Yok renk kalitesi kötüymüş...Yok efekler kötüymüş...Yok artık AMD üretiyormuş...

Yok artık Lebron James...

-Renk kalitesi ATI'de daha iyidir, bu ispatlanmış bir gerçek, proflara sorun...
-Efektlerin düşük olması kullanılan işlemciye, RAM'e, mimariye, monitöre de bağlıyken siz bunu sadece ekran kartına nasıl indirgeyebildiniz pes doğrusu..Cahillikte tavan yaptınız...

-Neyi AMD üretiyor? Montaj bandını mı gördünüz sanki...saçma sapan yorumlar yapmayın. Etiket değişti diye boş boş konuşmyaın.

Geçtiğimiz aylarda (bayağa oldu) Microsoft bir rapor yayınladı: Vista'da en çok hata veren yazılım nVidia sürücüleriydi. Peşinde ATI.

Kimse kimseden üstün değil....Sizin gibi fanlar da işte bu firmaların ekmeğine yağ sürüyor.

Fan olmak=Cahil olmak

Akıllı olmak = Fiyat/Performansa göre tercihini yapmak.

intel baktı ati den amd den bisey olmayacak x58 le sli destegi verdi demi okadar iyi olsaydı sli destegi almazdı. ati naparsa yapsın nvida daha iyisini yapar.

kullanıcı dostu olması atinin en iyisini ürettigini göstermez.

kartlar samsung 957 mb de denendi zaten lcd berbat goruntu veriyo
led lcd ler iyi goruntu veriyor samsung xl30 gibi buda turkiyede yok.

Intel X58'e SLI desteğini daha azla yonga seti satailmek için verdi. Biraz haber oku haber...Ayrıca o kartlarda hem SLI hem CFX desteği var...

"ati naparsa yapsın nvida daha iyisini yapar."

Onun için mi ATI 45 nm üretim yaparken nVidia 55nm üretim yapıyor?
Onun için mi 4870 X2 şu an dünyanın en iyisi?
Onun için mi ATI GDDR5 kullanırken nVidia GDDR3/4 kullanıyor?

Şu soruya cevap verebilirseniz (Google'dan aramak yok ama) helal olsun diyeceğim, okumuş etmiş:

CrossFire Sideport nedir?

ATI puts out a new Catalyst hotfix driver
HD 4850 CrossfireX Vista problems?
yeni hotfix cikmis yukleyin
SidePort bellek t ent girafik de sistem bellgi kullanıldıgı icin perf dususu oluyordu ank kuzey kop yanına bellek ekleyerek ent gıraf bubellegı kullanması sag dogal olarak perf artıyor h.crosfire aktif kalıyo
harici girafik kartları gibi or

4870 X2 şu an dünyanın en iyisi idi simdi 295gtx eniyisi

ATI 45 nm üretimyaparken ddr5. nVidia 55nm üretim yapıyor ddr3 ama niye ati okadar iyiyse nVidia 55nm ddr5 gecemiyor?

biraz sen haber oku tr sitelerinde gezmeyi bırak dunyaya acıl

nvidia nın fiyat konusunda calısması lazım buda atiye baglı ilkkez nvidia yızor durumda bıraktı intelde girse pazara 09d agirecegini soglemisti fiyatlar duzelir ancak s3 var ama giris seviyesi.
benimle s.. yarıstırcagına 295gtx incele bulabilirsen patlayan tagan 1300w psu da bul birbak.

sennde suna cavap ver xpde raid 0 yapınca drıver yukle tam prf calısır peki vista x64 ul rair0 driver yukledigin halde niye tam perf vermez neyapman gerekir hadi sıra sende bilen vamı bakalım.

NVIDIA GeForce GTX 295 1792MB GDDR3 to Radeon HD 4870 X2 2GB GDDR5

Transistor Count nvidia 2800 million, ati 1912 million nasıl nvidiayı gececekki
Manufacturing Process ikiside 55nm ati 45nm prototipi var sadece calısıp calısmadıgı beeli degil nvidia da 40nm gecme hazırlıgıvar.

Stream Processors 480 Stream, Processors 320 Processors (1600 Stream processing units)

Stream Processor Clock 1242MHz (2000 calısa biliyor), 750MHz

Texture Mapping Units (TMU) or Texture Filtering (TF) units 160 ,80

Raster Operator units (ROP) 56 , 32

Memory Clock 1998MHz GDDR3 (2750 calısaa biliyor) ,3600MHz GDDR5

DDR Memory Bus Width 448-bit , ati 256-bit bune simdi orta seviye ddr 5 buyuzden hızlı calısmıyo.

Memory Bandwidth 223.8GB/s , 230GB/s

fiyat nvidia US$499 ati ~US$529

bu verilerle ati zaten gecememesi doğal.

3DMark Vantage
nvidia ati
perf 15768 13522
high 12442 10019
ext 8950 7305
oyun testlerindede nvidia acık ara lider.

arkadasım bir tuttur mussunuz ucuz olan iyidir yada pahalı olan iyidir diye gidiyorsunuz alsana sen usenirsin okumazsın diye ben sana yazdım birazdanda baslarsın amd cpu su iyi asus anakartları super diye atarım kendimi gulmekten yerleree.

Daha CrossFire Sideport'un ne olduğunu bilmiyorsun...Sideport'u sormadım ben...


Yurtdışına açıl diyorsun ama daha Techpowerup'taki HD 4870 X2 incelemesinin okumamışın...

Hala Transistor sayısına bakıyorsan...diyecek lafım yok...

Ayrıca ordan burdan Copy/Paste yapmayın...Biliyorsanız konuşun..bilmiyorsanız susun! Ayrıca iyi bakın kartın Bit değerine...

8XAA açınca nVidia biraz yalpalamış yüksek çözünürlükte:

http://guru3d.com/article/geforce-gtx-295-preview/7

Yine yüksek çözünürlükte ATI geçmiş:

http://guru3d.com/article/geforce-gtx-295-preview/10

Eee, hani dünyanın en hızlısı GTX 295, Fallout 3 te ATI ile aynı :) :

http://guru3d.com/article/geforce-gtx-295-preview/11

ATI bunu iki GPU ile yapabiliyorsa tebrik etmek lazım. Çünkü SLI'da asla bu denli "Scalable" sonuçlar gelmiyor...

elimde iki tane ekran kartı var biri his 4870x2 diğeri zotac gtx 280 ikiside birbirinden iyi kafa kafaya diyebilirim. ama sonçıkan oyunlarda bile bu kartlar eziliyor yapılan oyunlar hala bu sistemleri desteklemiyor paranız varsa eğer ben oyun hastasıyım derseniz ileride çıkcak olan sistem anakart üzerinde ikitane ekran kartı çaılştırabiliyorsunuz nvidia destekli oyunlarda (uygulamarda) nevdia ekran kartını devreye sokarsınız ati destekli oyunlarda(uygulamalarda) rahat oynarsınız test mi yapcanız tabiki testlerde 4870x2 önde testtede ati yi devreye sokarsınız yok acaba nvidiamı alsaydım yok atimi alsaydım demessiniz...

bit degerleri 2x olacak eksik yaz oz.CrossFire Sideport usoruyosan yukardaki haberde zaten yazıyo onunicn yazmadım Sideport yazmadıgı icin onusoruysun san. ayrıca aktif olmayan bir teknoloji aktif olsun oyle konus. haber okudugun belli yukarıda yazanı soruyosun.

suna cevep ver vista x64 ul raid0 ve suruculeri yuk. halde tam perf calısmaz calısması icin ne yapman gere kir

tek siteye bakarak yorum yazıyosun sunlarada bak
http://www.bit-tech.net/hardware/2008/12/18/first-look-nvidia-geforce-gtx-295-1792mb/1

http://www.pcgameshardware.com/aid,671007/Reviews/Geforce_GTX_295_-_Nvidia_dual_GPU_card_previewed/
http://www.tomshardware.com/reviews/geforce-gtx-295,2107-3.html
http://www.firingsquad.com/hardware/nvidia_geforce_gtx_295_early_performance/default.asp
http://www.pcper.com/article.php?aid=651&type=expert&pid=1

birkac site daha vereyimmi butun siteler yalan soyluyo demi daha ucuza daha hızlısı varken niye 4870x2 alayım
sen 4870x2 almaya kararlıysan techpowerupta atomic modeli var onu al bari
renk kal ve det suan nvidia dahaiyi bence dx11 le kim dahaiyi olacak bakacaz gorecez. kart test edilirken tek ve cift gpu olarak test edilmeli.
gerci ben deki dx11 cıkakadarr goturun ondansonra kimliderse onu alırım ama bukez nvidi rakibini hafife almamayı ogrendi gtx 300 le gorusmek uzere. by bnim yigen gtx 295 alacak ama sli.

ati nin driver larının otur dugunu 295 gtx in ilk drivri oldugunu unutmayın yeni driverlarla performansta artacaktır 181 dırıverlaryla 8 serisi ve ustune opengl 3.0 destegide geldi atinin hawoktan de haber
nvidianin physx karsı cıkaramadı gitti .

Evet, nVidia ATI 4870X2 çıkarmadan önce GTX 280'i ne fiyata satıyordu hatırlıyorsun dimi...

Evet, şu an GTX 295 daha mantıklı fakat ATI indirm yapana kadar diye düşünüyorum.

*Evet, şu an GTX 295 daha mantıklı fakat ATI indirm yapana kadar diye düşünüyorum.*

bencede fiyat indirimiyapıp 300dolara satarsa nvidia digil ati onerrrim
fiyat konusunda ne dersen haklısın nvidianın kotu tarafı bu daha dogrusu butun firmaların dişli bir rakibi cıka kadar yuksek fiyattan satılıyo
rekabet girince işin içine fiyatlar alına bilir duzeye geliyo intelde girsinartık derim

atı seneye 0,40 nm ye inecek ,böylece çok yüksek saat hızlarına
çıkmakla kalmayıp giriş ve orta seviye için yüksek bant genişliğine
sahip ddr3 ddr4 ddr5 ramlar kullanacak ve 128 bitte çalışan ama sadece 25 watt enerji harcayan ekran kartlarını görebileceğiz.
Atı gerçekten bütün kullanıcı kitlelerini düşünüyor.Az parası olanlar dahi gidip ddr3 lü ddr4 lü ekran kartları alabilecek.Eskiden bir reklam
vardır bisküvi denince akla eti eti eti ! diye.ekran kartı denince
akla atı atı atı diyoruz artık.Her kesime hitap etmeye devam ederse
bayağı satış yapar atı.

sordu gumsoruya cevap veren olmadıgına gore bilen yok bı tutturmussunuz ati ati gidiyosunuz fanclap mı kurdunuz atide maas veriyo herallde
vistada raid 0 tam perf vermesi icin denetim masasından iSCSI bagdastırıcısını tıklayın ve driver yuklensin ondan sonra bakın arabirim hızı ucusa gececektir ve okuma yazma oranında hıssedılır artıs olacaktır. hd tach la buislemi yapmadan once birtest yapın. iSCSI yukledikted sonra test yapın farkı goreceksiniz.

Sen önce yazı yazmayı öğren evlat... Türkçeyi katlettin...

Ati'nin 8.12 driverları oldukça performans artışı sağlıyor

Kardeşim burada ekran kartlarından bahsediyoruz bize ne RAID 0 dan şimdi git onu RAID sorunu olan birine yaz.

HADİ AMA ATİ NEZAMAN AÇICAK BU SİDEPORTU SABRIMIZ KALMADI

calısmıyoki acsın belki 5800 le

Valla arkadaşlar Türkiyenin önemli bir teknoloji firmasında görevliyim.
Yaptığım toplama bilgisayarlarda öyle uçuk ürünler olmuyor istisnalar hariç.
Fakat normal bir ev kullanıcısına iyi bir cihaz toplamak istiyorsam
şuan için ilk tercihim 225YTL lik Sapphire HD3870 DDR4 oluyor.
NFS Undercover ı full grafiklerde kesintisiz ve takılma olmaksızın oynatıyor.
Ancak aynı sisteme 300YTL lik bir Nvidia takmama rağmen full grafiklerde takılma çok oluyor.

İşin teknik detayları çok ancak herkes 4870x2 veya 295 alamıyor.

şuan benim kralım HD3870 256bit GPU=725Mhz 512MB GDDR4

bu fiyata bu değerlerde Nvidia varsa ve önemli olan herkese sastabileceğim bir modeli varsa iletsin...

İletsinki bende alternatif olarak onuda vereyim. Çünkü bu ekran kartı heryerde bulunmuyor.

NOT:Eğer En üst modellere bakarsanız işin içinden çıkamazsınız.
Bu Mercedes mi? BMW mi? ye döner...

Bence kullanıcı tarafından bakmak lazım.

Bazen okadar para verip ister ati olsun ister Nvidia paranıza karşılık gelmediğini görebiliyoruz.
Bkz:GTA IV :)

Bence tartışalım burda kavga boyutuna dönmesin. Sonuçta hiç biri Babamızın firması değil.

Ben ati kullanıyorum diye Nvidia yı sevmemem anlamına gelmez.
Ama rekabet tabiki bizler için iyi ;)

bu arada bir arkadaşım yazmış evet sistemin en yavaş parçası hangisiyse sistem o hızdadır.
Genelde buda HDD ler oluyor :)

Bu kadar para verip ekran kartı almayın, oyun konsolu daha ucuza geliyor hemde takılcakmış, kasılcakmış, uğraşmazsınız. Tak Çalıştır ;)

Bütün chip yorumcularına ve tüm arkadaşlara saygılar...

Sen de yorum yaz